19. 5. 1536: Anna Boleynová, druhá manželka Jindřich VIII., byla popravena poté, co byla obviněna z velezrady a nevěry s pěti muži.    
Domů     Páni z Koldic sponzorovali krále i císaře
Páni z Koldic sponzorovali krále i císaře
Páni z Koldic sponzorovali krále i císaře

Jan Lucemburský skřípe zuby. Nezbývá mu ale než podepsat. V dubnu 1318 přistupuje v Domažlicích na kompromisní řešení svého sporu s českou šlechtou. Z jednání řady pánů je rozladěný. Napříště se proto obklopí kroužkem šlechticů, kterým může bezmezně důvěřovat. Nebude mezi nimi chybět Těma starší z Koldic.

Těma starší z Koldic (1303–1340) pochází se starobylého šlechtického rodu, usazeného v oblasti Míšeňska už od poloviny 12. století. Zde jeho rodině patří hrad Koldice (německy Colditz).

Těma je však druhorozeným synem svého otce, a tak na dědictví v podobě panství může zapomenout. Snazší pro něj bude vybudovat si kariéru ve dvorských službách.

Nejprve nastupuje u slezského knížete Boleslava Lehnického (1291–1352), který je švagrem Jana Lucemburského (1296–1346). S českým králem se tak Těma setkává už někdy na sklonku druhého desetiletí 14. století.

Panovníka zaujme svou bystrostí, Janovi se hodí jeho němčina i znalosti poměrů v Míšeňsku a okolí. V roce 1319 díky tomu Těma (zřejmě jde o zdrobnělinu jména Dětmar) figuruje u dohody o smíru mezi Lucemburkem a Jindřichem Javorským (†1346). Českému králi to přináší zisk Budyšínska.

Dostane doly

Osvědčil se, a tak Jan Lucemburský svěřuje Těmovi staršímu z Koldic další důležité úkoly. Šlechtic pendluje v jeho službách po Evropě, tu míří ke královu strýci Balduinovi (asi 1285–1354) do Trevíru, jindy rovnou k papeži do jihofrancouzského Avignonu.

V letech 1328–1329 doprovází Jana na jeho křížové výpravě proti pohanské Litvě. Panovník ví, že se na Těmu může spolehnout – ostatně jeho služby si pojišťuje dary v podobě lén. V roce 1330 mu přenechává Krupku na Teplicku s cínovými doly v Trmicích.

Těma zase svého vládce nikdy nezradí, protože jeho společenský vzestup je úzce spjatý s panovníkovou přízní. Navíc se mezi oběma muži rozvine ještě vztah věřitele a dlužníka.

Král Jan má ustavičně hluboko do kapsy, kdežto Těma – zřejmě díky výnosům ze získaných dolů – mu může kdykoli půjčit větší obnos v hotovosti (hornictvím se jeho rod nejspíš zabýval už na panství v Koldicích, kde mu zřejmě patřila i mincovna).

Své jmění Koldicové zřejmě získali díky těžbě drahých kovů.
Své jmění Koldicové zřejmě získali díky těžbě drahých kovů.

Zaujme dědice trůnu

Kralevic Karel (budoucí Karel IV.; 1316–1378) si zvědavě prohlíží české šlechtice, kteří před něj předstupují.

Setkávají se v Meranu, kde navštěvují Jindřicha Korutanského (1273/1280–1335) a vyjednávají o plnění podmínek, vyplývajících ze svatební smlouvy Karlova mladšího bratra Jana Jindřicha (1322–1375) a vévodovy dcery. Pak společně zamíří do Čech.

V Karlově doprovodu již tehdy nechybí Těma starší z Koldic. Fakt, že ho Jan Lucemburský ustavuje jako jednoho z rádců svého syna, svědčí o panovníkově bezmezné důvěře. Těma si ale svými schopnostmi – a nejspíš i penězi – získává také dědice trůnu.

Osud mu ovšem nevyměřil dlouhý život. Ve chvíli, kdy umírá, už ale ve dvorských službách slušně umetl cestičku svému synovi Těmovi mladšímu z Koldic (1338–1383).

Nástup nové krve

Lucemburkové na pány z Koldic nezapomenou – možná kvůli půjčkám ani nemohou –, a tak když Těma mladší dospěje, rychle se pro něj nachází místo u dvora Karla IV. Schopnosti nejspíš zdědil po otci, proto zakrátko patří do blízkého okruhu panovníkových rádců.

Jeho význam dokládá skutečnost, že se jeho jméno objevuje na řadě důležitých listin vydávaných císařem, ale figuruje také v korespondenci zahraničních vyslanců, kteří přijíždějí do Prahy, nebo v listech papežské kurie.

Ve dvorské hierarchii patří Těmovi mladšímu z Koldic post, který by bylo možné přirovnat dnešní terminologií k ministru financí. Zodpovídá za výběr cel, dohlíží na vyplácení všech dávek a platů.

Ve jménu císaře cestuje třeba do Švábska, aby tam zjednal nápravu v nedostatečném odvádění povinných poplatků. Sám byl už v roce 1353 ustaven fojtem, královským zástupcem, v Horní Lužici, z čehož jemu samotnému plynou slušné zisky.

Na rod z Míšeňska se mohli spolehnout král Jan i jeho syn Karel IV.
Na rod z Míšeňska se mohli spolehnout král Jan i jeho syn Karel IV.

Úřad místo splátky

Těma mladší z Koldic se účastní obou korunovačních cest Karla IV. do Říma v letech 1355 a 1368. Minimálně při té první svého vladaře štědře založí.

Podle všeho dál úspěšně hromadí jmění, takže pro něj není problém vyplatit panovníkovi větší obnos, aniž by se na tom oba muži domluvili nějak v předstihu.

Další velká půjčka následuje v roce 1364 a Karel IV. se zavazuje, že mu ji splatí z příjmů koruny, získaných ze Zhořelce a Budyšína. Pravděpodobně svého věrného rádce odškodňuje i prestižními úřady.

Od roku 1369 až do své smrti Těma zastává post hejtmana ve slezské Vratislavi, která má pro Lucemburka důležitý strategický význam. S nahromaděným majetkem se mu podaří vykoupit z rukou příbuzných, kteří zůstali v Míšeňsku, rodový hrad Koldice.

V roce 1375 na něm může velkolepě hostit císařskou návštěvu. Patří mu ale i další sídla. Na Starém Městě pražském jde o Králův dvůr u sv. Benedikta, který si po Těmově smrti v roce 1383 přivlastní Karlův nástupce Václav IV. (1361–1419).

Nejspíše se jedná vskutku o luxusní rezidenci, protože mladý panovník se do ní může okamžitě nastěhovat. Těma mladší z Koldic na sklonku života oddaně radí i jemu.

Dokonce je za panování Václava IV. jmenován do funkce královského hejtmana, v níž spravuje zemi v době panovníkovy nepřítomnosti.

Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com, Midjourney AI
Související články
reklama
Zajímavosti
Karel VI. a Alžběta Kristýna: Pomohla císaři k synovi vinná kúra?
Vyrůstá v bratrově stínu. Na rozdíl od pohledného, urostlého a elegantního Josefa I. je budoucí císař Karel VI. mnohem těžkopádnější a podle některých i „ošklivý“. Brzy je ale zřejmé, že také on by mohl jednou usednout na panovnický trůn – ten španělský, a tak se urychleně začíná s jeho přípravou na kralování. Král k sobě […]
premium
Lucrezie Borgia: Příbuzní jí zavraždili manžela i milence
„Smilní se svým bratrem, a dokonce i s otcem!“ špitají si potají pohoršení obyvatelé Říma. „Je to obyčejná děvka!“ přisazují si další. Krásné Lucrezii, dceři samotného papeže, totiž nemůžou přijít na jméno. Někteří ji dokonce označují za vražedkyni. Vzezřením se podobá andělům, v nitru však skrývá ďábla. Takovou pověst si vyslouží dcera hříšného papeže Alexandra VI. (1431–1503), […]
premium
Zámek sv. Michaela: Měl barvu podle ztracené rukavičky?
Ples je v plném proudu. Ve víru tance ztrácí carova favoritka Anna Lopuchinová rukavičku. Pavel I. ji dvorně zvedne. Nevrátí ji však krásce, ale předá svému architektovi.   „Povšimněte si té neobvyklé barvy. Takové by mohly být zdi mého nového paláce,“ prohodí k architektovi Vincenzu Brennovi (1747–1820). Růžovo-oranžovo-žlutá se na zdech petrohradských paláců 18. století ještě nezaskvěla. […]
Zuřila ve starověku „nultá světová válka“?
Bojiště je poseté velkým počtem zkrvavených mrtvol. Mohlo by se zdát, že jde o důsledek nějaké ničivé moderní války. Není tomu tak, lítá řež se odehrála před 3200 lety! „Nadregionální vyhlazovací války probíhaly už v pravěku,“ upozorňuje archeolog Jaroslav Jiřík, podle něhož se dějiny Evropy zrodily v krvi. Došlo v době bronzové i na první světový konflikt?  Z výstavného […]
premium
Věda a vynálezy
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz