9. 7. 1357: V 5 hodin a 31 minut položil císař Karel IV. základní kámen ke svatbě kamenného mostu v Praze přes Vltavu. Čas nebyl vybrán náhodou, šlo o magickou řadu lichých čísel.    
Domů     Věstonická venuše: Tisklo ji v ruce dítě a hlavu jí zdobila ptačí pera?
Věstonická venuše: Tisklo ji v ruce dítě a hlavu jí zdobila ptačí pera?
2.11.2024
Tomáš Garrigue Masaryk a Karel Absolon

Ty nejúžasnější klenoty nemusejí na pohled udivovat svou okázalostí nebo drahým materiálem. Jeden z nejvzácnějších historických artefaktů nalezených na našem území je vyroben z obyčejné hlíny a pohodlně se vejde i do malé dlaně.

Archeologický tým věhlasného profesora Karla Absolona (1877–1960) by si v pondělí 13. července 1925 v lokalitě u Dolních Věstonic na jižní Moravě mohl dopřávat oddech od neustálého pracovního vypětí, protože šéf je momentálně na studijní cestě ve Francii.

Ale polevovat nemají členové této skupiny v povaze. Kutají právě v hloubce dvou a půl metru, když technický vedoucí Emanuel Dania (1901–1974) spolu s předákem Josefem Seidlem narazí na dva neobvyklé keramické úlomky.

Ještě chvilku potrvá, než si uvědomí, že právě učinili jeden z největších archeologických nálezů na našem území.

Nejstarší keramika

Dva úlomky patří k sobě a společně tvoří sošku, vysokou 11,5 centimetru. „To je ženská!“ konstatuje kdosi, když badatelé přiloží obě části k sobě. „To je venuše!“ prohlásí přítomný geolog Zdeněk Jaroš (1883–1945).

Soška putuje do Brna a zakrátko už ji zkoumá Karel Absolon, který se urychleně vrátil z Francie. Její stáří stanoví na 25 000 let, Věstonická venuše tedy pochází z období střední fáze raného paleolitu.

Je vyrobena ze směsi jemné hlíny a vody a vyvrací dosud panující přesvědčení, že lidé v paleolitu ještě neznali keramiku. „Je to událost světového významu!“ informuje deník Rovnost 22. srpna 1925.

Veliké sedání

Nálezy plastik z období tzv. gravettienu, jak se kultuře ze střední fáze raného paleolitu odborně říká, které zachycují ženské tělo, postupně přibývají.

Žena zpravidla bývá zobrazována s mohutnými hýžděmi, vystouplým břichem a velkými prsy, tedy s tvary, které symbolizují plodnost a nejlépe zaručují úspěšné pokračování rodu.

„Venuše je, jak se učeně říká, steatopygická čili s velikým sedáním,“ popisuje sošku z Dolních Věstonic ve svém fejetonu spisovatel Ondřej Sekora (1899–1967) v Lidových novinách.

Falešná konkurence

Nález, který proslaví naši zemi po celém světě, vyvolá ve světě archeologie senzaci. Už po dvou letech se objevuje takzvaná Věstonická venuše II, vyřezaná ze špičky mamutího klu.

Představuje ji sedlák Franz Müllender z Horních Věstonic, a jak říká, našel ji jeho otec už před 30 lety při kopání studny a teprve nyní mu došlo, jakou může mít cenu.

Odborné kapacity z Vídně či Berlína ale označují sošku za podvrh – moderní výtvor vyřezaný do kousku pravé fosilní mamutoviny. „Hrubý a nedokonalý padělek v primitivním provedení,“ zlobí se i archeolog Karel Absolon. Spor o pravost sošky se táhne dlouho.

V roce 1973 laboratoř muzea v Mohuči po důkladném chemickém i mikroskopickém zkoumání podvrh potvrzuje. S důležitou informací přichází také archeolog Martin Oliva (*1951), který po dvě desetiletí vedl brněnský Ústav Anthropos.

„Emanuel Dania přiznal na smrtelné posteli spisovateli Jaromíru Tomečkovi, že Věstonickou venuši II vyrobil jako žert,“ oznamuje. Archeolog Dania, který měl tu čest stát se nálezcem pravé venuše, si tak zkazil pověst výrobou té falešné.

Vzácná Věstonická venuše je tvořena dvěma úlomky keramiky.
Vzácná Věstonická venuše je tvořena dvěma úlomky keramiky.

Zazděná vzácnost

Nejslavnější český archeologický nález jen taktak unikne zničení za druhé světové války. Před bombami, které by mohly zasáhnout Brno, se ukrývá v mikulovském zámku.

„Na zámku schovával svoji sbírku umění šéf SS Heinrich Himmler, a tak to bylo bezpečné místo,“ vysvětluje historička Dobromila Brichtová (1948–2018). Soška má ale namále i v Mikulově.

Když zámek v dubnu 1945 zachvátí požár založený nejspíš ustupujícími nacisty a většina vzácných exponátů muzea je zdevastována, Věstonická venuše je právě v Brně kvůli fotografování.

Zaměstnanci Moravského zemského muzea ji z opatrnosti nezařadili do zpátečního transportu a zazdí ji ve sklepní místnosti v Biskupském dvoře, nejstarší části této kulturní instituce.

Měla čelenku?

Podrobnému zkoumání je Věstonická venuše podrobena znovu v roce 2004. Počítačový tomograf odhalí, že kromě vody a hlíny soška obsahuje bílá zrníčka, což mohou být úlomky kostí, nebo vysrážený vápenec.

Největším překvapením je ale odhalení detailu, kterého si dosud nikdo nevšiml. Nad hýždí Věstonické venuše se zachoval otisk prstu, podle velikosti patřící nejspíš zhruba desetiletému dítěti.

Ještě podrobnější zkoumání přichází na řadu v roce 2015. Skenování potvrzuje přítomnost úlomků mamutoviny a badatelé věnují hodně pozornosti čtyřem drobným vpichům na hlavě sošky.To oživuje Absolonovu teorii, že venuše byla na hlavičce zdobena ptačími pery,“ říká současný kurátor paleolitických sbírek Moravského zemského muzea Petr Neruda.

Moderní náhrada

Právě Moravské zemské muzeum v Brně ve svém Ústavu Anthropos Věstonickou venuši dodnes uchovává. Spatřit originál se ale nepoštěstí každý den, dokonce ani každý rok.

Letos tu příležitost měli návštěvníci expozice Nejstarší šperky a ozdoby v pražském Národním muzeu.

Po skončení výstavy provázela přepravu sošky zpět do brněnského depozitáře Moravského zemského muzea přísná bezpečnostní opatření včetně zapojení policejního Útvaru rychlého nasazení. Když není originál, mohou ovšem posloužit napodobeniny.

V roce 2022 muzeum představilo unikátní kolekci 50 kopií, pořízených s využitím CT snímkování a 3D tisku. Sošky jsou jedinečné svým materiálem, vytvořeným podle tajné receptury. Směs se složením, barvou i váhou velmi blíží originálu.

Vyladit ji nebylo jednoduché, ale povedlo se,“ popisuje tvůrčí proces autor projektu, sochař Jiří Pec.

Související články
reklama
Zajímavosti
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím […]
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“  V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech […]
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po […]
premium
Američan vyhlásil republiku bagetou
„Vyzýváme vládu ve Washingtonu, aby odstranila zátarasy, nebo se připravila na vztyčení stálých hranic do nové země,“ zvolá samozvaný ministerský předseda Lasturové republiky. Pak vezme do ruky bagetu, rozpřáhne se a na znamení vyhlášení války Spojeným státům s ní vší silou udeří přes hlavu poblíž stojícího muže v uniformě amerického námořníka. Do minuty je po […]
Věda a vynálezy
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
Slavný hokejista Jaromír Jágr (53) se mění k nepoznání, ale možná ne tím směrem, který si jeho krásná přítelkyně, televizní moderátorka Dominika Branišová (30), přeje nejvíc. Pomáhá jí v domácnost
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Když je vedro, hurá k vodě!
epochanacestach.cz
Když je vedro, hurá k vodě!
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
epochaplus.cz
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
Vývoj lidstva jde nezadržitelně kupředu, někdy dokonce spěchá tak rychle, že za sebou nechává stovky zmařených životů. Jindy ale přispěje ke zkvalitnění všedních dní, jako je tomu třeba v případě splachovacích toalet. Ovládnutí ohně, jednoho z prvních a nejdůležitějších vynálezů, však zcela zásadně proměnilo směr lidských dějin a položilo základy naší civilizace. Oheň: Dobrý sluha,
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
enigmaplus.cz
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
Na konci srpna roku 2014 se výzkumníkům z Archeologického ústavu Akademie věd ČR podaří zásadní archeologický objev. V útrobách Vyšehradu odhalí pozůstatky gigantického kostela. Kdo ho postavil? Za ja
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
iluxus.cz
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
DS N°4, nejnovější výtvor představený společností DS Automobiles, je nyní k dispozici k objednání. Jako hybrid s autonomním dobíjením je DS N°4 k dispozici již od 770 000 Kč v zaváděcí akci na speciál
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
epochalnisvet.cz
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště. V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
21stoleti.cz
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
nejsemsama.cz
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
Na které vás čeká nejvíc zábavy, nejlepší servis a kde nejvíc načerpáte sílu z nespoutané přírody? Přinášíme vám výběr pláží na pobřeží Černého moře, na nichž si dovolenou v Bulharsku bezvadně užijete! Zlaté písky Pulzující život, dovolenková atmosféra a relax na lehátku s drinkem v ruce. Právě to je vyhlášená pláž Bulharska v letovisku Zlaté písky. Nachází se asi 17 kilometrů severně od přístavního města Varna. Jde
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
skutecnepribehy.cz
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
Ne každému mladému se musí oslavy staršího člověka líbit, ale určitě by bylo slušností to alespoň předstírat. Partnerka mého vnuka to nezvládla. Lada se jmenovala, a už to jméno zavánělo povýšeností. Jak jsem ho uslyšela, zapracovala moje ženská intuice a vnitřní hlas mi řekl, že s touto dívkou náš Lukáš šťastný nebude. Ale všichni mi oponovali, že až
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz