4. 4. 1968: Bojovník za práva lidí Martin Luther King zavražděn Jamesem Earlem Rayem v motelu Lorraine v Memphisu.    
Domů     Způsobilo rytířské klání epidemii moru?
Způsobilo rytířské klání epidemii moru?
Tržiště Smithfield

Na stromy obklopující londýnské tržiště Smithfield šplhají jako o závod mladí kluci. Z košatých korun chtějí přihlížet nadcházející podívané. Stejně jako většina obyvatel ostrovního království se roku 1467 nesmírně těší na chystaný rytířský turnaj. Ten ovšem už od počátku neprobíhá tak, jak si jeho pořadatelé vysnili…

V ruce Anthonyho Woodvilla (asi 1440–1483), lorda Scalese, je možné zahlédnout otevřený dopis a na lýtku zlatý podvazek. V roce 1465 totiž anglická královna přišla s nápadem uspořádat v Londýně opulentní rytířské klání. Důvodů má vícero.

Jednak chce lidem po letech bojů v rámci války růží dopřát trochu zábavy, zároveň by ráda více upevnila postavení Yorků v zemi. Navíc toužila získat mocného spojence – Burgundsko, píše britský historik Robin Neillands (1935–2006).

Síly mají během turnaje změřit dva nejvyhlášenější rytíři té doby, královnin bratr Woodville a Antoine Burgundský (1421–1504), levoboček vévody Filipa III. Dobrého (1396–1467).

Královna Alžběta Woodvillová (asi 1437–1492), choť Edwarda IV. (1442–1483), klání odstartuje tím, že sourozenci předá „vyzývací“ dopis a zlatý pás na lýtko.

Usilovně trénují

Bohatě nazdobenými londýnskými ulicemi, jež lemují davy zvědavců, projíždí početný průvod. Antoine Burgundský se do metropole nad Temží vypraví v doprovodu 400 rytířů, šlechticů a panošů.

Nestane se tak ovšem přímo po výzvě v roce 1465. Tehdy byl Bastard Burgundský (tak nelichotivě se Antoinovi v historii říkalo – pozn. red.) zaneprázdněn boji s Francouzi.

Na zápas tak došlo až o dva roky později, upozorňuje anglická historička Emma Levittová. Turnaj je domluven na červen 1467. Před jeho vypuknutím oba sokové usilovně trénují.

Královnin bratr cvičí na okraji hlavního města, syn Filipa Dobrého, který se honosí titulem hrabě de La Roche, se několik týdnů zdokonaluje v Dijonu. Na konci května se pak přeplaví přes kanál La Manche a na začátku června dorazí do Londýna.

Měření sil dvou nejvěhlasnějších rytířů doby bylo velmi tvrdé.
Měření sil dvou nejvěhlasnějších rytířů doby bylo velmi tvrdé.

Končí pod koněm

Z improvizované arény se ozývá hlasité ržání koní. Pro konání turnaje je vybráno rozlehlé tržiště Smithfield, které je vyklizeno a obehnáno dřevěnými tribunami. Klání začne za obrovského zájmu veřejnosti 11. června.

Řada mladíků ho dokonce sleduje z korun nedalekých stromů. Obsypané lidmi jsou samozřejmě i okolní domy. Rivalové proti sobě nejprve vyjedou s kopími. Oba dva ale minou, a tak se následně do sebe pustí meči.

Woodville pobídl oře a prudce narazil do Antoina, který spadl na zem, kde ho zalehl kůň,líčí Levittová. Burgundskému šampionovi se nic vážného nestane, jeho hřebec ale na následky zranění uhyne.

Obvinění z podvodu

Otřesený hrabě de La Roche se jen těžce zvedá ze země. Jakmile se vzpamatuje, obviní lorda Scalese z toho, že zbroj svého koně proti pravidlům opatřil ostrými bodci. Turnaj tak vůbec neprobíhá tak, jak by si král Edward IV. s chotí přáli.

Namísto velké slávy musí panovník záhy zažehnávat blamáž. Boj proto zastaví a vyzve lorda Scalese, aby mu svého vraníka ukázal. Ten k němu okamžitě přikluše.

Edward na sedle ani brnění nic závadného neobjeví, nebo to alespoň tvrdí… Následně hraběti nabídne jiného hřebce, aby mohlo klání pokračovat. Burgunďan o tom ale nechce ani slyšet, a tak je turnaj odložen na další den.

Jako na bitevním poli

Smithfieldské tržiště se rychle plní lidmi. Pokud panovník doufá, že druhý turnajový den přinese klidnější podívanou, tak se plete. Oba sokové stráví noc ve velkých stanech u arény, do níž vstoupí každý svým vchodem. Pak se do sebe pustí sekyrami.

Ztratili nad sebou veškerou kontrolu. Bojovali jako na bitevním poli, popisuje Levittová.

Navzájem se několikrát udeří takovou silou, až se jim na brnění objeví hluboké vrypy.Zdálo se nevyhnutelné, že boj skončí smrtí jednoho z nich, nebo obou, dodává historička.

Woodville dokonce během jednoho útoku rozřízne Burgunďanovo hledí. Opět proto zasáhne král, který po dvou hodinách klání ukončí s tím, že oba rytíři ukázali výjimečné nadání a jsou si víc než rovni…

Za oběť moru z roku 1467 padlo i několik členů parlamentu.
Za oběť moru z roku 1467 padlo i několik členů parlamentu.

Pohroma stíhá pohromu

Pohledný Antoine Burgundský náhle zesiná a divže se nesveze na zem. Jen pár dní po skončení turnaje, kdy nadále pobývá v Londýně, ho navštíví spěšný posel, jenž mu sdělí, že mu zemřel otec.

Na plánovaná jednání s anglickým králem tak prakticky nedojde a hrabě kvapně odcestuje domů. A záhy je ještě hůř. K dovršení všeho se vrátil mor a po celé zemi ho šířili diváci, kteří se vraceli z turnaje domů.

Událost, která slibovala spoustu nevinné zábavy, skončila pohromou, uvádí Neillands. Aby toho nebylo málo, brzy se opět rozhoří i válka růží. Edwarda IV. a královnu může těšit jediné – turnaj jim přece jen dopomohl získat burgundské spojenectví. To je následně stvrzeno svatbou panovníky sestry s novým vévodou.

Foto:: Wikimedia.org, Meisterdrucke.com

Zaostřeno na osobnosti
Schopná básnířka
Lucrezia Tornabuoniová (1427–1482) se dává do psaní veršů. Italská patricijka vytvoří nejvíce básní po smrti manžela Piera Medicejského. A jsou velmi dobré. Pochvalu si vyslouží i od básníka Angela Poliziana.
Rád zahradničí
Sultán Mehmed II. (1432–1481) se do dějin zapíše dobytím Konstantinopole. Nedlouho poté, co město získá, v něm začne budovat jednu zahradu za druhou. Panovník totiž miluje zeleň. Řadu květin ve svém paláci dokonce sám zasadí.
Miluje chůvu
Říše středu má nového císaře. Roku 1464 se jím stává Čcheng-chua (1447–1487). Velký vliv přitom na něj má jeho někdejší chůva. O téměř 20 let starší Wan Čen-er je tehdy už mladíkovou milenkou.
Vytváří oltář
Německý sochař Veit Stoss (1447–1533) začíná pracovat na své nejnovější zakázce. Po přestěhování do Krakova v roce 1477 pod jeho rukama vzniká oltář pro kostel Nanebevzetí Panny Marie. Výsledkem je skvost gotického sochařství.
Zaostřeno na dobu
Významné poselstvo
Na sklonku listopadu 1465 opouští Prahu poselstvo, vedené Jaroslavem Lvem z Rožmitálu. Do západní Evropy je vysílá král Jiří z Poděbrad, který doufá, že mezi panovníky získá spojence a ukáže, že Češi nejsou žádní kacíři.
Japonská stoletá válka
Na zemi leží stovky mrtvých. Roku 1467 přerůstají půtky mezi vlivnými klany Hosokawa a Jamana v krvavou válku. Ta nesmírně destabilizuje zemi. Následujících 100 let se v Japonsku nese ve znamení nepokojů a bojů.
Osudová svatba
Španělský Valladolid je svědkem mimořádné události. 19. října 1469 v něm potají uzavírají sňatek Isabela Kastilská a Ferdinand II. Aragonský. Svatba se ukáže jako nesmírně důležitá, neboť otevře cestu ke sjednocení Španělska.
První biliár
Truhlář Henri de Vigne si prohlíží výsledek své práce. Roku 1469 vyrábí pro francouzského krále Ludvíka XI. první biliárový stůl, potažený suknem. Jeho výška je uzpůsobena tak, aby panovník co nejméně namáhal nemocná záda.
Související články
reklama
Zajímavosti
Šoupli komunisté zachránce Zápotockého do kriminálu?
Přijelo si pro něj gestapo. Naloží ho do auta a odvezou do Prahy. Nacisté si pro Mikoláška nachystali obtížnou zkoušku. Má rozpoznat nemoci z 29 vzorků moči. Pohledem, tak jak to prý dělá vždycky! Janovi je jasné, že pokud se splete, domů se jen tak nevrátí. Pokud tedy vůbec… Dětství má provoněné nejrůznějšími rostlinami, protože jeho […]
premium
Začínal Velorex jako Ryba?
Hadraplán, montgomerák, netopýr či prchající stan. Tak se přezdívalo slavnému Velorexu. Dostat ho do výroby znamenalo obejít předpisy. Autor projektu se ale závratného úspěchu své tříkolky nedožil. Malá obec Parník u České Třebové není krátce před druhou světovou válkou ničím významná. Její obyvatelé to ještě nevědí, ale žije tu mladík, který ji jednou proslaví. Prozatím […]
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece […]
4 spory profesora Masaryka: Nebál se katolíků, ministra ani nenávisti davů
Zuřivý dav v pražské Thunovské ulici houstne. „Ty židovský zaprodanče!“ skandují rozvášnění studenti pod okny svého profesora. Ale diskutovat s ním se nikomu z nich nechce. Do zvolení Tomáše Garrigua Masaryka (1850–1937) prezidentem svobodného Československa to bude trvat ještě mnoho let, ale mladý politik a profesor už se veřejně angažuje v mnoha významných kauzách. Některé z nich mu dokonce přinesou […]
premium
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz