18. 7. 1891: V Praze byl zahájen provoz první elektrické tramvaje na území Česka - tzv. Křižíkovy Elektrické dráhy na Letné v Praze.    
Domů     Ostrovům vládli mazaný korzár i baron Prášil
Ostrovům vládli mazaný korzár i baron Prášil
14.11.2024
Móric Beňovský

„Ten člověk se mi líbí,“ říká si Ludvík XV. Bude to asi trochu dobrodruh a jeho původ je nejasný, ale právě takový muž by mu mohl pomoci při získávání nových území. Hrabě Móric Beňovský odchází z audience spokojený. Zapůsobit na důležité lidi umí.

Odvaha, trocha drzosti a notná dávka štěstí mu nechybí. Z rodného Vrbového na západním Slovensku se Móric Beňovský (1746–1786), syn z uherské šlechtické rodiny, pustil do světa.

Vzhledem k tomu, že podporoval polské povstalce proti ruské intervenci, skončil ve vězení na daleké Kamčatce. Podařilo se mu však odtamtud uprchnout, ukrást loď a s ní se mu povedlo jako prvnímu Evropanovi uskutečnit plavbu severním Pacifikem.

Po mnoha peripetiích skončila v roce 1772 v bretaňském přístavu Lorient. Móric se při ní nadchl pro objevování dalekých, neprobádaných končin. K tomu však potřebuje peníze. Obchází francouzské salony i ministry, snaží se najít sponzora pro své plány.

Lživé zprávy

Nevím, jak moc si vymýšlí, ale jeho plán zní slibně,“ pomyslí si Pierre Étienne de Boynes (1718–1783), francouzský ministr námořnictva. I jemu Beňovský předestřel svůj záměr uspořádat výpravu na ostrov Madagaskar a založit tam francouzskou kolonii.

Získá si ministrovu důvěru, a může se vydat na cestu. V čele asi 200 dobrovolníků se vyloďuje v listopadu 1773 na severovýchodě tohoto ostrova v Indickém oceánu. „Navazuji spojenectví s místními náčelníky,“ píše do Francie.

Po čase oznamuje, že se mu podařilo sjednotit kmeny a náčelníci ho prohlásili za ampansacabé, tedy nejvyššího krále. Dokonce má i svou vlajku a ostrovany naučil psát latinkou.

Z jeho hlášení vypadá vše nadějně, zprávy francouzských obchodníků z ostrova mluví ovšem o něčem úplně jiném. Většina Beňovského dobrovolníků zemřela na různé nemoci či v bojích s domorodci.

V září 1776 vysílá nový ministr námořnictva a kolonií Antoine de Sartine (1729–1821) na ostrov vyšetřovací komisi, která odhalí, že nemocnice, obchodní stanice a silnice, jimiž se Beňovský chlubil, prakticky neexistují.

Nevzdával se svého plánu na založení kolonie na ostrově.
Nevzdával se svého plánu na založení kolonie na ostrově.

Podrazí Francouze

Nevrací se s ostudou, ale se slávou. Beňovský se usazuje v Paříži, kam za ním přijíždí manželka i s dětmi. Touží uspořádat novou, ještě větší výpravu na Madagaskar.

Ve Francii se už ale nikdo nemá k tomu, aby jeho projekt financoval, a tak ho začne nabízet jinde. Zkouší to ve Vídni, v Americe i Británii, všude zůstane jen u příslibů. Nakonec si získá při návštěvě Ameriky dva baltimorské obchodníky.

„Když mě finančně podpoříte, budu vám za to pravidelně odtamtud dodávat otroky,“ slibuje jim. V říjnu 1784 vyplouvá s lodí Intrepid ke „svému“ ostrovu.

O jeho záměrech se dozvědí Francouzi a vnímají je jako ohrožení svých zdejších obchodních zájmů. François de Souillac (1732–1803), francouzský guvernér ostrova Mauricius, vysílá na Madagaskar malou vojenskou jednotku.

23. května 1786 vojáci zaskočí Beňovského, jenž po statečném boji umírá v osadě Mauritania, kterou pokřtil po sobě. Nebyl však jediným samozvaným ostrovním králem…

Dánské lodě za napoleonských válek napadaly britská plavidla.
Dánské lodě za napoleonských válek napadaly britská plavidla.

Slibuje tlumočení

Na Islandu zavlála neznámá vlajka. Modrá se třemi sušenými treskami. „Zase nějaké novoty,“ říkají si Islanďané. I k nim doléhají v roce 1809 napoleonské války.

Island patří už pár staletí Dánsku, jehož flotila je potenciálním spojencem dobyvačného Korsičana, proto na ni zaútočí Britové. Na jedné z dánských lodí zvané Admiral Juel slouží mladý dobrodruh Jorgen Jorgenson (1780–1841).

Na moře odešel tento syn královského hodináře z Dánska jako 15letý, navštívil jižní Afriku i Austrálii, byl u zakládání prvních osad v Tasmánii. S Admiralem Juelem momentálně napadá jako korzár anglické obchodní lodě, až ho Britové chytí.

Poradí si po svém. „Poplujeme na Island, uzavřete tam výhodný obchod,“ přesvědčuje jednoho britského obchodníka. Životní podmínky Islanďanů jsou katastrofální.

Ostrov se ještě nevzpamatoval z jedné z největších sopečných katastrof, výbuchu sopky Laki v roce 1783, navíc dánský obchodní monopol způsobuje, že Islanďané trpí nedostatkem potravin. Jorgenson se nabízí jako tlumočník, situace se ale poněkud zvrtne.

Uprchlý zajatec Jorgen Jorgenson vyhlásil nezávislost Islandu.
Uprchlý zajatec Jorgen Jorgenson vyhlásil nezávislost Islandu.

Vládce psích dnů

Využije momentu překvapení. 26. června 1809, jen co dorazí na lodi Clarence k islandským břehům a guvernér, dosazený Dány, jim nepovolí vyložit zboží, s několika členy posádky ho zatkne.

Jorgenson vyhlašuje nezávislost Islandu, označuje se „protektorem“ a chystá se obnovit Althing, tradiční místní sněm. Slibuje rozsáhlé reformy i volný obchod. Sní o tom, že tu založí novou republiku po americkém vzoru.

Jeho sen však netrvá ani dva měsíce, pak připlouvá britská válečná loď Talbot. „Zatýkáme vás za útěk ze zajetí,“ vyslechne si verdikt. Jorgensona odvezou do anglického vězení, nabízí Britům své služby jako špion a posléze žije v Tasmánii.

Pro Islanďany však zůstává „králem psích dnů“. Vládl jim totiž v období vrcholného léta, nazývaném psí dny podle postavení Siria, nejjasnější hvězdy v souhvězdí Velkého psa.

Zaostřeno na osobnosti
Rodinná tragédie
Smrt ani ne dvouletého prince Alfréda Britského v roce 1782, devátého a nejmladšího syna Jiřího III. (1738–1820), královskou rodinu zasáhla. O půl roku později zemřel na neštovice i jeho bratr. Král se z toho pomátl a se syny vedl imaginární rozhovory.
Obdiv k velikánům
Francouzský malíř Jacques-Louis David (1748–1825) se v roce 1774 vydává do Itálie a po návratu se proslaví obrazy s antickými náměty. Pak se dá do služeb revoluce a stane se i dvorním malířem Napoleona. Po jeho pádu skončí ve vyhnanství v Bruselu.
Poklona od krále
„Žena pohlavím a muž duchem,“ vysekl Fridrich II. Pruský posmrtně poklonu Karolíně Falcko-Zweibrückenské (1721–1774). Lankraběnka patřila k nejučenějším ženám své doby, zajímala se o hudbu a literaturu, podporovala spisovatele i filozofy.
Stop jezuitům
Klement XIV. (1705–1774) byl zvolen papežem z větší části proto, že se od něj očekávalo zrušení jezuitského řádu. 21. července 1773 pak skutečně podepsal dokument, jímž se tento řád ruší navždy a neodvolatelně.
Zaostřeno na dobu
Nebezpečná četba
V roce 1774 vydává Johann Wolfgang von Goethe svůj román Utrpení mladého Werthera. Někteří romantičtí mladí muži páchají po vzoru hrdiny sebevraždy, proto německý autor do druhého vydání doplní jako motto výstrahu: „Buď muž a nenásleduj mě!“
Ostrov ptáků
5. srpna 1775 vplul španělský námořník Juan Manuel de Ayala s lodí San Carlos jako první Evropan do Sanfranciského zálivu a 11. srpna v něm zakotvil u opuštěného ostrova obývaného hejny mořských ptáků. Dostal podle nich jméno Alcatraz.
Běsnící živel
V říjnu 1780 udeřil v Karibiku Velký hurikán, při kterém zahynulo asi 22 000 lidí, nejvíc v historii, ostrov Barbados byl zcela zpustošený. Tisíce lidí přišly o život i na moři, v době americké války za nezávislost se tu soustředila britská a francouzská loďstva.
Měděný jezdec
V Petrohradu byla v roce 1782 odhalena na Senátním náměstí jezdecká socha Petra Velikého. Objednala ji Kateřina Veliká a francouzský sochař Étienne Maurice Falconet na ní pracoval od roku 1766. Název Měděný jezdec je podle Puškinovy poemy.
Související články
reklama
Zajímavosti
Nepotopitelná Violet přežila ztroskotání tří lodí včetně Titanicu
„Postarejte se o něj!“ křikne lodní důstojník na mladou stevardku a do náručí jí vloží dítě. Žena je oběma rukama obejme a v záchranném člunu začnou klesat. Titanic se v tu dobu už nebezpečně naklání na příď. Píše se 15. duben 1912 a údajně nepotopitelný parník jde po nárazu do ledovce ke dnu. Z více […]
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
Mladý holič si právě ostří břitvu, kterou má za chvíli oholit italského fašistického vůdce, když vtom z vedlejšího pokoje zaslechne, jak duceho milenka telefonuje. Ač neúmyslně, z hovoru se dozví, že Mussolini měl dát svou první ženu i syna zabít injekcí. Co teď? Pokud někdo zjistí, co právě slyšel, kulka ho nemine. Zalehne proto do […]
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
„Já jim dám. Kacíři jsou to, a navíc i zrádci!“ rozčiluje se Albrecht Habsburský a s očima zapíchnutýma do podlahy přechází z jedné části komnaty na druhou. Hlavní adept na uvolněný český trůn umí být velkorysý a má smysl pro spravedlnost, ale zdejší kališníci u něj kolaborací s polským princem překročili únosnou mez. Za to […]
Trpěli první Češi na Islandu hladem?
Na stole přistanou nádoby s pivem a vínem. Za chvíli k nim přibude pálenka s medovinou. Daniel se nemůže dočkat, až ty dobroty ochutná. Jenže co to?! Dva sloužící přinesli velkou konev, ve které všechen alkohol smíchají a nakonec do něj přidají mléko! „No fuj!“ pomyslí si v duchu mladý Čech, zatímco Islanďané netradiční koktejl s chutí […]
Věda a vynálezy
Krále českého skla okradla konkurence
Výbuch odhodí Egermanna na dveře. Omdlí, a když po chvíli zase přijde k sobě, ucítí prudkou bolest. Leží v kaluži krve, vlasy má sežehnuté a na několika místech těla je ošklivě popálený. Brzy se ale dá zase dohromady a pokračuje ve svých experimentech!   Nikdo se neusmívá ani nepláče štěstím. Manželé Egermannovi by byli raději, […]
premium
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Tunisko a jeho exotická tvář
epochanacestach.cz
Tunisko a jeho exotická tvář
Tunis není jen pětihvězdičkový hotel a každodenní lenošení na pláži. Tato země nabízí mnohem víc. Většina Čechů jezdí hlavně na Djerbu, do Sousse, Hammametu nebo Nabeulu. Milovníci klidu a historických památek zamíří ale raději do Mahdie. Určitě se vyplatí nezůstávat celý týden jen u hotelu v opojení all inclusive, ale navštívit více různých míst. Mezi ně
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz