1. 7. 1300: V Kutné Hoře začala ražba pražského groše, který pro svou stálost a kvalitu pronikl daleko za hranice země.    
Domů     Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
16.5.2025

Křivolakými vodními kanály se prodírají malé loďky. Míjejí vznosné budovy, proplouvají pod mosty, až dosednou k molu. Scéna se neodehrává v Benátkách, jak by se mohlo zdát, ale v Herakleionu.

Ten si vyslouží řadu přezdívek. Kromě starověkých Benátek se mu říká antický Hongkong nebo egyptská Atlantida…  

Stejně jako v případě Tróji i u egyptského přístavu Herakleion se dlouho věřilo, že je pouhou legendou. Není se čemu divit. Při úprku z Řecka ho údajně navštívil bájný Paris s Helenou.

„Na pobřeží stál chrám zasvěcený Heraklovi, kam se mohl uchýlit každý uprchlík,“ vysvětluje řecký historik Herodotos (asi 484–425 př. n. l.). Právě podle svatostánku dostal přístav v deltě Nilu i své jméno. Sami Egypťané mu ovšem říkali Thonis.

Vodními kanály protkané město čekalo na své objevení dokonce déle než Trója. Jeho pozůstatky byly nalezeny až v roce 2000. Jsou totiž ukryté na dně moře, odkud je pomalu vyzvedává tým, vedený archeologem francouzského původu Franckem Goddiem (*1947). Ten zde naráží na jeden unikát za druhým.

Pravděpodobná podoba Herakleionu. Přístavu dominoval velký chrám.
Pravděpodobná podoba Herakleionu. Přístavu dominoval velký chrám.

Lodě utěsněné papyrem

Námořníci vykládají na břeh cenný náklad. Herakleion je vybudován okolo 12. století př. n. l. na podmáčených ostrůvcích. Záhy se z něj přitom stane centrum mezinárodního obchodu. Z celého Středomoří sem míří lodě se stříbrem, mědí, vínem a olejem.

Dnes se mu proto někdy říká starověký Hongkong. Přiléhavější je ale přirovnání k Benátkám. Přístav tak na první pohled vypadá. Je protkán kanály, přes něž se klenou desítky mostů. Dokonce se po nich prohánějí lodě podobné gondolám. Jmenují se baris.

Dlouho se mělo za to, že si je Herodotos vymyslel. „Nemají žebra, jejich švy jsou utěsněny jen papyrem,“ napsal o nich. Po staletí si lidé takové lodě neuměli představit.

Goddiovi se ale roku 2003 podařilo jednu objevit. Stejně jako gondola má zvednutou příď i záď – jen je bytelnější a třikrát delší.

Ruiny chrámů

Herakleionský „Canal Grande“ je přeplněný lidmi. Starověké Benátky mají stejně jako ty současné svoji hlavní dopravní tepnu. V kalendáři je 14. listopad a konají se zde oslavy tajemství Usira.

„Šlo o nejdůležitější náboženskou událost roku,“ tvrdí britský egyptolog John H. Taylor. Lidé nejprve po vodě pošlou 33 figurek bohů, osvětlených 365 olejovými lampami.

Pak je z chrámu vynesena obřadní bárka, na níž sedí dvě zpodobnění boha podsvětí. Jedna je z ječmene, druhá z rozdrcených drahokamů. Loď se poté vydá do nedalekého přístavu Canopus… Herakleion musel být svého času překrásný.

Goddio na mořském dně objevuje ruiny chrámů a budov. Kromě toho z vody vytáhne sochu boha Serapida, královny Arsinoé II. (316–270 př. n. l.) i kámen z oltářní místnosti.

Klesne pod hladinu

Z obřích kamenných nohou, patřících soše boha Hapiho, je toho k vidění méně a méně. Přes pět metrů vysokou skulpturu, jež stojí ve vstupu do přístavu, pohlcuje voda. Zlatá éra egyptských Benátek pomine v roce 331 př. n. l., po založení Alexandrie.

Z moře se podařilo vytáhnout i gigantickou sochu boha Hapiho.
Z moře se podařilo vytáhnout i gigantickou sochu boha Hapiho.

Herakleion se začíná vylidňovat. Vaz mu definitivně zlomí série záplav ve 2. století př. n. l., po níž dojde ke zkázonosnému jevu známému jako zkapalnění půdy.

„Centrální ostrov, už tak klesající pod tíhou chrámových budov, se proměnil ve vodu, a vše, co na něm bylo, spolknul,“ dodává britský publicista Jack Shenker. Dnes se proto městu někdy přezdívá egyptská Atlantida.

Jako jedna z posledních se pod hladinu symbolicky ponoří socha boha záplav, jež vítala připlouvající námořníky…

V koalici s Řeky 

K nikdy neusínajícímu Herakleionu se blíží desítky řeckých lodí. Obchod mezi obyvateli Řecka a Egypta se rozvíjí od 7. století př. n. l.

Vrcholu dosáhne o tři sta let později, kdy zlatý věk prožívá i přístav samotný. Stává se tak za vlády faraona Nachtnebefa (vláda v letech asi 379–360 př. n. l.).

Ten rozšíří hlavní herakleionský chrám a naváže s Řeky vojenské spojenectví…V rámci něj do Egypta dorazí athénský vojevůdce Chabrias (+357 př.n.l.) i spartský král Agesilaos II. (asi 444–360 př.n.l.), jimž se podaří zastavit perskou invazi do Středomoří.

Foto: amntenofre.tumblr.com, pinterest.com
Zdroje informací: HÉRODOTOS: Z dějin východních národů, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších.  Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881), […]
3 ženy & Den D: K triumfu Spojenců přispěly perem i barometrem
Vstává v jednu v noci, a ještě k tomu na své narozeniny. Maureen se vydává k meteorologické stanici u majáku na nejzápadnější výspě Evropy. Dlouho nebude tušit, že její hlášení z 3. června 1944 ovlivní operaci Overlord a zachrání tisíce lidských životů. Často zůstaly bezejmenné a nepovažovaly se za hrdinky. Přesto mnohé ženy při vylodění Spojenců v Normandii 6. června 1944 […]
premium
O Slezsko bojoval už Břetislav I.
Bosý český kníže kajícně klečí před svým mocným přemožitelem, s nímž se mnohokrát v minulosti utkal a kterému uštědřil i nejednu porážku. Nyní se ale musí pokořit, aby zachránil svou zemi. Nemanželský syn českého knížete Oldřicha (†1034) z dynastie Přemyslovců, Břetislav I. (asi 1002/1005–1055), od mládí dává vědět, že rozhodně nebude nikdy stát v pozadí. Oplývá nejen sebevědomím, ale […]
Autobusy pravidelně brázdí Prahu už 100 let
Ještě počátkem 20. století platí, že kam nevedou tramvajové koleje, tam se běžný cestující v Praze nedostane. V roce 1908 však tramvaje získávají konkurenci – na jaře vyjede do ulic první autobusová linka. Cena za cestu na Hradčany? 20 haléřů!  Centrum města však autobusy křižují jen rok a půl. Strmá trasa mezi Malostranským náměstím a Pohořelcem se […]
Věda a vynálezy
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz