11. 7. 1412: Na Staroměstském náměstí v Praze byli popraveni tři mladí tovaryši, kteří se údajně bouřili proti podeji odpustků. O jejich propuštění žádal i Jan Hus, bohužel marně.    
Domů     Ostrovům vládli mazaný korzár i baron Prášil
Ostrovům vládli mazaný korzár i baron Prášil
14.11.2024
Móric Beňovský

„Ten člověk se mi líbí,“ říká si Ludvík XV. Bude to asi trochu dobrodruh a jeho původ je nejasný, ale právě takový muž by mu mohl pomoci při získávání nových území. Hrabě Móric Beňovský odchází z audience spokojený. Zapůsobit na důležité lidi umí.

Odvaha, trocha drzosti a notná dávka štěstí mu nechybí. Z rodného Vrbového na západním Slovensku se Móric Beňovský (1746–1786), syn z uherské šlechtické rodiny, pustil do světa.

Vzhledem k tomu, že podporoval polské povstalce proti ruské intervenci, skončil ve vězení na daleké Kamčatce. Podařilo se mu však odtamtud uprchnout, ukrást loď a s ní se mu povedlo jako prvnímu Evropanovi uskutečnit plavbu severním Pacifikem.

Po mnoha peripetiích skončila v roce 1772 v bretaňském přístavu Lorient. Móric se při ní nadchl pro objevování dalekých, neprobádaných končin. K tomu však potřebuje peníze. Obchází francouzské salony i ministry, snaží se najít sponzora pro své plány.

Lživé zprávy

Nevím, jak moc si vymýšlí, ale jeho plán zní slibně,“ pomyslí si Pierre Étienne de Boynes (1718–1783), francouzský ministr námořnictva. I jemu Beňovský předestřel svůj záměr uspořádat výpravu na ostrov Madagaskar a založit tam francouzskou kolonii.

Získá si ministrovu důvěru, a může se vydat na cestu. V čele asi 200 dobrovolníků se vyloďuje v listopadu 1773 na severovýchodě tohoto ostrova v Indickém oceánu. „Navazuji spojenectví s místními náčelníky,“ píše do Francie.

Po čase oznamuje, že se mu podařilo sjednotit kmeny a náčelníci ho prohlásili za ampansacabé, tedy nejvyššího krále. Dokonce má i svou vlajku a ostrovany naučil psát latinkou.

Z jeho hlášení vypadá vše nadějně, zprávy francouzských obchodníků z ostrova mluví ovšem o něčem úplně jiném. Většina Beňovského dobrovolníků zemřela na různé nemoci či v bojích s domorodci.

V září 1776 vysílá nový ministr námořnictva a kolonií Antoine de Sartine (1729–1821) na ostrov vyšetřovací komisi, která odhalí, že nemocnice, obchodní stanice a silnice, jimiž se Beňovský chlubil, prakticky neexistují.

Nevzdával se svého plánu na založení kolonie na ostrově.
Nevzdával se svého plánu na založení kolonie na ostrově.

Podrazí Francouze

Nevrací se s ostudou, ale se slávou. Beňovský se usazuje v Paříži, kam za ním přijíždí manželka i s dětmi. Touží uspořádat novou, ještě větší výpravu na Madagaskar.

Ve Francii se už ale nikdo nemá k tomu, aby jeho projekt financoval, a tak ho začne nabízet jinde. Zkouší to ve Vídni, v Americe i Británii, všude zůstane jen u příslibů. Nakonec si získá při návštěvě Ameriky dva baltimorské obchodníky.

„Když mě finančně podpoříte, budu vám za to pravidelně odtamtud dodávat otroky,“ slibuje jim. V říjnu 1784 vyplouvá s lodí Intrepid ke „svému“ ostrovu.

O jeho záměrech se dozvědí Francouzi a vnímají je jako ohrožení svých zdejších obchodních zájmů. François de Souillac (1732–1803), francouzský guvernér ostrova Mauricius, vysílá na Madagaskar malou vojenskou jednotku.

23. května 1786 vojáci zaskočí Beňovského, jenž po statečném boji umírá v osadě Mauritania, kterou pokřtil po sobě. Nebyl však jediným samozvaným ostrovním králem…

Dánské lodě za napoleonských válek napadaly britská plavidla.
Dánské lodě za napoleonských válek napadaly britská plavidla.

Slibuje tlumočení

Na Islandu zavlála neznámá vlajka. Modrá se třemi sušenými treskami. „Zase nějaké novoty,“ říkají si Islanďané. I k nim doléhají v roce 1809 napoleonské války.

Island patří už pár staletí Dánsku, jehož flotila je potenciálním spojencem dobyvačného Korsičana, proto na ni zaútočí Britové. Na jedné z dánských lodí zvané Admiral Juel slouží mladý dobrodruh Jorgen Jorgenson (1780–1841).

Na moře odešel tento syn královského hodináře z Dánska jako 15letý, navštívil jižní Afriku i Austrálii, byl u zakládání prvních osad v Tasmánii. S Admiralem Juelem momentálně napadá jako korzár anglické obchodní lodě, až ho Britové chytí.

Poradí si po svém. „Poplujeme na Island, uzavřete tam výhodný obchod,“ přesvědčuje jednoho britského obchodníka. Životní podmínky Islanďanů jsou katastrofální.

Ostrov se ještě nevzpamatoval z jedné z největších sopečných katastrof, výbuchu sopky Laki v roce 1783, navíc dánský obchodní monopol způsobuje, že Islanďané trpí nedostatkem potravin. Jorgenson se nabízí jako tlumočník, situace se ale poněkud zvrtne.

Uprchlý zajatec Jorgen Jorgenson vyhlásil nezávislost Islandu.
Uprchlý zajatec Jorgen Jorgenson vyhlásil nezávislost Islandu.

Vládce psích dnů

Využije momentu překvapení. 26. června 1809, jen co dorazí na lodi Clarence k islandským břehům a guvernér, dosazený Dány, jim nepovolí vyložit zboží, s několika členy posádky ho zatkne.

Jorgenson vyhlašuje nezávislost Islandu, označuje se „protektorem“ a chystá se obnovit Althing, tradiční místní sněm. Slibuje rozsáhlé reformy i volný obchod. Sní o tom, že tu založí novou republiku po americkém vzoru.

Jeho sen však netrvá ani dva měsíce, pak připlouvá britská válečná loď Talbot. „Zatýkáme vás za útěk ze zajetí,“ vyslechne si verdikt. Jorgensona odvezou do anglického vězení, nabízí Britům své služby jako špion a posléze žije v Tasmánii.

Pro Islanďany však zůstává „králem psích dnů“. Vládl jim totiž v období vrcholného léta, nazývaném psí dny podle postavení Siria, nejjasnější hvězdy v souhvězdí Velkého psa.

Zaostřeno na osobnosti
Rodinná tragédie
Smrt ani ne dvouletého prince Alfréda Britského v roce 1782, devátého a nejmladšího syna Jiřího III. (1738–1820), královskou rodinu zasáhla. O půl roku později zemřel na neštovice i jeho bratr. Král se z toho pomátl a se syny vedl imaginární rozhovory.
Obdiv k velikánům
Francouzský malíř Jacques-Louis David (1748–1825) se v roce 1774 vydává do Itálie a po návratu se proslaví obrazy s antickými náměty. Pak se dá do služeb revoluce a stane se i dvorním malířem Napoleona. Po jeho pádu skončí ve vyhnanství v Bruselu.
Poklona od krále
„Žena pohlavím a muž duchem,“ vysekl Fridrich II. Pruský posmrtně poklonu Karolíně Falcko-Zweibrückenské (1721–1774). Lankraběnka patřila k nejučenějším ženám své doby, zajímala se o hudbu a literaturu, podporovala spisovatele i filozofy.
Stop jezuitům
Klement XIV. (1705–1774) byl zvolen papežem z větší části proto, že se od něj očekávalo zrušení jezuitského řádu. 21. července 1773 pak skutečně podepsal dokument, jímž se tento řád ruší navždy a neodvolatelně.
Zaostřeno na dobu
Nebezpečná četba
V roce 1774 vydává Johann Wolfgang von Goethe svůj román Utrpení mladého Werthera. Někteří romantičtí mladí muži páchají po vzoru hrdiny sebevraždy, proto německý autor do druhého vydání doplní jako motto výstrahu: „Buď muž a nenásleduj mě!“
Ostrov ptáků
5. srpna 1775 vplul španělský námořník Juan Manuel de Ayala s lodí San Carlos jako první Evropan do Sanfranciského zálivu a 11. srpna v něm zakotvil u opuštěného ostrova obývaného hejny mořských ptáků. Dostal podle nich jméno Alcatraz.
Běsnící živel
V říjnu 1780 udeřil v Karibiku Velký hurikán, při kterém zahynulo asi 22 000 lidí, nejvíc v historii, ostrov Barbados byl zcela zpustošený. Tisíce lidí přišly o život i na moři, v době americké války za nezávislost se tu soustředila britská a francouzská loďstva.
Měděný jezdec
V Petrohradu byla v roce 1782 odhalena na Senátním náměstí jezdecká socha Petra Velikého. Objednala ji Kateřina Veliká a francouzský sochař Étienne Maurice Falconet na ní pracoval od roku 1766. Název Měděný jezdec je podle Puškinovy poemy.
Související články
reklama
Zajímavosti
Popravili poslední královnu při komunistických čistkách?
Protivníky při útoku úmyslně děsí sborovým řevem, vystřelují hvízdající šípy nebo zakládají mnoho táborových ohňů, aby vyvolali dojem, že je jejich armáda podstatně větší než ve skutečnosti. Tyto triky a také um jejich vojevůdců nesou své ovoce. Díky nim mongolská říše vzkvétá, ale všeho jen do času!   Mongolové v dobách své největší slávy – […]
premium
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím […]
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“  V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech […]
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po […]
premium
Věda a vynálezy
Krále českého skla okradla konkurence
Výbuch odhodí Egermanna na dveře. Omdlí, a když po chvíli zase přijde k sobě, ucítí prudkou bolest. Leží v kaluži krve, vlasy má sežehnuté a na několika místech těla je ošklivě popálený. Brzy se ale dá zase dohromady a pokračuje ve svých experimentech!   Nikdo se neusmívá ani nepláče štěstím. Manželé Egermannovi by byli raději, […]
premium
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
epochanacestach.cz
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatným světem,
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz