Perská armáda pochoduje k Athénám a vojevůdce Themistokles se snaží obyvatele přesvědčit k opuštění města. Věří, že jedinou šanci, jak nepřítele porazit, mají Řekové na moři. Zmatečně působí i věštba delfského orákula, kterou lze interpretovat různými způsoby. Času ovšem není nazbyt…
Ať jde o Athény, Spartu, Mykény, Théby či jiný řecký městský stát, jejich zástupci mají jedno společné – před jakýmkoliv důležitějším rozhodnutím se jezdí poradit s delfským orákulem. V tom je jejich slabina i síla.
Athénský občan Kleisthenes (asi 570–507 př. n. l.) toho totiž využije k tomu, aby své město očistil od tyranské vlády Hippia (asi 570–490 př. n. l.).
„Řekni spartskému králi, aby svrhnul našeho tyrana,“ žádá Kleisthenes delfskou vědmu a štěstí ve svůj prospěch si nakloní podsunutím štědré sumy peněz. Orákulum následně spartskému vládci Kleomenovi I. (vládl v letech 520–490 př. n. l.) skutečně dá za úkol svrhnout Hippia.
I vy se staňte členem našeho History Plus klubu a odemkněte si tak tento i všechny ostatní Premium články a užívejte si nerušené procházky českou i světovou historií.
Jako člen History Plus klubu získáte nejen plný přístup ke všem článkům zde na historyplus.cz, ale také výhodné slevy na knihy a časopisy z našeho vydavatelství.
Členství v History Plus klubu stojí pouhých 69 Kč měsíčně a můžete ho kdykoliv zrušit. Pokud chcete členství ještě výhodněji, můžete si vybrat roční předplatné za 690 Kč a získat tak 2 měsíce zdarma.
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.