20. 5. 1506: Mořeplavec Kryštof Kolumbus, jeden z největších objevitelů historie, zemřel ve věku 54 let ve španělském Valladolidu.    
Domů     Přerostl maršálek králi přes hlavu?
Přerostl maršálek králi přes hlavu?

Už v 11. století se u přemyslovského dvora komorník či lovčí starají o panovníkovo pohodlí, mečník jej zase reprezentuje. V pozadí těchto důležitých dvorských funkcí se ale odehrávají tvrdé boje o moc.

1. Sloužil už světci

Úřad: Komorník

Kdy vznikl

„V Kristiánově pojetí patřili komorníci ke služebnému personálu knížete Václava,“ uvádí současná historička Eva Doležalová. Už svatý Václav (asi 907–935) tedy měl podle legendisty komorníka, který se staral o jeho osobní věci.

Co obnáší

Obhospodařuje jídlo, ložní prádlo a vybavení domácnosti. K jeho povinnostem také patří mít nachystaného koně, pokud by se jeho pán rozhodl nečekaně cestovat. Zároveň musí být k dispozici vždy, když kníže vstane nebo uléhá na lůžko.

Známý představitel

O Vítu Želibořicovi, komorníkovi knížete Vratislava II. (kolem r. 1033–1092), se zmiňuje kronikář Kosmas (asi 1045–1125).

Vít zřejmě plní i funkci Vratislavova osobního dveřníka, který k panovníkovi vpouští návštěvy, a nočního hlídače.

Zajímavost

Významné postavení komorníků dokládá i nejmenovaný muž, podřízený knížeti Břetislavovi II. (†1100).

Ve chvíli, kdy se vladař roku 1098 dozví, že Židé stěhují svůj majetek z českých zemí, posílá svoje bojovníky v čele s komorníkem, aby je zastavili.

2. Stará se o hojnost

Úřad: Lovčí

Kdy vznikl

Existuje už na počátku 11. století…Když knížete Jaromíra (†1035) snad v roce 1002 přepadnou na lovu u Velíze na Berounsku Vršovci, pro pomoc doběhne jistý Hovora, který od vládce za záchranu života získává funkci lovčího, příslušejícího k nedalekému Zbečnu.

Co obnáší

Lovčí má na starosti dohled nad tzv. loveckým lidem, který se skládá ze tří profesí: sokolníků, psářů a nadháněčů zvěře. Lovčí musí se svými podřízenými zajistit dostatek zvěře na knížecí stůl. Od 12. století už tvoří běžnou součást dvora.

Známý představitel

V roce 1055 kronikář Kosmas poznamenává, že kníže Spytihněv II. (asi 1031–1061) „vzal s sebou ke dvoru své bratry, Konráda učinil nejvyšším lovčím“.

Místo, aby vládl moravskému údělu, zásobuje zvěří svého staršího sourozence Konrád I. Brněnský (asi 1035–1092).

Zajímavost

Nejvýznamnějším přemyslovským loveckým revírem se v 11. století stávají lesy na Berounsku kolem Křivoklátu, o nichž se zmiňuje současný historik Josef Žemlička. Zároveň dodává, že na Moravě byly oblíbené hlavně hvozdy Chřibů.

3. Čest pro cizince

Úřad: Mečník

Kdy vznikl

Přemyslovský panovník tuto funkci využívá v 11. století během církevních svátků, při uvedení na knížecí stolec a dalších slavnostních příležitostech. Jde o velmi prestižní úřad, který může vykonávat zahraniční host, schválený přemyslovskou radou kmetů.

Co obnáší

Nese meč před panovníkem v procesích. „Meč symbolizoval světskou moc vládce a přítomnost mečníka sloužila ke zvýraznění panovnického majestátu,“ popisuje Doležalová. Svěření úkolu cizinci znamená potvrzení dobrých vztahů se zemí jeho původu.

Známý představitel

Polský princ Boleslav, pozdější kníže Boleslav III. Křivoústý (1085–1138), opatruje meč při oslavách vánočních svátků roku 1099 v Žatci.

Kosmas tvrdí, že Boleslav za svoji službu dostával „každoročně vždy sto hřiven stříbra a deset hřiven zlata“.

Zajímavost

„Sám Boleslav III. Křivoústý si roli mečníka zopakoval roku 1135 na sněmu v Merseburku, kde tuto čestnou službu vykonával také pro císaře Lothara III.,“ uvádí současný historik Jan Zelenka…Čestnou úlohu tak plnil i ve vztahu ke Svaté říší římské.

4. Svolává vojsko i soud

Úřad: Maršálek

Kdy vznikl

Součástí knížecí suity se maršálek stává v polovině 12. století (zhruba v roce 1146)…„Druhou nejvýznamnější hodností byl patrně maršálek, čemuž nasvědčuje případ číšníka Dluhomila (rok 1177‒pozn. red.), jenž se stal maršálkem poté, co dosavadní maršálek získal hodnost komorníka,“ píše Doležalová.

Co obnáší

Každodenní rutina se točí hlavně kolem správy knížecích a později královských stájí, pravomocí ale má mnohem více. Především získává právo svolat zemskou hotovost a vést vojsko do boje. Také soudí členy dvora.

Známý představitel

Prvním mužem, který v roce 1255 vyniká z dlouhé řady jmen maršálků, je Vok I. z Rožmberka (†1262). Po boku českého krále Přemysla Otakara II. (kolem r. 1233‒1278) se roku 1260 účastní vítězné bitvy u Kressenbrunnu.

Zajímavost

Na počátku 14. století se maršálky stávají dědičně páni z Lipé. Jindřich z Lipé (asi 1275–1329) si ale kompetence vyloží po svém. Klidně na svůj dvůr svolává i soudní shromáždění, což tehdy může udělat jedině král.

Foto: pinterest.com, wikipedia.org, kralovskedilo.ktf.cuni.cz, annaabi.ee, český institut, freesvg.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Karel VI. a Alžběta Kristýna: Pomohla císaři k synovi vinná kúra?
Vyrůstá v bratrově stínu. Na rozdíl od pohledného, urostlého a elegantního Josefa I. je budoucí císař Karel VI. mnohem těžkopádnější a podle některých i „ošklivý“. Brzy je ale zřejmé, že také on by mohl jednou usednout na panovnický trůn – ten španělský, a tak se urychleně začíná s jeho přípravou na kralování. Král k sobě […]
premium
Lucrezie Borgia: Příbuzní jí zavraždili manžela i milence
„Smilní se svým bratrem, a dokonce i s otcem!“ špitají si potají pohoršení obyvatelé Říma. „Je to obyčejná děvka!“ přisazují si další. Krásné Lucrezii, dceři samotného papeže, totiž nemůžou přijít na jméno. Někteří ji dokonce označují za vražedkyni. Vzezřením se podobá andělům, v nitru však skrývá ďábla. Takovou pověst si vyslouží dcera hříšného papeže Alexandra VI. (1431–1503), […]
premium
Zámek sv. Michaela: Měl barvu podle ztracené rukavičky?
Ples je v plném proudu. Ve víru tance ztrácí carova favoritka Anna Lopuchinová rukavičku. Pavel I. ji dvorně zvedne. Nevrátí ji však krásce, ale předá svému architektovi.   „Povšimněte si té neobvyklé barvy. Takové by mohly být zdi mého nového paláce,“ prohodí k architektovi Vincenzu Brennovi (1747–1820). Růžovo-oranžovo-žlutá se na zdech petrohradských paláců 18. století ještě nezaskvěla. […]
Zuřila ve starověku „nultá světová válka“?
Bojiště je poseté velkým počtem zkrvavených mrtvol. Mohlo by se zdát, že jde o důsledek nějaké ničivé moderní války. Není tomu tak, lítá řež se odehrála před 3200 lety! „Nadregionální vyhlazovací války probíhaly už v pravěku,“ upozorňuje archeolog Jaroslav Jiřík, podle něhož se dějiny Evropy zrodily v krvi. Došlo v době bronzové i na první světový konflikt?  Z výstavného […]
premium
Věda a vynálezy
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
enigmaplus.cz
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
Po staletí jsou na mnoha místech planety nacházeny podivné kostry a nástroje, které údajně dokládají existenci lidem podobné rasy velkého vzrůstu, která vládla světu dávno před nástupem člověka. Bohuž
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
epochanacestach.cz
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů.
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
panidomu.cz
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
Máte rádi smažená jídla, ale protože víte, že nejsou nejzdravější, tak stará olejová fritéza odpočívá někde ve spíži? Nebo jste ji pro jistotu nikdy neměli? Zkuste horkovzdušnou. Proti té tradiční má hodně výhod a přitom jsou pokrmy stejně chutné a křupavé, ovšem lehčeji stravitelné. K přípravě jídla totiž využívá horký vzduch, a když olej, tak
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz