21. 6. 1791: Na Staroměstském náměstí bylo popraveno 27 vůdců stavovského povstání. Nejhůř dopadl Ján Jesenský, kterému byl nejprve vyříznut jazyk, poté byl sťat, jeho tělo bylo rozčtvrceno a části těla nabodnuty na kůly.    
Domů     Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Pardubické mlýny

Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti.

Umění, které mele

Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi, a ti se rozhodnou vybudovat tu mlýnský komplex, který se stane uměleckým dílem.

Ve výběru architekta mají šťastnou ruku. Mladý a nadějný Josef Gočár (1880–1945) z nedalekého Semína sice teprve nedávno ukončil studia u věhlasného Jana Kotěry (1871–1923), ale možná právě proto má hlavu plnou vizí o stavbách budoucnosti.

Pardubický Babylon

Do vnitřního uspořádání automatických mlýnů nadšený architekt příliš zasahovat nemůže, to je dáno rozmístěním technologických zařízení, ale vnější podoba je zcela na něm.

Gočár volí kubistickou variaci na velkolepou Ištařinu bránu, která byla pýchou Babylonu před 2500 lety, a odpovídá tomu i použití režného zdiva ze světlých a tmavých cihel.

V roce 1910 mají po dvou letech stavby Pardubice monument, který vstoupí do učebnic architektury.

Krása se rodí z popela

Technologie je ve své době ta nejmodernější, jakou je možné získat, ale přesto konstruktéři nepomyslí na všechny detaily. Moučný prach, který se léta nenápadně usazuje pod násypkou v nejvyšším patře, je náchylný k samovznícení.

V noci z 19. na 20. června 1919 se oheň rychle šíří do mlýnice a skladiště a celá budova je vážně poškozena. Neuplyne však ani měsíc a Josef Gočár už předkládá výkresy nových fasád.

Přistavuje další patro a k zajištění požární bezpečnosti přidává vodní věž nad čistírnou. Ta spolu s cimbuřím na okolních zdech vtiskne areálu dojem elegantního zámku.

Pečlivě střežené vibrace

Mlynář z poloviny 16. století by možná ani nepoznal, k čemu všemu zdejší vybavení slouží. Automatické mlýny tvoří soustava osmi propojených druhů mlýnů. Zrno začíná svou cestu v nejvyšším patře a postupně se rozděluje na samostatné fragmenty.

Mlýny tak současně připravují několik druhů mouky. Konstruktéři musejí myslet i na bezpečnost.

Nesmírné vibrace obří převodovky, které rozechvívají budovu při mletí, potlačuje důmyslný systém, rozkládající frekvence jednotlivých strojů tak, aby se nikdy nespojily do nebezpečné úrovně a nenarušily statiku objektu.

Znamená to konec?

Automatické mlýny jsou pýchou i obživou Pardubic, ale druhá světová válka všechno změní. Ještě před ní Winternitzové mlýny prodávají a z jejich židovské rodiny pak jen málokdo přežije nacistické řádění. Po válce čeká mlýny znárodnění.

V sousedství vzniká neméně gigantická pekárna, vzápětí je přistavěno moučné silo. A po roce 1989 se začíná osud automatických mlýnů naplňovat.

Prohrávají neustálý boj s hygienickými limity prachu a hluku uprostřed stále hustěji zalidněné oblasti, také nezbytná kamionová doprava neúměrně zatěžuje místní ulice i mosty. V roce 2013 se v Gočárových mlýnech mele naposledy.

Návrat k pýše

Co bude s mlýny dál? Vnitřní technologie je dávno tatam, zbývá prázdná budova jako elegantní slupka. V roce 2015 získává celý komplex nové majitele. Manželé Lukáš a Mariana Smetanovi nyní drží v ruce svazek 212 klíčů od všech prostor komplexu.

Tak trochu kopírují přístup bratrů Winternitzových. I oni se dávají dohromady s mladým, nadějným architektem.

Ten, který se pustí v Gočárových stopách, se jmenuje Zdenek Balík a jeho snem je vytvořit z mlýnů čtvrť zahrnující bydlení, kancelářské prostory i místa pro pořádání kulturních akcí.

Přidávají se další veličiny současné české architektury jako Petr Všetečka, Josef Pleskot nebo Jan Šépka a Pardubice už zase můžou být na své automatické mlýny pyšné.

Pulzující čtvrť

Nový areál se dočká slavnostního otevření v roce 2023. Je tu vstupní park, sídlí tu pobočka Turistického informačního centra, láká multifunkční sál s terasou, nabízející impozantní výhled na město a okolí.

V hlavním sile sídlí Gočárova galerie, severní část obsazuje vzdělávací centrum Sféra a městská galerie současného umění GAMPA. „Od začátku jsme chtěli, aby mlýny ožily, a proměnily se tak v pulzující městskou čtvrť, kam může přijít každý,“ pochvaluje si Lukáš Smetana.

Foto: filmcommission.cz
Související články
reklama
Zajímavosti
Kaplani se obětovali pro mladé vojáky
Je klidná, chladná noc. Na americkém parníku SS Dorchester už spí všichni, kteří nemusejí být na hlídce. Krátce před první hodinou ranní se ale plavidlo stane cílem útoku německé ponorky. Dorchester asi s 900 lidmi na palubě jde okamžitě ke dnu. A záchranných vest není dost!   Původně byla postavena jako civilní zaoceánská loď, s […]
Giacomo Casanova: Na stará kolena ho sžírala nuda
Protáhne se otvorem, vyrubaným ve zdi železnou tyčí, přeleze po střeše a vikýřem skočí zpátky do budovy věznice. Dobrodruh, špion a vzor všech svůdníků právě zahajuje svůj slavný útěk z benátského vězení. Budoucí spisovatel a dobrodruh Giacomo Casanova (1725–1798) přichází na svět v benátské ulici Calle della Commedia, což je příznačné, protože jeho rodiče Gaetano (1697–1733) a […]
premium
Město Idu získalo nezávislost jen na pár stovek let
Žhavé slunce propaluje kůži až do morku kostí. Muž na koni spatří na obzoru budovy. „Trochu neplánovaná zastávka, ale proč ne,“ pomyslí si. Když pár minut poté projíždí branou města Idu, on i jeho kůň už melou z posledního.   Nejvyšší čas svlažit hrdlo. Přijel sem poprvé a nákladnost staveb ho přesvědčila, že tady žijí bohatí […]
Džentlmenství na moři rozstřílel americký bombardér
„Snížit rychlost,“ nařizuje velitel německé ponorky U-156. Po třech minutách vysílá torpéda k britskému parníku. Když se vynoří, aby zajal důstojníky potápějící se lodi, spatří ve vlnách zmítat se stovky lidí. Tohle nečekal. Korvetní kapitán Werner Hartenstein (1908–1943) hlídkoval 12. září 1942 se svou U-156 u pobřeží západní Afriky, zhruba mezi Libérií a ostrovem Ascension, když […]
premium
Věda a vynálezy
Nepoctiví svícníci končili ve vězení
Knot svíčky se utápí v roztaveném vosku. Plamínek pomalu skomírá, až zhasne úplně. „To je dneska už třetí. Ale já jim to nedaruju!“ rozčílí se roku 1320 městský písař, který za soumraku dokončuje svůj zápis. Na adresu místních svícníků pronese pár nadávek, ale tím aféra neskončí.   Ve francouzském městečku Provins, ležícím asi 90 kilometrů jihovýchodně […]
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi! Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká […]
Koncentrační tábor Dora: Sabotovali zde vězni výrobu superzbraní?
„3… 2… 1… zážeh!“ odpočítává německý důstojník test raketového motoru. Ten však jenom zachrčí a pak umlkne. Něco je špatně. Zjistit příčinu jeho nefunkčnosti a napravit ji zabere další dlouhé měsíce – z toho nebudou mít v Berlíně radost. Spojenci ve stejnou dobu už postupují k městu z obou stran.   Je to zbraň, která […]
premium
Vznikl první benzinový vůz v Adamově?
Ruční vozík se spalovacím motorem, který musí být veden, neboť mu chybí řízení. Nějak tak prý vypadá vůbec první benzinový automobil, který je v roce 1870 vyroben v adamovských strojírnách. Jeho majitel, rakouský vynálezce Siegfried Marcus, ho však veřejnosti nikdy nepředstaví!  Skoro se to nedá řídit, hází to sebou ze strany na stranu a pak následuje náraz […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou