„Budete slavní a vyděláte spoustu peněz!“ slibuje obchodník Robert Hunter oběma chlapcům. Siamská dvojčata Chang a Eng mu uvěří a odjedou s ním do Ameriky. Za pár let skutečně zbohatnou a proslaví se. Také se ožení a narodí se jim spousta dětí!
Jejich matka už dříve hladce porodila čtyři zdravé děti a bez větších komplikací údajně přivede na svět i je.
O dvojčatech Changovi a Engovi (1811–1874) se brzy začíná mluvit po celé provincii Samut Songkhram v centrálním Siamu (dnešní Thajsko). Jsou totiž srostlá v oblasti hrudníku!
Tehdejší lékaři je nedokážou od sebe oddělit a kdekdo předpovídá, že chlapci dlouho žít nebudou. Opak je ale pravdou. Bratři se mají čile k světu a sousedé jejich handicap postupně přestanou vnímat.
Chang a Eng by nejspíše strávili celý život v rodné vesnici Meklongu, kdyby jim cestu nezkřížil světaznalý Evropan, který má čich na zajímavé obchodní příležitosti…
Vydělají majlant
Britský obchodník Robert Hunter (1792–1848) nepochybuje, že se dvojčata ze Siamu stanou na Západě „hitem“. Snadno je přesvědčí k daleké cestě, a tak bratři v roce 1829 opouštějí rodný kraj. V USA bude všechno tak, jak jim Hunter sliboval.
Chang a Eng si nacvičí show plnou skoků, salt či přemetů a s cirkusy cestují po celé zemi, později zavítají i do Evropy. Všude slaví obrovský úspěch a za každé představení inkasují tučnou sumu.
Vydělávají i na zájmu vědců, kteří je chtějí zkoumat jako „zrůdnou hříčku přírody“. Uplyne zhruba deset let a kočovný život bratry omrzí. Našetřeno už mají dost, a tak se mohou usadit.
Dva domy
Začnou farmařit. Kousek od městečka Wilkesboro v Severní Karolíně si koupí menší hospodářství. Získají americké občanství a přijmou příjmení Bunker. Ke štěstí jim chybí jediné – chtěli by se oženit. I to se jim ale splní!
V roce 1843 si vezmou dcery sousedního farmáře Yatese – Adelaide se provdá za Changa a Sarah za Enga. Jenže společná domácnost novomanželům příliš nesvědčí.
„Sestry se prý mezi sebou tak strašně hádaly, až se nakonec bratři rozhodli postavit dva domy, pro každou manželku jeden a oni sami se vždy po třech dnech stěhovali od jedné ke druhé,“ líčí publicista Stanislav Drahný (1958–2014).
Teprve pak zavládne mezi oběma páry klid a bratři zplodí se svými manželkami celkem 21 dětí (Chang 10 a Eng 11)!
Do smrti spolu
Poklidný život jim naruší americká občanská válka (v letech 1861–1865). Bunkerovi kvůli ní přijdou o velkou část majetku. Finanční tíseň přinutí bratry vrátit se k vystupování v cirkusech.
Opráší svoji show a spolu se svými nejstaršími dětmi opět vyrazí do světa. Na dřívější úspěch však nenavážou, a únavné kočování si navíc vybere krutou daň na jejich zdraví.
V roce 1870, krátce po evropském turné, postihne Changa mozková příhoda, po níž ochrne na pravou část těla! Dvojčata se vracejí na svou farmu. Chang se s dalším handicapem ale nedokáže vyrovnat a útěchu hledá v alkoholu.
17. ledna 1874 umírá nejspíš na zápal plic. O pár hodin později naposledy vydechne i Eng. Těla zesnulých bratrů (právě po nich se později začne stejně postiženým dvojčatům říkat „siamská“) skončí na pitevním stole a pohřbena jsou až po několika týdnech.
*** Hádky kvůli whisky ***
* Jsou inteligentní, umějí zpívat i hrát na housle a mají obchodní talent…Siamská dvojčata Josefa a Růžena Blažkovy (1878–1922) ze Skrýchova u Opařan na Táborsku, která jsou srostlá v oblasti pánve, dokážou využít svých předností.
* Ve světě je o ně tak velký zájem, že si mohou diktovat ceny za svá vystoupení. V soukromí to ale taková idylka vždycky není.
* Slavné sestry se údajně často hádají, a to i kvůli zálibě jedné z nich ve whisky. Jestli ji ráda pila svárlivá Josefa, nebo naopak mírnější Růžena, zůstává tajemstvím.