21. 11. 1344: Jan Lucemburský položil základní kámen ke gotické novostavbě katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.    
Domů     Zapírala královská rodina nemocného syna?
Zapírala královská rodina nemocného syna?
Princezna Marie, princ Jan

Ostrý hlas krále Jiřího V. se nese Buckinghamským palácem. Komorná, která uklízela v jeho pokoji, si dovolila přerovnat některé věci. Ne, on má rád svůj zavedený pořádek.

K nepříčetnosti rozzuřený panovník přivádí do místnosti vyděšeného fotografa, aby zdokumentoval uspořádání pokoje. Napříště už služebnictvo bude podle snímků vědět, kam co patří!

Otec měl příšerně výbušnou povahu. S matkou zacházel sprostě a krutě. Ano, kolikrát utekla od stolu, protože se k ní choval jako hrubián,“ vzpomíná na Jiřího V. (1865–1936) jeho nejstarší syn Edward (1894–1972; budoucí král Edward VIII.).

Historikové královy nečekané výbuchy vzteku přičítají jeho chronickým zažívacím potížím. Kromě služebnictva jimi nejvíce trpí jeho děti, hlavně dva nejstarší synové – Edward a Albert (1895–1952; budoucí panovník Jiří VI.).

„Jiří dospěl k závěru, že zplodil dva nenapravitelné pitomce,“ vysvětluje současný americký autor Donald Spoto. Kromě nich má se svou ženou jedinou dceru Marii (1897–1965), kterou si naopak hýčká.

Po ní ještě přicházejí na svět další tři synové – Jindřich (1900–1974), Jiří (1902–1942) a nejmladší Jan (1905–1919).

„Všechny mé děti jsou poslušné, kromě Jana,“ postěžuje si při jakési příležitosti Jiří, tehdy ještě princ z Walesu, před americkým prezidentem Theodorem Rooseveltem (1858–1919).

Jednou, když zrovna panovník nečekaně projeví náklonnost své choti, malý Jan si stranou jakoby pro sebe mumlá: „Políbila otce, toho ošklivého starého muže.“

Znamení hanby

Zvláště nejmladší princové jsou okouzlující a zábavní,“ píše domů do Ruska carevna-vdova Marie Fjodorovna (1847–1928), Jiřího teta, ze své návštěvy Londýna. Věčně pobledlý Jan je ale nezvykle klidné a tiché dítě, až je to pro jeho okolí zarážející.

Historikové se dnes shodují, že chlapec musel trpět jistou formou autismu. Ve čtyřech letech Jan začíná stagnovat v učení a brzy nato šokuje rodinu záchvatem. Lékaři u něj diagnostikují epilepsii.

„Slušní lidé tehdy pokládali epileptika za nepřijatelnou ostudu rodiny, za znamení hanby a doklad mentální a genetické nedostatečnosti, jehož je třeba co nejrychleji odstranit z dohledu,“ uvádí Spoto. Královská rodina se zachová ve stejném duchu.

John je, prý pro své blaho, přestěhován z Londýna do Sandringhamu na východě Anglie. Ovšem ne do královského sídla, ale do domku, jenž se nachází na zdejších pozemcích.

K ruce mu bude několik služebníků, jeho výchova je svěřena osvědčené chůvě jeho starších sourozenců Charlotte „Lale“ Billové (1875–1964). Právě ona zahrne nemocné dítě mateřskou láskou, které se John nikdy od své biologické matky nedočká.

Královna Marie (1867–1953), alespoň souhlasí, aby chlapce navštěvovaly děti z okolí a dělaly mu společnost. „Jednoduše nerozuměl tomu, jak by se měl chovat,“ popisuje jeho tehdejší rozpoložení svědek z paláce.

Jan (na obr. vlevo) zaskočil rodinu epileptickým záchvatem v pouhých čtyřech letech.
Jan (na obr. vlevo) zaskočil rodinu epileptickým záchvatem v pouhých čtyřech letech.

Lásku mu dává babička

Starší sourozenci mají nejmladšího Johna rádi. Úzkostlivě se však dbá na to, aby se náhodou nestali svědky jeho záchvatů. Těch je s přibývajícími roky čím dál víc.

Nesmí být ani na korunovaci rodičů v červnu 1911. Prý by to neprospělo jeho zdraví, zlí jazykové však tvrdí, že se královská rodina obává možného skandálu.

V roce, kdy měl Jan nastoupit do školy, britské noviny jen stručně uvádějí, že se tak nestane a chlapec bude vzděláván doma. Domácí učitelé už brzy ovšem všechny snahy o princovo vzdělávání vzdávají.

„Patrně se nedožije dospělosti,“ sdělují královské rodině smutnou zprávu lékaři. Nejhůře ji nese chlapcova babička, královna-vdova Alexandra Dánská (1844–1925). Po smrti svého chotě Edwarda VII. (1841–1910) věnuje všechny své city vnoučatům.

Jana jako jediná z rodiny v Sandringhamu pravidelně navštěvuje. Vozí mu hračky, předčítá mu, zařizuje tu zahradu jen pro něj, která se stane jeho vášní…

Postava v pozadí

Po vypuknutí první světové války princ Jan mizí z očí veřejnosti úplně. Ani s rodiči a sourozenci se téměř nevídá. Všichni mají v souvislosti s konfliktem řadu oficiálních povinností. On ne.

Navzdory jeho stavu jej však rodina nikdy nevyškrtne z nástupnické linie. Stále mu po otci a starších bratrech patří páté místo v následnictví trůnu.

„Hosté v Balmoralu si ho vybavují jako vysokého a svalnatého, ale vždy jen jako vzdálenou postavu v lesích, doprovázenou vlastním služebnictvem,“ uvádí současný britský autor Denis Judd.

„Je velmi pyšný na svůj dům, ale touží po společnosti,“ všímá Janova babička během návštěv v Sandringhamu uprostřed léta 1916.

Obviněni z nelidského chování

Štědrý den roku 1918 John stráví se svými rodiči a sourozenci. Ještě v noci po oslavě je ale opět převezen do svého „vyhnanství“. „Pro jeho bratry a sestru muselo být takové násilné odloučení stresující.

Jan byl přátelský, společenský chlapec, sourozenci ho milovali, byl něco jako rodinný maskot,“ domnívá se Judd. V polovině ledna následujícího roku se princův zdravotní stav prudce zhoršuje. Umírá 18. ledna 1919 ve spánku po dalším silném záchvatu.

„Ta strašná zpráva mě velice ranila, i když pro ubohého chlapečka a jeho týranou duši musela být smrt vysvobozením,“ zapisuje si tehdy do deníku Janova matka.

Zprávu o úmrtí královského syna, na něhož veřejnost již dočista zapomněla, 20. ledna přinášejí noviny Daily Mirror. „Princ zemřel s andělským úsměvem,“ uvádějí.

Teprve teď se britská společnost dozvídá, že pravou příčinou izolace Jana byla epilepsie, a královská rodina se za to dočká řady odsudků. Prý se vůči princi chovala skandálně, nelidsky.

Kostel Svaté Máří Magdaleny v Sandringhamu, v němž se o den později koná pohřeb, je narvaný k prasknutí.

Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Operace Orlí spár: Bez Ramba neměla šanci na úspěch?
Diváci, kteří ve Spojených státech 25. dubna 1980 sledují televizní zpravodajství, jsou v šoku. Na záběrech z íránské pouště spatří ohořelé trosky amerických helikoptér. Vůdce islamistů dokonce na kamery ukáže spálené kosti letců. Právě tak žalostné jsou následky operace Orlí spár. Šlo o misi od počátku odsouzenou k neúspěchu?  Dav fanatických íránských studentů přelézá plot a bere útokem […]
premium
Židé v Seredi dřeli pro Slovenský stát
Desetiletý Pavel po zatčení gardisty přijíždí vlakem do Seredi, kde se jeho rodina setkává s řadou známých. Všímá si sice zachmuřených tváří, nicméně neshledává na situaci nic tak hrozného. Jeho dětská mysl se přizpůsobuje okolnostem. Navíc tak úplně netuší, co dospělé tolik trápí. „Pojede další transport,“ proslýchá se zatím mezi nimi.  Pobíhá s ostatními dětmi, […]
premium
Výprava Theodora Roosevelta: Exprezident v Amazonii o vlásek unikl smrti
Po celodenní plavbě rozbili na břehu Řeky pochybností tábor. Rondon vyrazí na průzkum okolního pralesa. Asi po kilometru zaslechne lidské hlasy, jimž nerozumí. Plukovníka to zneklidní, neví, co může od neznámých domorodců čekat. Zaběhnutý pes, který se k němu dobelhal z posledních sil, ho však rozhodně neuklidní. Umírajícímu zvířeti trčí z boku dva šípy. Od […]
premium
Nejstarší orloje: Fantazii hodinářů se meze nekladou
Blíží se další celá hodina a náměstí je opět plné zvědavců. Taková situace nastává nejen na pražském Staroměstském náměstí, ale vlastně všude v Evropě, kde se dochovaly věžní orloje jako doklady technického umu našich předků. Hodiny umísťují stavitelé na nejvyšší kostelní věže jako službu obyvatelům v okolí. V průběhu 14. století však technika pokročí natolik, že už nemusejí […]
Věda a vynálezy
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!   Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní […]
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…   Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 […]
5 odvážných předpovědí futuristů: Vymýtíme komáry i lidskou hloupost
Optimismus. Ten je patrný z většiny předpovědí, které v první polovině 20. století vědci činí. Věří, že jakmile se kalendář převalí přes jubilejní rok 2000, lidstvo vyřeší většinu svých problémů – od těch závažných až po ty malicherné…   Průmyslová revoluce je na přelomu 20. století již zajetá věc a její plody se zákonitě promítají do každé […]
premium
6 průkopníků letectví: Opisovali od ptáků, riskovali životy a neuměli přistát
Otvor v silné zámecké zdi je hotov. Probouranou dírou se vrhá do neznáma odvážlivec se svým létajícím strojem. Vzlétne k nebi, nebo skončí v hromadě trosek na dně příkopu o dvě patra níž? Letectví je ještě v plenkách, ale do experimentů ve vzduchu se aktivně zapojují i Češi. Někteří se potýkají s neúspěchy, jiní se proslaví i v evropském měřítku. Balony […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Pojďte se projít po mostě
epochanacestach.cz
Pojďte se projít po mostě
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz