18. 7. 1891: V Praze byl zahájen provoz první elektrické tramvaje na území Česka - tzv. Křižíkovy Elektrické dráhy na Letné v Praze.    
Domů     Založil dynastii Tudorovců opilec?
Založil dynastii Tudorovců opilec?
3.8.2024
Bitva u Azincourtu

Sálem se rozléhá hlasitá hudba. Mladý Owen Tudor si ještě jednou přihne vína a dovrávorá na taneční parket. Párkrát klopýtne, vykouzlí několik podivných kroků a pak se královně, která se nachází opodál, svalí přímo do klína.

Místo aby ho Kateřina vyplísnila a zavolala na něj stráž, zamilovaně se na něj usměje.

Dne 30. října 1485 je ve Westminsterském opatství korunován první tudorovský monarcha, král Jindřich VII. (1457–1509), čímž započne více než století vlády tohoto rodu na anglickém trůnu.

Jde o výjimečnou dynastii, pod jejímž vedením se ostrovní říše přemění z okrajového středověkého království ve velkého hráče na světovém hřišti.

Na trůnu se vystřídá Tudorovců celkem pět včetně Jindřicha VIII. (1491–1547), velkého milovníka žen, a tak trochu jejich kata, nebo Alžběty I. (1533–1603), která zemře bezdětná a jejíž smrtí roku 1603 dynastie zanikne. Zatímco o potomcích Owena Tudora toho víme dost, o něm samotném se nám dochovalo relativně málo zpráv,“ tvrdí přitom britský historik John Bowle (19051988).

Kdo byl Owen Tudor (asi 14001461), zakladatel dynastie Tudorovců, a odkud vlastně pocházel? Skutečně šlo o alkoholika, vyžívajícího se v prostopášnostech, nebo je pravda úplně jiná?

Po boku válečníka

Je zima a prší tak hustě, že není skoro vidět na krok.

Pokud vás Francouzi zajmou, uříznou vám dva prsty na pravé ruce, abyste už nikdy nemohli držet luk, vykřikne anglický král Jindřich V. (13861422) a pak dá svým vojákům pokyn, aby zahájili palbu. Oblohu proříznou tisíce šípů.

V kalendáři je 25. říjen roku 1415. Mezi Francií a Anglií nedaleko Azincourtu zuří jedna z nejkrvavějších bitev stoleté války, které se účastní také mladičký Owen Tudor.

Ten se sice okolo roku 1400 narodil ve Walesu, jeho otec ho ale jako šestiletého poslal na anglický dvůr, aby se zde stal pážetem. Když se v roce 1415 Jindřich V. vydal do Francie, nezbylo Owenovi než ho v roli vojáka následovat.

Komorník a milenec

Na bitevním poli se povalují tisíce mrtvol. Většina z nich patří francouzským rytířům, kteří v průběhu střetnutí uvízli po kolena v bahně. Jindřich si připisuje důležité vítězství.

O několik let později pak vítězoslavně vstoupí do Paříže, kde pojme za ženu zdejší princeznu Kateřinu z Valois (1401–1437). Potom společně zamíří zpět na britské ostrovy. Z Owena Tudora se tak opět stane páže. Ne však na dlouho!

Záhy si ho totiž nová královna vybere za svého komorníka a později i za svého milence. Srdce královny si údajně získal tím, že se jí jednou v opilosti schoulil do klína,“ informuje Bowle.

Owenovi bylo něco přes třicet, když se oženil s královnou.
Owenovi bylo něco přes třicet, když se oženil s královnou.

Svatba z trucu?

Na hradbách vlají černé vlajky. Jen pár měsíců poté, co Kateřina porodila tolik očekávaného následníka trůnu, Jindřich V. umírá. Parlament proto na mladou královnu tlačí, aby si našla nového manžela.

Tím by se podle mínění většiny šlechticů měl stát Jindřichův mladší bratr Humphrey z Gloucesteru (1390–1447).

Snad z lásky, snad i trochu z trucu si však Kateřina z Valois raději tajně vezme svého milence Owena Tudora.Kolem roku 1432 Owen zbohatl díky svému milostnému vztahu a tajnému sňatku se svou zaměstnavatelkou, královnou-vdovou Kateřinou z Valois.

Poměr vyvolal u dvora ohromení a oficiální vyšetřování,zmiňuje se současný britský historik Norman Davies. Není úplně jasné, kdy a za jakých okolností se milenci vzali, sama Kateřina totiž o svém sňatku promluví až krátce před svou smrtí…

Skončí za mřížemi

Tak jako tak spolu dvojice během následujících let přivede na svět přinejmenším pět dětí! Poslední porod v lednu 1437 se ale 35leté královně stane osudným, umírá jen krátce po něm.

Už předtím se nicméně léčila s nějakou dlouhodobou nemocí, možná s rakovinou nebo tuberkulózou. Nebohý Owen je jen pár dní nato zatčen, obviněn z nespecifikovaných zločinů a uvězněn nejprve v londýnském žaláři Newgate a pak na hradě Windsoru.

Po necelém roce ale vezme do zaječích a na nějakou dobu se skryje v rodném Walesu.

Velkorysý vladař

Jeho situace se zlepší až začátkem roku 1439, kdy mu Kateřinin syn z prvního manželství, král Jindřich VI. (1421–1471), promine trest a navrátí mu jeho majetek a pozemky.

K Owenovi žádnou zášť nechová, což dokazuje i fakt, že mu přizná tučnou penzi ve výši 40 liber ročně, poskytne mu místo u dvora a učiní z něj správce královských parků v Denbigh ve Walesu.

Po nějaké době pak přijme u dvora i své dva nevlastní bratry, Edmunda (1430–1456) a Jaspera (asi 1431–1495). V listopadu 1452 je jmenuje hrabaty z Richmondu, respektive z Pembroke, a udělí jim rozsáhlá území. Získá tak na svou stranu další silné spojence.

Zajatec z bitvy

Krajinou se rozléhá řinčení zbraní. „Zničte ty prašivé psy!“ ozve se zdáli a jízda se dá do pohybu. Porážka ve stoleté válce Jindřichovým zdravím silně otřese. Panovník se v roce 1453 zhroutí, a zavdá tak příležitost k dalším vleklým bojům o královskou korunu.

Jen dva roky nato přerostou nepokoje v zemi ve známou válku růží. Owen Tudor se tehdy přirozeně přikloní na stranu Lancasterů, s nimiž je anglický král rodově spřízněn.

V jedné z prvních větších bitev u Mortimer´s Cross je však Owen zajat a následně odsouzen k smrti!

Trůn získá vnuk

Hlava, která lehávala v královnině klíně, bude nyní ležet v katově koši, pronese Owen údajně krátce před popravou. Ráno 2. února 1461 je sťat na trhu v Herefordu a jeho hlava je napíchnuta na kříž.

Traduje se, že krátce nato ji sňala jedna bláznivá žena, celou ji důkladně očistila, učesala a obklopila svíčkami, neboť se zrovna slavil svátek Hromnic. Owenovo tělo je pohřbeno v nedalekém kostele.

Owen se tak už nedočká okamžiku, kdy jeho vnuk Jindřich Tudor, syn Edmunda, rozpráší v bitvě u Bosworthu vojska krále Richarda III. (1452–1485) a jako vůbec první Tudorovec usedne na anglický trůn.

Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Říman Camillus zničil konkurenční Etrusky
Řím a etruské Veje od sebe dělí jen asi 20 kilometrů. V tak těsném sousedství se obě konkurenční města nemohou rozvíjet. Jejich obyvatelé se přetahují o půdu či kontrolu nad obchodními cestami. Římanům nakonec dojde trpělivost a palčivý problém vyřeší jednou provždy. Na přelomu 5.–4. století př. n. l. patří mezi nejvlivnější osobnosti římské republiky. […]
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech.  Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská […]
Latinské císařství: Odsoudili křižáci vlastní stát k zániku?
Vzájemné spory jim nedovolily ovládnout celou Byzanc, křižáci si tím zadělají na spoustu problémů. Nejsou to ale jenom Byzantinci, kdo jim už brzy začne dělat problémy. Zuby na nově vytvořené Latinské císařství si brousí i bulharský car! Papež Inocenc III. (asi 1161–1216) v roce 1198 vyhlašuje v pořadí čtvrtou křížovou výpravu do Svaté země. Jakožto […]
premium
Americké pumy v Praze zabily 701 civilistů
Sotva na cíl pod nimi dopadnou první pumy, několik spojeneckých letců polije horko. Uvědomí si, že nejspíš udělali chybu! Pochybnosti v nich vyvolá i řeka protékající bombardovaným městem. Od severu se stáčí v jiném úhlu než Labe na fotografiích Drážďan, které podrobně studovali. Z leteckých základen ve Velké Británii 14. února 1945 odstartuje téměř 1400 […]
Věda a vynálezy
Krále českého skla okradla konkurence
Výbuch odhodí Egermanna na dveře. Omdlí, a když po chvíli zase přijde k sobě, ucítí prudkou bolest. Leží v kaluži krve, vlasy má sežehnuté a na několika místech těla je ošklivě popálený. Brzy se ale dá zase dohromady a pokračuje ve svých experimentech!   Nikdo se neusmívá ani nepláče štěstím. Manželé Egermannovi by byli raději, […]
premium
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Tunisko a jeho exotická tvář
epochanacestach.cz
Tunisko a jeho exotická tvář
Tunis není jen pětihvězdičkový hotel a každodenní lenošení na pláži. Tato země nabízí mnohem víc. Většina Čechů jezdí hlavně na Djerbu, do Sousse, Hammametu nebo Nabeulu. Milovníci klidu a historických památek zamíří ale raději do Mahdie. Určitě se vyplatí nezůstávat celý týden jen u hotelu v opojení all inclusive, ale navštívit více různých míst. Mezi ně
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz