Zatoužil po reprezentativním sídle, o kterém se bude ve šlechtických kruzích hodně mluvit. Svůj záměr hrabě Jeroným Colloredo-Mannsfeld zhmotní do loveckého zámečku poblíž soutoku Padrťského a Třítrubeckého potoka v Brdech.
Díky němu vyroste jedna z nejpůvabnějších a nejzajímavějších staveb svého druhu v Čechách…
Majitel panství Dobříš a Zbiroh Jeroným Colloredo-Mannsfeld (1870–1942) chce angažovat pro ambiciózní projekt uznávaného odborníka.
Nakonec si vybere vynikajícího vídeňského urbanistu a architekta Camilla Sitteho (1843–1903), jenž navrhne lovecký zámeček v pozdně romantickém stylu.
Originální objekt je vystavěn v letech 1888–1890, a jak upřesňuje současný historik Martin Lang, „můžete v tom spatřit i prvky art deca a je to stavba, která je ojedinělá na sever od Alp“.
Pro Jeronýmovo sídlo se z neznámých důvodů vžije název Tři Trubky. Hraběti bude sloužit především k honům, což se odrazí i v jeho výzdobě, jíž dominují motivy jelenů.
V areálu zámečku nechává jeho majitel vybudovat také vodárnu s vodní elektrárnou a několik hospodářských budov pro skladování ulovené zvěřiny.
Přiláká prezidenty
Po vzniku Československa Colloredo-Mannsfeldové převezou četné lovecké sbírky ze Tří Trubek do Dobříše. Jde o bezpečnostní opatření, protože čs. vláda zřizuje v roce 1926 v Brdech vojenský prostor. Zámeček přesto i nadále slouží k reprezentativním účelům.
V roce 1928 sem přijíždí na návštěvu prezident Tomáš Garrigue Masaryk (1850–1937), a to u příležitosti slavnostního otevření brdské dělostřelecké střelnice. Přespí v malém pokoji, dnešním Masarykově salonku.
„Tehdy tady měl pan prezident opravdu spartánské podmínky, v pokoji byly jenom postel, obraz a lampička,“ vypráví Petr Toman, tiskový mluvčí Vojenský lesů a statků ČR. Na zámečku v průběhu let jednou či vícekrát přenocují i herec Vlasta Burian (1891–1962), literát Viktor Dyk (1877–1931) nebo čs. prezident Edvard Beneš (1884–1948).
Vášnivý nimrod
Za druhé světové války ve Třech Trubkách dlouhodobě pobývá německý polní maršál Walter von Brauchitsch (1881–1948). Nedobrovolně! Vojevůdce, který bude později vyšetřován kvůli zločinům proti lidskosti, se rozkmotřil s Adolfem Hitlerem (1889–1945).
Vůdce mu vyčítal neúspěchy na východní frontě a v roce 1941 ho přinutil rezignovat. Napřesrok se von Brauchitsch usazuje právě v Brdech.
Podle současného publicisty Jana Sotony „své vězení proměnil vášnivý nimrod Brauchitsch v myslivecko-společenské centrum německých okupačních sil v Česku. Zdejší jelení zvěř byla velkoryse přikrmována a byly organizovány velkolepé lovecké akce“.
Německý maršál zůstane ve Třech Trubkách až do konce války, kdy ho zadrží Spojenci. Po roce 1948 zámeček často a rádi využívají čs. vrcholní policisté a vojáci, kteří v něm hostí nejvyšší představitele zemí Varšavské smlouvy.
Útulné sídlo tak unikne osudu mnoha staveb v širokém okolí a nezchátrá. V současnosti jsou Tři Trubky přístupné turistům. V objektu funguje návštěvnické centrum a lidé zde mohou také přespat.