22. 11. 1963: V texaském Dallasu byl zavražděn americký prezident John Fitzgerald Kennedy.    
Domů     Rudolfinská Praha: Bylo císařské sídlo centrem zločinu?
Rudolfinská Praha: Bylo císařské sídlo centrem zločinu?

Jeho bratři a strýcové chtějí více politické moci a peněz. Zároveň na něj tlačí, aby se nastálo usadil ve Vídni. Rádi by ho měli pod kontrolou! Rudolf II. je z jejich neustálých nářků nešťastný. „Fňukající“ příbuzní mu lezou krkem. V něčem jim nakonec ustoupí, ale z Rakouska své říši vládnout rozhodně nebude!

Napjaté vztahy s rodinou jsou jednou z příčin, proč Rudolf II. (1552–1612) z Vídně prchá. Za nové sídelní město si vybere Prahu, kterou velmi dobře zná.

V minulosti v ní často pobýval a na jeho příkaz se začal rekonstruovat chátrající Pražský hrad. Císaře neodradí fakt, že zde nedávno řádil mor a město je proti dalším případným epidemiím v podstatě bezbranné.

Nevadí mu ani to, že katolická menšina nemá v české metropoli zrovna na růžích ustláno a zdejší evangelíci jsou připraveni bránit svou víru i silou. Ne, Habsburk nebere tato rizika na lehkou váhu.

Nicméně v mnoha jiných, pro něj důležitých ohledech Praha nad Vídní jednoznačně vítězí, a proto se rozhodne pro ni.

Snadno se tu schová

Z Čech je blíž do římskoněmecké říše, kde také vládne, a zároveň dál od neklidné hranice s Osmanskou říší. V Praze panuje čilý hospodářský ruch, město má vynikající spojení se světem a zdejší společenský život je na vysoké úrovni.

To by však pro Rudolfa, u něhož se od roku 1578 projevují známky duševní nemoci, bylo málo. Klíčovou roli při jeho volbě nového sídla sehrají subjektivní důvody.

„V Praze mu vyhovovalo příjemné klima bez velkých výkyvů, blízkost krásných lesů na královských panstvích v Polabí a při pohledu z oken hradního paláce i malebná scenerie města samotného,“ píše historik Josef Janáček (1925–1994).

Císař se na Pražském hradě cítí bezpečně. Má z něj dobrý přehled o dění ve městě, ale současně je od jeho cvrkotu vzdálen tak, jak potřebuje. A to platí i pro samotný hradní areál.

V rozlehlých prostorách sice neustále pulsuje život, ovšem Rudolf, pokud ho přepadne melancholie nebo záchvat vzteku, může před dvořany utéct do svých komnat.

Všechno sice není růžové, ale celkově česká metropole díky císaři vzkvétá.
Všechno sice není růžové, ale celkově česká metropole díky císaři vzkvétá.

Překvapení na sněmu

Původně chtěl do Prahy přijet už na jaře 1583, jenže tehdy tam ještě doznívala morová epidemie. Proto se nakonec objevuje ve městě až v říjnu, a to bez velkých fanfár, což si výslovně přál.

Nikdo – Pražané ani jeho dvořané – zatím netuší, jak dlouho se tu zdrží tentokrát. Rudolf provede inspekci rekonstruovaného Hradu, a sotva se trochu zabydlí, svolá na 20. listopad zemský sněm. „Hodlám se v Praze usadit natrvalo!“ vyrazí všem přítomným dech.

„Vybral jsem si ji kvůli přízni, kterou chovám k tomuto slavnému království a národu českému.“ Přítomným stavům se taková slova poslouchají moc dobře. Správně ale tuší, že zadarmo to nebude. Rudolf po nich na oplátku chce souhlas k výběru zvláštní daně.

Získané peníze hodlá použít na další stavební úpravy Hradu. „Není v něm dost pohodlí pro mě ani pro úřady,“ argumentuje. Stavové, kteří se s ním jindy handrkují o každý groš, mu bez váhání vyjdou vstříc.

Navrch přidají tučnou sumičku na snížení královského dluhu. Obojí udělají rádi, vždyť císař splnil jejich dlouholeté přání!

Bytová krize

Pražané horkou novinku uvítají vesměs s nadšením. Vědí, že císařova trvalá přítomnost městu hospodářsky pomůže a jeho prestiž jen vzroste. Nicméně první měsíce po Habsburkově „velkém stěhování“ pro ně nejsou zrovna jednoduché. Rudolfův dvůr čítá na 700 osob.

Když se k tomu připočtou jejich rodinní příslušníci a služebnictvo, do Prahy, která má tehdy přibližně 40 000 obyvatel, přibude najednou dalších několik tisícovek lidí! Najít pro ně nový domov dá spoustu práce.

„Bezprostředním důsledkem této invaze bylo zvyšování cen domů, prudká vlna nové výstavby a především rozšiřování, přistavování a modernizace domů starých,“ upřesňují současní historikové Jaroslava Hausenblasová a Michal Šroněk.

Kriminalita vzrostla. Bandy všehoschopných lupičů řádí ve městě i jeho okolí.
Kriminalita vzrostla. Bandy všehoschopných lupičů řádí ve městě i jeho okolí.

V noci vládnou Italové

Brzy se objevuje další problém – kriminalita ve městě rapidně vzroste! Praha se totiž kvůli Rudolfovu přestěhování stává nejenom centrem politického, společenského a kulturního života habsburské monarchie, ale i metropolí zločinu!

Kdo nemusí, po setmění raději nechodí ven. V ulicích řádí organizované bandy Italů (ti po Němcích představovali nejpočetnější skupinu přistěhovalců do města), jež nemají s nikým slitování.

„Začíná zde být nebezpečno, protože je tu mnoho zlých kumpánů, kteří mordují lidi bez jakékoli příčiny, jak se stalo za posledních dvou večerů, kdy ne jeden, ale čtyři lidé byli probodnuti, a to pouze na Malé Straně, aniž se podařilo zjistit, kdo to spáchal,“ líčí dobové prameny.

Nehledě na tyto i jiné problémy však každý soudný člověk nakonec musí uznat, že Praha na přítomnosti císařského dvora všeobecně vydělává.

*** Turky rozpráší smrad! ***

* Rudolfinská Praha má pověst zapáchajícího města…Většinu ulic (dlážděné byly jen hlavní tepny) lemují po obou stranách strouhy, do nichž lidé lijí splašky z kuchyně a obvykle i vlastní výkaly.

* Na nezpevněných cestách navíc často pobíhají prasata a provoz brzdí i kupky hnoje a odpadků.

* Všudypřítomný zápach zaskočí i britského šlechtice Charlese Blounta (1563–1606), který České království navštěvuje v 90. letech 16. století: „Kdyby přitáhli Turci k městu, jsou jen dvě naděje: buď je odežene vojsko, nebo je rozpráší smrad pražských ulic!“

Foto: wikipedia.org, Koláž Tomáš Benda

Související články
reklama
Zajímavosti
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé […]
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741), […]
premium
4 luxusní sídla krále Jana: Jedno zdědil po odsouzeném padělateli
Jan Lucemburský vyhlédne z velkého zdobeného okna. To, co spatří, mu snad na chvíli připomene ráj na zemi. Uprostřed rozkvetlé zahrady, plné růží, se nachází bazén s průzračnou vodou, kterou čeří klokotající fontána. „Vyplatí se být spojencem francouzského krále,“ probleskne možná českému panovníkovi na okamžik hlavou. Nikde nevydrží příliš dlouho, nejméně pak ve svém – […]
premium
Těšil se kat Huss pověsti zázračného lékaře?
Sotva potřetí zaťukal, dveře se otevírají. „Rychle dovnitř,“ pobídne ho polohlasem sluha, zatímco očima bedlivě prohlíží okolí. Snad je nikdo nevidí. Návštěvník vklouzne dovnitř, sundá kápi a nechá se uvést k nemocnému. Kdyby někdo věděl, že místního pána ošetřuje popravčí, to by byl poprask. Ale co naplat, lékaři si nevědí rady a kat má pověst […]
Věda a vynálezy
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!   Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní […]
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…   Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 […]
5 odvážných předpovědí futuristů: Vymýtíme komáry i lidskou hloupost
Optimismus. Ten je patrný z většiny předpovědí, které v první polovině 20. století vědci činí. Věří, že jakmile se kalendář převalí přes jubilejní rok 2000, lidstvo vyřeší většinu svých problémů – od těch závažných až po ty malicherné…   Průmyslová revoluce je na přelomu 20. století již zajetá věc a její plody se zákonitě promítají do každé […]
premium
6 průkopníků letectví: Opisovali od ptáků, riskovali životy a neuměli přistát
Otvor v silné zámecké zdi je hotov. Probouranou dírou se vrhá do neznáma odvážlivec se svým létajícím strojem. Vzlétne k nebi, nebo skončí v hromadě trosek na dně příkopu o dvě patra níž? Letectví je ještě v plenkách, ale do experimentů ve vzduchu se aktivně zapojují i Češi. Někteří se potýkají s neúspěchy, jiní se proslaví i v evropském měřítku. Balony […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Pojďte se projít po mostě
epochanacestach.cz
Pojďte se projít po mostě
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz