2. 7. 1698: Anglický vynálezce Thomas Savery si nechal patentovat první prakticky využitelný parní stroj.    
Domů     Posvátný Jeruzalém: Hádali se křesťané o klíč k Božímu hrobu?
Posvátný Jeruzalém: Hádali se křesťané o klíč k Božímu hrobu?
20.8.2024

Patří k nejstarším městům na světě a je duchovním centrem židovství, křesťanství i islámu. V průběhu dějin byl dvakrát zničen a více než padesátkrát napaden!

A klid v Jeruzalémě nepanuje ani dnes. Svaté město je jedním z hlavních ohnisek vleklého izraelsko-palestinského konfliktu.

Pláč nad zbořeným chrámem

Chrámová hora je nejposvátnější místo judaismu. Podle židovské tradice na ní král Šalomoun (vládl přibližně v letech 970–931 př. n. l.) vybudoval První chrám a uložil do něj Archu úmluvy – truhlici s nejdůležitějšími náboženskými předměty.

Když zhruba o 400 let později tento svatostánek zničí Babyloňané, Židé místo něj vybudují Druhý chrám, který postupně zvelebují. Stavbu z bílého mramoru však roku 70 n. l. srovnají se zemí Římané a k její obnově už nedojde.

Dochová se jen část vnějšího opevnění, takzvaná Západní zeď. Židé k ní chodí zničený chrám oplakávat, a tak se pro toto posvátné místo vžije název Zeď nářků.

Dnes se k ní sjíždějí poutníci z celého světa, kteří mnohdy své modlitby a přání napíšou na papír a vloží je mezi kameny zdi.

Strategická brána

Staré Město – srdce Jeruzaléma – se rozkládá na ploše zhruba jednoho kilometru čtverečního, tvoří ho čtyři čtvrti – křesťanská, židovská, muslimská a arménská – a je obehnáno hradbami se sedmi branami.

U té Lví, situované do východní části opevnění, začíná pomyslná Křížová cesta (Via Dolorosa), po které údajně kráčel vstříc smrti Ježíš (asi 4 př. n. l.–29/33 n. l.).

Stejnou branou 7. června 1967 – během šestidenní války – vtrhli do Starého Města, obsazeného tehdy Jordánci, izraelští výsadkáři. Během krátké doby se zmocnili Chrámové hory, a tím i celého Jeruzaléma.

Zabavené svatyně

Jeruzalém obléhají roku 1099 křižáci. 15. července konečně zdolají jeho hradby a v ulicích města rozpoutají neskutečný masakr – nelítostně vraždí Židy, muslimy i křesťany! Neušetří ani ty věřící, kteří hledají záchranu v mešitě Al-Aksá na Chrámové hoře.

Podle dobových kronikářů zde „bylo zabíjení tak obrovské, že se naši muži brodili v krvi až po kotníky“. Křižáci svatyni se stříbrnou kopulí, jež byla dokončena v 8. století, zaberou a v roce 1104 ji promění na královský palác.

Ke svým potřebám využijí také nedaleko stojící Skalní dóm se zlatou kopulí. Islámskou svatyni svěří augustiniánům, kteří z ní udělají kostel.

Muslimští rozhodčí 

Stojí na údajném místě ukřižování, pohřbu a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Chrám Božího hrobu ve Starém Městě, který získal současnou podobu ve 12. století, patří k hlavním cílům poutníků přijíždějících do Jeruzaléma.

O svatostánek se stará hned několik křesťanských církví, ovšem klíč od něj opatruje již 800 let muslimská rodina Nusajbe.

Důvod je jednoduchý – rozhádaní křesťané se nedokázali při správě svatostánku skoro na ničem dohodnout a potřebovali nestranného prostředníka. „Kdyby se o bránu starala například ortodoxní církev, převzala by celý kostel. Podobně katolíci.

Proto jsme tu my, jako nějaký rozhodčí mezi křesťany,“ vysvětluje Vadžíh Nusajbe, jak se z jeho předků stali klíčníci Chrámu Božího hrobu.

 
 

Čekání na Mesiáše

Jeden z nejkrásnějších výhledů na Jeruzalém nabízí poutníkům Olivetská (Olivová) hora. Na jejím úpatí se nachází Getsemanská zahrada, kde byl po Jidášově zradě zatčen Ježíš.

Mnoho Židů věří, že právě z tohoto vrcholku jednou přijde Mesiáš a cestou do Jeruzaléma bude křísit mrtvé. Z toho důvodu se již dlouhá staletí nechávají pohřbívat na západním svahu hory, směřujícím k městu. Dnes je zde jeden z nejstarších a největších židovských hřbitovů na světě.

Pevnost pod tureckým vlivem

Kousek od Jaffské brány – na vyvýšeném místě hned za hradbami Starého Města – stála již ve 2. století př. n. l. starověká citadela, ve které byl podle některých názorů Ježíš odsouzen k smrti.

Mohutná pevnost slouží v průběhu let Římanům, Byzatincům či křižákům a kvůli vážným poškozením hned několikrát změní svoji podobu.

Ta současná pochází ze 14. století, byť některé objekty nechal přistavět až o dvě století později turecký sultán Sulejman I. (1494–1566).

V roce 1655 pak Turci v areálu vybudovali vysoký minaret, jemuž se dnes – stejně jako celé pevnosti – říká Davidova věž. V citadele sídlí Muzeum dějin Jeruzaléma s obřím modelem města z roku 1873.

Foto: Foto: wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
O Slezsko bojoval už Břetislav I.
Bosý český kníže kajícně klečí před svým mocným přemožitelem, s nímž se mnohokrát v minulosti utkal a kterému uštědřil i nejednu porážku. Nyní se ale musí pokořit, aby zachránil svou zemi. Nemanželský syn českého knížete Oldřicha (†1034) z dynastie Přemyslovců, Břetislav I. (asi 1002/1005–1055), od mládí dává vědět, že rozhodně nebude nikdy stát v pozadí. Oplývá nejen sebevědomím, ale […]
Autobusy pravidelně brázdí Prahu už 100 let
Ještě počátkem 20. století platí, že kam nevedou tramvajové koleje, tam se běžný cestující v Praze nedostane. V roce 1908 však tramvaje získávají konkurenci – na jaře vyjede do ulic první autobusová linka. Cena za cestu na Hradčany? 20 haléřů!  Centrum města však autobusy křižují jen rok a půl. Strmá trasa mezi Malostranským náměstím a Pohořelcem se […]
Josef II. vs. Fridrich II.: Nejlepší přátelé, kteří se chytnou pod krkem
Žaludek má jako na vodě. Připadá si jako před zkouškou, kterou během dospívání musel zhruba čtyřikrát do roka absolvovat před svými rodiči i celým dvorem. Teď se císař Josef II. ale připravuje na osobní schůzku s pruským panovníkem Fridrichem II. Splní se mu jeho velký sen! Pozná tohoto krále-filozofa, navzdory matčině silné nevoli svůj vzor. […]
premium
Zaprodal Hirohito duši Americe?
Když v dubnu 1946 začíná asijská obdoba norimberského procesu – tzv. tokijský tribunál, muž, jenž rozpoutal nejhorší válku v dějinách Asie, na lavici obžalovaných chybí. Jen pár kilometrů od soudní síně si užívá přepychu svého paláce. Vyprovokoval hned několik krvavých konfliktů, schvaloval vraždění, mučení i pokusy na lidech. Svou vinu na válečných masakrech však japonský císař […]
Věda a vynálezy
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
epochaplus.cz
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
Krásná, chytrá a trochu plachá, přesně taková je v roce 1951 Jacqueline Lee Bouvierová. Přesto má 22letá dívka o svém životě už tehdy úplně jasno. Touží po tom se dobře vdát, založit velkou a šťastnou rodinu a užívat si luxusu, který jí život nabízí. Půvabná Jacqueline Lee Bouvierová (1929–1994) narazí na mladičkého Kongresmana Johna Fitzgeralda Kennedyho
Hudba jako lék
panidomu.cz
Hudba jako lék
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější
Křupavá domácí pizza
tisicereceptu.cz
Křupavá domácí pizza
Oblohu na pizzu lze podle libosti měnit, a pokaždé si tak připravit chuťově jinou variantu. Upečete stejně tak dobrou pizzu jako ve vaší oblíbené pizzerii. Ingredience 10 g sušeného droždí 1 lž
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
epochalnisvet.cz
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně
Malta – perla Středomoří plná zázraků
nejsemsama.cz
Malta – perla Středomoří plná zázraků
Chutě se tady mísí s historickými příběhy, vůní moře a neodolatelnou středomořskou atmosférou, s lehkým vánkem, teplým vzduchem a všudypřítomným sluníčkem. Maltská republika, souostroví ve Středozemním moři, které tvoří ostrov Malta, Gozo a Comino, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Nejčastěji místní průvodci připomínají příběh Odyssea a nymfy Kalipso, ale památky na Maltě odkazují na všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců,
Cesty, jak udržet města obyvatelná
21stoleti.cz
Cesty, jak udržet města obyvatelná
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné techn
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
enigmaplus.cz
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
Jejich popisy jsou si velmi podobné. Jako kdyby šlo o stejný živočišný druh či jinak příbuzná stvoření. Řeč je o bájných primátech, kteří jsou výrazně ochlupení a zpravidla dosahují na výšku přes dva
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
iluxus.cz
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
Společnost Nothing dnes představila Phone (3), svůj první skutečně vlajkový telefon. Phone (3) představuje odvážný nový pohled na osobní technologie – takový, který je radostný, výrazný a nezaměniteln
Třebíč: Město mnoha tváří
epochanacestach.cz
Třebíč: Město mnoha tváří
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
U přehrady jsem snila o své lásce
skutecnepribehy.cz
U přehrady jsem snila o své lásce
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat.
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
nasehvezdy.cz
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
V manželství herečky Ljuby Krbové (66) z nekonečného seriálu Ulice a spisovatele Ondřeje Neffa (79) to prý už delší dobu skřípe. Oblíbená herečka stále častěji uniká do práce a na cesty do exotickýc
Zahraniční inspirace pro zahradu
rezidenceonline.cz
Zahraniční inspirace pro zahradu
Světové nábytkářské firmy nabízejí kolekce stále luxusnější a nápaditější. Soustřeďují se především na movitou klientelu, která vyžaduje exkluzivní materiály, vypracované detaily, dokonalé řemeslo. K slavným designérům, jejichž produkty si můžete prohlédnout ve fotogalerii patří například Patricia Urquiola, Philippe Starck, Rodolfo Dordoni nebo Marcel Wanders. Exteriérový nábytek je k nerozeznání od kousků určených do interiéru. Díky současným
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz