21. 11. 1344: Jan Lucemburský položil základní kámen ke gotické novostavbě katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.    
Domů     Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Gregor Mendel

Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi!

Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká touha po vzdělání. Bádání se naplno věnuje i v klášteře, kam vstoupí ve svých 21 letech. Zaměstnává ho přitom hlavně problém dědičnosti.

Naštěstí ho v tomto ohledu plně podporuje jeho představený, opat Cyril František Napp (1792–1867), muž mimořádně inteligentní a osvícený, který ho osobně pověří úkolem poznat, „co a jak se dědí“. Na dvoře augustiniánského kláštera v Brně mu dokonce zřídí malou pokusnou zahrádku o rozměrech 7 x 35 metrů, kde roku 1854 Mendel zaseje první pokusná semena hrachu.

Následným experimentům pak zasvětí celých deset let života, přičemž detailně prozkoumá více než 27 000 rostlin! Uznání se bohužel dočká až po smrti.

Nadchne ho botanika

Budoucí otec genetiky přišel na svět 20. července 1822 v Hynčicích u Nového Jičína do selské rodiny. Je pilný už odmalička, z měšťanské školy v Lipníku ho proto brzy doporučí do gymnázia v Opavě.

Jeho velmi zbožná matka si ale přeje, aby se stal knězem, a tak nakonec po absolvování střední školy a dvouletém pobytu na filozofické fakultě v Olomouci vstoupí v roce 1843 do augustiniánského kláštera na Starém Brně a přijme řádové jméno Gregor.

Zdejší opat Cyril Napp ale okamžitě rozpozná jeho nadání a pošle ho na vídeňskou univerzitu, aby si zde na náklady kláštera doplnil vzdělání. Mendela nadchnou hlavně přednášky z fyziologie a botaniky.

Z kněze učitelem

I když se Mendelovi dvakrát nezdaří pokus o složení učitelských zkoušek, nakonec přece jen učí – od svých 32 let vyučuje fyziku a přírodopis na brněnské reálce.

Tamní ředitel na něj v jednom kuse pěje chválu a uvádí, že „jeho přednes je jasný, logický a plně vhodný pro chápavost mládeže“. Sám Mendel je přitom spíš zamlklý.

V ústraní kláštera se stýká jen se svými příbuznými a malým okruhem přátel a neudržuje ani rozsáhlejší korespondenci. Ve svých dopisech domů nikdy nehovoří o sobě ani o tom, čím se zabývá. Nikdy také neprojevuje své vnitřní pocity.

V jednom z dopisů rodičům z roku 1853 jen lakonicky poznamená: „Jsem v jednom kuse zdráv a pilně studuji. Další se ukáže, jak doufám.“

Se svolením opata se smí věnovat svým četným zálibám.
Se svolením opata se smí věnovat svým četným zálibám.

Experimenty s hrachem

Povinností má přitom Mendel víc než dost. Kromě učení ho totiž zaměstnávají i pokusy s křížením rostlin. Celé dva roky chystá, prověřuje a vybírá vhodné odrůdy. „Byl opravdu precizní.

Vznášel hypotézy, které ověřoval velmi rozsáhlými pokusy, vše pečlivě zaznamenával a neopominul žádný detail,“ zmiňuje se současná spisovatelka Helena Baková. Výsledky jsou skvělé a potvrzují jeho předpoklady.

Přesto dělá Mendel další pokusy, a jak sám píše: „O příznivém výsledku se už skoro nedalo pochybovat, následující generace musela přinést konečné rozhodnutí.“

Zkoumá 27 000 rostlin

Jeho pokusy jsou velmi rozsáhlé a trvají i s přípravou materiálu zhruba deset let. Podle odhadů zhodnotí Mendel za tu dobu více než 27 000 rostlin, hrachem počínaje a fazolemi konče.

Přijde přitom na to, že rostliny a pochopitelně i lidé nedědí po svých předcích konkrétní rysy, ale příslušné dědičné faktory neboli geny, které pak odpovídající znaky a rozdíly vyvolávají.

„Vyšel jsem z předpokladu, že při křížení nepřechází substance na potomky jako celek, ale přecházejí jednotlivé znaky. To mi pokusy potvrdily,“ prohlásí roku 1865 sám Mendel na schůzi brněnského přírodovědného spolku.

Doplácí na práci

Jeho přednáška, stejně jako článek, který vychází o rok později, se však nesetkají s větším ohlasem. Sám Mendel na náročnou práci doplatí dočasným oslepnutím, které naštěstí, jak se ukáže, není trvalé.

Po půl roce začne opět vidět, ale zklamaný nezájmem veřejnosti o jeho objevy se už k experimentování s křížením rostlin nevrátí. V roce 1867 umírá opat Napp a Mendel je zvolen na jeho místo. Myšlenky pak soustředí hlavně tímto směrem.

Soudí se s vládou

V Rakousku-Uhersku se nakonec přece jen stane slavným, avšak nikoli jako vědec. Ostře se totiž vymezí proti rozhodnutí vlády, která požaduje, aby kláštery ze svých důchodů platily zvláštní daně.

„Neslýchané,“ prohlásí tehdy Mendel a placení rezolutně odmítne. Autorit se koneckonců nikdy nebál… Celá záležitost skončí nakonec až před soudem a táhne se několik dlouhých let.

Opat Mendel si kvůli ní vyslouží od tehdejších novinářů přezdívku „tvrdohlavý prelát“, ale nakonec zvítězí a soud mu dá za pravdu. Umírá 6. ledna 1884 kolem půlnoci ve svém opatském křesle jako všeobecně uznávaná a respektovaná osobnost.

Requiem na jeho pohřbu zahraje Leoš Janáček (1854–1928). Mendelovy převratné objevy z oboru biologie jsou nicméně znovuobjeveny až několik let po jeho smrti.

Foto: mendelje.cz, Wikimedia.org, Meisterdrucke.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé […]
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741), […]
premium
4 luxusní sídla krále Jana: Jedno zdědil po odsouzeném padělateli
Jan Lucemburský vyhlédne z velkého zdobeného okna. To, co spatří, mu snad na chvíli připomene ráj na zemi. Uprostřed rozkvetlé zahrady, plné růží, se nachází bazén s průzračnou vodou, kterou čeří klokotající fontána. „Vyplatí se být spojencem francouzského krále,“ probleskne možná českému panovníkovi na okamžik hlavou. Nikde nevydrží příliš dlouho, nejméně pak ve svém – […]
premium
Těšil se kat Huss pověsti zázračného lékaře?
Sotva potřetí zaťukal, dveře se otevírají. „Rychle dovnitř,“ pobídne ho polohlasem sluha, zatímco očima bedlivě prohlíží okolí. Snad je nikdo nevidí. Návštěvník vklouzne dovnitř, sundá kápi a nechá se uvést k nemocnému. Kdyby někdo věděl, že místního pána ošetřuje popravčí, to by byl poprask. Ale co naplat, lékaři si nevědí rady a kat má pověst […]
Věda a vynálezy
Odstartoval špatný vtip krvavý protest proti pitvám?
Budova newyorské Všeobecné nemocnice vypadá, jako by se jí prohnalo tornádo. Má poničenou fasádu, rozbitá okna a na ulici před ní se válejí zničené anatomické vzorky a lékařské vybavení. Živelní pohroma za to ovšem nemůže. Jde o následky protestu. Proč k němu došlo? Vykradači hrobů se pod rouškou noci blíží se svým nejnovějším „úlovkem“ k renomovanému zdravotnickému […]
Snažil se Newton vypočítat datum Apokalypsy?
Hrot pera škrábe po papíře. Zapisuje si všechna čísla, rozměry, proporce, časové údaje, které na stránkách Bible najde. „Jistě to spolu nějak souvisí, jenom musím přijít na ten správný vzorec,“ přemítá Isaac Newton. Nedaří se. Jedna věc je totiž hledat zákonitosti v přírodě a druhá v mýtech.   Isaac Newton (1643–1727) je znám především jako […]
premium
4 ztracené vynálezy: Dal císař zabít tvůrce pružného skla?
Máme je v pasti! Alespoň to si myslí Arabové, když v 7. století oblehnou Konstantinopoli. Obránci města ale disponují tajnou zbraní – chrličem neuhasitelného ohně. Nepřátelské lodě jím promění v hořící trosky a ten, kdo se nezachrání skokem do vody, shoří rovněž. Dokud mají Byzantinci řecký oheň, odrazí jakéhokoliv nepřítele.   Způsob jeho přípravy je […]
premium
Otec kolečkových bruslí se na nich ztrapnil
„Je vyšší než obvykle,“ podivují se hosté na maškarním plese, když se tu objeví výstřední belgický vynálezce Merlin. Důvodem, proč většinu přítomných najednou převyšuje o půl hlavy, je, že má na sobě boty s kolečky. Jde o jeho nejnovější vynález. První veřejná demonstrace ale nevyjde úplně podle plánu…   Co mají společného Perillos z Athén, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Pojďte se projít po mostě
epochanacestach.cz
Pojďte se projít po mostě
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz