13. 7. 587 př. n. l.: Babylonský král Nabukadnesar II. nechal srovnat se zemí Šolomounův chrám v Jeruzalémě a velkou část židovského obyvatelstva odvedl do zajetí.    
Domů     Čelili Schwarzenbergové vzpouře kvůli omylu?
Čelili Schwarzenbergové vzpouře kvůli omylu?

Hejtman Záhorka marně vyhlíží robotníky, kteří se už dávno měli dát do práce. Zatím ale nedorazil jediný. „Karabáč na ně!“ běsní. Jak hejtman jihočeského Protivína následně zjistí, poddaní se vzbouřili.

Záhorka je sice známý jako bezcitný tyran, rebelie na schwarzenberském panství má ovšem jinou příčinu než jeho kruté chování.

Ve tvářích obyvatel Protivína je patrná úleva. V roce 1711 totiž panství kupuje 31letý kníže Adam František ze Schwarzenbergu (1680–1732), proslulý svou mírnou a rozvážnou povahou.

Lidé mají za to, že se díky tomu situace v jižních Čechách výrazně zlepší. Protivín totiž do té doby vlastnili neoblíbení Trauttmansdorffové.

„Všeobecně se o tom mluví, že v celých Čechách není krutějšího pána nad hraběte Trauttmansdorffa v Protivíně,“ stěžoval si třeba prachatický vikář na sklonku 17. století.

Oním hrabětem byl Zikmund Ludvík (1651–1707), který neváhal své poddané trestat bitím, vězněním či sezením na dřevěném oslu.

Nenáviděný šlechtic ale roku 1707 zemřel a po sobě zanechal takové dluhy, že Trauttmansdorffům nezbylo než o čtyři roky později panství nedaleko Písku prodat.

Kníže Adam František koupil Protivín roku 1711. Výnosy nebyly velké.
Kníže Adam František koupil Protivín roku 1711. Výnosy nebyly velké.

Dostanou karabáčem

Po zkrvavených zádech odbojných Jihočechů sviští bič. Protivínští si od nového majitele hodně slibují, už roku 1716 ale proti svému pánovi povstanou. Na jaře se několik dní odmítají dostavit na robotu.

Nedávno dosazený hejtman Václav Antonín Záhorka, jenž si ovšem už stihl místní znepřátelit, zuří a nechává rebelanty potrestat karabáčem. Když se o tom dozví sám kníže, napomene ho a poručí mu, aby byl příště mírnější.

Mylně se domnívá, že je lapálie u konce. To se ovšem plete. Obyvatelé totiž i poté odmítají robotovat.

„Žádám exemplární trest pro hlavní buřiče,“ otočí rychle Adam František ze Schwarzenbergu, který se začne obávat, aby se vzpoura nerozšířila na jiná jeho panství.

Hejtman Záhorka nechal buřiče přetáhnout karabáčem po zádech.
Hejtman Záhorka nechal buřiče přetáhnout karabáčem po zádech.

Nešťastná upomínka

Hlava schwarzenberského rodu je údivem bez sebe. „To snad ani není možné,“ říká si zřejmě v duchu Adam František, když se dozví důvody vzpoury. Povstání totiž vypuklo kvůli mýlce, respektive kvůli dvěma na sebe navazujícím omylům.

Na začátku roku 1716 byl poddaným úředně připomenut robotní patent z roku 1680. „Poddaní se domnívali, že jde o novou úpravu,“ píše historička Antonie Kolafová (1909–1996).

A co víc, dokument si na Protivínsku vyložili tak, že přináší zmírnění roboty. Dosud zde lidé na panském majetku museli sloužit šest dní v týdnu.

V patentu se ale primárně hovoří o třídenní robotě, čehož se Jihočeši chytili a nechtěli si nechat vymluvit, že tomu tak není. Nicméně se pletou. Dokument totiž umožňuje i delší robotu.

Výhrůžka pouty

V útrobách protivínského zámku to vře. Na 10. června 1716 je sem svoláno jednání mezi rebely a vrchností.

„Proč se nyní bouříte, když jste v minulosti snášeli horší nakládání?“ ptá se vzbouřenců krajský hejtman Jan Vojtěch Zádubský (†1724). Odpovědi se nedočká.

Rychtáři místo toho zopakují, že žádají o ulehčení práce na panském majetku a nakonec dosáhnou svého. Kníže jim vyjde vstříc a sníží robotu na čtyři dny v týdnu od šesti hodin ráno do pěti hodin odpoledne s dvouhodinovou polední přestávkou.

Celkem tak musí pracovat 36 hodin. Část vzbouřenců přesto není spokojená. „Kdo by se nepodrobil, v poutech bude odeslán do Prahy,“ varuje je krajský hejtman. Po jeho slovech otočí i poslední buřiči.

Protivínští měli na Schwarzenbergy zlost i kvůli výstavbě nového rybníku.
Protivínští měli na Schwarzenbergy zlost i kvůli výstavbě nového rybníku.

Přijdou o grunty

Úmluva o robotě míří před císaře Karla VI. (1685–1740), který ji ještě téhož roku schválí. Adam František ze Schwarzenbergu si tak může zhluboka oddechnout. Hrozba rozšíření revolty je zažehnána.

Krátkozraký císař, jenž později Adama Františka omylem zastřelí při lovu, schválí také knížetem navržené tresty pro tři největší buřiče. Nejhůře dopadne jistý Pavel Tichava, jenž je odsouzen ke třem měsícům veřejných prací.

Po odpykání trestu je stejně jako jeho dva kumpáni navíc zbaven gruntu. Adam František poté na Protivínsku výrazně utáhne šrouby. Zdejším poddaným zakáže poskytovat obilní půjčky a přívarky piva pro vojenské průchody, z čehož jim plynuly zisky.

Hrozí další chaos

Lidé jsou opět lehce vyvedení z míry. „Je to zase jen nějaké úřední připomenutí, nebo nový výnos?“ ptají se jeden druhého. Nedlouho po vzpouře se jim dostane do rukou další listina upravující robotu. Sám císař totiž roku 1717 vydá nový patent.

A světe div se, stanoví v něm pracovní povinnost na tři dny v týdnu od slunka východu do slunka západu. Obyvatelé Protivína si s dokumentem zřejmě nevědí moc rady, a proto raději trvají na původní úmluvě s knížetem.

„Všichni rychtáři a konšelé z panství Protivín jménem celých obcí prohlásili, že chtějí zůstat u dohody uzavřené v roce 1716,“ potvrzuje Kolafová. Ač nemusejí, nadále tak robotují čtyři dny v týdny místo tří.

*** Upírka z Krumlova ***

* Zsinalé pohublé tváře dávají tušit, že kněžna Eleonora Amálie (1682–1741) na tom není zdravotně nejlépe. Poddaní dokonce manželku Adama Františka ze Schwarzenbergu překřtí na „upíří princeznu“.

* Když chtěla otěhotnět, začala totiž pít vlčí mléko. „O něm se tradovalo, že může pomoci ženám ke zvýšení plodnosti,“ vysvětluje českokrumlovský kastelán Pavel Slavko.

* Po manželově smrti navíc kněžna výrazně zhubne a ztratí přirozenou barvu. Ve dne spí a v noci naopak bloumá po svém panství. Lidé proto mají strach, že se proměnila ve vampýra. Ve skutečnosti ale Eleonora zřejmě trpěla rakovinou.

Foto: wikipedia.org, nydamprintsblackandwhite.blogsport.com

Související články
reklama
Zajímavosti
Tito v Modrém vlaku svezl Kleopatru i Alžbětu II.
Poznat je už z dálky. Vlakový speciál prezidenta Tita je totiž oproti běžným vlakům jugoslávské železnice natřen namodro. Podle toho také dostává svůj název, který v originále zní Plavi voz. Na jeho stavbě a vybavení se nešetřilo, a byť jde o socialistický expres, zařízen je v západním stylu.   Josip Broz Tito (1892–1980), prezident bývalé […]
Impozantní díla: Pernštejnové na Pardubicku zkrotili vodní živel
Strážný z věže hradu Kunětická hora upírá svůj zrak k západu. Tam se leskne obrovská vodní plocha Čeperky, tehdy největšího rybníku v Českém království. Na muži je, aby pohlídal, že se v jeho okolí neděje žádná nepravost. Vždyť tam mají Pernštejnové uschovaný svůj poklad – tuny živých kaprů! Kouzlo rybníkářství na Pardubicku objevili jako první […]
premium
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak… Proti strachu z létání Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti […]
Dánský král utopil Stockholm v krvi
Ulicemi Stockholmu proudí krev, promísená s deštěm. Stéká z Velkého náměstí po masové popravě více než 80 lidí. O hlavu přišli nepohodlní šlechtici, měšťané, ale i divák, který jen plakal nad tou hrůzou. Jeden den na ta jatka nestačil. Dánský kat potřeboval ve Stockholmu dva dny v listopadu 1520, aby sprovodil ze světa 82 narychlo odsouzených. Patří […]
premium
Věda a vynálezy
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
Náhorní plošina se musí nejprve uhladit do roviny. Ač disponují primitivními nástroji, dávní Egypťané docílí toho, že rozdíl mezi nejvýše a nejníže položenou spodní hranou Cheopsovy pyramidy činí pouhých 2,1 centimetru. Jen o neuvěřitelnou jednu patnáctinu stupně se pak starověcí architekti odchýlí, když jednotlivé hrany faraonovy hrobky orientují podle světových stran. A to k jejich […]
premium
Oddal se Parkinson medicíně po zpackaném spiknutí?
K medicíně má dlouho vlažný vztah. Stačí mu, že ho slušně živí. Teprve když zkrachuje jeho politická „kariéra“, začíná se Parkinson více věnovat vědeckému bádání v několika lékařských oborech. Proslaví se hlavně popisem choroby, která se bohužel ani dnes nedá vyléčit.   Má spoustu zájmů. Zajímá ho chemie, botanika, geologie či paleontologie. Nic z toho ale mladičký James […]
Nepoctiví svícníci končili ve vězení
Knot svíčky se utápí v roztaveném vosku. Plamínek pomalu skomírá, až zhasne úplně. „To je dneska už třetí. Ale já jim to nedaruju!“ rozčílí se roku 1320 městský písař, který za soumraku dokončuje svůj zápis. Na adresu místních svícníků pronese pár nadávek, ale tím aféra neskončí.   Ve francouzském městečku Provins, ležícím asi 90 kilometrů jihovýchodně […]
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi! Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
epochaplus.cz
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Jaký muž se k vám hodí?
nejsemsama.cz
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají