4. 4. 1968: Bojovník za práva lidí Martin Luther King zavražděn Jamesem Earlem Rayem v motelu Lorraine v Memphisu.    
Domů     Věstonická venuše: Tisklo ji v ruce dítě a hlavu jí zdobila ptačí pera?
Věstonická venuše: Tisklo ji v ruce dítě a hlavu jí zdobila ptačí pera?
Tomáš Garrigue Masaryk a Karel Absolon

Ty nejúžasnější klenoty nemusejí na pohled udivovat svou okázalostí nebo drahým materiálem. Jeden z nejvzácnějších historických artefaktů nalezených na našem území je vyroben z obyčejné hlíny a pohodlně se vejde i do malé dlaně.

Archeologický tým věhlasného profesora Karla Absolona (1877–1960) by si v pondělí 13. července 1925 v lokalitě u Dolních Věstonic na jižní Moravě mohl dopřávat oddech od neustálého pracovního vypětí, protože šéf je momentálně na studijní cestě ve Francii.

Ale polevovat nemají členové této skupiny v povaze. Kutají právě v hloubce dvou a půl metru, když technický vedoucí Emanuel Dania (1901–1974) spolu s předákem Josefem Seidlem narazí na dva neobvyklé keramické úlomky.

Ještě chvilku potrvá, než si uvědomí, že právě učinili jeden z největších archeologických nálezů na našem území.

Nejstarší keramika

Dva úlomky patří k sobě a společně tvoří sošku, vysokou 11,5 centimetru. „To je ženská!“ konstatuje kdosi, když badatelé přiloží obě části k sobě. „To je venuše!“ prohlásí přítomný geolog Zdeněk Jaroš (1883–1945).

Soška putuje do Brna a zakrátko už ji zkoumá Karel Absolon, který se urychleně vrátil z Francie. Její stáří stanoví na 25 000 let, Věstonická venuše tedy pochází z období střední fáze raného paleolitu.

Je vyrobena ze směsi jemné hlíny a vody a vyvrací dosud panující přesvědčení, že lidé v paleolitu ještě neznali keramiku. „Je to událost světového významu!“ informuje deník Rovnost 22. srpna 1925.

Veliké sedání

Nálezy plastik z období tzv. gravettienu, jak se kultuře ze střední fáze raného paleolitu odborně říká, které zachycují ženské tělo, postupně přibývají.

Žena zpravidla bývá zobrazována s mohutnými hýžděmi, vystouplým břichem a velkými prsy, tedy s tvary, které symbolizují plodnost a nejlépe zaručují úspěšné pokračování rodu.

„Venuše je, jak se učeně říká, steatopygická čili s velikým sedáním,“ popisuje sošku z Dolních Věstonic ve svém fejetonu spisovatel Ondřej Sekora (1899–1967) v Lidových novinách.

Falešná konkurence

Nález, který proslaví naši zemi po celém světě, vyvolá ve světě archeologie senzaci. Už po dvou letech se objevuje takzvaná Věstonická venuše II, vyřezaná ze špičky mamutího klu.

Představuje ji sedlák Franz Müllender z Horních Věstonic, a jak říká, našel ji jeho otec už před 30 lety při kopání studny a teprve nyní mu došlo, jakou může mít cenu.

Odborné kapacity z Vídně či Berlína ale označují sošku za podvrh – moderní výtvor vyřezaný do kousku pravé fosilní mamutoviny. „Hrubý a nedokonalý padělek v primitivním provedení,“ zlobí se i archeolog Karel Absolon. Spor o pravost sošky se táhne dlouho.

V roce 1973 laboratoř muzea v Mohuči po důkladném chemickém i mikroskopickém zkoumání podvrh potvrzuje. S důležitou informací přichází také archeolog Martin Oliva (*1951), který po dvě desetiletí vedl brněnský Ústav Anthropos.

„Emanuel Dania přiznal na smrtelné posteli spisovateli Jaromíru Tomečkovi, že Věstonickou venuši II vyrobil jako žert,“ oznamuje. Archeolog Dania, který měl tu čest stát se nálezcem pravé venuše, si tak zkazil pověst výrobou té falešné.

Vzácná Věstonická venuše je tvořena dvěma úlomky keramiky.
Vzácná Věstonická venuše je tvořena dvěma úlomky keramiky.

Zazděná vzácnost

Nejslavnější český archeologický nález jen taktak unikne zničení za druhé světové války. Před bombami, které by mohly zasáhnout Brno, se ukrývá v mikulovském zámku.

„Na zámku schovával svoji sbírku umění šéf SS Heinrich Himmler, a tak to bylo bezpečné místo,“ vysvětluje historička Dobromila Brichtová (1948–2018). Soška má ale namále i v Mikulově.

Když zámek v dubnu 1945 zachvátí požár založený nejspíš ustupujícími nacisty a většina vzácných exponátů muzea je zdevastována, Věstonická venuše je právě v Brně kvůli fotografování.

Zaměstnanci Moravského zemského muzea ji z opatrnosti nezařadili do zpátečního transportu a zazdí ji ve sklepní místnosti v Biskupském dvoře, nejstarší části této kulturní instituce.

Měla čelenku?

Podrobnému zkoumání je Věstonická venuše podrobena znovu v roce 2004. Počítačový tomograf odhalí, že kromě vody a hlíny soška obsahuje bílá zrníčka, což mohou být úlomky kostí, nebo vysrážený vápenec.

Největším překvapením je ale odhalení detailu, kterého si dosud nikdo nevšiml. Nad hýždí Věstonické venuše se zachoval otisk prstu, podle velikosti patřící nejspíš zhruba desetiletému dítěti.

Ještě podrobnější zkoumání přichází na řadu v roce 2015. Skenování potvrzuje přítomnost úlomků mamutoviny a badatelé věnují hodně pozornosti čtyřem drobným vpichům na hlavě sošky.To oživuje Absolonovu teorii, že venuše byla na hlavičce zdobena ptačími pery,“ říká současný kurátor paleolitických sbírek Moravského zemského muzea Petr Neruda.

Moderní náhrada

Právě Moravské zemské muzeum v Brně ve svém Ústavu Anthropos Věstonickou venuši dodnes uchovává. Spatřit originál se ale nepoštěstí každý den, dokonce ani každý rok.

Letos tu příležitost měli návštěvníci expozice Nejstarší šperky a ozdoby v pražském Národním muzeu.

Po skončení výstavy provázela přepravu sošky zpět do brněnského depozitáře Moravského zemského muzea přísná bezpečnostní opatření včetně zapojení policejního Útvaru rychlého nasazení. Když není originál, mohou ovšem posloužit napodobeniny.

V roce 2022 muzeum představilo unikátní kolekci 50 kopií, pořízených s využitím CT snímkování a 3D tisku. Sošky jsou jedinečné svým materiálem, vytvořeným podle tajné receptury. Směs se složením, barvou i váhou velmi blíží originálu.

Vyladit ji nebylo jednoduché, ale povedlo se,“ popisuje tvůrčí proces autor projektu, sochař Jiří Pec.

Související články
reklama
Zajímavosti
Klíč k Anglii: Srdce Doveru se za staletí přesunulo do podzemí
Po staletí se mu říká „klíč k Anglii“. Kdo chce získat anglickou korunu, musí nejprve dobýt Dover! Jeden z největších hradů v zemi stojí na vysokých křídových útesech nad stejnojmenným přístavním městem. Právě odtud je to z britských ostrovů do kontinentální Evropy nejblíže, a tak zdejší oblast bedlivě hlídají už starověcí Římané. Navigují římské lodě […]
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící […]
premium
Výprava Lva z Rožmitálu dělala Čechům reklamu
Na 40 vybraných rytířů opouští Prahu a vydává se na západ. Mají přesvědčit svět, že Češi nejsou hordou krvežíznivých kacířů, ale kulturním národem, jehož spojencem stojí za to se stát i těm nejvýznamnějším panovníkům Evropy. Husitské války už jsou v českých zemích minulostí, ale pověst naší vlasti v zahraničí v jejich důsledku není příliš dobrá. Evropská společnost založená […]
premium
Plavba králů pobouřila Řeky
Briliantovou brož protentokrát oželela. Obvykle ji dostávají jako pozornost vznešené kmotry plavidel řeckých lodních magnátů. „Darujte mi místo toho plavbu pro mé hosty po Středozemním moři,“ žádá rejdaře Eugenidise Frederika, choť řeckého krále. Zkušeného rejdaře jen tak něco nerozhází, a tak Eugenios Eugenidis (1882–1954) přislíbí v roce 1954 řecké královně Frederice (1917–1981) finanční prostředky a pomoc […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz