27. 7. 1549: Katolický kazatel z Navarry, František Xaverský, přijel jako vůbec první křesťanský misionář do Japonska. Působil na několika místech, a dokonce mu bylo umožněno zde postavit kapli.    
Domů     Jiří z Poděbrad budoval Litice jako úkryt pro klenoty
Jiří z Poděbrad budoval Litice jako úkryt pro klenoty

Na skalnatém ostrohu nad korytem Divoké Orlice se tyčí ruiny kdysi mocného hradu. Jde o Litice, které si nesmírně oblíbil Jiří z Poděbrad. „V nich uložil král Jiří z nedůvěry k panstvu své poklady,“ píše historik Bohuslav Balbín.

Panovník chce ze sídla učinit druhý Karlštejn. Podaří se mu zde shromáždit i nejcennější předměty království?

Členové významného rodu Půticů vyrážejí s plně naloženými vozy na náročnou cestu. Právě se totiž stěhují. Jejich dosavadním domovem byla oblast kolem Plzně, kde jim jejich předci vystavěli hrad Litice. Sídlo prý dostalo jméno podle lítých žen.

Na konci 13. století ovšem panovník přenechal Půticům území kolem Žamberka. „Neprostupné hvozdy lákají všelijaké nekalé živly k loupeživým výpravám do Čech,“ vysvětlí to král. Úkolem Půticů je nájezdům zabránit. Ti nelení a přenesou do oblasti i své sídlo.

Nad Divokou Orlicí si staví hrad, jemuž dají stejné jméno, jaké nesla jejich dosavadní rezidence. Stále tak dlí na Liticích. Nově ovšem už ve východních Čechách.

Do dějin hradu se zásadně zapsal husitský král, jenž ho výrazně rozšířil.
Do dějin hradu se zásadně zapsal husitský král, jenž ho výrazně rozšířil.

V obležení

Když mladičký Viktorín Boček z Kunštátu a Poděbrad (asi 1403–1427) vyhlédne z hradu, spatří početné šiky nepřátel. Půticové se z Litic neradovali dlouho.

Mohutné sídlo nejprve získal Jindřich z Lipé (asi 1275–1329) a poté putovalo do královských rukou. Po návratu z Itálie ho držel Karel IV. (1316–1378).

Už v roce 1371 se hrad stal součástí rostoucího dominia pánů z Kunštátu a Poděbrad. „Roku 1421 přitáhlo do jeho okolí silné vojsko slezských knížat,“ upozorňuje archeolog a specialista na českou hradní architekturu Tomáš Durdík (1951–2012).

Viktorín Boček, který nějaký čas působil jako velitel husitských vojsk, sice Litice ubrání, ne však okolí, které nepřátelé vyplení a vypálí.

Viktorín z Kunštátu stál na straně kališníků.
Viktorín z Kunštátu stál na straně kališníků.

Rodiště krále?

Nad hradní branou je možné spatřit tři reliéfy s mužskými postavami. Prostřední s největší pravděpodobností patří Jiřímu z Poděbrad (1420–1471). Budoucí český panovník si už v dětství Litice velmi oblíbil a později zde i rád pobýval.

„Kde se husitský král narodil, není známo, je možné, že na Liticích,“ píše současný publicista Vratislav Konečný. V době, kdy Jiří přišel na svět, totiž jeho otec pobýval právě zde.

Viktorínovi ale štěstí nepřálo a už roku 1427 se odebral na onen svět. Panství tak připadlo jeho sedmiletému synovi, který Litice záhy zastavil svému strýci.

Slouží jako vězení

Významný husitský kněz Václav Koranda starší (†1453) hledí posmutněle z litické kaple po okolí. Na hradě totiž nepobývá dobrovolně. Je zde vězněn. V roce 1452 se zemský správce Jiří z Poděbrad rozhodl zasáhnout proti odbojnému Táboru.

K boji nakonec nedošlo, neboť se mu město samo vzdalo. Stále mocnější šlechtic v něm ovšem nechal pozatýkat radikální kněze. Jedním z nich byl i Koranda, o němž budoucí papež Pius II. (1405–1464) mluvil jako o „starém služebníku ďáblově“.

Jiří z Poděbrad vzpurného duchovního nejprve vězní v Praze, po pár měsících ho nechá převézt do Litic, kde kněz nejspíš roku 1453 umírá.

Sídlo hodné vládce

Dělníci v potu tváře pokračují v přestavbě východočeského sídla. Když je Jiří z Poděbrad roku 1458 zvolen novým českým králem, rozhodne se tomu přizpůsobit i své hlavní sídlo, které v rámci rodiny získal zpět. Z Litic by rád udělal druhý Karlštejn.

„Říká se, že to bylo proto, že tam chtěl umístit české korunovační klenoty,“ míní současná publicistka Tereza Brázdová. Přenést sem navíc chce i zemské desky. To se ale nikdy nestane.

Jiří sice hrad roku 1468 výrazně rozšíří a zkrášlí, reprezentativnímu sídlu Karla IV. se ale rovnat nemůže. Podle historika Bohuslava Balbína (1621–1688) zde alespoň uloží část svých cenností. O co konkrétně šlo, se bohužel neví.

Vzorem pro přestavbu východočeského sídla se stal Karlštejn.
Vzorem pro přestavbu východočeského sídla se stal Karlštejn.

Zrod církve

Se zamyšleným výrazem ve tváři se Jiří z Poděbrad prochází po okolí Litic. Vzhledem k tomu, že je malý a dost korpulentní postavy, začnou ho při výšlapu na jeden ze zdejších kopců pobolívat nohy. „Dostaňte mě nějak dolů,“ obrací se na své sloužící.

Ti údajně z větví vyrobí improvizované sáně a krále na nich dopraví zpět na hrad. Zdejšímu vrchu se prý od té doby říká Královská splž. Litice se za Jiříkova panování zapíšou do dějin ještě jednou důležitou věcí.

Panovník totiž do blízké vsi Kunvald vykáže jistého Řehoře (1420–1474), který zde roku 1457 zakládá jednotu bratrskou.

Jen pro služebnictvo

Kdysi výstavní Litice rychle chátrají. Po smrti Jiřího z Poděbrad v roce 1471 zdědil panství jeho nejstarší a zřejmě hendikepovaný syn Boček (1442–1496), který hrad nadále používal jako hlavní rodové sídlo.

Dokonce nechal zapsat, že všechny důležité listiny musí být uloženy na Liticích. Na konci 15. století se ale rodina dostala do tak svízelné finanční situace, že hrad musela prodat.

Nejprve ho nabídla králi, ten o něj ovšem neměl zájem, a tak nakonec skončil v rukou bohatých Pernštejnů. „Ti novým sídlem panství učinili Potštejn,“ píše současný historik Petr Vorel. Na Liticích tak od té doby bydlí jen služebnictvo.

Od 16. století pak hrad chátrá. Před úplnou zkázou ho zachrání až opravy na konci 19. století a ve 30. letech 20. století.

Foto: wikipedia.org, pinterest.com, frenchdailynews.com, hrady-zriceniny.cz

Související články
reklama
Zajímavosti
5 skandálů české diplomacie: Zálety, levobočci a nenávist až za hrob
Mladý vyslanec s nadšením vstupuje do světa diplomacie. Až bude odjíždět ze své mise v Londýně, bude si kromě politických zkušeností odvážet ostudu, pošramocenou pověst a nemanželské dítě. Diplomacii si většinou člověk představuje jako prostředí distingovaných mužů, učeně rozprávějících o směřování svých zemí a jejich postavení ve světě. Až v pozadí zůstávají aféry, skandály a tragické omyly, které […]
premium
Sámo možná nebyl Frank a Wogastisburg pevností
Muž si zlostně odfrkne. „Už jsou tady zase,“ utrousí směrem k ženě, v jejíchž očích se zračí strach. Avaři si zvykli vždy před zimou vydrancovat zásoby svých slovanských sousedů, jejich dcer se zmocňují násilím, ke zplozenému potomstvu se však neznají. To volá po odplatě… Podobně jako kdysi divocí Hunové zamíří z Asie do Evropy i […]
premium
Mlčenlivý strašil Španěly
Vůdce povstání a miláček národa stačí jen položit nohu na první stupeň schodiště svého paláce, když zazní tři rány z pistole. Vilém Oranžský, který sjednotil svou zemi proti španělské nadvládě, je na místě mrtev. Ve druhé polovině 16. století úpí nizozemské provincie pod španělskou mocí. Král Filip II. Španělský (1527–1598) sice Nizozemsko nenavštěvuje a vládne mu na […]
Psal Kosmas o praotci Čechovi podle bible?
„Vítej, země zaslíbená, tisícerými tužbami od nás vyhledávaná! Zachovej nás bez pohromy a rozmnožuj naše potomstvo od pokolení do pokolení!“ jásá slovy Kosmase praotec Čech na hoře Říp. Dávný kronikář si k příchodu našich předků do srdce Evropy vytvořil krásnou pohádku, která však má do reality hodně daleko… „Země těch časů ležela nedotčena rádlem a […]
Věda a vynálezy
Vyhnali Paracelsa z Moravského Krumlova?
Věhlasný renesanční lékař Paracelsus svůj obor studuje nejen u doktorů, ale i u lazebníků, vesnických kovářů a horalů, ranhojičů, alchymistů, v klášterech nebo vojenských táborech. Stane se jakýmsi „lékařem bez hranic“. Pracuje všude tam, kde ho potřebují. Dokonce i v českých zemích!  Přes dva roky působí v Moravském Krumlově, kde léčí dědičného maršálka Českého království Jana z Lipé (†1541). […]
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
Náhorní plošina se musí nejprve uhladit do roviny. Ač disponují primitivními nástroji, dávní Egypťané docílí toho, že rozdíl mezi nejvýše a nejníže položenou spodní hranou Cheopsovy pyramidy činí pouhých 2,1 centimetru. Jen o neuvěřitelnou jednu patnáctinu stupně se pak starověcí architekti odchýlí, když jednotlivé hrany faraonovy hrobky orientují podle světových stran. A to k jejich […]
premium
Oddal se Parkinson medicíně po zpackaném spiknutí?
K medicíně má dlouho vlažný vztah. Stačí mu, že ho slušně živí. Teprve když zkrachuje jeho politická „kariéra“, začíná se Parkinson více věnovat vědeckému bádání v několika lékařských oborech. Proslaví se hlavně popisem choroby, která se bohužel ani dnes nedá vyléčit.   Má spoustu zájmů. Zajímá ho chemie, botanika, geologie či paleontologie. Nic z toho ale mladičký James […]
Nepoctiví svícníci končili ve vězení
Knot svíčky se utápí v roztaveném vosku. Plamínek pomalu skomírá, až zhasne úplně. „To je dneska už třetí. Ale já jim to nedaruju!“ rozčílí se roku 1320 městský písař, který za soumraku dokončuje svůj zápis. Na adresu místních svícníků pronese pár nadávek, ale tím aféra neskončí.   Ve francouzském městečku Provins, ležícím asi 90 kilometrů jihovýchodně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo