17. 4. 1492: Kryštof Kolumbus uzavřel kontrakt s Katolickými Veličenstvami, aragonským králem Ferdinandem II. a jeho manželkou, kastilskou královnou Isabelou, kteří ho pověřili nalezením cesty do Indie západním směrem.    
Domů     Simon Stevin bavil knížete jachtou na kolečkách
Simon Stevin bavil knížete jachtou na kolečkách
Simon Stevin bavil knížete jachtou na kolečkách

Po rovné písčité pláži severovýchodně od Haagu se pod napnutými plachtami řítí na kolech neobvyklé vozidlo. Kníže Mořic Oranžský právě pořádá zábavnou vyjížďku pro své nejvýznamnější hosty.

Když se v roce 1548 v Bruggách (dnes v Belgii) po románku s Anthonisem Stevinem narodí bohaté měšťanské dcerce Catelyne van der Poortové nemanželský syn, nikdo to kromě jejího bezprostředního okolí a běžných pomluv či drbů nezaznamená.

Ani nejbližší roky nepřinesou nic, co by stálo za zápis do historie, a tak o dětství Simona Stevina (†1620) příliš informací neexistuje. Sotva ale povyroste, dějiny ho už vynechat nemohou…

Na skok doma

Simon nastoupí jako berní úředník v Bruggách, táhne ho to ale do světa. Už jen proto, že jako kalvinista nemá v převážně katolickém městě na růžích ustláno. Je mu 23 let, když jistotu zaměstnání opouští a vydává se do neznáma na zkušenou.

Během svých cest pozná Prusko, Dánsko, Norsko, Polsko, Švédsko i Nizozemsko. V roce 1576 zavládne v Bruggách konečně náboženská tolerance. „Teď je čas vrátit se domů,“ rozhodne se Simon a rychle získá místo městského úředníka na radnici.

V Bruggách ale ani po tomto svém návratu nevydrží dlouho. V únoru 1583 se zapisuje na univerzitu v nizozemském Leidenu pod jménem Simon Stevinus De Brugensis.

Pozemní jachta mohla uvézt najednou až 28 cestujících.
Pozemní jachta mohla uvézt najednou až 28 cestujících.

Jak zaplavit zemi

V Leidenu kromě vzdělání získává i cenné kontakty a zakrátko se stává vychovatelem a rádcem knížete Mořice Oranžského (1567–1625), budoucího místodržitele nizozemských provincií.

Ten si natolik váží technických schopností svého staršího přítele, že ho jmenuje vrchním dozorčím holandských pozemních a vodních staveb a svěří mu výstavbu sítě kanálů. Stevin navrhuje mlýny či bagry, ale současně je cenný i pro armádu.

Přepracovává klasické italské vzory vojenských opevnění pro podmínky holandské krajiny, vymýšlí nejpraktičtější organizaci vojenského ležení a zavádí taktiku otevírání stavidel k zaplavení země, poskytuje detailní rady, jak udržovat potřebnou hladinu vody v příkopech…

Kdo je dobrý poddaný?

Stevin vydává odborné učebnice, především v oboru matematiky a fyziky, a na Mořicův popud dokonce zakládá na univerzitě v Leidenu inženýrskou školu. Věnuje se ale i dalším oborům.

Ve svém díle Teorie pěveckého umění přichází s rozdělením oktávy na 12 intervalů. Všechny tehdejší banky Evropy používají jeho odborný spis o úrokových sazbách. Věnuje se také společenským vědám.

„Občan by měl jako dobrý poddaný dodržovat pravidla stanovená úřady,“ píše například ve svém spise Občanský život.

Dochovaná účetní kniha hovoří o tom, že kníže oceňuje Stevinovy služby na svou dobu velice štědrým ročním platem 600 holandských zlatých.

Pro pobavení smetánky

Pro svého chlebodárce Mořice Oranžského v roce 1603 Simon Stevin postaví unikátní technickou hračku – pozemní jachtu poháněnou větrem.

Čtyřkolové plavidlo, řečené Zeilwagen, je vybaveno dvěma plachtami, dosahuje nečekané rychlosti a 100kilometrovou vzdálenost po pláži mezi Scheveningenem u Haagu a městečkem Petten urazí za méně než dvě hodiny.

Mořic Oranžský jachtu používá k pobavení svých přátel, takže vítá, že snadno uveze až 28 lidí. Osobně pověřuje významného dobového rytce Willema van Swanenburgha (1580–1612) vytvořením pečlivě provedených rytin, které zdokumentují provoz unikátního vozidla.

Koule letí z věže

Simon Stevin je nyní uznávaným matematikem a fyzikem. Už v roce 1586 vydal své zásadní dílo Principy rovnováhy, v němž řešil mimo jiné pohyb těles po nakloněné rovině a jako první začal používat vektory.

V matematice mu náleží primát také v použití desetinné čárky a jeho kniha Umění desetin o tomto matematickém pojmu později inspiruje amerického státníka Thomase Jeffersona (1743–1826) při zavádění nové měny.

Právě pod vlivem Stevinovy práce je dolar rozdělen na centy podle desítkové soustavy.

Kromě toho renesanční génius studuje hydrostatiku, přičemž představuje takzvaný hydrostatický paradox, popisující, že tlak v kapalině je nezávislý na tvaru nádoby, ale závisí pouze na hloubce. Své poznatky o vztlaku využívá při stavbě lodí.

Zdokonaluje také námořní navigaci. Na Stevinovy experimenty s pádem různě těžkých olověných koulí z desetimetrové výšky z kostelní věže pak o tři roky později naváže další z osobností světové vědy, Ital Galileo Galilei (1564–1642).

Simon Stevin začíná mít pověst génia. „Je to důstojný pokračovatel Archimeda a Leonarda da Vinciho,“ prohlašují o něm znalci.

Jeho pokusy s pádem koulí později napodobil slavný Galileo Galilei.
Jeho pokusy s pádem koulí později napodobil slavný Galileo Galilei.

Místo smrti neznámé

Na stará kolena Simon Stevin nalezne i osobní štěstí. Je mu 66 let, když vstupuje do manželství s podstatně mladší Catharinou Crayovou. V tu chvíli mu zbývá pouhých šest let života, ale stačí ještě zplodit čtyři děti.

Rodina žije v Haagu v domě, který Stevin koupil v ulici Raamstraat v roce 1612 za 3800 zlatých. Velký vědec je finančně zabezpečen, ale jeho věhlas ještě není dostatečný. Historie si dokonce ani není jista, zda zemřel v Haagu, nebo v Leidenu.

Teprve v dalších staletích si svět začne odkazu Simona Stevina vážit tak, jak si zaslouží.

Foto: Wikimedia Commons, Meisterdrucke.com
Zdroje informací: HORST, Han van der. Dějiny Nizozemska, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Chtěli Keltové ukrást faraonův poklad?
„Zrádci!“ rozzuří se Ptolemaios II. Keltové, kteří mu před časem tolik pomohli, se vzbouřili. Zdá se, že jim zachutnala moc a rádi by ovládli Egypt. Taková pošetilost! Ptolemaios s nimi rázně zatočí a těm, kteří nepadnou v boji, připraví vskutku krutý trest.   Vzbouřil se proti němu nevlastní bratr Magas. Zatoužil po trůnu! Egyptský vládce Ptolemaios […]
Podvodník a vrah oklamal i prezidenta
Podvodníků zná naše historie spousty. Stejně tak válečných zločinců nebo vrahů, kteří i přes své činy trestu unikli. Příběh válečného zločince a zákeřného vraha, který nejenže hned dvakrát utekl katovi, ale podvodem vylákal nejvyšší státní vyznamenání od samotného prezidenta Beneše, je zcela výjimečný…  O životě Jiřího Skomarovského (1922–?) se toho ví zoufale málo. On sám […]
Říše Čólů: Vybral jí panovníka slon?
Dva bojoví sloni se pod městskou bránou Anuradhapury na Srí Lance srazí, poháněni svými urozenými majiteli. Mladý dobyvatel bude pro svého 70letého soupeře ale příliš silným soupeřem a jeho kopí se nezmýlí. Etnická skupina Tamilů v oblasti jižní Indie je od 2. století př. n. l. na vzestupu. Stará se o to nová dynastie Čólů, o […]
premium
Velikonoce ve světě: Proč mají francouzští kuchaři napilno?
Krev stéká z rukou muže, který ještě před chvílí visel na kříži. On ale v duchovním vytržení nevnímá bolest. Těch, kteří na Filipínách chtějí na Velký pátek zakusit Kristovo utrpení na vlastní kůži, nebo se alespoň zmrskat důtkami, je navzdory nelibosti katolické církve stále dost. Oslavy Velikonoc mají ve světě různou podobu…   Austrálie: Bazar […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rolls-Royce má vlastní šachovou sadu
iluxus.cz
Rolls-Royce má vlastní šachovou sadu
Společnost Rolls-Royce Motor Cars představuje šachovou sadu Rolls-Royce, moderní vyjádření jedné z nejuznávanějších strategických her na světě, která překračuje hranice kultur a generací. Hra je souča
Unikátní genová banka: Rostlinné dědictví české země
21stoleti.cz
Unikátní genová banka: Rostlinné dědictví české země
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum
Ukázalo se, že můj manžel má osm dětí
skutecnepribehy.cz
Ukázalo se, že můj manžel má osm dětí
Všichni jsme mého muže Rudolfa léta považovali za tichého stydlína. Pak jsem se nestačila divit, když jsem zjistila, kolik jeho dětí po světě běhá. Inu, tichá voda břehy mele! Náš vztah byl v začátku hodně rozpačitý. Rudolf vysedával ve studovně naší knihovny, kde jsme já dělala knihovnici. Přišel, sotva pozdravil, když se mnou mluvil, tak celý
Vyčarujte si super figuru!
nejsemsama.cz
Vyčarujte si super figuru!
Pokud vám příroda nenadělila právě ideální postavu, rozhodně nezoufejte. S pomocí šikovných triků můžete vždy vypadat skvěle. Stačí zvolit správné kousky oblečení a zaměřit se na to, co je na vaší postavě hezké, i na výběr barev a doplňků. Někdy stačí jen málo, a hned se vám zvedne sebevědomí. Zapamatujte si pár základních rad pro různé typy postavy. Širší
Tradiční velikonoční nádivka
tisicereceptu.cz
Tradiční velikonoční nádivka
Ta pravá, jako od babičky. Můžete ji jíst i jako přílohu nebo samostatný chod. Suroviny 250 g uzeného vařeného bůčku 1 veka 4 vejce 3 dl mléka 100 g pórku, cibulové nati, kopřiv, p
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
epochaplus.cz
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
Dříve lidé neměli družice ani radary, ale dokázali předpovědět počasí s překvapivou přesností. Jaké triky používali a proč některé pranostiky fungují dodnes? Dříve lidé pozorovali oblohu, zvířata a měli po ruce pranostiky Jak to s plánováním podle předpovědi počasí měli naši předkové? Paradoxně byli na těchto informacích existenčně závislí více než my. Šlo jim o
Zázrak v Mariazell: Kdo zastavil osmanské vojsko?
enigmaplus.cz
Zázrak v Mariazell: Kdo zastavil osmanské vojsko?
Rakouské město Mariazell patří k nejoblíbenějším poutním místům v Evropě. V samotném Rakousku má tato lokalita status národní svatyně. V centru všeho dění je románská soška Panny Marie. Říká se jí Mag
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
epochalnisvet.cz
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra. Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá
Krejčíková konečně potvrdila očekávaný rozchod!
nasehvezdy.cz
Krejčíková konečně potvrdila očekávaný rozchod!
O tom, že není ve vztahu Anety Krejčíkové (33) a jejího přítele Ondřeje Rančáka (40) všechno v pořádku, hovořila hvězda seriálu UIice už dlouho a její podivný vztah se propíral skoro každý týden v b
Nadýchaný mazanec
panidomu.cz
Nadýchaný mazanec
Mazanec, vánočku, štolu a jakékoliv jiné tradiční pečivo si přece můžete udělat kdykoliv v roce! Suroviny 400 g polohrubé mouky 20 g droždí 70 g cukru krupice 1 vanilkový cukr 200 ml mléka 100 g másla 3 žloutky špetka soli 50 g rozinek rum na namočení rozinek vejce na potření 50 g mandlových lupínků Postup
Národní muzeum: Symbol národa bojuje s nedostatkem místa
epochanacestach.cz
Národní muzeum: Symbol národa bojuje s nedostatkem místa
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz