14. 7. 1789: Pádem Bastily začala Velká francouzská revoluce.    
Domů     Zapírala královská rodina nemocného syna?
Zapírala královská rodina nemocného syna?
26.8.2024
Princezna Marie, princ Jan

Ostrý hlas krále Jiřího V. se nese Buckinghamským palácem. Komorná, která uklízela v jeho pokoji, si dovolila přerovnat některé věci. Ne, on má rád svůj zavedený pořádek.

K nepříčetnosti rozzuřený panovník přivádí do místnosti vyděšeného fotografa, aby zdokumentoval uspořádání pokoje. Napříště už služebnictvo bude podle snímků vědět, kam co patří!

Otec měl příšerně výbušnou povahu. S matkou zacházel sprostě a krutě. Ano, kolikrát utekla od stolu, protože se k ní choval jako hrubián,“ vzpomíná na Jiřího V. (1865–1936) jeho nejstarší syn Edward (1894–1972; budoucí král Edward VIII.).

Historikové královy nečekané výbuchy vzteku přičítají jeho chronickým zažívacím potížím. Kromě služebnictva jimi nejvíce trpí jeho děti, hlavně dva nejstarší synové – Edward a Albert (1895–1952; budoucí panovník Jiří VI.).

„Jiří dospěl k závěru, že zplodil dva nenapravitelné pitomce,“ vysvětluje současný americký autor Donald Spoto. Kromě nich má se svou ženou jedinou dceru Marii (1897–1965), kterou si naopak hýčká.

Po ní ještě přicházejí na svět další tři synové – Jindřich (1900–1974), Jiří (1902–1942) a nejmladší Jan (1905–1919).

„Všechny mé děti jsou poslušné, kromě Jana,“ postěžuje si při jakési příležitosti Jiří, tehdy ještě princ z Walesu, před americkým prezidentem Theodorem Rooseveltem (1858–1919).

Jednou, když zrovna panovník nečekaně projeví náklonnost své choti, malý Jan si stranou jakoby pro sebe mumlá: „Políbila otce, toho ošklivého starého muže.“

Znamení hanby

Zvláště nejmladší princové jsou okouzlující a zábavní,“ píše domů do Ruska carevna-vdova Marie Fjodorovna (1847–1928), Jiřího teta, ze své návštěvy Londýna. Věčně pobledlý Jan je ale nezvykle klidné a tiché dítě, až je to pro jeho okolí zarážející.

Historikové se dnes shodují, že chlapec musel trpět jistou formou autismu. Ve čtyřech letech Jan začíná stagnovat v učení a brzy nato šokuje rodinu záchvatem. Lékaři u něj diagnostikují epilepsii.

„Slušní lidé tehdy pokládali epileptika za nepřijatelnou ostudu rodiny, za znamení hanby a doklad mentální a genetické nedostatečnosti, jehož je třeba co nejrychleji odstranit z dohledu,“ uvádí Spoto. Královská rodina se zachová ve stejném duchu.

John je, prý pro své blaho, přestěhován z Londýna do Sandringhamu na východě Anglie. Ovšem ne do královského sídla, ale do domku, jenž se nachází na zdejších pozemcích.

K ruce mu bude několik služebníků, jeho výchova je svěřena osvědčené chůvě jeho starších sourozenců Charlotte „Lale“ Billové (1875–1964). Právě ona zahrne nemocné dítě mateřskou láskou, které se John nikdy od své biologické matky nedočká.

Královna Marie (1867–1953), alespoň souhlasí, aby chlapce navštěvovaly děti z okolí a dělaly mu společnost. „Jednoduše nerozuměl tomu, jak by se měl chovat,“ popisuje jeho tehdejší rozpoložení svědek z paláce.

Jan (na obr. vlevo) zaskočil rodinu epileptickým záchvatem v pouhých čtyřech letech.
Jan (na obr. vlevo) zaskočil rodinu epileptickým záchvatem v pouhých čtyřech letech.

Lásku mu dává babička

Starší sourozenci mají nejmladšího Johna rádi. Úzkostlivě se však dbá na to, aby se náhodou nestali svědky jeho záchvatů. Těch je s přibývajícími roky čím dál víc.

Nesmí být ani na korunovaci rodičů v červnu 1911. Prý by to neprospělo jeho zdraví, zlí jazykové však tvrdí, že se královská rodina obává možného skandálu.

V roce, kdy měl Jan nastoupit do školy, britské noviny jen stručně uvádějí, že se tak nestane a chlapec bude vzděláván doma. Domácí učitelé už brzy ovšem všechny snahy o princovo vzdělávání vzdávají.

„Patrně se nedožije dospělosti,“ sdělují královské rodině smutnou zprávu lékaři. Nejhůře ji nese chlapcova babička, královna-vdova Alexandra Dánská (1844–1925). Po smrti svého chotě Edwarda VII. (1841–1910) věnuje všechny své city vnoučatům.

Jana jako jediná z rodiny v Sandringhamu pravidelně navštěvuje. Vozí mu hračky, předčítá mu, zařizuje tu zahradu jen pro něj, která se stane jeho vášní…

Postava v pozadí

Po vypuknutí první světové války princ Jan mizí z očí veřejnosti úplně. Ani s rodiči a sourozenci se téměř nevídá. Všichni mají v souvislosti s konfliktem řadu oficiálních povinností. On ne.

Navzdory jeho stavu jej však rodina nikdy nevyškrtne z nástupnické linie. Stále mu po otci a starších bratrech patří páté místo v následnictví trůnu.

„Hosté v Balmoralu si ho vybavují jako vysokého a svalnatého, ale vždy jen jako vzdálenou postavu v lesích, doprovázenou vlastním služebnictvem,“ uvádí současný britský autor Denis Judd.

„Je velmi pyšný na svůj dům, ale touží po společnosti,“ všímá Janova babička během návštěv v Sandringhamu uprostřed léta 1916.

Obviněni z nelidského chování

Štědrý den roku 1918 John stráví se svými rodiči a sourozenci. Ještě v noci po oslavě je ale opět převezen do svého „vyhnanství“. „Pro jeho bratry a sestru muselo být takové násilné odloučení stresující.

Jan byl přátelský, společenský chlapec, sourozenci ho milovali, byl něco jako rodinný maskot,“ domnívá se Judd. V polovině ledna následujícího roku se princův zdravotní stav prudce zhoršuje. Umírá 18. ledna 1919 ve spánku po dalším silném záchvatu.

„Ta strašná zpráva mě velice ranila, i když pro ubohého chlapečka a jeho týranou duši musela být smrt vysvobozením,“ zapisuje si tehdy do deníku Janova matka.

Zprávu o úmrtí královského syna, na něhož veřejnost již dočista zapomněla, 20. ledna přinášejí noviny Daily Mirror. „Princ zemřel s andělským úsměvem,“ uvádějí.

Teprve teď se britská společnost dozvídá, že pravou příčinou izolace Jana byla epilepsie, a královská rodina se za to dočká řady odsudků. Prý se vůči princi chovala skandálně, nelidsky.

Kostel Svaté Máří Magdaleny v Sandringhamu, v němž se o den později koná pohřeb, je narvaný k prasknutí.

Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Mohou být krásné i veřejné záchodky?
Skotský ostrov Bute v zálivu Firth of Clyde se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi v čele se slavným novogotickým palácem Mount Stuart a rozvalinami středověkého hradu. Největší atrakcí jsou zde ale nejzachovalejší veřejné záchodky z viktoriánské doby v přístavu Rothesay. Ženám vstup zakázán Stavba veřejných toalet v Rothesay vyšla v roce 1899 na 530 liber, což by s ohledem na […]
Habáni na Moravě: Šlechta díky odpadlíkům od víry bohatla
Kdysi šťastná a prosperující obec náhle zeje prázdnotou. Tisíce lidí zanechávají své majetky napospas osudu a prchají ze země, aby splnily nemilosrdný panovníkův rozkaz. Jejich víra se od té povolené příliš liší. Hnutí novokřtěnců působí v církevním světě na počátku 16. století jako blesk z čistého nebe. Humanistický učenec Konrád Grebel (asi 1498–1526) a jeho kolega Felix […]
premium
Popravili poslední královnu při komunistických čistkách?
Protivníky při útoku úmyslně děsí sborovým řevem, vystřelují hvízdající šípy nebo zakládají mnoho táborových ohňů, aby vyvolali dojem, že je jejich armáda podstatně větší než ve skutečnosti. Tyto triky a také um jejich vojevůdců nesou své ovoce. Díky nim mongolská říše vzkvétá, ale všeho jen do času!   Mongolové v dobách své největší slávy – […]
premium
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím […]
Věda a vynálezy
Krále českého skla okradla konkurence
Výbuch odhodí Egermanna na dveře. Omdlí, a když po chvíli zase přijde k sobě, ucítí prudkou bolest. Leží v kaluži krve, vlasy má sežehnuté a na několika místech těla je ošklivě popálený. Brzy se ale dá zase dohromady a pokračuje ve svých experimentech!   Nikdo se neusmívá ani nepláče štěstím. Manželé Egermannovi by byli raději, […]
premium
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
enigmaplus.cz
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
Na území bolivijských And v nadmořské výšce 4000 metrů se nachází místo, jehož existence je záhadou. Ruiny chrámového komplexu zvaného Pumapunku jsou tvořeny kamennými bloky tak inženýrsky přesných tv
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
nasehvezdy.cz
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
Otočily se v manželství Romana Vojtka (53) a Petry Vojtkové (37) role a tentokrát to bude on, kdo bude žadonit o pozornost své lásky? Jeho žena totiž údajně začíná víc stavět samu sebe na první mí
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
skutecnepribehy.cz
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
Lhát se prostě nemá. Nikdy! Ani ve chvílích, kdy člověk nepřizná pravdu jen proto, aby udělal druhým radost. To mě naučila až moje dcera. Jako holka z vesnice jsem byla vychovávána tak, že musím být za každou cenu slušná. Vždy a všude, i v případě, že mi to nebude úplně po chuti. A tak jsem občas snědla to, co jsem
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
Svět zoologie přináší na jaře samé dobré zprávy! Pražská zoologická zahrada se pyšní hned dvěma novými gorilími mláďaty, z nichž nejmladší, samička Gaia, byla slavnostně pokřtěna ikonickou primatoložkou Jane Goodallovou. Zároveň se po desítkách let v české části Krkonoš objevil los evropský, a potvrdil tak dobrou kondici zdejší přírody. Tyto události nejenže ukazují na úspěchy
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
21stoleti.cz
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší plan
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Moje sousedka mi začala dělat problémy
nejsemsama.cz
Moje sousedka mi začala dělat problémy
Nikdy jsem si nemyslela, že se v důchodu budu muset znovu učit říkat „ne“. Jmenuji se Irena, je mi 70 let a až do nedávné doby jsem byla přesvědčená, že mám vcelku klidný a vyrovnaný život. Byla jsem dlouhé roky šťastně vdaná, manžela mi před časem bohužel vzala rakovina. Měli jsme jedinou dceru, ta se
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz