6. 7. 1348: Evropu zasáhla morová epidemie, která neměla obdoby. Mnozí zoufalí lidé z pohromy obviňovali Židy, na jejichž obranu vystoupil i avignonský papež Klement VI.    
Domů     Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
6.7.2025
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci

S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie.

„Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost?

Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím autorem je Pietro Perugino (asi 1452–1523). Ten zde pro papeže v letech 1480 a 1482 vytvoří celkem tři díla. Tehdy 30letý malíř je na vrcholu slávy.

Těšil se takové oblibě jako dnešní celebrity, míní současný italský historik umění Marco Pierini. Malíř je doslova zavalen zakázkami.

Podle Pieriniho je tehdy známější než jeho současník Leonardo da Vinci (1452–1519).Byl sice nejslavnějším malířem své doby, ale záhy se na něj zapomnělo, upozorňují ovšem autoři dokumentu Perugino – Věčná renesance. Je pravda, že malířův rychlý pád zapříčinilo jedno jediné plátno?

Spal v truhlici?

V malířské dílně v centru Florencie to hučí jako v úlu. Pod vedením Andrey del Verrocchia (1435–1488) se zde učí i několik mimořádně talentovaných mladíků. Vedle da Vinciho je to také Pietro Vannucci.

Ten na svět přišel okolo roku 1452 nedaleko Perugie, podle níž záhy získá přízvisko. Podle životopisce Giorgia Vasariho (1511–1574) to právě on zprvu nemá lehké, neboť pochází z nejnuznějších poměrů.

Vydal se do Florencie, kde řadu měsíců spával jako chuďas v truhlici, protože neměl na jiné lůžko, uvádí. Jde však jen o legendu. Jak zjistili historici, Pietro pocházel z vyšší třídy a bídou nikdy netrpěl.

Zakázky se hrnou

Freska s námětem klanění tří králů je skoro hotová. O Peruginova díla je už od malířova mládí obrovský zájem. První velkou zakázku Pietro získává roku 1475 od převora servitů v Perugii.

Jde o fresku Klanění tří králů v křížové chodbě zdejšího kostela Panny Marie. Perugino na ní zachytí velké množství postav, včetně svého učitele. Následně ještě vymaluje oblouky nad sloupořadím.

Za obě díla „sklidil velkou a zaslouženou chválu, jak píše Vasari. Po jejich dokončení se další zakázky jen hrnou. O mladíkovy práce mají zájem v Sieně, Boloni, Neapoli i ve Francii. A Pietro se snaží všem zájemcům vyhovět. Je na roztrhání…

Tvoří pro papeže

Sixtinskou kaplí se rozléhá klapot kroků. Prochází jí papež, který se jde podívat, jak postupují práce, jež zadal Peruginovi. Pietro je tehdy považován za největšího soudobého umělce.

Papež Sixtus IV. (1414–1484) ho proto roku 1479 s velikou slávou povolal do Říma. Perugino nejprve tvoří pro Svatého otce v chrámu sv. Petra. Následně namaluje šest výjevů v Sixtinské kapli, tři z nich dokonce na hlavní oltářní stěnu.

Ačkoli si Pietro nevede špatně, fresky později ustoupí jinému dílu. Malířův rival Michelangelo (1475–1564) je strhne a na jejich místě vytvoří svůj Poslední soud.

Je to neohrabanec?

Peruginova tvář se krabatí zlostí. Taková urážka!“ cedí skrz zuby. V roce 1482 se vrací do Florencie, kde si zřídí dílnu a koupí několik domů. Stále je přitom zavalen prací.

Zřejmě i proto se v jeho dílech začínají objevovat tytéž postavy s podobnými gesty i výrazy. Výtvarné umění se tehdy navíc rychle vyvíjí. Perugino ovšem zůstává věrný svému stylu, jenž zastarává.

Když Michelangelo spatří jeho nejnovější díla, označí ho za neohrabance. Uražený Pietro věc žene až před soud, se stížností ale neuspěje.

Pád z výsluní

Použil jsem postav, které jste kdysi chválili, podivuje se Perugino. Mohu za to, že se vám teď už nelíbí a že je nechválíte? brání se. Jeho sláva se otřásá v základech.

Poslední velkou zakázku malíř získal ve Florencii roku 1504. Pro hlavní oltář baziliky Santissima Annunziata maluje obraz Nanebevzetí Panny Marie. Úspěch s ním ovšem neslaví. Ba naopak. Ze všech stran se na něj snáší kritika.

Vyčítána je mu fádnost a tuctovost. Obraz je proto umístěn až dozadu k chóru, a ne na oltář. Nároční Florenťané ho ovšem mají za tak špatný, že si vynutí jeho svěšení a odstranění z baziliky.

Ve stínu svého žáka

Pohroma střídá pohromu. Po neúspěchu ve Florencii se Pietro odstěhuje do Perugie, kde ho přepadnou lupiči. Sotva si zachrání holý život. Vzhledem k tomu, že malíř při sobě nosil valnou část hotovosti, přišel o obrovskou sumu peněz.

Velkou inspirací mu tehdy zůstává jeho žena, většina Peruginových madon nese její tvář. Zájem o malířova díla ovšem uvadá. Může za to i umělcův učedník, jímž je slavný Raffael Santi (1483–1520). Ten převezme učitelův styl, jejž ovšem výrazně zdokonalí.

Definitivní tečku za Peruginovým vzestupem a pádem učiní mor. Renesanční mistr mu padne za oběť v roce 1523.

Foto: Wikipedia commons/ Public domain, Pivari.com/ wikipedia commons/ Creative Commons, Midjourney AI
Zdroje informací: Dokument Perugino – Věčná renesance
Související články
reklama
Zajímavosti
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím […]
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se […]
premium
První česká obchodní zástupkyně prodávala šicí stroje
Zákaznicím v obchodě nabízí výuku šití na stroji i český návod. Obchod Ludmile ale připravuje víc starostí než radostí. Nejednou prodává na dluh. „Já mám též státi peníze za několik strojů a nikdo nechce platit,“ stěžuje si v roce 1865 Vojtěchu Náprstkovi.   „Uška,“ tak doma přezdívají Ludmile Křížkové (1844–1879), dceři vinopalníka Adolfa Křížka (1811–1891). […]
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších.  Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881), […]
Věda a vynálezy
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz