Za život zkomponuje přes 120 děl. Pomáhá začínajícím skladatelům a Lipsko se díky němu promění v jedno z hudebních center Evropy.
Felixi Mendelssohnovi Bartholdymu se ale podaří ještě jedna úžasná věc – pro svět znovuobjeví Johanna Sebastiana Bacha, na něhož se po jeho smrti rychle zapomnělo!
Na svět přišel 3. února 1809 v Hamburku do rodiny židovského bankéře. Felix Mendelssohn Bartholdy (†1847) má tři sourozence – bratra a dvě sestry. Jejich rodiče konvertují k protestantismu a pokřtít nechají i všechny své potomky.
Felix je hudebně nadaný a podobně jako Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) bývá označován za zázračné dítě. „V sedmi letech mu byl vybrán první učitel klavíru a v deseti poprvé vystoupil veřejně,“ dodává současná muzikoložka Vlasta Reittererová.
Talentovaný chlapec záhy začíná také skládat vlastní hudbu. Ve 14 letech už má na kontě hezkou řádku symfonií pro smyčcový orchestr, klavírní koncert a sonátu, pár žalmů nebo skladeb pro varhany…
V konkurzu neuspěl
Výrazně na sebe upozornil! V březnu 1829 Mendelssohn diriguje v berlínské Singakademii Matoušovy pašije, vrcholné dílo Johanna Sebastiana Bacha (1685–1750). Krátce po úspěšném koncertu vyrazí na studijní cestu do Velké Británie.
Za Lamanšským průlivem stráví několik měsíců a sklidí tam velké úspěchy jako dirigent i klavírista. Se stejným nadšením je později přijat také publikem v Itálii a německých zemích. Na cestách stráví tři roky.
Poté se přihlásí do konkurzu na dirigenta v Singakademii, jenže neuspěje. Nedá se vyloučit, že to bylo kvůli jeho židovskému původu. Zklamání zažene na Dolnorýnském hudebním festivalu v Düsseldorfu, kde jako dirigent opět exceluje.
Radní mu dokonce nabídnou místo hudebního ředitele tohoto města. Přijme ho, nicméně za necelé dva roky dává výpověď, protože Düsseldorf mu k srdci nepřirostl.
Opráší zapomenuté
Odmítl nabídku vést mnichovskou operu. Nový domov Mendelssohn najde v Lipsku. Ožení se a manželka mu v průběhu let porodí pět dětí. Spokojený je i po profesní stránce. Šéfuje orchestru lipského koncertního domu (Gewandhausu) a ve městě zakládá konzervatoř.
Na koncertech pak světu představuje další Bachovy zapomenuté skladby. A čas si najde také na skládání vlastní hudby. Jeho nejznámějším dílem je Svatební pochod.
Mendelssohn ho zkomponoval v roce 1842 jako součást scénické hudby k Shakespearově komedii Sen noci svatojánské, která měla premiéru o rok později v Postupimi.
Neumí odpočívat
Mendelssohn je workoholik. Neúnavně koncertuje a ve volných chvílích skládá. Rady lékařů, aby víc odpočíval, neposlouchá. Stále častěji ho trápí bolesti hlavy, přesto nezvolní. V květnu 1847, po návratu z Anglie, se dozví o smrti milované sestry Fanny (*1805).
Zdrtí ho to, a jak píše Reittererová, „v dalších měsících žil víceméně mechanicky, jen při dovolené ve Švýcarsku s rodinou se trochu zotavil. V říjnu utrpěl záchvat mrtvice a brzy nato druhý. 4. listopadu 1847 Felix Mendelssohn zemřel“.
Foto: Wikimedia.org, Meisterdrucke.com, digitalniknihovna.cz