27. 7. 1549: Katolický kazatel z Navarry, František Xaverský, přijel jako vůbec první křesťanský misionář do Japonska. Působil na několika místech, a dokonce mu bylo umožněno zde postavit kapli.    
Domů     Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Gregor Mendel

Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi!

Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká touha po vzdělání. Bádání se naplno věnuje i v klášteře, kam vstoupí ve svých 21 letech. Zaměstnává ho přitom hlavně problém dědičnosti.

Naštěstí ho v tomto ohledu plně podporuje jeho představený, opat Cyril František Napp (1792–1867), muž mimořádně inteligentní a osvícený, který ho osobně pověří úkolem poznat, „co a jak se dědí“. Na dvoře augustiniánského kláštera v Brně mu dokonce zřídí malou pokusnou zahrádku o rozměrech 7 x 35 metrů, kde roku 1854 Mendel zaseje první pokusná semena hrachu.

Následným experimentům pak zasvětí celých deset let života, přičemž detailně prozkoumá více než 27 000 rostlin! Uznání se bohužel dočká až po smrti.

Nadchne ho botanika

Budoucí otec genetiky přišel na svět 20. července 1822 v Hynčicích u Nového Jičína do selské rodiny. Je pilný už odmalička, z měšťanské školy v Lipníku ho proto brzy doporučí do gymnázia v Opavě.

Jeho velmi zbožná matka si ale přeje, aby se stal knězem, a tak nakonec po absolvování střední školy a dvouletém pobytu na filozofické fakultě v Olomouci vstoupí v roce 1843 do augustiniánského kláštera na Starém Brně a přijme řádové jméno Gregor.

Zdejší opat Cyril Napp ale okamžitě rozpozná jeho nadání a pošle ho na vídeňskou univerzitu, aby si zde na náklady kláštera doplnil vzdělání. Mendela nadchnou hlavně přednášky z fyziologie a botaniky.

Z kněze učitelem

I když se Mendelovi dvakrát nezdaří pokus o složení učitelských zkoušek, nakonec přece jen učí – od svých 32 let vyučuje fyziku a přírodopis na brněnské reálce.

Tamní ředitel na něj v jednom kuse pěje chválu a uvádí, že „jeho přednes je jasný, logický a plně vhodný pro chápavost mládeže“. Sám Mendel je přitom spíš zamlklý.

V ústraní kláštera se stýká jen se svými příbuznými a malým okruhem přátel a neudržuje ani rozsáhlejší korespondenci. Ve svých dopisech domů nikdy nehovoří o sobě ani o tom, čím se zabývá. Nikdy také neprojevuje své vnitřní pocity.

V jednom z dopisů rodičům z roku 1853 jen lakonicky poznamená: „Jsem v jednom kuse zdráv a pilně studuji. Další se ukáže, jak doufám.“

Se svolením opata se smí věnovat svým četným zálibám.
Se svolením opata se smí věnovat svým četným zálibám.

Experimenty s hrachem

Povinností má přitom Mendel víc než dost. Kromě učení ho totiž zaměstnávají i pokusy s křížením rostlin. Celé dva roky chystá, prověřuje a vybírá vhodné odrůdy. „Byl opravdu precizní.

Vznášel hypotézy, které ověřoval velmi rozsáhlými pokusy, vše pečlivě zaznamenával a neopominul žádný detail,“ zmiňuje se současná spisovatelka Helena Baková. Výsledky jsou skvělé a potvrzují jeho předpoklady.

Přesto dělá Mendel další pokusy, a jak sám píše: „O příznivém výsledku se už skoro nedalo pochybovat, následující generace musela přinést konečné rozhodnutí.“

Zkoumá 27 000 rostlin

Jeho pokusy jsou velmi rozsáhlé a trvají i s přípravou materiálu zhruba deset let. Podle odhadů zhodnotí Mendel za tu dobu více než 27 000 rostlin, hrachem počínaje a fazolemi konče.

Přijde přitom na to, že rostliny a pochopitelně i lidé nedědí po svých předcích konkrétní rysy, ale příslušné dědičné faktory neboli geny, které pak odpovídající znaky a rozdíly vyvolávají.

„Vyšel jsem z předpokladu, že při křížení nepřechází substance na potomky jako celek, ale přecházejí jednotlivé znaky. To mi pokusy potvrdily,“ prohlásí roku 1865 sám Mendel na schůzi brněnského přírodovědného spolku.

Doplácí na práci

Jeho přednáška, stejně jako článek, který vychází o rok později, se však nesetkají s větším ohlasem. Sám Mendel na náročnou práci doplatí dočasným oslepnutím, které naštěstí, jak se ukáže, není trvalé.

Po půl roce začne opět vidět, ale zklamaný nezájmem veřejnosti o jeho objevy se už k experimentování s křížením rostlin nevrátí. V roce 1867 umírá opat Napp a Mendel je zvolen na jeho místo. Myšlenky pak soustředí hlavně tímto směrem.

Soudí se s vládou

V Rakousku-Uhersku se nakonec přece jen stane slavným, avšak nikoli jako vědec. Ostře se totiž vymezí proti rozhodnutí vlády, která požaduje, aby kláštery ze svých důchodů platily zvláštní daně.

„Neslýchané,“ prohlásí tehdy Mendel a placení rezolutně odmítne. Autorit se koneckonců nikdy nebál… Celá záležitost skončí nakonec až před soudem a táhne se několik dlouhých let.

Opat Mendel si kvůli ní vyslouží od tehdejších novinářů přezdívku „tvrdohlavý prelát“, ale nakonec zvítězí a soud mu dá za pravdu. Umírá 6. ledna 1884 kolem půlnoci ve svém opatském křesle jako všeobecně uznávaná a respektovaná osobnost.

Requiem na jeho pohřbu zahraje Leoš Janáček (1854–1928). Mendelovy převratné objevy z oboru biologie jsou nicméně znovuobjeveny až několik let po jeho smrti.

Foto: mendelje.cz, Wikimedia.org, Meisterdrucke.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Únos Jitky? Předem naplánovaná akce!
„Podařilo se! Konečně ji mám! Takovou jsem potřeboval, po takové jsem toužil. Teď se jen rychle dostat do bezpečí!“ letí hlavou odvážnému jezdci. V náruči drží krásnou dívku. Statný kůň s nimi pádí k šumavským hvozdům. Budoucí český kníže si právě veze domů nevěstu. Tak by mohlo končit vyprávění jednoho z nejromantičtějších příběhů naší historie. […]
premium
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor, […]
premium
Castillo de Colomares: Kolumbův památník ozdobila torza jeho lodí
Obdivuje Kryštofa Kolumba. Zároveň ho ale štve, že Američané mají o slavném mořeplavci zkreslené informace. Například nevědí, že Nový svět objevil ve službách Španělska. Esteban Martín Martín se rozhodne tuto nespravedlnost napravit. Pustí se do šíleného projektu, který ho připraví o spoustu sil i o zdraví… Třebaže řadu let provozuje lékařskou ordinaci v New Yorku, […]
Ocitly se Čechy na prahu občanské války?
Český kníže Bořivoj se nejistě rozhlíží po hodovním sále. Zatímco Svatopluk usedá s dalšími hosty ke stolům, obtěžkaným vybranými lahůdkami, jemu je vyhrazeno místo na zemi. Jde o záměr, jak váhavého Přemyslovce přimět, aby přijal křesťanskou víru? „Jaká běda, ty muž tak vynikající, a nestydíš se, žes vyhoštěn ze sedadel knížecích, ačkoli sám také vévodskou […]
Věda a vynálezy
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi! Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká […]
Koncentrační tábor Dora: Sabotovali zde vězni výrobu superzbraní?
„3… 2… 1… zážeh!“ odpočítává německý důstojník test raketového motoru. Ten však jenom zachrčí a pak umlkne. Něco je špatně. Zjistit příčinu jeho nefunkčnosti a napravit ji zabere další dlouhé měsíce – z toho nebudou mít v Berlíně radost. Spojenci ve stejnou dobu už postupují k městu z obou stran.   Je to zbraň, která […]
premium
Vznikl první benzinový vůz v Adamově?
Ruční vozík se spalovacím motorem, který musí být veden, neboť mu chybí řízení. Nějak tak prý vypadá vůbec první benzinový automobil, který je v roce 1870 vyroben v adamovských strojírnách. Jeho majitel, rakouský vynálezce Siegfried Marcus, ho však veřejnosti nikdy nepředstaví!  Skoro se to nedá řídit, hází to sebou ze strany na stranu a pak následuje náraz […]
Slavný chirurg John Hunter: Ochutnal mumii a pitval obra?
Prestižní Královská společnost vítá nového člena. Roku 1767 se jím stává lékař John Hunter. Ten v průběhu let úplně změní obor chirurgie. Hunter má ovšem i temnou stránku. Možná, že kdyby ji členové Královské společnosti znali, skotského rodáka by mezi sebe nepřijali. Co hrozného před nimi tají? Do honosného domu na Leicester Square v západním Londýně vstupuje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo