31. 3. 1468: Uherský král Matyáš Korvín vypověděl válku českému králi Jiřímu z Poděbrad a vtrhl do Čech na křižáckou výpravu za znovunastolení katolicismu.    
Domů     Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?

Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…

Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 př. n. l.) neúspěšně moří s jedním vynálezem. Na stole před ním leží dřevěné tyčky a kusy látky. Snaží se sestrojit létajícího draka. „Byl prvním, kdo se o něco podobného pokusil. Neuspěl ale.

Navázal na něj Lu Pan,“ píše čínská historička Li Naigangová. Vynálezce Lu Pan (asi 507–440 př. n. l.) udělá v Mociově návrhu jednu zásadní změnu – dřevo nahradí bambusem.

Konstrukce je tak výrazně lehčí a skutečně se vznese do vzduchu. „Podle zpráv vydržel drak na nebi tři dny,“ dodává Naigangová. Nový vynález záhy najde uplatnění v armádě.

Nepřátele ničí zpěvem

Vysoko nad hlavami vojáků plachtí obří drak, nesoucí cizího bojovníka. Nový vynález si oblíbí zejména generál Chan Sin (asi 231–196 př. n. l.). Ten se roku 206 př. n. l. odhodlá ke vzpouře proti panovníkovi.

Signál k rozpoutání rebelie dá právě vypuštěním draka. Krátce nato dorazí s armádou k císařskému paláci Weijang (ve střední Číně). Vojáků má poskrovnu, a tak se chce do sídla prokopat pod zemí. Jenže jak má být tunel dlouhý?

Ke změření vzdálenosti mezi táborem a hradbami použije opět draka. Po dobytí paláce si Chan nechá udělat ještě větší exemplář vzdušné zbraně. Upotřebí ho roku 202 př. n. l. před bitvou s vojevůdcem Siang Jüem (232–202 př. n. l.).

„Na oblohu vystoupal s vojákem, který zpíval lidové písně ze Siangova rodiště,“ upozorňuje Naigangová. Nepřátelé se zaposlouchají do hudby, údajně je přepadne stesk po domově a bitvu prohrají.

Vzdušnou zbraň se střelným prachem si oblíbili hlavně panovníci čínské dynastie Sung.
Vzdušnou zbraň se střelným prachem si oblíbili hlavně panovníci čínské dynastie Sung.

Lepší než posel

Další holub, nesoucí zprávu, padá probodnutý šípem k zemi. Generálu Čang Pchiovi se při tom orosí čelo. Už několik dní ho obléhá povstalecké vojsko. Nedaleko přitom prodlévá nic netušící vládní armáda, která by ho ze šlamastyky mohla dostat.

Žang k ní ale není schopen dostat zprávu o své situaci. Posla nepřátelé zajmou, holuby, které s depeší vyhazuje do vzduchu, sestřelí. Generál nakonec připevní list k drakovi. A přeje mu štěstí.

Drak totiž vystoupá výš, než nepřátelé dostřelí, a navíc ho vítr zanese k vládnímu vojsku. Zařízení mu tak zachrání život. Právě v té době se draci začínají využívat i mimo Čínu.

„Roku 647 je použil korejský generál Kim Ju-šin proti rebelům,“ tvrdí americký cestovatel Paul Wonning. Korejský vojevůdce pro změnu nechá draky zapálit, čímž dokonale vzbouřence vyděsí.

Složí z nich letku

Na obléhané město se snášejí hořící pochodně. Při používání draků jsou vojáci stále vynalézavější. Panovníci čínské dynastie Sung (v letech 960–1279) na ně přidělávají soudky se střelným prachem a od 10. století jimi s gustem bombardují nepřátele.

To korejský generál Cuijing z nich dokonce složí cosi jako letku. V roce 1347 potřebuje dobýt nepřátelskou metropoli, chybí mu k tomu ale obléhací stroje. Nařídí proto vyrobit desítky obřích draků, s nimiž se vojáci vydají do hor.

Z nich se pak na metropoli spustí a zasypou ji zapálenými pochodněmi. K bombardování jsou draci využiti ještě jednou. „Na konci 17. století je upotřebil thajský král Phetracha.

Když se vzbouřilo knížectví Korat, rozkázal k nim přivázat sudy se střelným prachem,“ píše publicista Ron Spaulding. Draky se zapálenými ocasy pošle na povstaleckou pevnost, kde sudy začnou explodovat. Vyděšení rebelové krátce poté kapitulují.

*** Překvapení pro Benátky ***

* Benátkami se nese křik a pláč. V kalendáři je rok 1848, když se město stává terčem jednoho z prvních leteckých bombardování v dějinách. Jeho strůjcem je Čech.

* Metropoli na laguně tehdy obléhá maršál Josef Václav Radecký (1766–1858) – Ten nechá Benátky ostřelovat nejen z lodních děl, ale do vzduchu z jeho rozkazu vzlétnou i horkovzdušné balony.

* Vojáci pak z nich na město svrhávají primitivní časované bomby, ty ale nenapáchají moc škod, Radecký si přesto připisuje vítězství…„Benátky nakonec padly spíše než rakouskými zbraněmi cholerou,“ vysvětluje současný vojenský historik Leonid Křížek.

Foto: historycollection.com, pinterest.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Výprava Lva z Rožmitálu dělala Čechům reklamu
Na 40 vybraných rytířů opouští Prahu a vydává se na západ. Mají přesvědčit svět, že Češi nejsou hordou krvežíznivých kacířů, ale kulturním národem, jehož spojencem stojí za to se stát i těm nejvýznamnějším panovníkům Evropy. Husitské války už jsou v českých zemích minulostí, ale pověst naší vlasti v zahraničí v jejich důsledku není příliš dobrá. Evropská společnost založená […]
premium
Plavba králů pobouřila Řeky
Briliantovou brož protentokrát oželela. Obvykle ji dostávají jako pozornost vznešené kmotry plavidel řeckých lodních magnátů. „Darujte mi místo toho plavbu pro mé hosty po Středozemním moři,“ žádá rejdaře Eugenidise Frederika, choť řeckého krále. Zkušeného rejdaře jen tak něco nerozhází, a tak Eugenios Eugenidis (1882–1954) přislíbí v roce 1954 řecké královně Frederice (1917–1981) finanční prostředky a pomoc […]
Akce K: Před 70 lety komunisté zlikvidovali mužské kláštery
„Co si zde přejete v tak pozdní hodinu, pánové?“ diví se opat, když před půlnocí do jeho kláštera vtrhne komando Veřejné bezpečnosti. „Žádné otázky. Teď budete poslouchat,“ oznámí mu přísně státní zmocněnec, zatímco ozbrojení příslušníci vyhazují mnichy z jejich postelí. Ještě téhož večera je naloží na náklaďáky a odvezou do internačních areálů. Většina řeholních řádů […]
premium
Osídlil Antarktidu odvážný Nor?
Muž v kožešinové kapuci vyskakuje z vratkého člunu na břeh. Není to obyčejné přistání, ale historický okamžik. Na tomto kontinentu ještě před ním nikdy žádný člověk nestál. Celý život norský přírodovědec Carsten Borchgrevink (1864–1934) směřoval na jih. Z rodné Kristianie, dnešního Osla, se mladík vydává studovat lesnictví do Saska. Jenže studium je pro dobrodružnou povahu mladého Nora příliš […]
Věda a vynálezy
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Považovaly děti profesora Zengera za čaroděje?
Krotí blesky, věští počasí a zkoumá pohyb nebeských těles. Málokdo je tak všestranným badatelem jako chomutovský rodák Karel Václav Zenger. Propaguje balonové létání, vychová hned několik generací českých techniků a ohledně umístění hromosvodů na své slavné věži v Paříži se s ním radí i sám Gustave Eiffel.  Osvícený vědec a budoucí profesor pražské polytechniky se narodil v […]
Přepočítal se řecký matematik o 1000 kilometrů?
„Kotouč, který obklopuje oceán, a kolem něj se klene nebe ve tvaru přilby,“ tak popisuje první představy o tvaru zeměkoule starověký básník Homér. Jeho následovníci už přesedlají z kotouče na kouli a dostanou chuť rozměry planety změřit a zaznamenat.   „Země je hvězdou obíhající kolem ohně,“ míní antický učenec Aristoteles (384–322 př. n. l.) a […]
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Z fotografie přítele mé dcery jsem měla těžký šok
nejsemsama.cz
Z fotografie přítele mé dcery jsem měla těžký šok
Svět je malý a lidé se kvůli tomu občas dostanou do neřešitelné situace. Štěstí mi v životě přineslo až druhé manželství. To první znamenalo pouze krátkou epizodou, ve které jsme já i Lukáš brzy zjistili, že jde o oboustranný omyl. Po půl roce hádek a napětí přišel rozvod. Druhé manželství trvá dodnes. Narodila se nám
V duchu eklektismu i funkce
rezidenceonline.cz
V duchu eklektismu i funkce
Dokonalá rovnováha namixovaných stylů, stejně jako sofistikovaný přístup se stopou neočekávaného. Když k tomu připočítáte maximální funkčnost a doslova nadoblačný výhled, je jasné, že tento městský interiér je víc než originální. První, co vás na této realizaci zaujme, jsou různě stylizované prostory k sezení, které ovšem spojují výrazné prvky jako barvy, úpravy povrchů, nábytkové a
Plachým machrem už Václav Kopta není
nasehvezdy.cz
Plachým machrem už Václav Kopta není
Když měl v roce 1982 premiéru film Sněženky a machři, mnoho mladých divaček se zakoukalo do představitele Radka, kterým nebyl nikdo jiný než Václav Kopta (59). Jenže jak sám o sobě říká, nejenže b
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
epochaplus.cz
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Anligčanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… Není
Rizoto s houbami a bílým vínem
tisicereceptu.cz
Rizoto s houbami a bílým vínem
Speciální arborio rýže se vaří pouze na skus, ne zcela doměkka. Ingredience na 4 porce 300 g arborio rýže 200 ml bílého vína 1 litr zeleninového vývaru 200 g hub (žampiony, hříbky) 1 cibule
Neznámý tvor z Amazonie: Co se skrývá za označením holadeira?
enigmaplus.cz
Neznámý tvor z Amazonie: Co se skrývá za označením holadeira?
Brazilská mytologie je zaplněna podivnými kreaturami. Mnoho bájných příběhů se týká povodí Amazonky. Není divu, protože tato oblast je stále v centru pozornosti zoologů a spoléhají na ni i kryptozoolo
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
epochalnisvet.cz
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
Vyhodíte ho dveřmi, vrátí se oknem. Tak by se dala charakterizovat politická kariéra Řeka Peisistrata, který se teprve na třetí pokus prosadil a stal se v období antiky historicky prvním athénským tyranem.   Píše se rok 546 př. n. l., když se Peisistratos rozhodne chopit moci v Athénách – už potřetí. Jeho předchozí dva pokusy
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Objevte kouzlo slovinského pobřeží
iluxus.cz
Objevte kouzlo slovinského pobřeží
Slovinsko často stojí ve stínu svých přímořských sousedů, přitom se může pochlubit nádhernými plážemi, které překvapí svou malebností i čistotou. A pokud se chystáte na dovolenou a chcete, aby byla ne
Magická past číhala v horách
skutecnepribehy.cz
Magická past číhala v horách
Na rozcestí se rozdělili a zamířili na vrchol. Po hodině čekání začali být všichni nervózní. Kam se poděli jejich kamarádi? Tento pozoruhodný příběh se stal mojí starší sestře Ireně a jejím přátelům, když chodili na vysokou školu a o víkendech pořádali s partou výpravy do hor. Já jejich vyprávění ale pevně věřím, protože Irena stála vždy nohama pevně na zemi. Nějaké fantazie nebo výmysly k ní nikdy
Klimatická krize jako hnací motor Trumpova zájmu o Grónsko a Panamský průplav
21stoleti.cz
Klimatická krize jako hnací motor Trumpova zájmu o Grónsko a Panamský průplav
Donald Trump dlouhodobě popírá existenci klimatické krize a označuje ji za "obrovský podvod". Je tak do značné míry ironií, že právě změna klimatu je jednou z hlavních hybných sil jeho snahy ovládnout
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz