11. 4. 1549: Nakladatel Jiří Melantrich z Aventina dokončil tisk prvního vydání své Bible, později známé jako Bible Melantrichova či Melantriška.    
Domů     Čelili Schwarzenbergové vzpouře kvůli omylu?
Čelili Schwarzenbergové vzpouře kvůli omylu?

Hejtman Záhorka marně vyhlíží robotníky, kteří se už dávno měli dát do práce. Zatím ale nedorazil jediný. „Karabáč na ně!“ běsní. Jak hejtman jihočeského Protivína následně zjistí, poddaní se vzbouřili.

Záhorka je sice známý jako bezcitný tyran, rebelie na schwarzenberském panství má ovšem jinou příčinu než jeho kruté chování.

Ve tvářích obyvatel Protivína je patrná úleva. V roce 1711 totiž panství kupuje 31letý kníže Adam František ze Schwarzenbergu (1680–1732), proslulý svou mírnou a rozvážnou povahou.

Lidé mají za to, že se díky tomu situace v jižních Čechách výrazně zlepší. Protivín totiž do té doby vlastnili neoblíbení Trauttmansdorffové.

„Všeobecně se o tom mluví, že v celých Čechách není krutějšího pána nad hraběte Trauttmansdorffa v Protivíně,“ stěžoval si třeba prachatický vikář na sklonku 17. století.

Oním hrabětem byl Zikmund Ludvík (1651–1707), který neváhal své poddané trestat bitím, vězněním či sezením na dřevěném oslu.

Nenáviděný šlechtic ale roku 1707 zemřel a po sobě zanechal takové dluhy, že Trauttmansdorffům nezbylo než o čtyři roky později panství nedaleko Písku prodat.

Kníže Adam František koupil Protivín roku 1711. Výnosy nebyly velké.
Kníže Adam František koupil Protivín roku 1711. Výnosy nebyly velké.

Dostanou karabáčem

Po zkrvavených zádech odbojných Jihočechů sviští bič. Protivínští si od nového majitele hodně slibují, už roku 1716 ale proti svému pánovi povstanou. Na jaře se několik dní odmítají dostavit na robotu.

Nedávno dosazený hejtman Václav Antonín Záhorka, jenž si ovšem už stihl místní znepřátelit, zuří a nechává rebelanty potrestat karabáčem. Když se o tom dozví sám kníže, napomene ho a poručí mu, aby byl příště mírnější.

Mylně se domnívá, že je lapálie u konce. To se ovšem plete. Obyvatelé totiž i poté odmítají robotovat.

„Žádám exemplární trest pro hlavní buřiče,“ otočí rychle Adam František ze Schwarzenbergu, který se začne obávat, aby se vzpoura nerozšířila na jiná jeho panství.

Hejtman Záhorka nechal buřiče přetáhnout karabáčem po zádech.
Hejtman Záhorka nechal buřiče přetáhnout karabáčem po zádech.

Nešťastná upomínka

Hlava schwarzenberského rodu je údivem bez sebe. „To snad ani není možné,“ říká si zřejmě v duchu Adam František, když se dozví důvody vzpoury. Povstání totiž vypuklo kvůli mýlce, respektive kvůli dvěma na sebe navazujícím omylům.

Na začátku roku 1716 byl poddaným úředně připomenut robotní patent z roku 1680. „Poddaní se domnívali, že jde o novou úpravu,“ píše historička Antonie Kolafová (1909–1996).

A co víc, dokument si na Protivínsku vyložili tak, že přináší zmírnění roboty. Dosud zde lidé na panském majetku museli sloužit šest dní v týdnu.

V patentu se ale primárně hovoří o třídenní robotě, čehož se Jihočeši chytili a nechtěli si nechat vymluvit, že tomu tak není. Nicméně se pletou. Dokument totiž umožňuje i delší robotu.

Výhrůžka pouty

V útrobách protivínského zámku to vře. Na 10. června 1716 je sem svoláno jednání mezi rebely a vrchností.

„Proč se nyní bouříte, když jste v minulosti snášeli horší nakládání?“ ptá se vzbouřenců krajský hejtman Jan Vojtěch Zádubský (†1724). Odpovědi se nedočká.

Rychtáři místo toho zopakují, že žádají o ulehčení práce na panském majetku a nakonec dosáhnou svého. Kníže jim vyjde vstříc a sníží robotu na čtyři dny v týdnu od šesti hodin ráno do pěti hodin odpoledne s dvouhodinovou polední přestávkou.

Celkem tak musí pracovat 36 hodin. Část vzbouřenců přesto není spokojená. „Kdo by se nepodrobil, v poutech bude odeslán do Prahy,“ varuje je krajský hejtman. Po jeho slovech otočí i poslední buřiči.

Protivínští měli na Schwarzenbergy zlost i kvůli výstavbě nového rybníku.
Protivínští měli na Schwarzenbergy zlost i kvůli výstavbě nového rybníku.

Přijdou o grunty

Úmluva o robotě míří před císaře Karla VI. (1685–1740), který ji ještě téhož roku schválí. Adam František ze Schwarzenbergu si tak může zhluboka oddechnout. Hrozba rozšíření revolty je zažehnána.

Krátkozraký císař, jenž později Adama Františka omylem zastřelí při lovu, schválí také knížetem navržené tresty pro tři největší buřiče. Nejhůře dopadne jistý Pavel Tichava, jenž je odsouzen ke třem měsícům veřejných prací.

Po odpykání trestu je stejně jako jeho dva kumpáni navíc zbaven gruntu. Adam František poté na Protivínsku výrazně utáhne šrouby. Zdejším poddaným zakáže poskytovat obilní půjčky a přívarky piva pro vojenské průchody, z čehož jim plynuly zisky.

Hrozí další chaos

Lidé jsou opět lehce vyvedení z míry. „Je to zase jen nějaké úřední připomenutí, nebo nový výnos?“ ptají se jeden druhého. Nedlouho po vzpouře se jim dostane do rukou další listina upravující robotu. Sám císař totiž roku 1717 vydá nový patent.

A světe div se, stanoví v něm pracovní povinnost na tři dny v týdnu od slunka východu do slunka západu. Obyvatelé Protivína si s dokumentem zřejmě nevědí moc rady, a proto raději trvají na původní úmluvě s knížetem.

„Všichni rychtáři a konšelé z panství Protivín jménem celých obcí prohlásili, že chtějí zůstat u dohody uzavřené v roce 1716,“ potvrzuje Kolafová. Ač nemusejí, nadále tak robotují čtyři dny v týdny místo tří.

*** Upírka z Krumlova ***

* Zsinalé pohublé tváře dávají tušit, že kněžna Eleonora Amálie (1682–1741) na tom není zdravotně nejlépe. Poddaní dokonce manželku Adama Františka ze Schwarzenbergu překřtí na „upíří princeznu“.

* Když chtěla otěhotnět, začala totiž pít vlčí mléko. „O něm se tradovalo, že může pomoci ženám ke zvýšení plodnosti,“ vysvětluje českokrumlovský kastelán Pavel Slavko.

* Po manželově smrti navíc kněžna výrazně zhubne a ztratí přirozenou barvu. Ve dne spí a v noci naopak bloumá po svém panství. Lidé proto mají strach, že se proměnila ve vampýra. Ve skutečnosti ale Eleonora zřejmě trpěla rakovinou.

Foto: wikipedia.org, nydamprintsblackandwhite.blogsport.com

Související články
reklama
Zajímavosti
Honba za bílým zlatem: Kde leží největší solné doly na světě?
Historie solných dolů je v některých zemích stará až tisíce let. Ve většině z nich se sice těžba „bílého zlata“ postupně zastavila, neznamená to však, že rozlehlé důlní chodby, vykopané často v průběhu několika staletí, zejí prázdnotou. Naopak. Ukrývají nejen řadu technologických, ale i uměleckých skvostů…  Hallstatt, Rakousko S nejstaršími schody Solný důl v rakouských Alpách je skutečným unikátem, […]
Carl Weisshuhn probudil Opavsko k životu
V Žimrovicích se chystá vybudovat papírnu a potřebné dřevo chce do nové továrny dopravovat po umělém kanálu, jenže opavští úředníci odvážný projekt zamítnou. „Výstavba náhonu v tak skalnatém terénu je nemožná!“ odůvodní své rozhodnutí. Tvrdohlavý Weisshuhn se však nenechá odradi,t a dokáže jim, že se mýlí. Vyrůstal v pruském Slezsku, Carl Weisshuhn (1837–1919) žil s […]
premium
Bouřlivák Valentín psal erotické verše
Ovdovělou sestřenici si Balaša vzal z lásky i kvůli majetku. Nebyla to dobrá volba! I když se jim narodí syn, jejich manželství šťastné nebude. Vinu na tom mají oba. A zatímco Valentín utápí zlost v alkoholu, Kristína řeší neustálé hádky s manželem nevěrou. Jeho porod nebyl jednoduchý a přítomný lékař mu věštil bouřlivý život. Zatímco […]
Ohrozila silvestrovská satira volby?
Poslední den roku 1926 vychází na pátek, a tak se u Karla Čapka jako obvykle schází vybraná společnost. Kromě „pátečníků“ je přítomen Tomáš Garrigue Masaryk. „Mám se zúčastnit, či nikoliv?“ nebyl si prezident jistý, a proto se radil se svým tajemníkem. Nakonec pozvání přijal, aniž by tušil, že právě připravil podhoubí k velké aféře.  Spisovatelé […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
epochalnisvet.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi
Na 100 jarních kilometrů správné boty
panidomu.cz
Na 100 jarních kilometrů správné boty
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím,
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz