7. 7. 1456: Po pětadvaceti letech od svého upálení byla Johanka z Arku při opakovaném soudu zproštěna viny.    
Domů     Nejkrásnější knihovní sály: Který z nich střeží hejno netopýrů?
Nejkrásnější knihovní sály: Který z nich střeží hejno netopýrů?

K prvním tvůrcům i vlastníkům knih patří kláštery. Mít vlastní královskou knihovnu se stává otázkou prestiže až později. U nás se jí může pochlubit Přemysl Otakar II., který dostal darem z ciziny několik astrologických a astronomických děl.

Náruživými sběrateli spisů se stávají také univerzity, které se v Evropě rodí už od konce 12. století. S vynálezem knihtisku se v polovině 15. století tištěné knihy šíří i mezi šlechtu a bohaté měšťanstvo.

Sbírky se utěšeně rozrůstají a v osvícenském 18. století dochází ke zlomu, když se knihovny zpřístupňují veřejnosti, toužící po vzdělání. Tehdy se také budují velkolepé knihovní sály…

Příspěvek bohatého krále

Knihovna: Joanina

Místo: Coimbra, Portugalsko

Rozsah sbírek: 300 000 děl

Vedení nejstarší portugalské univerzity v Coimbře roku 1717 požádá krále Jana V. (1689‒1750) o příspěvek na zbudování knihovny. „Vaše plány jsou velmi skromné,“ odvětí panovník suše a pošle mnohem větší sumu, než o jakou si vzdělanci řekli.

Může si to dovolit, protože zlato přivážené z Brazílie mu utěšeně plní státní kasu. Díky němu pod taktovkou architekta Gaspara Ferreiry vznikají tři bohatě zdobené barokní sály, jejichž zdi lemují dubové police.

Aby se do nich nepustil hmyz, stejně jako do uskladněných knih a rukopisů, mají zde jeden trik. Prostory čítárny zaměstnanci a čtenáři sdílejí s kolonií netopýrů! Bát se jich ale nemusejí, přes den totiž tito létající savci spí.

Večer co večer ovšem knihovníci zakrývají regály s knihami těžkými plachtami, aby je ochránili před netopýřím trusem. Během noci okřídlení pomocníci vychytají všechny škůdce.

Pod palbou kritiky  

Knihovna: Rakouská národní

Místo: Vídeň, Rakousko

Rozsah sbírek: 7 400 000 děl

Habsburkové se samozřejmě pyšní vlastnictvím mnoha literárních děl.

Za základ jejich dvorské knihovny považují odborníci Evangeliář Jana z Opavy z roku 1368, zrod skutečné knihovny ale datují až do roku 1575, kdy jim holandský knihovník Hugo Blotius (1533–1608) sbírku katalogizoval.

Dveře k ní pro veřejnost otevírají v roce 1730, kdy ve vídeňském Hofburgu stavitel Joseph Emanuel Fischer von Erlach (1693‒1742), řídící se plány svého otce Johanna Bernharda Fischera von Erlach (1656‒1723), dokončuje sál určený přímo pro ni.

Na svou dobu dokonalý katalog v podobě kartiček vytváří roku 1780 archivář Gottfried van Swieten (1733–1803). Dobový tisk přesto nešetří kritikou, že bibliotéka málo slouží svým čtenářům, protože je otevřena jenom dopoledne.

Odpoledne si sem lidé mohou zajít pro knihu až v době Františka Josefa I. (1830–1916).

Pomohla jí revoluce

Knihovna: Sainte-Geneviève

Místo: Paříž, Francie

Rozsah sbírek: 2 000 000 děl

Svůj původ má už v temných dobách středověku, kdy se zde nachází konvent Sainte-Geneviève. Rozrůstání jejích sbírek pomůže hlavně Velká francouzská revoluce a napoleonské války, kdy řada zkonfiskovaných spisů z jiných klášterů putuje právě sem.

Už předtím ale byla přístupná veřejnosti. Pro ni v letech 1843–1850 buduje architekt Henri Labrouste (1801–1875) novou budovu s renesanční fasádou a s rozlehlým sálem, v němž nechává vyniknout železné prvky.

Přínos jezuitů

Knihovna: Národní v Klementinu

Místo: Praha, Česká republika

Rozsah sbírek: přes 7 500 000

„Českých knížek hubitelé lítí – plesnivina, moli, jezoviti,“ veršuje ve svém epigramu novinář Karel Havlíček Borovský (1821‒1856). Jezuitům ale trochu křivdí.

I když české knihy cenzurují a některé i pálí, na druhou stranu od svého příchodu do Čech v roce 1556 budují teologicky zaměřenou knihovnu úctyhodného rozsahu, která od roku 1722 slouží účelům jejich univerzity.

„Lepší kolej bez vlastního chrámu nežli škola bez knihovny,“ prohlašuje zakladatel pražské veřejné jezuitské koleje u sv. Klimenta Petr Canisius (1521‒1597). Jezuité tak položí základ budoucí největší knihovny v českých zemích.

Osvícená panovnice Marie Terezie (1717‒1780) ji roku 1777 vyhlašuje za Veřejnou c. k. Univerzitní knihovnu a otevře zájemcům o studium. V té chvíli ji již zdobí krásný barokní knihovní sál.

Foto: shutterstock.com, wikipedia.org

Související články
reklama
Zajímavosti
7 nejvýraznějších postav direktoria: Komu šel císař po porážce stavů po krku?
Dvacet kroků dlouhé i široké pódium, potažené černým suknem, je připraveno. Císařské vojsko obsazuje náměstí, aby zpacifikovalo možné nespokojence. Nikdo se ale nebouří. Všichni nejvýznamnější čeští rebelové už se shromažďují na cestu ke katovi, jsou dávno po smrti nebo za hranicemi. V Českém království to vře. Téměř stoletá nadvláda Habsburků už začíná být nesnesitelná. Stavové se […]
premium
Kauza pražského biskupa: Obvinili ho z pomoci kacířům
Když projíždí hlavní branou papežského paláce v Avignonu, je v něm malá dušička. Pražský biskup Jan IV. z Dražic nemá nejmenší představu, co všechno ho zde může čekat. Byl sem předvolán na kobereček – jako ochránce kacířů! V rukavičkách tu s ním tudíž jednat nebudou! Král Václav II. (1271–1305) se hluboce zamyslí. Má před sebou nelehké […]
Nepohodlný maršál Janoušek: O jeho plánu na útěk ví celá StB
Ve dvou válkách bojoval za svobodu své vlasti. Teď ji musí potupně opustit jako nejhorší zločinec. Šedý automobil Aero Minor startuje v podvečer 30. dubna 1948 z Prahy směrem k západním hranicím. Muž na jeho zadním sedadle věří, že po překročení „čáry“ ho čeká konec perzekucí. Události ale dostanou nečekaný směr.   Už delší dobu […]
premium
Husité potřebovali sanytrníka
Husitské vojsko dokončuje obklíčení dalšího města. To spoléhá na pevné hradby, ale kališníci nyní vykládají z vozů své nejmocnější zbraně – děla, která v jejich rukou píšou novou kapitolu válečnictví. Dělostřelectvo začíná pronikat do výzbroje evropských armád už před husitskými válkami, ale právě husité ho zvládnou využít dokonale. Nenechme se splést tím, že děla a další […]
Věda a vynálezy
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
Náhorní plošina se musí nejprve uhladit do roviny. Ač disponují primitivními nástroji, dávní Egypťané docílí toho, že rozdíl mezi nejvýše a nejníže položenou spodní hranou Cheopsovy pyramidy činí pouhých 2,1 centimetru. Jen o neuvěřitelnou jednu patnáctinu stupně se pak starověcí architekti odchýlí, když jednotlivé hrany faraonovy hrobky orientují podle světových stran. A to k jejich […]
premium
Oddal se Parkinson medicíně po zpackaném spiknutí?
K medicíně má dlouho vlažný vztah. Stačí mu, že ho slušně živí. Teprve když zkrachuje jeho politická „kariéra“, začíná se Parkinson více věnovat vědeckému bádání v několika lékařských oborech. Proslaví se hlavně popisem choroby, která se bohužel ani dnes nedá vyléčit.   Má spoustu zájmů. Zajímá ho chemie, botanika, geologie či paleontologie. Nic z toho ale mladičký James […]
Nepoctiví svícníci končili ve vězení
Knot svíčky se utápí v roztaveném vosku. Plamínek pomalu skomírá, až zhasne úplně. „To je dneska už třetí. Ale já jim to nedaruju!“ rozčílí se roku 1320 městský písař, který za soumraku dokončuje svůj zápis. Na adresu místních svícníků pronese pár nadávek, ale tím aféra neskončí.   Ve francouzském městečku Provins, ležícím asi 90 kilometrů jihovýchodně […]
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi! Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ryby v pivním těstíčku
tisicereceptu.cz
Ryby v pivním těstíčku
V pivním těstíčku chutnají výtečně nejen ryby, ale i vepřové maso. Můžete ale těstíčko použít i na různé druhy zeleniny, třeba na smažená kolečka cukety i cibulové kroužky. Ingredience na 4 porce
Francie: Sen gurmánů
epochanacestach.cz
Francie: Sen gurmánů
V posledních letech míří turisté nejen k moři nebo do hor, ale chtějí ochutnávat i neznámá jídla i nápoje, ať už v blízkých nebo vzdálených zemích. Říká se tomu gastroturistika a věnuje se jí čím dál více lidí. Proto jsme se rozhodli, že se tentokrát podíváme do některých sousedních zemí na to, co můžeme ochutnat.
Tajemství hrobky velkého císaře: Co střeží pasti v čínském podzemí?
enigmaplus.cz
Tajemství hrobky velkého císaře: Co střeží pasti v čínském podzemí?
Samostříly, které se aktivují nášlapem, potoky smrtící rtuti, či propadliště hluboká desítky metrů To vše a zřejmě mnohem více má chránit dosud nedobytou hrobku čínského císaře Čchin Š‘- chuang-ti.
Základní pravidla učení feng-šuej
nejsemsama.cz
Základní pravidla učení feng-šuej
Feng-šuej je starobylé čínské umění, které vám ukáže, jak být doma v harmonii s přírodními energiemi a přinést štěstí a lásku. Nejdůležitější zásadou feng- -šuej je udržování čistoty a pořádku. Chaos blokuje tok pozitivní energie a může negativně ovlivnit celý váš život. Základní životní energie se pak nazývá čchi a udržuje rovnováhu a harmonii v přírodě i v lidském těle. Vchod do
Rezidence, která se dotýkala hvězd
rezidenceonline.cz
Rezidence, která se dotýkala hvězd
Před dvaceti lety byli Jennifer Aniston a Brad Pitt nejoblíbenějším párem showbyznysu. V roce 2001 si spolu koupili rezidenci, kterou užívali pouhých pět let, než se rozešli a opustili ji. Dům s pěti ložnicemi a spoustou koupelen však stále nese jejich otisk. Brad Pitt a Jennifer Aniston udělali radost fanouškům po celém světě, když oznámili,
Líbím se mu, jaká jsem!
skutecnepribehy.cz
Líbím se mu, jaká jsem!
Jako dítě jsem utrpěla ošklivé popáleniny na obličeji. Myslela jsem si, že jsem ošklivá a že nikdy nepoznám lásku… Když mi bylo devět let, hrála jsem si s partou stejně kamarádů v lese. Chodili jsme tam do opuštěného rozbořeného domu. Jednoho dne jsme se rozhodli, že si tam uděláme ohýnek. Plameny kolem mě Klukům nešel rozdělat oheň, a tak
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
panidomu.cz
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice
Ragdoll vás okouzlí
epochalnisvet.cz
Ragdoll vás okouzlí
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes.   Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem.
Morávková se stala obětí podvodu!
nasehvezdy.cz
Morávková se stala obětí podvodu!
Herečka Dana Morávková (52) si obvykle dává velký pozor, aby neskočila nějakému podvodníkovi na špek. Jenže tentokrát se jí to nepovedlo! Naletěla, když ji lákali na charitu v Africe. Morávková je z
Italské námořnictvo opět zvolilo Squale jako své oficiální hodinky
iluxus.cz
Italské námořnictvo opět zvolilo Squale jako své oficiální hodinky
Hodinářská značka Squale s hrdostí představila zcela nový model náramkových hodinek 1521 Marina Militare. Jedná se o limitovanou edici čítající 500 kusů, které vznikly k oslavě 65 let existence této h
Zbaví se lidstvo alergií? Naděje je v nedohlednu…
21stoleti.cz
Zbaví se lidstvo alergií? Naděje je v nedohlednu…
Po lezavém zimním období většina lidí s nadějí vyhlíží jaro. Ale zdaleka ne všichni se z nastupujícího oteplení tetelí blahem. Už v březnu se do ovzduší uvolňuje pyl ze stromů a dubnu se sezóna alerge
Člověk je stonásobně častější žhář než příroda
epochaplus.cz
Člověk je stonásobně častější žhář než příroda
Požáry jsou jedním z největších nebezpečí, kterým lidstvo čelí, a to od nepaměti. Už ze stínů starověku vystupují plameny a kouř, které v roce 48 p. n. l. změnily v popel 600 000 papyrových svitků nenahraditelné moudrosti a historie v útrobách shořelé Alexandrijské knihovny. Vládcové s puncem tyrana se však nikdy nepoučí. A lid je nucen prožívat hrůzu ohnivého pekla