24. 5. 1819: Narodila se britská královna Viktorie, která seděla na trůnu dlouhých 63 let a 7 měsíců. Královna Alžběta II. byla jejím prapravnoučetem.    
Domů     Rudolfinská Praha: Bylo císařské sídlo centrem zločinu?
Rudolfinská Praha: Bylo císařské sídlo centrem zločinu?

Jeho bratři a strýcové chtějí více politické moci a peněz. Zároveň na něj tlačí, aby se nastálo usadil ve Vídni. Rádi by ho měli pod kontrolou! Rudolf II. je z jejich neustálých nářků nešťastný. „Fňukající“ příbuzní mu lezou krkem. V něčem jim nakonec ustoupí, ale z Rakouska své říši vládnout rozhodně nebude!

Napjaté vztahy s rodinou jsou jednou z příčin, proč Rudolf II. (1552–1612) z Vídně prchá. Za nové sídelní město si vybere Prahu, kterou velmi dobře zná.

V minulosti v ní často pobýval a na jeho příkaz se začal rekonstruovat chátrající Pražský hrad. Císaře neodradí fakt, že zde nedávno řádil mor a město je proti dalším případným epidemiím v podstatě bezbranné.

Nevadí mu ani to, že katolická menšina nemá v české metropoli zrovna na růžích ustláno a zdejší evangelíci jsou připraveni bránit svou víru i silou. Ne, Habsburk nebere tato rizika na lehkou váhu.

Nicméně v mnoha jiných, pro něj důležitých ohledech Praha nad Vídní jednoznačně vítězí, a proto se rozhodne pro ni.

Snadno se tu schová

Z Čech je blíž do římskoněmecké říše, kde také vládne, a zároveň dál od neklidné hranice s Osmanskou říší. V Praze panuje čilý hospodářský ruch, město má vynikající spojení se světem a zdejší společenský život je na vysoké úrovni.

To by však pro Rudolfa, u něhož se od roku 1578 projevují známky duševní nemoci, bylo málo. Klíčovou roli při jeho volbě nového sídla sehrají subjektivní důvody.

„V Praze mu vyhovovalo příjemné klima bez velkých výkyvů, blízkost krásných lesů na královských panstvích v Polabí a při pohledu z oken hradního paláce i malebná scenerie města samotného,“ píše historik Josef Janáček (1925–1994).

Císař se na Pražském hradě cítí bezpečně. Má z něj dobrý přehled o dění ve městě, ale současně je od jeho cvrkotu vzdálen tak, jak potřebuje. A to platí i pro samotný hradní areál.

V rozlehlých prostorách sice neustále pulsuje život, ovšem Rudolf, pokud ho přepadne melancholie nebo záchvat vzteku, může před dvořany utéct do svých komnat.

Všechno sice není růžové, ale celkově česká metropole díky císaři vzkvétá.
Všechno sice není růžové, ale celkově česká metropole díky císaři vzkvétá.

Překvapení na sněmu

Původně chtěl do Prahy přijet už na jaře 1583, jenže tehdy tam ještě doznívala morová epidemie. Proto se nakonec objevuje ve městě až v říjnu, a to bez velkých fanfár, což si výslovně přál.

Nikdo – Pražané ani jeho dvořané – zatím netuší, jak dlouho se tu zdrží tentokrát. Rudolf provede inspekci rekonstruovaného Hradu, a sotva se trochu zabydlí, svolá na 20. listopad zemský sněm. „Hodlám se v Praze usadit natrvalo!“ vyrazí všem přítomným dech.

„Vybral jsem si ji kvůli přízni, kterou chovám k tomuto slavnému království a národu českému.“ Přítomným stavům se taková slova poslouchají moc dobře. Správně ale tuší, že zadarmo to nebude. Rudolf po nich na oplátku chce souhlas k výběru zvláštní daně.

Získané peníze hodlá použít na další stavební úpravy Hradu. „Není v něm dost pohodlí pro mě ani pro úřady,“ argumentuje. Stavové, kteří se s ním jindy handrkují o každý groš, mu bez váhání vyjdou vstříc.

Navrch přidají tučnou sumičku na snížení královského dluhu. Obojí udělají rádi, vždyť císař splnil jejich dlouholeté přání!

Bytová krize

Pražané horkou novinku uvítají vesměs s nadšením. Vědí, že císařova trvalá přítomnost městu hospodářsky pomůže a jeho prestiž jen vzroste. Nicméně první měsíce po Habsburkově „velkém stěhování“ pro ně nejsou zrovna jednoduché. Rudolfův dvůr čítá na 700 osob.

Když se k tomu připočtou jejich rodinní příslušníci a služebnictvo, do Prahy, která má tehdy přibližně 40 000 obyvatel, přibude najednou dalších několik tisícovek lidí! Najít pro ně nový domov dá spoustu práce.

„Bezprostředním důsledkem této invaze bylo zvyšování cen domů, prudká vlna nové výstavby a především rozšiřování, přistavování a modernizace domů starých,“ upřesňují současní historikové Jaroslava Hausenblasová a Michal Šroněk.

Kriminalita vzrostla. Bandy všehoschopných lupičů řádí ve městě i jeho okolí.
Kriminalita vzrostla. Bandy všehoschopných lupičů řádí ve městě i jeho okolí.

V noci vládnou Italové

Brzy se objevuje další problém – kriminalita ve městě rapidně vzroste! Praha se totiž kvůli Rudolfovu přestěhování stává nejenom centrem politického, společenského a kulturního života habsburské monarchie, ale i metropolí zločinu!

Kdo nemusí, po setmění raději nechodí ven. V ulicích řádí organizované bandy Italů (ti po Němcích představovali nejpočetnější skupinu přistěhovalců do města), jež nemají s nikým slitování.

„Začíná zde být nebezpečno, protože je tu mnoho zlých kumpánů, kteří mordují lidi bez jakékoli příčiny, jak se stalo za posledních dvou večerů, kdy ne jeden, ale čtyři lidé byli probodnuti, a to pouze na Malé Straně, aniž se podařilo zjistit, kdo to spáchal,“ líčí dobové prameny.

Nehledě na tyto i jiné problémy však každý soudný člověk nakonec musí uznat, že Praha na přítomnosti císařského dvora všeobecně vydělává.

*** Turky rozpráší smrad! ***

* Rudolfinská Praha má pověst zapáchajícího města…Většinu ulic (dlážděné byly jen hlavní tepny) lemují po obou stranách strouhy, do nichž lidé lijí splašky z kuchyně a obvykle i vlastní výkaly.

* Na nezpevněných cestách navíc často pobíhají prasata a provoz brzdí i kupky hnoje a odpadků.

* Všudypřítomný zápach zaskočí i britského šlechtice Charlese Blounta (1563–1606), který České království navštěvuje v 90. letech 16. století: „Kdyby přitáhli Turci k městu, jsou jen dvě naděje: buď je odežene vojsko, nebo je rozpráší smrad pražských ulic!“

Foto: wikipedia.org, Koláž Tomáš Benda

Související články
reklama
Zajímavosti
Kdo se chtěl zbavit Štefánika?
Těžký dvouplošník dokončuje obrat nad bahnitým letištěm a klesá k druhému pokusu o přistání. Náhle se ale nakloní prudce vpřed a ani zkušená dvojice pilotů už nedokáže stroj vyrovnat. Jde opravdu jen o tragickou nehodu, nebo o atentát? Když se v roce 2019 na Slovensku pořádá celonárodní anketa o největšího Slováka, má jednoznačného vítěze. Nejdůležitější osobností slovenských […]
Holubího reka nechali vycpat
Obránci francouzské pevnosti Vaux, střežící přístup k Verdunu, se už dlouho neudrží. „Tohle je naše jediná šance,“ říká velitel a vysílá jejich posledního poštovního holuba es žádostí o pomoc… Nezbývá než doufat, že holub Vaillant poselství doručí. Od 2. června 1916 Němci útočí na opevnění Vaux, střežící severovýchodní přístup k městu Verdunu. Major Sylvain Eugène Raynal (1867–1939) tuší, […]
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka […]
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
„Je mi zima, “ drkotá zuby mladý Viking Erik. „Napij se, nápoj bohů tě zahřeje,“ podává mu otec pohár s horkou vonící tekutinou. Mladík si přihne. Za chvíli se mu po celém těle rozlije příjemné teplo.   Brzy je pohár prázdný. Erik sáhne po dalším a také ho vyprázdní. Opilý už sotva mluví a jeho […]
Věda a vynálezy
Pražské planetárium: Kde udělali soudruzi chybu?
Nad Prahou se zrovna žení všichni čerti, ale obloha je čistá jako svědomí neviňátka. Nesmysl? Od roku 1960 je to realita. V české metropoli totiž otevírá své brány planetárium, tedy kupolovitá budova s umělou noční oblohou. Jeho první ředitel z toho ale velkou radost nemá.   Píše se rok 1924, když v Zeissových závodech v […]
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi! Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká […]
Koncentrační tábor Dora: Sabotovali zde vězni výrobu superzbraní?
„3… 2… 1… zážeh!“ odpočítává německý důstojník test raketového motoru. Ten však jenom zachrčí a pak umlkne. Něco je špatně. Zjistit příčinu jeho nefunkčnosti a napravit ji zabere další dlouhé měsíce – z toho nebudou mít v Berlíně radost. Spojenci ve stejnou dobu už postupují k městu z obou stran.   Je to zbraň, která […]
premium
Vznikl první benzinový vůz v Adamově?
Ruční vozík se spalovacím motorem, který musí být veden, neboť mu chybí řízení. Nějak tak prý vypadá vůbec první benzinový automobil, který je v roce 1870 vyroben v adamovských strojírnách. Jeho majitel, rakouský vynálezce Siegfried Marcus, ho však veřejnosti nikdy nepředstaví!  Skoro se to nedá řídit, hází to sebou ze strany na stranu a pak následuje náraz […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rodinná pohoda Zuzany Vejvodové se otřásá v základech?
nasehvezdy.cz
Rodinná pohoda Zuzany Vejvodové se otřásá v základech?
Hvězda seriálu Jedna rodina prozradila, že těžce zvládá synovu pubertu. To už musí být pořádný oříšek, když o něm mnohdy nesdílná Zuzana Vejvodová (43) promluvila – snad aby si maličko ulevila. „U
Výbuch jaderné elektrárny Fukušima: Byla havárie vyvolána záměrně?
enigmaplus.cz
Výbuch jaderné elektrárny Fukušima: Byla havárie vyvolána záměrně?
Havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima je srovnatelná s katastrofou, kterou vyvolal před třiceti lety ukrajinský Černobyl! V tomto případě způsobilo únik smrtící radiace silné zemětřesení. Podle
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
epochanacestach.cz
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
21stoleti.cz
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli,
Krémové houbové rizoto
tisicereceptu.cz
Krémové houbové rizoto
Provoňte ho aromatickými bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián. Ingredience 250 g kulatozrnné rýže 200 g hub, nejlépe hříbků 80 ml bílého vína 100 g másla 30 g šalotky 70 g parmazánu 6 l
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
epochalnisvet.cz
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit
Skrývala Kateřina Medicejská na zámku v Blois skříňky s jedy?
epochaplus.cz
Skrývala Kateřina Medicejská na zámku v Blois skříňky s jedy?
Kateřina Medicejská trpí, když vidí, jak Jindřich dává přednost své o 20 let starší milence Dianě z Poitiers Mladé děvče sotva může soutěžit s Dianinou plně rozvinutou krásou a inteligencí. Kateřina Medicejská (1519–1589) žárlí, ale přesto si uchovává svoji hrdost. „Měl byste ji zapudit. Rod je třeba zachovat,“ slýchá Jindřich II. (1519–1559), když se u
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
skutecnepribehy.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Mému životnímu vztahu předcházelo kruté ponížení!
nejsemsama.cz
Mému životnímu vztahu předcházelo kruté ponížení!
V mládí jsem byla postavena před důležité rozhodnutí. A rozhodla jsem se správně. Měla jsem tenkrát krátce po maturitě a propadla jsem naprosto beznadějnému citu k jednomu klukovi ze sousedství, bývalému spolužákovi ze základní školy. Vzhledem ke společným známým jsme se občas setkávali a já jsem postupně zjišťovala, že Lukáše opravdu moc chci – nejvíc ze všech
Do boje proti vodnímu kameni!
panidomu.cz
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je
Brilantní spojení bělostné elegance a mědi
rezidenceonline.cz
Brilantní spojení bělostné elegance a mědi
Výjimečný dům, navržený renomovanou designérkou Suzannou Cot, přestavuje dokonalý příklad spojení přírodních prvků s moderním designem, kde přirozené světlo umocňuje vizuální a emocionální pohodlí jeho obyvatel. Inspirací pro tento projekt ve španělském Katalánsku byla teplá měď, která dominuje v různých částech domu. Kov charakteristický svým hřejivým odstínem a výrazným leskem je ideálním materiálem pro vytvoření
Pestré barvy v říši Nomos
iluxus.cz
Pestré barvy v říši Nomos
Ikona zůstává ikonou. Co dodat? Společnost NOMOS Glashütte je již dlouho známá svou odborností v oblasti barev. A v dubnu na veletrhu Watches & Wonders v Ženevě představila svůj bestseller Tangent