21. 3. 1871: Otto von Bismarck byl oficiálně jmenován kancléřem německého impéria.    
Domů     Založil dynastii Tudorovců opilec?
Založil dynastii Tudorovců opilec?
Bitva u Azincourtu

Sálem se rozléhá hlasitá hudba. Mladý Owen Tudor si ještě jednou přihne vína a dovrávorá na taneční parket. Párkrát klopýtne, vykouzlí několik podivných kroků a pak se královně, která se nachází opodál, svalí přímo do klína.

Místo aby ho Kateřina vyplísnila a zavolala na něj stráž, zamilovaně se na něj usměje.

Dne 30. října 1485 je ve Westminsterském opatství korunován první tudorovský monarcha, král Jindřich VII. (1457–1509), čímž započne více než století vlády tohoto rodu na anglickém trůnu.

Jde o výjimečnou dynastii, pod jejímž vedením se ostrovní říše přemění z okrajového středověkého království ve velkého hráče na světovém hřišti.

Na trůnu se vystřídá Tudorovců celkem pět včetně Jindřicha VIII. (1491–1547), velkého milovníka žen, a tak trochu jejich kata, nebo Alžběty I. (1533–1603), která zemře bezdětná a jejíž smrtí roku 1603 dynastie zanikne. Zatímco o potomcích Owena Tudora toho víme dost, o něm samotném se nám dochovalo relativně málo zpráv,“ tvrdí přitom britský historik John Bowle (19051988).

Kdo byl Owen Tudor (asi 14001461), zakladatel dynastie Tudorovců, a odkud vlastně pocházel? Skutečně šlo o alkoholika, vyžívajícího se v prostopášnostech, nebo je pravda úplně jiná?

Po boku válečníka

Je zima a prší tak hustě, že není skoro vidět na krok.

Pokud vás Francouzi zajmou, uříznou vám dva prsty na pravé ruce, abyste už nikdy nemohli držet luk, vykřikne anglický král Jindřich V. (13861422) a pak dá svým vojákům pokyn, aby zahájili palbu. Oblohu proříznou tisíce šípů.

V kalendáři je 25. říjen roku 1415. Mezi Francií a Anglií nedaleko Azincourtu zuří jedna z nejkrvavějších bitev stoleté války, které se účastní také mladičký Owen Tudor.

Ten se sice okolo roku 1400 narodil ve Walesu, jeho otec ho ale jako šestiletého poslal na anglický dvůr, aby se zde stal pážetem. Když se v roce 1415 Jindřich V. vydal do Francie, nezbylo Owenovi než ho v roli vojáka následovat.

Komorník a milenec

Na bitevním poli se povalují tisíce mrtvol. Většina z nich patří francouzským rytířům, kteří v průběhu střetnutí uvízli po kolena v bahně. Jindřich si připisuje důležité vítězství.

O několik let později pak vítězoslavně vstoupí do Paříže, kde pojme za ženu zdejší princeznu Kateřinu z Valois (1401–1437). Potom společně zamíří zpět na britské ostrovy. Z Owena Tudora se tak opět stane páže. Ne však na dlouho!

Záhy si ho totiž nová královna vybere za svého komorníka a později i za svého milence. Srdce královny si údajně získal tím, že se jí jednou v opilosti schoulil do klína,“ informuje Bowle.

Owenovi bylo něco přes třicet, když se oženil s královnou.
Owenovi bylo něco přes třicet, když se oženil s královnou.

Svatba z trucu?

Na hradbách vlají černé vlajky. Jen pár měsíců poté, co Kateřina porodila tolik očekávaného následníka trůnu, Jindřich V. umírá. Parlament proto na mladou královnu tlačí, aby si našla nového manžela.

Tím by se podle mínění většiny šlechticů měl stát Jindřichův mladší bratr Humphrey z Gloucesteru (1390–1447).

Snad z lásky, snad i trochu z trucu si však Kateřina z Valois raději tajně vezme svého milence Owena Tudora.Kolem roku 1432 Owen zbohatl díky svému milostnému vztahu a tajnému sňatku se svou zaměstnavatelkou, královnou-vdovou Kateřinou z Valois.

Poměr vyvolal u dvora ohromení a oficiální vyšetřování,zmiňuje se současný britský historik Norman Davies. Není úplně jasné, kdy a za jakých okolností se milenci vzali, sama Kateřina totiž o svém sňatku promluví až krátce před svou smrtí…

Skončí za mřížemi

Tak jako tak spolu dvojice během následujících let přivede na svět přinejmenším pět dětí! Poslední porod v lednu 1437 se ale 35leté královně stane osudným, umírá jen krátce po něm.

Už předtím se nicméně léčila s nějakou dlouhodobou nemocí, možná s rakovinou nebo tuberkulózou. Nebohý Owen je jen pár dní nato zatčen, obviněn z nespecifikovaných zločinů a uvězněn nejprve v londýnském žaláři Newgate a pak na hradě Windsoru.

Po necelém roce ale vezme do zaječích a na nějakou dobu se skryje v rodném Walesu.

Velkorysý vladař

Jeho situace se zlepší až začátkem roku 1439, kdy mu Kateřinin syn z prvního manželství, král Jindřich VI. (1421–1471), promine trest a navrátí mu jeho majetek a pozemky.

K Owenovi žádnou zášť nechová, což dokazuje i fakt, že mu přizná tučnou penzi ve výši 40 liber ročně, poskytne mu místo u dvora a učiní z něj správce královských parků v Denbigh ve Walesu.

Po nějaké době pak přijme u dvora i své dva nevlastní bratry, Edmunda (1430–1456) a Jaspera (asi 1431–1495). V listopadu 1452 je jmenuje hrabaty z Richmondu, respektive z Pembroke, a udělí jim rozsáhlá území. Získá tak na svou stranu další silné spojence.

Zajatec z bitvy

Krajinou se rozléhá řinčení zbraní. „Zničte ty prašivé psy!“ ozve se zdáli a jízda se dá do pohybu. Porážka ve stoleté válce Jindřichovým zdravím silně otřese. Panovník se v roce 1453 zhroutí, a zavdá tak příležitost k dalším vleklým bojům o královskou korunu.

Jen dva roky nato přerostou nepokoje v zemi ve známou válku růží. Owen Tudor se tehdy přirozeně přikloní na stranu Lancasterů, s nimiž je anglický král rodově spřízněn.

V jedné z prvních větších bitev u Mortimer´s Cross je však Owen zajat a následně odsouzen k smrti!

Trůn získá vnuk

Hlava, která lehávala v královnině klíně, bude nyní ležet v katově koši, pronese Owen údajně krátce před popravou. Ráno 2. února 1461 je sťat na trhu v Herefordu a jeho hlava je napíchnuta na kříž.

Traduje se, že krátce nato ji sňala jedna bláznivá žena, celou ji důkladně očistila, učesala a obklopila svíčkami, neboť se zrovna slavil svátek Hromnic. Owenovo tělo je pohřbeno v nedalekém kostele.

Owen se tak už nedočká okamžiku, kdy jeho vnuk Jindřich Tudor, syn Edmunda, rozpráší v bitvě u Bosworthu vojska krále Richarda III. (1452–1485) a jako vůbec první Tudorovec usedne na anglický trůn.

Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Pořádal přísný mnich zkoušku ohněm?
Početný zástup Florenťanů je svědkem plamenného kázání. Podobnými vystoupeními později ve městě prosluje fanatický kazatel Girolamo Savonarola. Už o 400 let dříve měl ovšem zdatného předchůdce. Byl jím Giovanni Gualberto. „Ať se podrobí božímu soudu,“ vyzve biskupa, který se podle něj dopustil hříchu.  Z úzké uličky v centru Florencie se ozve koňské řehtání. V doprovodu ozbrojené stráže do […]
Maršál Lannes prolil pro Napoleona nejvíc krve
Je pondělí 10. dubna 1769, když ve vesničce Lectoure v jižní Francii přichází na svět dítě, jež při křtu dostane jméno Jean. Jeho otec je drobným obchodníkem, který bohatstvím neoplývá. Sám chlapec se později vyučí na barvíře. Revoluce ale rozdá karty tak, že jednou bude udávat směr dějin. Vyhlídky prostého nádeníka nejsou růžové. Mladý barvíř […]
premium
Sedmiletá válka: Odmítly evropské mocnosti shnilý kompromis?
Větší ozbrojený konflikt Evropa dosud nezažila. Sedmiletá válka přinese zklamání Francii či Rakousku, a naopak Prusko definitivně katapultuje mezi velmoci. O život během ní přijdou statisíce vojáků a civilistů. A protože se bude bojovat i na dalších kontinentech, sedmileté válce se někdy právem říká „nultá světová“. Války o rakouské dědictví po dlouhých osmi letech definitivně […]
premium
Šachova synagoga: Holešovský skvost přestál řádění nacistů
Je krásná, ale to je nacistům jedno. V roce 1941 Novou synagogu v Holešově vypálí! Tu druhou, starší a vzácnější, však paradoxně nechají být. Nejspíš nevidí důvod ji ničit, když funguje jako skladiště!   V židovském ghettu v moravském Holešově vypukl požár. Shoří několik budov i dřevěná synagoga. Ještě v  roce 1560 si však místní Židé začnou stavět novou, […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
iluxus.cz
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
Už popáté projede letos na podzim po českých silnicích peloton Evropské jízdy míru. Nesoutěžní oslava radosti z cyklistiky a ohlédnutí k idejím Závodu míru. Pořadatelé mají posledních pár míst pro čes
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
skutecnepribehy.cz
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
Ezoterice jsem tehdy úplně propadla a našla jsem si kamarádky, které magie také lákala. Už jen najít někoho, na kom si kouzla vyzkoušíme… Po maturitě jsem zamířila z rodného města rovnou do Prahy. A tady se mi otevřel nový svět. Nemám na mysli jen to, že jsem si zvykala na život ve velkoměstě, ale také jsem objevila kouzlo
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
epochaplus.cz
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
Francouzský šlechtic markýz de Sade miluje extravagantní sexuální praktiky a také čokoládu. Za svoje hrátky, označované dnes po něm jako sadismus, stráví spoustu let ve vězení. Jakmile Donatien Alphonse François, markýz de Sade (1740–1814) ale skončí v cele, hned píše manželce Renée-Pélagie de Montreuil (1741–1810), aby mu zajistila další přísun čokolády. Se svým sluhou Latourem dorazí
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
nasehvezdy.cz
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
Podivnosti okolo rozchodu herečky Evy Decastelo (46) ze seriálu Kamarádi a Tomáše Třeštíka (47) nabírají na obrátkách. Známý fotograf se na sociálních sítích ukázal ve vřelém objetí s Hedvikou Liškovo
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
enigmaplus.cz
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
Muž středního věku přichází k bankomatu. „Konečně mi přišla výplata,“ říká si. Když však zadá PIN ke svému účtu, nevěřícně vyvalí oči. Jeho konto je prázdné! „Někdo mi sebral všechny mé peníze!“ křičí
Interiér podle filozofie Zen
rezidenceonline.cz
Interiér podle filozofie Zen
Jednoduché minimalistické prostředí vytváří dnes tolik potřebný klid a uvolnění. To byl také cíl designérky Li Jianmei, autorky zdařilé realizace. Na okraji Chengdu, hlavního města čínské provincie Sichuan, vznikl unikátní projekt Eco-City. Citlivý přístup k přírodě a udržitelnosti životního prostředí se promítá nejenom do jeho architektury, ale také způsobu bydlení. Hektický životní styl zůstává za
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
nejsemsama.cz
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
Považovala jsem to psaní za hru nebo za vtip, ale stal se skutečně zázrak. Můj příběh se stal už před mnoha lety, kdy si ještě lidé běžně posílali dopisy. Vzpomínám si, jak jsem se každý den dívala do poštovní schránky. Občas jsem tam našla pohled z dovolené nebo psaní od vzdálených příbuzných. A jednoho dne
Medové sušenky
tisicereceptu.cz
Medové sušenky
Tyto sušenky jsou křehké, křupavé, sladké tak akorát a oříšky nebo mandle jim dodávají skvělý šmrnc. Potřebujete 180 g másla 60 g cukru krupice 6 lžic medu 2 lžičky kypřicího prášku 240 g hl
Co nevíte o podivuhodných žížalách
epochalnisvet.cz
Co nevíte o podivuhodných žížalách
Na vlhkém chodníku se klikatí dešťovky. „Fůj, žížaly!“ povykuje holčička a odmítá se hnout z místa. Však mohou dorůst až do délky 30 cm. A to je ještě nic. Zatím rekordním kouskem je jedinec dlouhý 6,7 metru a vážící 1,5 kg! Africké žížaly Microchaetus rappi běžně dorůstají do 1,5metrové délky. Ovšem onen 6,7metrový kousek je
Až vymřou včely… budou létat roboti
21stoleti.cz
Až vymřou včely… budou létat roboti
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. [caption id=
Rozkvetlá kartička místo pugétu
panidomu.cz
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit.
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
epochanacestach.cz
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz