1. 12. 1525: Narodil se Tadeáš Hájek z Hájku, český přírodovědec, astronom, matematik, alchymista a osobní lékař císaře Rudolfa II.    
Domů     Věstonická venuše: Tisklo ji v ruce dítě a hlavu jí zdobila ptačí pera?
Věstonická venuše: Tisklo ji v ruce dítě a hlavu jí zdobila ptačí pera?
Tomáš Garrigue Masaryk a Karel Absolon

Ty nejúžasnější klenoty nemusejí na pohled udivovat svou okázalostí nebo drahým materiálem. Jeden z nejvzácnějších historických artefaktů nalezených na našem území je vyroben z obyčejné hlíny a pohodlně se vejde i do malé dlaně.

Archeologický tým věhlasného profesora Karla Absolona (1877–1960) by si v pondělí 13. července 1925 v lokalitě u Dolních Věstonic na jižní Moravě mohl dopřávat oddech od neustálého pracovního vypětí, protože šéf je momentálně na studijní cestě ve Francii.

Ale polevovat nemají členové této skupiny v povaze. Kutají právě v hloubce dvou a půl metru, když technický vedoucí Emanuel Dania (1901–1974) spolu s předákem Josefem Seidlem narazí na dva neobvyklé keramické úlomky.

Ještě chvilku potrvá, než si uvědomí, že právě učinili jeden z největších archeologických nálezů na našem území.

Nejstarší keramika

Dva úlomky patří k sobě a společně tvoří sošku, vysokou 11,5 centimetru. „To je ženská!“ konstatuje kdosi, když badatelé přiloží obě části k sobě. „To je venuše!“ prohlásí přítomný geolog Zdeněk Jaroš (1883–1945).

Soška putuje do Brna a zakrátko už ji zkoumá Karel Absolon, který se urychleně vrátil z Francie. Její stáří stanoví na 25 000 let, Věstonická venuše tedy pochází z období střední fáze raného paleolitu.

Je vyrobena ze směsi jemné hlíny a vody a vyvrací dosud panující přesvědčení, že lidé v paleolitu ještě neznali keramiku. „Je to událost světového významu!“ informuje deník Rovnost 22. srpna 1925.

Veliké sedání

Nálezy plastik z období tzv. gravettienu, jak se kultuře ze střední fáze raného paleolitu odborně říká, které zachycují ženské tělo, postupně přibývají.

Žena zpravidla bývá zobrazována s mohutnými hýžděmi, vystouplým břichem a velkými prsy, tedy s tvary, které symbolizují plodnost a nejlépe zaručují úspěšné pokračování rodu.

„Venuše je, jak se učeně říká, steatopygická čili s velikým sedáním,“ popisuje sošku z Dolních Věstonic ve svém fejetonu spisovatel Ondřej Sekora (1899–1967) v Lidových novinách.

Falešná konkurence

Nález, který proslaví naši zemi po celém světě, vyvolá ve světě archeologie senzaci. Už po dvou letech se objevuje takzvaná Věstonická venuše II, vyřezaná ze špičky mamutího klu.

Představuje ji sedlák Franz Müllender z Horních Věstonic, a jak říká, našel ji jeho otec už před 30 lety při kopání studny a teprve nyní mu došlo, jakou může mít cenu.

Odborné kapacity z Vídně či Berlína ale označují sošku za podvrh – moderní výtvor vyřezaný do kousku pravé fosilní mamutoviny. „Hrubý a nedokonalý padělek v primitivním provedení,“ zlobí se i archeolog Karel Absolon. Spor o pravost sošky se táhne dlouho.

V roce 1973 laboratoř muzea v Mohuči po důkladném chemickém i mikroskopickém zkoumání podvrh potvrzuje. S důležitou informací přichází také archeolog Martin Oliva (*1951), který po dvě desetiletí vedl brněnský Ústav Anthropos.

„Emanuel Dania přiznal na smrtelné posteli spisovateli Jaromíru Tomečkovi, že Věstonickou venuši II vyrobil jako žert,“ oznamuje. Archeolog Dania, který měl tu čest stát se nálezcem pravé venuše, si tak zkazil pověst výrobou té falešné.

Vzácná Věstonická venuše je tvořena dvěma úlomky keramiky.
Vzácná Věstonická venuše je tvořena dvěma úlomky keramiky.

Zazděná vzácnost

Nejslavnější český archeologický nález jen taktak unikne zničení za druhé světové války. Před bombami, které by mohly zasáhnout Brno, se ukrývá v mikulovském zámku.

„Na zámku schovával svoji sbírku umění šéf SS Heinrich Himmler, a tak to bylo bezpečné místo,“ vysvětluje historička Dobromila Brichtová (1948–2018). Soška má ale namále i v Mikulově.

Když zámek v dubnu 1945 zachvátí požár založený nejspíš ustupujícími nacisty a většina vzácných exponátů muzea je zdevastována, Věstonická venuše je právě v Brně kvůli fotografování.

Zaměstnanci Moravského zemského muzea ji z opatrnosti nezařadili do zpátečního transportu a zazdí ji ve sklepní místnosti v Biskupském dvoře, nejstarší části této kulturní instituce.

Měla čelenku?

Podrobnému zkoumání je Věstonická venuše podrobena znovu v roce 2004. Počítačový tomograf odhalí, že kromě vody a hlíny soška obsahuje bílá zrníčka, což mohou být úlomky kostí, nebo vysrážený vápenec.

Největším překvapením je ale odhalení detailu, kterého si dosud nikdo nevšiml. Nad hýždí Věstonické venuše se zachoval otisk prstu, podle velikosti patřící nejspíš zhruba desetiletému dítěti.

Ještě podrobnější zkoumání přichází na řadu v roce 2015. Skenování potvrzuje přítomnost úlomků mamutoviny a badatelé věnují hodně pozornosti čtyřem drobným vpichům na hlavě sošky.To oživuje Absolonovu teorii, že venuše byla na hlavičce zdobena ptačími pery,“ říká současný kurátor paleolitických sbírek Moravského zemského muzea Petr Neruda.

Moderní náhrada

Právě Moravské zemské muzeum v Brně ve svém Ústavu Anthropos Věstonickou venuši dodnes uchovává. Spatřit originál se ale nepoštěstí každý den, dokonce ani každý rok.

Letos tu příležitost měli návštěvníci expozice Nejstarší šperky a ozdoby v pražském Národním muzeu.

Po skončení výstavy provázela přepravu sošky zpět do brněnského depozitáře Moravského zemského muzea přísná bezpečnostní opatření včetně zapojení policejního Útvaru rychlého nasazení. Když není originál, mohou ovšem posloužit napodobeniny.

V roce 2022 muzeum představilo unikátní kolekci 50 kopií, pořízených s využitím CT snímkování a 3D tisku. Sošky jsou jedinečné svým materiálem, vytvořeným podle tajné receptury. Směs se složením, barvou i váhou velmi blíží originálu.

Vyladit ji nebylo jednoduché, ale povedlo se,“ popisuje tvůrčí proces autor projektu, sochař Jiří Pec.

Související články
reklama
Zajímavosti
6× rodné domy slavných: Bohuslav Martinů strávil dětství na věži
V těsné blízkosti bytu duní ohlušující věžní zvony. Uloženo v zásuvce prádelníku si tu ale tiše a spokojeně pobrukuje malé dítě, kterému je předurčeno stát se jedním z největších českých hudebních skladatelů v dějinách. Obohatili českou historii o nesmrtelná hudební či výtvarná díla, nebo se zapsali do dějin jako významné osobnosti světové vědy. Pocházeli ale většinou ze […]
premium
Zastřelil se krotitel Dunaje kvůli ženě?
V bratislavských ulicích je už od rána vidět hloučky lidí. Rozčileně gestikulují, vypadají překvapeně. „Opravdu spáchal Lanfranconi sebevraždu? A proč?“ dohadují se o nečekaném osudu úspěšného inženýra, který „zkrotil“ Dunaj. Už dávno nebyl v tehdejším Prešpurku (Bratislavě) cizincem. Enea Grazioso Lanfranconi (1850–1895) se sice narodil do známé majetné rodiny v Lombardii, do Bratislavy se ale přestěhoval s rodiči, když […]
Strefoval se vévoda perem do pařížské smetánky?
V politice ani na bitevních polích velkých vítězství nedosáhl. A během povstání Frondy vévoda Rochefoucauld málem zemřel! Když se uzdraví, rapidně změní svůj život. Stává se mistrem hořkých postřehů o slabostech společnosti, jimiž se proslaví po celé Evropě! Pochází ze starobylé šlechtické rodiny. Vévoda François de La Rochefoucauld (1613–1680) se narodil v Paříži, získá vzdělání […]
Komuna 1 chystala atentát pudinkovou bombou
Hlavně bulvární plátky jim to pořádně natřou. Udělají z nich atentátníky, kteří se paktují s čínskými komunisty. Pravda, členové Komuny 1 skutečně uvažovali o sestrojení bomby. Ovšem ta by americkému viceprezidentovi nanejvýš ušpinila oblek!   Západní Německo si vede dobře. V 50. letech minulého století, kdy mu vládnou premiér Konrad Adenauer (1876–1967) a ministr financí Ludwig Erhard […]
premium
Věda a vynálezy
K první transplantaci rohovky došlo v Olomouci
Byl neopatrný. Domkář Alois Glogár si při práci s nehašeným vápnem vážně poranil obě oči. Postupně ztrácí zrak a brzy nejspíš zcela oslepne! Dá se mu nějak pomoci? Olomoucký lékař Zirm věří, že ano. Naději vidí v transplantaci rohovky, která se ale dosud ještě nikomu nepovedla…   Je výborný student, na vídeňském gymnáziu patří k nejlepším! Po jeho […]
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!   Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní […]
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…   Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 […]
5 odvážných předpovědí futuristů: Vymýtíme komáry i lidskou hloupost
Optimismus. Ten je patrný z většiny předpovědí, které v první polovině 20. století vědci činí. Věří, že jakmile se kalendář převalí přes jubilejní rok 2000, lidstvo vyřeší většinu svých problémů – od těch závažných až po ty malicherné…   Průmyslová revoluce je na přelomu 20. století již zajetá věc a její plody se zákonitě promítají do každé […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Palačinka pečená v troubě
nejsemsama.cz
Palačinka pečená v troubě
Znáte „dutch baby“? Jde o palačinku, která se peče zásadně v troubě a díky našlehanému těstu se nádherně nafoukne! Ingredience na 2 porce: ● 2 lžíce másla ● 3 vejce ● 115 g hladké mouky ● 200 ml mléka ● moučkový cukr ● 2 lžičky vanilkového extraktu ● špetka soli ● javorový sirup ● čerstvé ovoce dle chuti Postup: Troubu si předehřejte na 200 0C.
Do Rakouska na svahy šampionů
iluxus.cz
Do Rakouska na svahy šampionů
Rakouský Leogang, součást oblíbeného lyžařského Skicircusu Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn, je ideální zimní destinací pro dobrodruhy, sportovce i rodiny s dětmi. Těšit se můžete na více než
Volská oka se sýrem a špenátem
tisicereceptu.cz
Volská oka se sýrem a špenátem
Kombinace vajec a čerstvého špenátu vykouzlí na vašem talíři hotovou pochoutku už za pár minut. Ingredience 3 vejce 2 hrsti čerstvého špenátu 1 mozzarella 50 g měkkého kozího sýra 1 stroužek
Bájná říše z italských Alp: Zničil ji „zářící kámen“?
epochalnisvet.cz
Bájná říše z italských Alp: Zničil ji „zářící kámen“?
Vrcholky Dolomit jsou svědkem neobvyklé podívané. Dochází zde ke korunovaci. Při ceremoniálu pozvedne král říše Fanis diadém a posadí ho na hlavu své dcery Dolasilly. Blyští se na něm i Raietta, kámen s magickými schopnostmi. Tedy alespoň podle legendy. Může se zakládat na skutečných událostech? Princezna Dolasilla si nasadí lehkou stříbřitou zbroj. „Nikdy s ní
Poklady Lobkowiczů
epochanacestach.cz
Poklady Lobkowiczů
Kořeny rodu Lobkowiczů sahají až do 14. století. Zapsal se do historie naší země nejen bohatou sbírkou umění, ale i významnými stavbami. Londýn v Praze Zajímavostí Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě je něco, co nemají kupodivu ani v Anglii. Ozdobou místní sbírky jsou totiž dvě nejkrásnější panoramata historického Londýna od benátského malíře Canaletta. Ferdinand Filip z Lobkowicz jel
Bála jsem se, že se snad nikdy nevdám
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že se snad nikdy nevdám
Lída byla moje nejlepší kamarádka, všude jsme chodily spolu. Byla fajn, ale tak krásná, že mi odloudila všechny kluky. Tedy, skoro všechny! Všechny kluky mi sebrala Lída. V jednu dobu jsem si říkala, že se nevdám právě kvůli své nejlepší kamarádce. Bylo to jako z nějakého filmu, na jehož konci zůstane hlavní hrdinka sama jako kůl v plotě
Poznáte srnku od srnce? Podle parůžků to někdy nejde…
epochaplus.cz
Poznáte srnku od srnce? Podle parůžků to někdy nejde…
Otec si významně přitiskne ukazovák na ústa: „Pšt!“ zavelí. Nedaleko skáče hnědé zvíře, v kohoutku má sotva 70 centimetrů. „Jelen,“ užasne děvčátko. „Kdepak, to je srnec,“ kontruje starší bratr. Pozdvižené obočí otce ho varuje, že to bude jinak. „Srnka. Srnec by měl parůžky,“ dodává vítězoslavně. Muž s úsměvem přikývne. Jenže… vedle jak ta jedle. Srnčí
Halucinogeny ve starověkém Egyptě: Odhalení magických rituálů
21stoleti.cz
Halucinogeny ve starověkém Egyptě: Odhalení magických rituálů
Starověký Egypt je dodnes fascinující nejen svými monumenty, ale i záhadnými rituály, které utvářely život jeho obyvatel. Mezi tyto tajemné praktiky se nyní přidává i užívání halucinogenních látek, kt
Brzobohatí už lásku jen předstírají?
nasehvezdy.cz
Brzobohatí už lásku jen předstírají?
Ve společnosti se moderátorka Daniela Brzobohatá (45) po boku manžela Ondřeje Brzobohatého (41) už moc neobjevuje, často vyráží na akce sama. Proto překvapilo, když spolu dorazili na večírek a hudebn
Adventní věnec trochu jinak
panidomu.cz
Adventní věnec trochu jinak
Také každý rok přemýšlíte, jaký udělat věnec, aby se všem líbil? A co pro tentokrát udělat bábovkový? Budete potřebovat Formu na bábovku (nejlépe starší litinovou) * jakýkoliv papír * mech * kovové bodce * čtyři svíčky * celé lískové oříšky * badyán * širší stuhu s kostičkovým motivem * další libovolné užší stužky * krajky
Co jsou meridiány a jak nás ovlivňují?
enigmaplus.cz
Co jsou meridiány a jak nás ovlivňují?
Podle tradiční čínské medicíny se energie čchi v těle nepohybuje chaoticky, ale po určitých cestách. Ty tvoří rozsáhlou a složitou síť, která zásobuje energií celé tělo a umožňuje nám fungovat. Dráhy
HRDÉ SÍDLO „DOBRÉHO WILLA HUNTINGA“
rezidenceonline.cz
HRDÉ SÍDLO „DOBRÉHO WILLA HUNTINGA“
Vilu ve stylu italské renesance z roku 1926 přestavěli Robin Williams s manželkou Marshou v duchu moderních nároků na bydlení, s úctou ke dlouhé historii nemovitosti však zachovali vše jedinečné a nenahraditelné, především z pohledu materiálů. Rezidence s elegantní mramorovou fasádou nabízí úžasný výhled na Golden Gate Bridge, Tichý oceán a San Francisco Bay. Sea
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz