20. 3. 1393: Sv. Jan Nepomucký, generální vikář a nejbližší spolupracovník pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna, byl na příkaz krále Václava IV. umučen a vhozen do Vltavy.    
Domů     Lex Schwarzenberg: Přimhouřili demokraté oči nad právní zvůlí?
Lex Schwarzenberg: Přimhouřili demokraté oči nad právní zvůlí?

„Jsou to ale džentlmeni a demokraté, že ano?“ prohlásí Adolf Schwarzenberg ironicky před svými zahraničními přáteli. Třebaže se angažoval v protinacistickém odboji, čs. politici se z něj po válce pokusí udělat kolaboranta.

Když se jim to nepovede, připraví speciální zákon, s jehož pomocí mu bez náhrady zkonfiskují veškerý majetek!

V poválečném Československu panuje zklamání z kapitalismu. Společnost hledá cestu, po které se vydá dál. Nakonec se přikloní k socialismu a lidově demokratickému řádu.

V zemi, jež se ocitla ve sféře vlivu Sovětského svazu, se soukromé vlastnictví stává téměř zločinem. Proto dochází k masivnímu zestátňování a vyvlastňování majetku. Neexistuje, aby někdo zůstal bohatý.

Politiky obzvlášť dráždí prosperující panství Schwarzenbergů v Hluboké nad Vltavou. „Je nemorální, aby jediný člověk vlastnil takový majetek!“ bouří se nejen komunističtí poslanci.

Problém je, že s pomocí platných zákonů se Adolfovi ze Schwarzenbergu (1890–1950) na kobylku nedostanou. Na známého antifašistu, jehož si považuje i ministr zahraničí Jan Masaryk, se Benešovy dekrety použít nedají.

Zaplatil bunkry i vládu

Udělat z respektovaného muže, který byl Československu vždy věrný, kolaboranta a zrádce by byla do nebe volající drzost. To by vládě prostě neprošlo!

Ještě před válkou Schwarzenberg věnoval obrovskou sumu na budování pohraničního opevnění a později, když emigroval do USA a jeho jihočeské panství zabralo gestapo, podporoval čs. exilovou vládu v Londýně, což prezident Beneš nesmírně oceňoval.

Navíc ministr zahraničí Jan Masaryk „mu vystavil dopis, kterým potvrzoval jeho zásluhy ve věci odboje“, dodává současný historik Michal Pehr. Stále mocnější komunisté se však nechtějí vzdát tak snadno. Věří, že na Schwarzenberga nakonec přece jen něco „vyhrabou“…

Že je Adolf Schwarzenberg věrný vlastenec? Politici ho i tak okradou!
Že je Adolf Schwarzenberg věrný vlastenec? Politici ho i tak okradou!

Řeknou to naplno

Smůla! Ani vyvlastnění ze sociálních důvodů nepřipadá v úvahu. I levicově orientovaní poslanci musejí uznat, že lidé zaměstnaní na Schwarzenbergově panství se na tehdejší dobu mají jako v bavlnce. A že jsou na svou práci hrdí!

„Kdo byl schwarzenberským zaměstnancem, měl celkem o práci postaráno. A byly i určité ekonomické výhody… Lidé dostávali dříví na topení, měli zvýhodněnou možnost nakupovat zvěřinu a mnohé jiné věci,“ vypráví současný teolog Karel Skalický.

Komunisty nakonec tahle zdlouhavá „hra“ přestane bavit, Schwarzenberga však na pokoji nenechají. Už nebudou hledat zástupné důvody. V parlamentu naplno zazní důvod, proč by měl zchudnout:

„Jeho majetek musí být vyvlastněn, protože se neslučuje s lidově-demokratickým charakterem třetí republiky (existovala v letech 1945–1948, pozn. red.)!“

Bojovali proti husitům!

Plán na „demokratický“ způsob krádeže leží na stole, zbývá pro něj získat podporu. Pomoc komunisté hledají i v hluboké minulosti.

Mimo jiné „přijdou“ na to, že jeden z Adolfových předků bojoval za husitských válek na straně křižáků a že Schwarzenbergové po celá staletí germanizovali jižní Čechy. Byť jsou to absurdní hlouposti, lidé na argumenty tohoto typu slyší.

Znovu volají po „odčinění Bílé hory“, stejně jako ve 20. letech při pozemkové reformě… Po dlouhých debatách uzraje na počátku roku 1947 čas na předložení speciálního zákona, pro který se vžije neformální název Lex Schwarzenberg.

S návrhem o „převodu vlastnictví majetku hlubocké větve Schwarzenbergů na zemi Českou“ vyrukuje 22. února skupina poslanců, vedená sociálním demokratem Blažejem Vilímem (1909–1976).

V následujících měsících se právní norma postupně projednává v zemědělském, průmyslovém, právním a rozpočtovém výboru, které k němu 2. července 1947 dokončí společnou zprávu.

Co bude se Schwarzenbergovým majetkem, rozhodnou poslanci o osm dní později na 65. schůzi Ústavodárného Národního shromáždění.

Všichni raději mlčí

O Schwarzenbergově činnosti v protinacistickém odboji nepadne 10. července 1947 během parlamentní rozpravy ani slovo. A byť velká část poslanců ví, že je projednávaný zákon aktem právní zvůle, nikdo to nahlas neřekne! Doba je zlá, z komunistů jde strach.

Demokratické strany se je snaží všemožně „zbrzdit“ a nejspíš i v tomto případě přistoupí na kompromis a výměnou za něco jiného Lex Schwarzenberg podpoří. Ve druhém čtení je zákon bez problémů schválen. V příslušném zápisu se neuvádí, jestli byl někdo proti.

O pár dní později ho podepíše i prezident Beneš a 13. srpna 1947 je vydán ve sbírce zákonů jako zákon č. 143/1947 Sb.

Marný pokus o kompromis

Snažil se svůj majetek zachránit. Tušil, že bez oběti to nepůjde, a proto Schwarzenberg už v roce 1946 navrhl státu velkorysý kompromis:

„Vytvoříme společnou nadaci Českých zemí a Schwarzenbergů, do níž vložím svůj majetek…Z jeho výnosu budou financovány různé sociální a kulturní programy.“ Neuspěl.

„Společnost… byla natolik zradikalizovaná a zvlčilá, že na to nepřistoupila, a došlo k vyvlastnění zákonem, který neměl oporu v ústavě“, dodává současný historik Petr Placák.

Schwarzenberg se nedočká ani přislíbeného zaopatřovacího důchodu, který měl dostávat jako náhradu… Veřejnost až na výjimky zůstane k tomuto zločinu netečná. Jako jeden z mála se ozve publicista Ferdinand Peroutka (1895–1978).

Nejvíc nakonec protestují zaměstnanci Schwarzenbergova panství, ovšem ani jejich petice už nic nezmění. Ztráta podstatné části rodového majetku se podepíše na Adolfově již tak chatrném zdraví. Na Československo zanevře a zdržuje se hlavně v Itálii.

Komunisté jeho prosperující jihočeské panství nezachovají. V roce 1950, krátce před Schwarzenbergovou smrtí, si zemědělskou půdu, lesy a průmyslové podniky „rozeberou“ příslušná ministerstva čs. vlády!

Foto: Státní zámek Hluboká, wikipedia.org, historickaslechta.cz
Související články
reklama
Zajímavosti
Přiměl Mikuláš Opavský Vítkovce k poslušnosti?
Jako už mnohokrát připravuje věznitel svého zajatce k okázalé popravě před očima protivníků. Tentokrát ale s vydíráním neuspěje, a tak musí splnit slovo. Hlava jeho těžce zkoušené oběti vzápětí leží u katových nohou. Moravský markrabě Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) se 11. února 1252 v rakouském Hainburgu žení, ale nikdo neočekává, že manželství bude plné romantické lásky. […]
premium
Zdeněk Kostka z Postupic: Kacířův diplomat dráždil katolíky
Dráždí je svým odhodláním bránit kompaktáta, ani papež ho ke změně názoru nepřesvědčil! Českým katolíkům však na Zdeňku Kostkovi vadí ještě jedna věc: Král Jiřík povýšil svého oblíbence do panského stavu a udělal z něj nejvyššího purkrabího. První písemné zmínky o Kostkových z Postupic spadají do konce 14. století. Na dění v Českém království měl […]
premium
Slavné římské vily: Hadrián vzdal hold svému milci umělým jezerem
Vedro je k nevydržení. Léto na římské ulice udeřilo plnou silou. Boháči berou nohy na ramena a opouštějí metropoli. V její blízkosti i na vzdálenějším venkově na ně čekají jejich chladivé letní vily, přetékající luxusem. Kdo nějakou nemá, jako by nebyl. Skvělý řečník Cicero se může pochlubit sedmi vilami, spisovatel Plinius mladší třemi nebo čtyřmi. […]
Desfoursové: Rod přivedl do Čech nestydatý loupežník
Albrecht z Valdštejna mu příliš nedůvěřoval, považoval ho za nejnestydatějšího loupežníka! Když přijde na lámání chleba, Mikuláš Desfours frýdlantského vévodu skutečně nepodpoří. Raději zachová věrnost císaři, za což bude štědře odměněn. Desfoursové původně žili v Brabantsku (na území Nizozemska), kolem roku 1450 však natrvalo přesídlí do nedalekého Lotrinska (na severovýchodě dnešní Francie). Věrně slouží zdejším […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mystický šamanismus: Naučte se povznést svou duši!
enigmaplus.cz
Mystický šamanismus: Naučte se povznést svou duši!
Člověk ovládající šamanismus údajně umí komunikovat se světem duchů, léčit nemocné nebo převádět zemřelé do říše mrtvých. Šamanské schopnosti využívají snad všechny známé civilizace. Může tato tajemná
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
epochaplus.cz
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých
Má už snad Bernášková za manžela náhradu?
nasehvezdy.cz
Má už snad Bernášková za manžela náhradu?
Půvabná herečka Jana Bernášková (44), známá ze seriálu ZOO, budí pozornost nejen na obrazovce, ale i ve svém osobním životě. Na slavnostní premiéru filmu Tichá pošta dorazila sice bez doprovodu, ale
Smaragdová brož Aga Khan zlomila rekord
epochalnisvet.cz
Smaragdová brož Aga Khan zlomila rekord
Úžasný 37karátový smaragd zasazený do diamantové a smaragdové brože Cartier se nedávno stal nejdražším zeleným drahokamem. Šperk v hodnotě téměř devíti milionů dolarů přitom není jen dokonalou ukázkou špičkového řemesla a kvality drahokamů, má také velmi zajímavou historii. Už jen výčet jmen klenotníků, kterým se v průběhu let šperk dostal do rukou, je skutečně výjimečný.
Mušle na bílém víně
tisicereceptu.cz
Mušle na bílém víně
Delikatesa, která si v přímořských zemích vydobyla svoje nezastupitelné místo. Ingredience na 4 porce 1 kg mušlí 200 ml bílého vína 2 stroužky česneku 1 cibule 2 lžíce olivového oleje petrž
Major Koutný v roli pianisty i zpěváka
panidomu.cz
Major Koutný v roli pianisty i zpěváka
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně
Skenování očí by v budoucnu mohlo odhalit počínající demenci
21stoleti.cz
Skenování očí by v budoucnu mohlo odhalit počínající demenci
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k č
Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: Sebere vám dech
epochanacestach.cz
Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: Sebere vám dech
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky.
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz
V samém srdci Palazzo del Sol
Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na světě se nachází necelých pět kilometrů od Miami. Soukromý Fisher Island, jenž je majetkem rodiny Vanderbiltů, hrdě nese architektonický projekt Palazzo del Sol, zahrnující 43 luxusních apartmá. Projekt byl svěřen architektonickému studiu Kobi Karp a švýcarskému krajinářskému architektovi Enzu Eneovi. Nedávno dokončený desetipatrový boutique komplex se 43 bytovými jednotkami má
Matylda nám svým tancem zachránila život
skutecnepribehy.cz
Matylda nám svým tancem zachránila život
Hlídali jsme tu fretku neradi, naši sousedé nás ale přemluvili, když jeli na dovolenou. Kousala, škrábala a v noci dělala rámus. Stala se ale nakonec naší hrdinkou! Naši sousedé měli doma fretku. Říkali jí Matylda. Oni sami si ji nepořídili, domů ji tehdy přinesla jejich dcera Zdenička, už ani nevím odkud. Dva roky s ní všude chodila, venku
Bali – Ostrov bohů, pláží a exotické krásy
nejsemsama.cz
Bali – Ostrov bohů, pláží a exotické krásy
Bali je exotický ráj, kde se snoubí tropická příroda, nádherné pláže a bohatá kultura. Najdete zde mystické chrámy, dechberoucí vodopády i výbornou kuchyni. Bali, nazývané také „ostrov bohů“, je jednou z nejkrásnějších destinací jihovýchodní Asie. Tento indonéský ostrov vás uchvátí nádhernými scenériemi, zelenými rýžovými terasami a rozmanitými plážemi. Ať už hledáte dobrodružství, relaxaci, nebo duchovní probuzení, Bali má co
Přichází jaro. Připravte své tělo na sluneční paprsky
iluxus.cz
Přichází jaro. Připravte své tělo na sluneční paprsky
S prevencí slunečního záření, které způsobuje předčasné stárnutí kůže a navíc je karcinogenní, je potřeba začít hned s příchodem jara. Dokonalý přípravek pro toto období vyvinula česká společnost Kosm
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz