Odsouzená vražedkyně je vyváděna ze soudní síně, ve dveřích se ale ještě otočí a pronese nelítostnou kletbu, která se také zakrátko splní. Muž, který ji odsoudil, ji přežije o pouhé dva dny.
Je jen málo výše postavených mužů v Českém království než Vojtěch z Pernštejna (1490–1534). Zastává totiž funkci nejvyššího hofmistra a po nejvyšším purkrabím je tak druhým nejvýznamnějším zemským úředníkem.
Vlastní rodové panství v Pardubicích, skupuje další a další nemovitosti a jeho majetek se odhaduje na trojnásobek veškerého jmění rodu Rožmberků.
Jeho postavení je takové, že když umírá král Ludvík (1506–1526) a s ním i jeho dynastie Jagellonců po meči, je právě Vojtěch jedním z těch, o nichž se hovoří jako o možném kandidátovi na uvolněný trůn…
Odhalena kronikářem
V lednu 1534 předsedá Vojtěch z Pernštejna v Praze dvorskému soudu a před ním stojí obžalovaná žena. Je jí Kateřina z Komárova a na Pičíně (†1534), manželka karlštejnského purkrabího Jana Bechyněho z Lažan.
Protože manžel má na Karlštejně neustále plno práce, zůstává často sama a musí se starat o celé panství. A také ji nikdo nehlídá. To by přitom bylo velice potřeba.
Šlechtična si libuje v těžkých fyzických trestech pro své poddané a uchyluje se i k mučení, které zahrnuje sypání soli do otevřených ran, bičování, pálení vroucím olejem či stahování z kůže. Není divu, že se takové jednání doneslo i k Vojtěchovým uším.
Postaral se o to kronikář Václav Hájek z Libočan (†1553), působící v té době na Karlštejně.
Kolikrát zabíjela?
Vyšetřování skutků tyranky je zahájeno už 12. prosince 1531. Zpočátku to ovšem nevypadá na rychlé odsouzení. Podplacení či vystrašení svědkové pějí ódy na její vlídnost a přívětivost. Bije se za ni i její manžel, který obratně využívá svého vlivu a peněz.
Až kožešník Prokop Papež se odváží vypovídat, že Kateřina zabila jeho sestru. „Pověsila ji přes bidlo a moždíř k hlavě přivázala,“ vzpomíná. Pak už začnou dostávat odvahu i další obyvatelé panství.
Kateřina nakonec boj vzdává a přiznává se ke 14 vraždám, i když se šušká, že jich mohlo být nejméně dvakrát tolik.
Manželova pomsta
Jenže jaký rozsudek má Vojtěch vynést? Šlechtičnu není možné jen tak popravit, a tak soudce volí nezvyklé řešení. Odsuzuje vražedkyni k smrti, ale kat na ni nesáhne. Kateřina se stěhuje do hladomorny, kde má bídně zemřít bez jídla a vody.
Vydrží to dva týdny, než 15. března 1534 v kobce věže Mihulka na Pražském hradě umírá. Leckdo si v tu chvíli vzpomene na kletbu, kterou zuřivě pronesla při odchodu ze soudní síně na Vojtěchovu adresu.
„Stáhnu tě s sebou do pekla!“ zasyčela „česká Čachtická paní“, jak se Kateřině bude později přezdívat. Kdo by věřil takovým pověrám? Ale skutečnost je taková, že Vojtěch z Pernštejna dva dny po Kateřinině smrti ve svém paláci na Hradčanech umírá.
Rychle se šíří zvěsti, že Vojtěchova tvář či jeho tělo nesly stopy násilné smrti. Někteří věří prokletí, ti realističtější spíš uvažují o tom, že byl Vojtěch otráven. Pomstil se snad Jan Bechyně z Lažan za smrt své ženy?
Foto: wikimedia.com, historynewsnetwork.org, youtube.com