Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939.
A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!
1961
Pokus na půl roku
„Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan (1905–1997) zástupce First National Bank, aby jeho zařízení, určené pro vklad peněz, uvedli v New Yorku do provozu. Zůstane v něm pouhého půl roku.
Ne že by bylo poruchové, lidé zkrátka o něj nejeví zájem. „Zdá se, že jedinými, kdo můj přístroj používá, je malá skupina prostitutek a gamblerů, kteří se nechtějí s pokladníky setkávat tváří v tvář,“ povzdechne si zklamaně Simjan.

1967
Testováno na manželce
Proslulý komediální herec Reg Varney (1916–2008) přistupuje k bankomatu, který patří britské Baclays Bank a nachází se v Enfieldu na severu Londýna.
Lepší reklamu si John Shepherd-Barron (1925–2010), jeho vynálezce, ani nemohl přát. Na nápad s bankomatem přišel v mléčném baru, kde objevil zásobník na čokoládové tyčinky. Proč něco podobného nezkusit s penězi?!

Jeho zařízení klientům banky po vložení děrného štítku a zadání PINu vydává obálky, které obsahují desetilibrovou bankovku. O tom, že PIN bude napříště čtyřmístný, rozhodne také Shepherd-Barron.
Na své manželce si doma ověří, že zapamatovat si šestimístnou číselnou kombinaci už nemusí být pro každého tak jednoduché. Zabezpečení platebních operací tehdy prověřuje i britská tajná služba.

1969
Stále otevřeno
„Naše banka 2. září otevírá v devět hodin ráno a pak už nikdy nezavře,“ hlásá pyšně reklama na americký bankovní ústav Chemical Bank.
Jeho bankomat, zpřístupněný klientům v newyorském Rockefellerově centru, je považován za první plně funkční v USA. Bankéři jsou však často k novým zařízením nedůvěřiví, a tak je rozšíření bankomatů pozvolné. Odrazující jsou rovněž vysoké náklady na jejich pořízení.

70. léta 20. století
Jeden pro všechny
Vývoj bankomatů postupuje mílovými kroky. Američané stojí za vynálezem plastové karty s magnetickým proužkem. Ustupuje se od obálek, v nichž bankomaty původně peníze vydávaly, neboť se ve strojích akorát zasekávaly.
Zatímco původní zařízení pracovala v režimu off-line, nyní fungují on-line a umožňují ověřovat jednotlivé transakce v reálném čase. Bankomatům rovněž přibývají další funkce – kromě výběru současně umožňují klientům i vklad. Nakonec jeden bankomat mohou využívat zákazníci různých bank.

Současnost
Zlatý narozeninový dárek
Zatímco v roce 1975 bylo po světě všehovšudy na 5000 bankomatů, dnes jejich počet přesahuje 3 500 000. Při příležitosti 50. narozenin toho prvního v Londýně, nechala společnost Barclays jeho nástupce na tom konkrétním místě v roce 2017 pozlatit.
