12. 9. 1683: Drtivým vítězstvím Habsburků nad Osmany skončila bitva u Vídně, která definitivně zastavila tureckou expanzi do Evropy.    
Domů     Rudolfinská Praha: Bylo císařské sídlo centrem zločinu?
Rudolfinská Praha: Bylo císařské sídlo centrem zločinu?

Jeho bratři a strýcové chtějí více politické moci a peněz. Zároveň na něj tlačí, aby se nastálo usadil ve Vídni. Rádi by ho měli pod kontrolou! Rudolf II. je z jejich neustálých nářků nešťastný. „Fňukající“ příbuzní mu lezou krkem. V něčem jim nakonec ustoupí, ale z Rakouska své říši vládnout rozhodně nebude!

Napjaté vztahy s rodinou jsou jednou z příčin, proč Rudolf II. (1552–1612) z Vídně prchá. Za nové sídelní město si vybere Prahu, kterou velmi dobře zná.

V minulosti v ní často pobýval a na jeho příkaz se začal rekonstruovat chátrající Pražský hrad. Císaře neodradí fakt, že zde nedávno řádil mor a město je proti dalším případným epidemiím v podstatě bezbranné.

Nevadí mu ani to, že katolická menšina nemá v české metropoli zrovna na růžích ustláno a zdejší evangelíci jsou připraveni bránit svou víru i silou. Ne, Habsburk nebere tato rizika na lehkou váhu.

Nicméně v mnoha jiných, pro něj důležitých ohledech Praha nad Vídní jednoznačně vítězí, a proto se rozhodne pro ni.

Snadno se tu schová

Z Čech je blíž do římskoněmecké říše, kde také vládne, a zároveň dál od neklidné hranice s Osmanskou říší. V Praze panuje čilý hospodářský ruch, město má vynikající spojení se světem a zdejší společenský život je na vysoké úrovni.

To by však pro Rudolfa, u něhož se od roku 1578 projevují známky duševní nemoci, bylo málo. Klíčovou roli při jeho volbě nového sídla sehrají subjektivní důvody.

„V Praze mu vyhovovalo příjemné klima bez velkých výkyvů, blízkost krásných lesů na královských panstvích v Polabí a při pohledu z oken hradního paláce i malebná scenerie města samotného,“ píše historik Josef Janáček (1925–1994).

Císař se na Pražském hradě cítí bezpečně. Má z něj dobrý přehled o dění ve městě, ale současně je od jeho cvrkotu vzdálen tak, jak potřebuje. A to platí i pro samotný hradní areál.

V rozlehlých prostorách sice neustále pulsuje život, ovšem Rudolf, pokud ho přepadne melancholie nebo záchvat vzteku, může před dvořany utéct do svých komnat.

Všechno sice není růžové, ale celkově česká metropole díky císaři vzkvétá.
Všechno sice není růžové, ale celkově česká metropole díky císaři vzkvétá.

Překvapení na sněmu

Původně chtěl do Prahy přijet už na jaře 1583, jenže tehdy tam ještě doznívala morová epidemie. Proto se nakonec objevuje ve městě až v říjnu, a to bez velkých fanfár, což si výslovně přál.

Nikdo – Pražané ani jeho dvořané – zatím netuší, jak dlouho se tu zdrží tentokrát. Rudolf provede inspekci rekonstruovaného Hradu, a sotva se trochu zabydlí, svolá na 20. listopad zemský sněm. „Hodlám se v Praze usadit natrvalo!“ vyrazí všem přítomným dech.

„Vybral jsem si ji kvůli přízni, kterou chovám k tomuto slavnému království a národu českému.“ Přítomným stavům se taková slova poslouchají moc dobře. Správně ale tuší, že zadarmo to nebude. Rudolf po nich na oplátku chce souhlas k výběru zvláštní daně.

Získané peníze hodlá použít na další stavební úpravy Hradu. „Není v něm dost pohodlí pro mě ani pro úřady,“ argumentuje. Stavové, kteří se s ním jindy handrkují o každý groš, mu bez váhání vyjdou vstříc.

Navrch přidají tučnou sumičku na snížení královského dluhu. Obojí udělají rádi, vždyť císař splnil jejich dlouholeté přání!

Bytová krize

Pražané horkou novinku uvítají vesměs s nadšením. Vědí, že císařova trvalá přítomnost městu hospodářsky pomůže a jeho prestiž jen vzroste. Nicméně první měsíce po Habsburkově „velkém stěhování“ pro ně nejsou zrovna jednoduché. Rudolfův dvůr čítá na 700 osob.

Když se k tomu připočtou jejich rodinní příslušníci a služebnictvo, do Prahy, která má tehdy přibližně 40 000 obyvatel, přibude najednou dalších několik tisícovek lidí! Najít pro ně nový domov dá spoustu práce.

„Bezprostředním důsledkem této invaze bylo zvyšování cen domů, prudká vlna nové výstavby a především rozšiřování, přistavování a modernizace domů starých,“ upřesňují současní historikové Jaroslava Hausenblasová a Michal Šroněk.

Kriminalita vzrostla. Bandy všehoschopných lupičů řádí ve městě i jeho okolí.
Kriminalita vzrostla. Bandy všehoschopných lupičů řádí ve městě i jeho okolí.

V noci vládnou Italové

Brzy se objevuje další problém – kriminalita ve městě rapidně vzroste! Praha se totiž kvůli Rudolfovu přestěhování stává nejenom centrem politického, společenského a kulturního života habsburské monarchie, ale i metropolí zločinu!

Kdo nemusí, po setmění raději nechodí ven. V ulicích řádí organizované bandy Italů (ti po Němcích představovali nejpočetnější skupinu přistěhovalců do města), jež nemají s nikým slitování.

„Začíná zde být nebezpečno, protože je tu mnoho zlých kumpánů, kteří mordují lidi bez jakékoli příčiny, jak se stalo za posledních dvou večerů, kdy ne jeden, ale čtyři lidé byli probodnuti, a to pouze na Malé Straně, aniž se podařilo zjistit, kdo to spáchal,“ líčí dobové prameny.

Nehledě na tyto i jiné problémy však každý soudný člověk nakonec musí uznat, že Praha na přítomnosti císařského dvora všeobecně vydělává.

*** Turky rozpráší smrad! ***

* Rudolfinská Praha má pověst zapáchajícího města…Většinu ulic (dlážděné byly jen hlavní tepny) lemují po obou stranách strouhy, do nichž lidé lijí splašky z kuchyně a obvykle i vlastní výkaly.

* Na nezpevněných cestách navíc často pobíhají prasata a provoz brzdí i kupky hnoje a odpadků.

* Všudypřítomný zápach zaskočí i britského šlechtice Charlese Blounta (1563–1606), který České království navštěvuje v 90. letech 16. století: „Kdyby přitáhli Turci k městu, jsou jen dvě naděje: buď je odežene vojsko, nebo je rozpráší smrad pražských ulic!“

Foto: wikipedia.org, Koláž Tomáš Benda

Související články
reklama
Zajímavosti
Petrohradské paláce: Tisíce pokojů, metrák zlata a skluzavka pro děti
Při návštěvě Versailles i dalších zámků v okolí Paříže se živě zajímá o způsob, jakým byla do zdejších zahrad rozvedena voda. „Je to moc drahé a komplikované!“ usoudí nakonec Petr Veliký. Se znalostmi, které načerpal, se ale může pustit do budování vlastního paláce u Petrohradu. Kolem nového sídelního města ruských carů brzy vyrostou stavby, z nichž […]
Hatšepsutin chrám: Pro královnu kdysi rozkvetla poušť
Velkolepý chrám Hatšepsut už dnes neobklopuje tamaryškový háj, ale ani vyprahlá poušť bez známek života nesnižuje jeho monumentálnost. Zničit ho nedokázal ani královnin nástupce, který se jinak snažil vymazat všechny vzpomínky na ženu-faraona. Dcera egyptského faraona Thutmose I., vládnoucího na přelomu 16. a 15. století př. n. l., dostává jméno Hatšepsut a od útlého věku […]
Bitva u Höchstädtu: Francouzi osudově zaspali! Třikrát!
Vévoda z Marlborough a Evžen Savojský vytrvale tlačí na obě křídla nepřátelských sil. Znepokojený maršál Tallard tam postupně posílá tisíce dalších mužů, čímž se ale dopustí zásadní chyby. Přesuny jednotek oslabí střed francouzsko-bavorské armády, a právě na ten drtivě zaútočí vojáci Velké aliance! Vážně nemocný španělský král Karel II. (1661–1700) z rodu Habsburků nemá žádné […]
premium
Alexandra s dvorní dámou vyhodili z okna
„Nikdo tady není!“ zjišťují vzbouření vojáci. Ložnice, do níž se král s královnou vrátili po večeři s přáteli, je skutečně prázdná. Jen na toaletním stolku leží otevřená kniha, jako by si ji tam právě teď její čtenářka položila. Manželé se mezitím tisknou k sobě, plni strachu z toho, co se bude dít. Jsou totiž schováni […]
Věda a vynálezy
Snažil se Newton vypočítat datum Apokalypsy?
Hrot pera škrábe po papíře. Zapisuje si všechna čísla, rozměry, proporce, časové údaje, které na stránkách Bible najde. „Jistě to spolu nějak souvisí, jenom musím přijít na ten správný vzorec,“ přemítá Isaac Newton. Nedaří se. Jedna věc je totiž hledat zákonitosti v přírodě a druhá v mýtech.   Isaac Newton (1643–1727) je znám především jako […]
premium
4 ztracené vynálezy: Dal císař zabít tvůrce pružného skla?
Máme je v pasti! Alespoň to si myslí Arabové, když v 7. století oblehnou Konstantinopoli. Obránci města ale disponují tajnou zbraní – chrličem neuhasitelného ohně. Nepřátelské lodě jím promění v hořící trosky a ten, kdo se nezachrání skokem do vody, shoří rovněž. Dokud mají Byzantinci řecký oheň, odrazí jakéhokoliv nepřítele.   Způsob jeho přípravy je […]
premium
Otec kolečkových bruslí se na nich ztrapnil
„Je vyšší než obvykle,“ podivují se hosté na maškarním plese, když se tu objeví výstřední belgický vynálezce Merlin. Důvodem, proč většinu přítomných najednou převyšuje o půl hlavy, je, že má na sobě boty s kolečky. Jde o jeho nejnovější vynález. První veřejná demonstrace ale nevyjde úplně podle plánu…   Co mají společného Perillos z Athén, […]
Spáchal jediný Čech v projektu Manhattan sebevraždu?
Přetahují se o něj ta nejlepší světová výzkumná pracoviště. Místo rodákovi z Brna Georgu Placzkovi nabídne i Fyzikálně-technologický institut v Charkově. Při kladení podmínek, za jakých by nabídku přijal, si ale fyzik neodpustí i tu, že musí zmizet „chasain“. Výrazem míní Stalina. Přijde udání a musí si sbalit kufry. Do SSSR už se nepodívá!   […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Půjčka na podnikání je rychlé řešení pro různé výdaje
epochalnisvet.cz
Půjčka na podnikání je rychlé řešení pro různé výdaje
Hledáte bleskovou finanční injekci? Jsou ve hře složenky nebo výdajové položky, s nimiž jste absolutně nepočítali? Existuje řešení v podobě krátkodobého úvěru, který míří na všechny osoby samostatně výdělečně činné. Není nutné spěchat, chodit na pobočku nebo platit registrační poplatek. Proč také? Dostupnost této cesty je výhodou pro každého, kdo aktivně podniká a dobře ví, že čas
Digitální otrokářství: Dej si detox
panidomu.cz
Digitální otrokářství: Dej si detox
Osvobození od telefonních drátů se přeměnilo na novou závislost, která má dokonce mezinárodní klasifikaci nemocí: F63.8. A jaký máte vztah vy s vašim mobilem? Šťastný, anebo připomíná otrokářství? Dvě třetiny lidí si zkontroluje mobil bezděky i tehdy, když nezvoní, nepípá a ani nevrní. 59 % lidí přiznává, že si bere telefon i do koupelny a
Sedm divů světa: To hlavní, co byste si o nich měli pamatovat
enigmaplus.cz
Sedm divů světa: To hlavní, co byste si o nich měli pamatovat
Navštívili jste již některé z nich? Enigma Plus vám přináší ve stručnosti hlavní informace, které byste si o největších divech světa měli zapamatovat. Zeus v Olympii Athénský sochař Feidiás vytv
Oko je zrcadlo vaší duše i zdraví
nejsemsama.cz
Oko je zrcadlo vaší duše i zdraví
Co byste měla, nebo naopak neměla dělat, abyste si co nejdéle uchovala zdravý zrak? Nikde na těle neexistuje citlivější, jemnější a choulostivější pokožka jako právě v okolí očí. Obzvlášť citlivě a hlavně viditelně reaguje na vyčerpanost celého organismu, na nedostatek spánku, horečnaté onemocnění či psychickou zátěž. V této oblasti je pokožka méně pružná než jinde,
Mayské lidské oběti: Hop do studny
epochaplus.cz
Mayské lidské oběti: Hop do studny
Jako většina dávných národů i Mayové si u svých bohů snaží zajistit lepší podmínky formou obětí. V jejich případě nejčastěji shazováním do studní zvaných cenote. Mexický poloostrov Yucatán je plný jeskyní, které Mayové považují za posvátné. Jsou pro ně nejen vstupy do podsvětí, ale také místy kontaktu s bohy. Obzvláště posvátné jsou právě cenote, obrovské přírodní
Nenechte si ujít Paní domu č. 10, právě vychází!
tisicereceptu.cz
Nenechte si ujít Paní domu č. 10, právě vychází!
Na co se můžete v novém čísle Paní domu těšit? Na spoustu inspirací a nápadů pro jedinečné období na sklonku léta, kdy ještě nenastal podzim, dny jsou teplé a příroda je ve své nejbarevnější formě. Do
Moderní garážová vrata na vysoké úrovni
rezidenceonline.cz
Moderní garážová vrata na vysoké úrovni
Ideální model by měl být v maximálním kontextu s celkovým vzhledem rezidence – s okny, dveřmi i fasádou. Současné produkty disponují také vynikající termoizolací, pro finální realizaci jsou klíčové rovněž bezpečností aspekty a technologicky pokročilé způsoby ovládání. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
Unikátní módní přehlídka i street artový obraz jako inspirace na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou
iluxus.cz
Unikátní módní přehlídka i street artový obraz jako inspirace na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou
Slavia pojišťovna, titulární partner Velké pardubické se Slavia pojišťovnou, podporuje rozvoj společenského významu akce. Již podruhé uspořádala módní přehlídku návrhářky Beaty Rajské a letos premiéro
Saint-Tropez, Nice a Monako: Tři perly Francouzské riviéry, které byste neměli minout
epochanacestach.cz
Saint-Tropez, Nice a Monako: Tři perly Francouzské riviéry, které byste neměli minout
Francouzská riviéra je synonymem pro luxus, krásu a nezapomenutelné zážitky. Ať už jste milovníkem historie, kultury, nebo jen hledáte perfektní místo k odpočinku, města Saint-Tropez, Nice a Monako nabízejí vše, co si jen můžete přát. Pojďme se podívat blíže na tato tři úchvatná místa, která by rozhodně neměla chybět na vašem cestovním seznamu. Saint-Tropez: Ikona
Kvůli Ulici je Vondráčková ve StarDance bez šance?
nasehvezdy.cz
Kvůli Ulici je Vondráčková ve StarDance bez šance?
Povídalo se, že Lucie Vondráčková (44) do podzimní řady soutěžní show StarDance ani nenastoupí kvůli těhotenství. To však sama vyvrátila, neboť rázně řekla, že už žádné děti nechce, a maká jako ďas.
Babička pochopila, že není jen jediná
skutecnepribehy.cz
Babička pochopila, že není jen jediná
Byla jsem svobodná matka a nebýt hodné sousedky, byla bych na všechno sama. Paní Anežka dělala mé holčičce náhradní babičku. Moje malá dcera toužila po babičce. Paradoxně ji měla, ale příliš moderní. Zatímco jiné babičky nosívaly tepláky a šátky, pletly na vnoučata a nemyslely na nic jiného než na rodinu, naše byla jiná. V dnešní době by to možná
Digitální dvojčata olympioniků
21stoleti.cz
Digitální dvojčata olympioniků
Na letošní olympiádu lákali její organizátoři jako na hry poháněné inovacemi. A nešlo o plané řeči. Kromě nových světových rekordů a nezapomenutelných sportovních okamžiků představovala Paříž 2024 tak