14. 11. 1948: Na svět přišel budoucí král Spojeného království Karel III., který se ujal trůnu v roce 2022 po smrti své matky, královny Alžběty II.    
Domů     Ostrovům vládli mazaný korzár i baron Prášil
Ostrovům vládli mazaný korzár i baron Prášil
Móric Beňovský

„Ten člověk se mi líbí,“ říká si Ludvík XV. Bude to asi trochu dobrodruh a jeho původ je nejasný, ale právě takový muž by mu mohl pomoci při získávání nových území. Hrabě Móric Beňovský odchází z audience spokojený. Zapůsobit na důležité lidi umí.

Odvaha, trocha drzosti a notná dávka štěstí mu nechybí. Z rodného Vrbového na západním Slovensku se Móric Beňovský (1746–1786), syn z uherské šlechtické rodiny, pustil do světa.

Vzhledem k tomu, že podporoval polské povstalce proti ruské intervenci, skončil ve vězení na daleké Kamčatce. Podařilo se mu však odtamtud uprchnout, ukrást loď a s ní se mu povedlo jako prvnímu Evropanovi uskutečnit plavbu severním Pacifikem.

Po mnoha peripetiích skončila v roce 1772 v bretaňském přístavu Lorient. Móric se při ní nadchl pro objevování dalekých, neprobádaných končin. K tomu však potřebuje peníze. Obchází francouzské salony i ministry, snaží se najít sponzora pro své plány.

Lživé zprávy

Nevím, jak moc si vymýšlí, ale jeho plán zní slibně,“ pomyslí si Pierre Étienne de Boynes (1718–1783), francouzský ministr námořnictva. I jemu Beňovský předestřel svůj záměr uspořádat výpravu na ostrov Madagaskar a založit tam francouzskou kolonii.

Získá si ministrovu důvěru, a může se vydat na cestu. V čele asi 200 dobrovolníků se vyloďuje v listopadu 1773 na severovýchodě tohoto ostrova v Indickém oceánu. „Navazuji spojenectví s místními náčelníky,“ píše do Francie.

Po čase oznamuje, že se mu podařilo sjednotit kmeny a náčelníci ho prohlásili za ampansacabé, tedy nejvyššího krále. Dokonce má i svou vlajku a ostrovany naučil psát latinkou.

Z jeho hlášení vypadá vše nadějně, zprávy francouzských obchodníků z ostrova mluví ovšem o něčem úplně jiném. Většina Beňovského dobrovolníků zemřela na různé nemoci či v bojích s domorodci.

V září 1776 vysílá nový ministr námořnictva a kolonií Antoine de Sartine (1729–1821) na ostrov vyšetřovací komisi, která odhalí, že nemocnice, obchodní stanice a silnice, jimiž se Beňovský chlubil, prakticky neexistují.

Nevzdával se svého plánu na založení kolonie na ostrově.
Nevzdával se svého plánu na založení kolonie na ostrově.

Podrazí Francouze

Nevrací se s ostudou, ale se slávou. Beňovský se usazuje v Paříži, kam za ním přijíždí manželka i s dětmi. Touží uspořádat novou, ještě větší výpravu na Madagaskar.

Ve Francii se už ale nikdo nemá k tomu, aby jeho projekt financoval, a tak ho začne nabízet jinde. Zkouší to ve Vídni, v Americe i Británii, všude zůstane jen u příslibů. Nakonec si získá při návštěvě Ameriky dva baltimorské obchodníky.

„Když mě finančně podpoříte, budu vám za to pravidelně odtamtud dodávat otroky,“ slibuje jim. V říjnu 1784 vyplouvá s lodí Intrepid ke „svému“ ostrovu.

O jeho záměrech se dozvědí Francouzi a vnímají je jako ohrožení svých zdejších obchodních zájmů. François de Souillac (1732–1803), francouzský guvernér ostrova Mauricius, vysílá na Madagaskar malou vojenskou jednotku.

23. května 1786 vojáci zaskočí Beňovského, jenž po statečném boji umírá v osadě Mauritania, kterou pokřtil po sobě. Nebyl však jediným samozvaným ostrovním králem…

Dánské lodě za napoleonských válek napadaly britská plavidla.
Dánské lodě za napoleonských válek napadaly britská plavidla.

Slibuje tlumočení

Na Islandu zavlála neznámá vlajka. Modrá se třemi sušenými treskami. „Zase nějaké novoty,“ říkají si Islanďané. I k nim doléhají v roce 1809 napoleonské války.

Island patří už pár staletí Dánsku, jehož flotila je potenciálním spojencem dobyvačného Korsičana, proto na ni zaútočí Britové. Na jedné z dánských lodí zvané Admiral Juel slouží mladý dobrodruh Jorgen Jorgenson (1780–1841).

Na moře odešel tento syn královského hodináře z Dánska jako 15letý, navštívil jižní Afriku i Austrálii, byl u zakládání prvních osad v Tasmánii. S Admiralem Juelem momentálně napadá jako korzár anglické obchodní lodě, až ho Britové chytí.

Poradí si po svém. „Poplujeme na Island, uzavřete tam výhodný obchod,“ přesvědčuje jednoho britského obchodníka. Životní podmínky Islanďanů jsou katastrofální.

Ostrov se ještě nevzpamatoval z jedné z největších sopečných katastrof, výbuchu sopky Laki v roce 1783, navíc dánský obchodní monopol způsobuje, že Islanďané trpí nedostatkem potravin. Jorgenson se nabízí jako tlumočník, situace se ale poněkud zvrtne.

Uprchlý zajatec Jorgen Jorgenson vyhlásil nezávislost Islandu.
Uprchlý zajatec Jorgen Jorgenson vyhlásil nezávislost Islandu.

Vládce psích dnů

Využije momentu překvapení. 26. června 1809, jen co dorazí na lodi Clarence k islandským břehům a guvernér, dosazený Dány, jim nepovolí vyložit zboží, s několika členy posádky ho zatkne.

Jorgenson vyhlašuje nezávislost Islandu, označuje se „protektorem“ a chystá se obnovit Althing, tradiční místní sněm. Slibuje rozsáhlé reformy i volný obchod. Sní o tom, že tu založí novou republiku po americkém vzoru.

Jeho sen však netrvá ani dva měsíce, pak připlouvá britská válečná loď Talbot. „Zatýkáme vás za útěk ze zajetí,“ vyslechne si verdikt. Jorgensona odvezou do anglického vězení, nabízí Britům své služby jako špion a posléze žije v Tasmánii.

Pro Islanďany však zůstává „králem psích dnů“. Vládl jim totiž v období vrcholného léta, nazývaném psí dny podle postavení Siria, nejjasnější hvězdy v souhvězdí Velkého psa.

Zaostřeno na osobnosti
Rodinná tragédie
Smrt ani ne dvouletého prince Alfréda Britského v roce 1782, devátého a nejmladšího syna Jiřího III. (1738–1820), královskou rodinu zasáhla. O půl roku později zemřel na neštovice i jeho bratr. Král se z toho pomátl a se syny vedl imaginární rozhovory.
Obdiv k velikánům
Francouzský malíř Jacques-Louis David (1748–1825) se v roce 1774 vydává do Itálie a po návratu se proslaví obrazy s antickými náměty. Pak se dá do služeb revoluce a stane se i dvorním malířem Napoleona. Po jeho pádu skončí ve vyhnanství v Bruselu.
Poklona od krále
„Žena pohlavím a muž duchem,“ vysekl Fridrich II. Pruský posmrtně poklonu Karolíně Falcko-Zweibrückenské (1721–1774). Lankraběnka patřila k nejučenějším ženám své doby, zajímala se o hudbu a literaturu, podporovala spisovatele i filozofy.
Stop jezuitům
Klement XIV. (1705–1774) byl zvolen papežem z větší části proto, že se od něj očekávalo zrušení jezuitského řádu. 21. července 1773 pak skutečně podepsal dokument, jímž se tento řád ruší navždy a neodvolatelně.
Zaostřeno na dobu
Nebezpečná četba
V roce 1774 vydává Johann Wolfgang von Goethe svůj román Utrpení mladého Werthera. Někteří romantičtí mladí muži páchají po vzoru hrdiny sebevraždy, proto německý autor do druhého vydání doplní jako motto výstrahu: „Buď muž a nenásleduj mě!“
Ostrov ptáků
5. srpna 1775 vplul španělský námořník Juan Manuel de Ayala s lodí San Carlos jako první Evropan do Sanfranciského zálivu a 11. srpna v něm zakotvil u opuštěného ostrova obývaného hejny mořských ptáků. Dostal podle nich jméno Alcatraz.
Běsnící živel
V říjnu 1780 udeřil v Karibiku Velký hurikán, při kterém zahynulo asi 22 000 lidí, nejvíc v historii, ostrov Barbados byl zcela zpustošený. Tisíce lidí přišly o život i na moři, v době americké války za nezávislost se tu soustředila britská a francouzská loďstva.
Měděný jezdec
V Petrohradu byla v roce 1782 odhalena na Senátním náměstí jezdecká socha Petra Velikého. Objednala ji Kateřina Veliká a francouzský sochař Étienne Maurice Falconet na ní pracoval od roku 1766. Název Měděný jezdec je podle Puškinovy poemy.
Související články
reklama
Zajímavosti
Ostrovům vládli mazaný korzár i baron Prášil
„Ten člověk se mi líbí,“ říká si Ludvík XV. Bude to asi trochu dobrodruh a jeho původ je nejasný, ale právě takový muž by mu mohl pomoci při získávání nových území. Hrabě Móric Beňovský odchází z audience spokojený. Zapůsobit na důležité lidi umí. Odvaha, trocha drzosti a notná dávka štěstí mu nechybí. Z rodného Vrbového na západním […]
Proč se lidé na baraby dívali skrz prsty?
Kočují po Evropě a hloubí tunely. Žijí v uzavřené komunitě a s „cizáky“ se příliš nestýkají. I to je důvod, proč se jich lidé bojí a vidí v nich nebezpečné gaunery. Pravda, mezi baraby se najdou i kriminálníci, většinou jsou to však čestní a drsní chlapi, kteří nedají na svou práci dopustit!   V rakouské monarchii vypuká v polovině […]
Dětská křížová výprava: Skončila většina jejích účastníků v otroctví?
Kolem nevysokého kazatele se srocuje početný dav. „Spatřil jsem Krista. Stanul u mě a vyzval mě, abych šel a osvobodil Jeruzalém,“ tvrdí. Jde o Štěpána z Cloyes. Jeho kázání neberou dospělí moc vážně. Kazateli je totiž pouhých 12 let. Na Štěpánovy vrstevníky ale udělají dojem, a to tak velký, že se nechají strhnout k výpravě do Svaté […]
premium
Plánovalo se metro v Praze už v 19. století?
Chudí lidé chodí po Praze pěšky, šlechta a bohatí měšťané používají soukromé kočáry. Zdá se, že to tak všem vyhovuje, protože nikdo nevolá po změně. Povozník Jakub Chocenský přesto chce Pražanům usnadnit život, a v roce 1829 požádá o povolení provozovat v metropoli omnibusy. Úřady mu vyšly vstříc. Jakub Chocenský získává koncesi na provoz dvou […]
Věda a vynálezy
6 průkopníků letectví: Opisovali od ptáků, riskovali životy a neuměli přistát
Otvor v silné zámecké zdi je hotov. Probouranou dírou se vrhá do neznáma odvážlivec se svým létajícím strojem. Vzlétne k nebi, nebo skončí v hromadě trosek na dně příkopu o dvě patra níž? Letectví je ještě v plenkách, ale do experimentů ve vzduchu se aktivně zapojují i Češi. Někteří se potýkají s neúspěchy, jiní se proslaví i v evropském měřítku. Balony […]
premium
Odstartoval špatný vtip krvavý protest proti pitvám?
Budova newyorské Všeobecné nemocnice vypadá, jako by se jí prohnalo tornádo. Má poničenou fasádu, rozbitá okna a na ulici před ní se válejí zničené anatomické vzorky a lékařské vybavení. Živelní pohroma za to ovšem nemůže. Jde o následky protestu. Proč k němu došlo? Vykradači hrobů se pod rouškou noci blíží se svým nejnovějším „úlovkem“ k renomovanému zdravotnickému […]
Snažil se Newton vypočítat datum Apokalypsy?
Hrot pera škrábe po papíře. Zapisuje si všechna čísla, rozměry, proporce, časové údaje, které na stránkách Bible najde. „Jistě to spolu nějak souvisí, jenom musím přijít na ten správný vzorec,“ přemítá Isaac Newton. Nedaří se. Jedna věc je totiž hledat zákonitosti v přírodě a druhá v mýtech.   Isaac Newton (1643–1727) je znám především jako […]
premium
4 ztracené vynálezy: Dal císař zabít tvůrce pružného skla?
Máme je v pasti! Alespoň to si myslí Arabové, když v 7. století oblehnou Konstantinopoli. Obránci města ale disponují tajnou zbraní – chrličem neuhasitelného ohně. Nepřátelské lodě jím promění v hořící trosky a ten, kdo se nezachrání skokem do vody, shoří rovněž. Dokud mají Byzantinci řecký oheň, odrazí jakéhokoliv nepřítele.   Způsob jeho přípravy je […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chicxulub: Co víme o asteroidu, který vyhubil dinosaury?
21stoleti.cz
Chicxulub: Co víme o asteroidu, který vyhubil dinosaury?
Před 66 miliony lety se velkému asteroidu připletla do cesty nevelká planeta. Život na Zemi od té doby už nevypadal stejně. Po celé generace bylo kataklyzma předmětem učených dohadů. Šlo o asteroid, n
Husitský tábor
epochanacestach.cz
Husitský tábor
Pojďte se s námi toulat labyrinty uliček, objevovat malebná zákoutí kontrastující se syrovostí hradeb, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnici a pozůstatky hradu nebo nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě. Rok 2020 je pro město na řece Lužnici přelomový. Chystají se tu totiž velkolepé oslavy 600 let od založení města. Tehdy se rozhodli stoupenci husitského
Potkala jsem na hřbitově duchy našich předků?
skutecnepribehy.cz
Potkala jsem na hřbitově duchy našich předků?
Když jsem na Svátek zesnulých zapálila na rodinném hrobě svíčku, oslovili mě pozůstalí od vedlejšího hrobu. Až později jsem si uvědomila, s kým jsem asi měla tu čest. Tatínek zemřel, když jsem byla ještě hodně malá. Pohřbili jej do rodinného hrobu v naší vísce. Nedaleko něho byl hrob rodičů mé maminky. Kdyby stály ty dva hroby vedle
Loft story aneb příběh loftu
rezidenceonline.cz
Loft story aneb příběh loftu
Candice de Saint Sauveur jde na věci s opravdovým rozmachem. Poté, co přetvořila pokoje jednoho zámku v oblasti Perche, dokončila nedávno na tomto magickém místě francouzské Normandie barevný a prosvětlený loft, ve kterém se nejenom bydlí… Milovnice stylu art deco, která nemá strach dělat ve všem, do čeho se pustí, revoluci, nám prozradila, jak se jí
Dýňový hummus
nejsemsama.cz
Dýňový hummus
Cizrnový hummus skvěle zasytí. Zkuste si ho připravit s dýní, dodá mu jemně nasládlou chuť. Potřebujete: ✿ 400g plechovku cizrny ✿ ½ dýně Hokkaido ✿ ¼ hrnku sezamové pasty tahini ✿ 4 lžíce olivového oleje ✿ 2 stroužky česneku ✿ 1 snítku čerstvého rozmarýnu ✿ chilli ✿ sůl ✿ 1 lžíci citronové šťávy 1. Dýni zbavte semínek, nakrájejte ji na kostičky a dejte na
Nepřehledný rozchod Soukupa a Feuereislové: Co se opravdu stalo?
nasehvezdy.cz
Nepřehledný rozchod Soukupa a Feuereislové: Co se opravdu stalo?
Už minimálně týden kolují spekulace o rozchodu Jaromíra Soukupa (55) a Evy Feuereislové (34). Hvězda reality show se k jejich vztahu exkluzivně vyjádřila ve svém podcastu FreakShow. Rozchod to ale pod
Goldbergh definuje alpský styl – Bienvenue à Val d’Isère
iluxus.cz
Goldbergh definuje alpský styl – Bienvenue à Val d’Isère
Lyžařský ráj David Sport představuje novou kolekci oblíbené značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila řada módních osobností a světo
Čočkový salát s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Čočkový salát s pošírovaným vejcem
Do salátu přidejte na másle lehce orestované kešu oříšky. Suroviny 250 g žluté čočky 1 červená cibule 10 dkg slaniny 2 lžíce nakládané kapie 1/2 pórku 4 vejce Na zálivku 4 lžíce olivo
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
epochaplus.cz
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
epochalnisvet.cz
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Toto mohutné zvíře s impozantními rohy je zobrazeno na pravěkých jeskynních malbách či petroglyfech a jeho podoba je otisknuta také ve figurkách z doby bronzové…Objevuje se na starověkých egyptských reliéfech a v náboženstvích starověkého Blízkého východu symbolizuje sexuální potenci, sílu i zdatnost.   Jeho rohy se používají jako součást obětních darů, trofeje i nádoby na
Městečko Chermoz: Sídlo čarodějů?
enigmaplus.cz
Městečko Chermoz: Sídlo čarodějů?
Pokud se vám někdy „poštěstí“ zavítat do malého ruského městečka Chermoz, radíme vám dobře – otočte se čelem vzad a rychle odsud utíkejte! Místní se zde týden co týden setkávají s různými podivnými úk
Plněné vinné listy
panidomu.cz
Plněné vinné listy
Specialitu blízkovýchodní kuchyně jste již možná ochutnali. Ale nechtěli byste si nějakou dobrotu připravit doma? 500 g mletého hovězího nebo jehněčího masa, 500 g hovězího nebo jehněčího masa z krku, 500 g kulatozrnné rýže (Arborio), asi 50 ks spařených (naložených) vinných (nebo kapustových) listů, 2 lžíce olivového oleje, hrst nasekané petrželky, 2,5 lžíce směsi koření Baharat,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz