Skvostná lodice klouže po vlnách. Norská královská dcerka Markéta si jede pro skotskou korunu. Cestou ji postihne náhlá nevolnost. Do cíle nedorazí.
Měl to být příběh se šťastným koncem. Místo něj náhlá smrt mladičké Markéty (1283–1290), dcery norského krále Erika II. (1268–1299) a jeho ženy, původem skotské princezny, vyvolala ve Skotsku spory o nástupnictví.
K tomu přibyly i dohady, zda malá dědička skutečně při plavbě zahynula, nebo šlo jen o nějaký trik. Skotský trůn připadl děvčátku po tragické události…
Král si zlomil vaz
Štve koně bouřlivou nocí. Přece slíbil své nové ženě, že bude na její narozeniny doma. „Nevydávejte se na cestu na noc, a ještě v tak příšerném počasí,“ naléhá jeden z pánů, jenž doprovází skotského krále Alexandra III. (*1241).
Panovník, který jednal se svými rádci na edinburském hradě, však na rady nedbá. Vyráží jen v doprovodu dvou mužů za královnou na hrad Kinghorn na druhé straně zálivu Firth of Forth.
V bouři se jim však ztratí a najdou ho až druhý den nad ránem, 19. března 1286, se zlomeným vazem. Ztráta krále je o to fatálnější, že nemá nástupce, jeho děti zemřely. Naděje se vkládají do potomka, kterého právě čeká jeho choť Jolanda (1263–1330).
Dítě se však narodí mrtvé. V té chvíli se hlásí jménem své dcery Markéty o dědická práva na skotskou korunu norský král, zeť tragicky zesnulého Alexandra.
Skotové z toho nejsou nijak zvlášť nadšení, a tak Erik II. vypraví své vyslance k anglickému panovníkovi Edwardovi I. (1239–1307), aby jim domluvil.
Plavbu nepřežije
Okázale vyzdobená královská loď čeká v norském přístavu už od května. Teprve v září 1290 se na ni nalodí Markéta se svým doprovodem. Jednání mezi Anglií a Skotskem byla dlouhá a urputná. Otec dceru nedoprovází, jen norští páni.
„Není mi dobře,“ stěžuje si dívka po několika dnech plavby. Přičítají to mořské nemoci. Její stav se však zhoršuje, a tak nakonec přistávají na souostroví Orkneje. Tam v náručí biskupa Markéta koncem září umírá. Otrava jídlem? Zápal plic?
O tom panují jen dohady. Zatímco skotští páni čekají až do následujícího měsíce na příjezd své nové královny, loď se zesnulou se vrací do Norska, kde ji pochovají v Bergenu.
Ještě předtím nechá král Erik otevřít rakev, aby se přesvědčil, že jde skutečně o jeho dceru. Tím ale příběh dívky, zvané Norská panna, nekončí…
Vstala z mrtvých?
„Jsem princezna Markéta,“ tvrdí neznámá, která se v roce 1300 objevila v Bergenu. V té době je už král Erik mrtvý, na trůn nastoupil jeho mladší bratr Haakon (1270–1319).
Vyslechne si historku o tom, jak ji její průvodci na cestě do Skotska, podplacení odbojnými Skoty, prohlásili na Orknejích za mrtvou. Princezna pak byla v tajnosti dopravena do Německa, kde se posléze v Lübecku provdala.
Teď vznáší nárok na norský a skotský trůn. Haakon má podle práva na norském trůnu přednost, ale je příliš nespokojenců s jeho vládou a kdoví, jak by mohli této situace využít. Proto nechá ženu uvěznit, posléze upálit a jejího manžela setnout. Lid ji ale ještě po staletí opěvuje jako svatou mučednici Markétu.
Foto: meisterdrucke.es, wikipedia commons