23. 6. 1891: Narodil se spisovatel a dramatik Vladislav Vančura, který se během 2. světové války zapojil do protinacistického odboje a roku 1942 byl popraven.    
Domů     Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Gregor Mendel

Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi!

Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká touha po vzdělání. Bádání se naplno věnuje i v klášteře, kam vstoupí ve svých 21 letech. Zaměstnává ho přitom hlavně problém dědičnosti.

Naštěstí ho v tomto ohledu plně podporuje jeho představený, opat Cyril František Napp (1792–1867), muž mimořádně inteligentní a osvícený, který ho osobně pověří úkolem poznat, „co a jak se dědí“. Na dvoře augustiniánského kláštera v Brně mu dokonce zřídí malou pokusnou zahrádku o rozměrech 7 x 35 metrů, kde roku 1854 Mendel zaseje první pokusná semena hrachu.

Následným experimentům pak zasvětí celých deset let života, přičemž detailně prozkoumá více než 27 000 rostlin! Uznání se bohužel dočká až po smrti.

Nadchne ho botanika

Budoucí otec genetiky přišel na svět 20. července 1822 v Hynčicích u Nového Jičína do selské rodiny. Je pilný už odmalička, z měšťanské školy v Lipníku ho proto brzy doporučí do gymnázia v Opavě.

Jeho velmi zbožná matka si ale přeje, aby se stal knězem, a tak nakonec po absolvování střední školy a dvouletém pobytu na filozofické fakultě v Olomouci vstoupí v roce 1843 do augustiniánského kláštera na Starém Brně a přijme řádové jméno Gregor.

Zdejší opat Cyril Napp ale okamžitě rozpozná jeho nadání a pošle ho na vídeňskou univerzitu, aby si zde na náklady kláštera doplnil vzdělání. Mendela nadchnou hlavně přednášky z fyziologie a botaniky.

Z kněze učitelem

I když se Mendelovi dvakrát nezdaří pokus o složení učitelských zkoušek, nakonec přece jen učí – od svých 32 let vyučuje fyziku a přírodopis na brněnské reálce.

Tamní ředitel na něj v jednom kuse pěje chválu a uvádí, že „jeho přednes je jasný, logický a plně vhodný pro chápavost mládeže“. Sám Mendel je přitom spíš zamlklý.

V ústraní kláštera se stýká jen se svými příbuznými a malým okruhem přátel a neudržuje ani rozsáhlejší korespondenci. Ve svých dopisech domů nikdy nehovoří o sobě ani o tom, čím se zabývá. Nikdy také neprojevuje své vnitřní pocity.

V jednom z dopisů rodičům z roku 1853 jen lakonicky poznamená: „Jsem v jednom kuse zdráv a pilně studuji. Další se ukáže, jak doufám.“

Se svolením opata se smí věnovat svým četným zálibám.
Se svolením opata se smí věnovat svým četným zálibám.

Experimenty s hrachem

Povinností má přitom Mendel víc než dost. Kromě učení ho totiž zaměstnávají i pokusy s křížením rostlin. Celé dva roky chystá, prověřuje a vybírá vhodné odrůdy. „Byl opravdu precizní.

Vznášel hypotézy, které ověřoval velmi rozsáhlými pokusy, vše pečlivě zaznamenával a neopominul žádný detail,“ zmiňuje se současná spisovatelka Helena Baková. Výsledky jsou skvělé a potvrzují jeho předpoklady.

Přesto dělá Mendel další pokusy, a jak sám píše: „O příznivém výsledku se už skoro nedalo pochybovat, následující generace musela přinést konečné rozhodnutí.“

Zkoumá 27 000 rostlin

Jeho pokusy jsou velmi rozsáhlé a trvají i s přípravou materiálu zhruba deset let. Podle odhadů zhodnotí Mendel za tu dobu více než 27 000 rostlin, hrachem počínaje a fazolemi konče.

Přijde přitom na to, že rostliny a pochopitelně i lidé nedědí po svých předcích konkrétní rysy, ale příslušné dědičné faktory neboli geny, které pak odpovídající znaky a rozdíly vyvolávají.

„Vyšel jsem z předpokladu, že při křížení nepřechází substance na potomky jako celek, ale přecházejí jednotlivé znaky. To mi pokusy potvrdily,“ prohlásí roku 1865 sám Mendel na schůzi brněnského přírodovědného spolku.

Doplácí na práci

Jeho přednáška, stejně jako článek, který vychází o rok později, se však nesetkají s větším ohlasem. Sám Mendel na náročnou práci doplatí dočasným oslepnutím, které naštěstí, jak se ukáže, není trvalé.

Po půl roce začne opět vidět, ale zklamaný nezájmem veřejnosti o jeho objevy se už k experimentování s křížením rostlin nevrátí. V roce 1867 umírá opat Napp a Mendel je zvolen na jeho místo. Myšlenky pak soustředí hlavně tímto směrem.

Soudí se s vládou

V Rakousku-Uhersku se nakonec přece jen stane slavným, avšak nikoli jako vědec. Ostře se totiž vymezí proti rozhodnutí vlády, která požaduje, aby kláštery ze svých důchodů platily zvláštní daně.

„Neslýchané,“ prohlásí tehdy Mendel a placení rezolutně odmítne. Autorit se koneckonců nikdy nebál… Celá záležitost skončí nakonec až před soudem a táhne se několik dlouhých let.

Opat Mendel si kvůli ní vyslouží od tehdejších novinářů přezdívku „tvrdohlavý prelát“, ale nakonec zvítězí a soud mu dá za pravdu. Umírá 6. ledna 1884 kolem půlnoci ve svém opatském křesle jako všeobecně uznávaná a respektovaná osobnost.

Requiem na jeho pohřbu zahraje Leoš Janáček (1854–1928). Mendelovy převratné objevy z oboru biologie jsou nicméně znovuobjeveny až několik let po jeho smrti.

Foto: mendelje.cz, Wikimedia.org, Meisterdrucke.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících […]
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v […]
premium
Pevnost Stříbrná Hora: Rakušané si na chloubu Fridricha Velikého netroufli
Věčně hladoví vojáci mu za jídlo občas „zaplatí“ knoflíkem z uniformy. Hostinskému ze Stříbrné Hory ve Slezsku to ale nevadí. Ví, že jeho zákazníci svůj dluh hned zítra vyrovnají. Ve zdejší pevnosti totiž vládne tuhá kázeň a vojáky by za neupravenost čekal tvrdý trest! Pruský král Fridrich Veliký (1712–1786) ve 40. letech 18. století připraví […]
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně […]
Věda a vynálezy
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi! Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká […]
Auta z jiného světa: Proč nikdy nevyrazila na silnici?
Některým lidem připomíná brouka se složenými krovkami. Má elegantní zaoblená okna a kulatá světla a k jeho přednostem patří i nižší spotřeba paliva. Aerodynamický automobil Schlörwagen se přesto nezačne sériově vyrábět. Podobně jako další futuristické prototypy vozů… Dešťová kapka je nestabilní Rozumí architektuře, matematice i technice. Ve všech těchto oborech Američan Richard Buckminster Fuller (1895–1983) […]
Špatný student se vypracoval na otce kosmonautiky
Ve škole mu to moc nešlo, a navíc se mu spolužáci smáli, že je skoro hluchý. Pak se ale všechno změnilo a Konstantin Eduardovič Ciolkovskij se z provinčního učitele stal otcem světové kosmonautiky. Když Konstantin Eduardovič Ciolkovskij (1857–1935) ve městě Iževskoje jihovýchodně od Moskvy přichází na svět, nic nenasvědčuje tomu, že by z něj snad měla vyrůst […]
premium
Zlynčoval geniální vědkyni rozvášněný dav?
Nejváženější vědkyni egyptské Alexandrie náhle přehrazuje cestu rozvášněný dav. Za okamžik bude zmučené tělo obdivované filozofky pohozeno za městem na místě, určeném pro nejnebezpečnější zločince. Matematik, astronom, poslední vedoucí alexandrijské knihovny. Tím vším je řecký učenec Theon z Alexandrie (asi 335–405 n. l.). Je ale také otcem dcery Hypatie (asi 355–415), ženy učené stejně jako on […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Africká fialka je skromná kráska
panidomu.cz
Africká fialka je skromná kráska
A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý. A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta. Kde se vzala? Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu