19. 5. 1536: Anna Boleynová, druhá manželka Jindřich VIII., byla popravena poté, co byla obviněna z velezrady a nevěry s pěti muži.    
Domů     Jiří z Poděbrad budoval Litice jako úkryt pro klenoty
Jiří z Poděbrad budoval Litice jako úkryt pro klenoty

Na skalnatém ostrohu nad korytem Divoké Orlice se tyčí ruiny kdysi mocného hradu. Jde o Litice, které si nesmírně oblíbil Jiří z Poděbrad. „V nich uložil král Jiří z nedůvěry k panstvu své poklady,“ píše historik Bohuslav Balbín.

Panovník chce ze sídla učinit druhý Karlštejn. Podaří se mu zde shromáždit i nejcennější předměty království?

Členové významného rodu Půticů vyrážejí s plně naloženými vozy na náročnou cestu. Právě se totiž stěhují. Jejich dosavadním domovem byla oblast kolem Plzně, kde jim jejich předci vystavěli hrad Litice. Sídlo prý dostalo jméno podle lítých žen.

Na konci 13. století ovšem panovník přenechal Půticům území kolem Žamberka. „Neprostupné hvozdy lákají všelijaké nekalé živly k loupeživým výpravám do Čech,“ vysvětlí to král. Úkolem Půticů je nájezdům zabránit. Ti nelení a přenesou do oblasti i své sídlo.

Nad Divokou Orlicí si staví hrad, jemuž dají stejné jméno, jaké nesla jejich dosavadní rezidence. Stále tak dlí na Liticích. Nově ovšem už ve východních Čechách.

Do dějin hradu se zásadně zapsal husitský král, jenž ho výrazně rozšířil.
Do dějin hradu se zásadně zapsal husitský král, jenž ho výrazně rozšířil.

V obležení

Když mladičký Viktorín Boček z Kunštátu a Poděbrad (asi 1403–1427) vyhlédne z hradu, spatří početné šiky nepřátel. Půticové se z Litic neradovali dlouho.

Mohutné sídlo nejprve získal Jindřich z Lipé (asi 1275–1329) a poté putovalo do královských rukou. Po návratu z Itálie ho držel Karel IV. (1316–1378).

Už v roce 1371 se hrad stal součástí rostoucího dominia pánů z Kunštátu a Poděbrad. „Roku 1421 přitáhlo do jeho okolí silné vojsko slezských knížat,“ upozorňuje archeolog a specialista na českou hradní architekturu Tomáš Durdík (1951–2012).

Viktorín Boček, který nějaký čas působil jako velitel husitských vojsk, sice Litice ubrání, ne však okolí, které nepřátelé vyplení a vypálí.

Viktorín z Kunštátu stál na straně kališníků.
Viktorín z Kunštátu stál na straně kališníků.

Rodiště krále?

Nad hradní branou je možné spatřit tři reliéfy s mužskými postavami. Prostřední s největší pravděpodobností patří Jiřímu z Poděbrad (1420–1471). Budoucí český panovník si už v dětství Litice velmi oblíbil a později zde i rád pobýval.

„Kde se husitský král narodil, není známo, je možné, že na Liticích,“ píše současný publicista Vratislav Konečný. V době, kdy Jiří přišel na svět, totiž jeho otec pobýval právě zde.

Viktorínovi ale štěstí nepřálo a už roku 1427 se odebral na onen svět. Panství tak připadlo jeho sedmiletému synovi, který Litice záhy zastavil svému strýci.

Slouží jako vězení

Významný husitský kněz Václav Koranda starší (†1453) hledí posmutněle z litické kaple po okolí. Na hradě totiž nepobývá dobrovolně. Je zde vězněn. V roce 1452 se zemský správce Jiří z Poděbrad rozhodl zasáhnout proti odbojnému Táboru.

K boji nakonec nedošlo, neboť se mu město samo vzdalo. Stále mocnější šlechtic v něm ovšem nechal pozatýkat radikální kněze. Jedním z nich byl i Koranda, o němž budoucí papež Pius II. (1405–1464) mluvil jako o „starém služebníku ďáblově“.

Jiří z Poděbrad vzpurného duchovního nejprve vězní v Praze, po pár měsících ho nechá převézt do Litic, kde kněz nejspíš roku 1453 umírá.

Sídlo hodné vládce

Dělníci v potu tváře pokračují v přestavbě východočeského sídla. Když je Jiří z Poděbrad roku 1458 zvolen novým českým králem, rozhodne se tomu přizpůsobit i své hlavní sídlo, které v rámci rodiny získal zpět. Z Litic by rád udělal druhý Karlštejn.

„Říká se, že to bylo proto, že tam chtěl umístit české korunovační klenoty,“ míní současná publicistka Tereza Brázdová. Přenést sem navíc chce i zemské desky. To se ale nikdy nestane.

Jiří sice hrad roku 1468 výrazně rozšíří a zkrášlí, reprezentativnímu sídlu Karla IV. se ale rovnat nemůže. Podle historika Bohuslava Balbína (1621–1688) zde alespoň uloží část svých cenností. O co konkrétně šlo, se bohužel neví.

Vzorem pro přestavbu východočeského sídla se stal Karlštejn.
Vzorem pro přestavbu východočeského sídla se stal Karlštejn.

Zrod církve

Se zamyšleným výrazem ve tváři se Jiří z Poděbrad prochází po okolí Litic. Vzhledem k tomu, že je malý a dost korpulentní postavy, začnou ho při výšlapu na jeden ze zdejších kopců pobolívat nohy. „Dostaňte mě nějak dolů,“ obrací se na své sloužící.

Ti údajně z větví vyrobí improvizované sáně a krále na nich dopraví zpět na hrad. Zdejšímu vrchu se prý od té doby říká Královská splž. Litice se za Jiříkova panování zapíšou do dějin ještě jednou důležitou věcí.

Panovník totiž do blízké vsi Kunvald vykáže jistého Řehoře (1420–1474), který zde roku 1457 zakládá jednotu bratrskou.

Jen pro služebnictvo

Kdysi výstavní Litice rychle chátrají. Po smrti Jiřího z Poděbrad v roce 1471 zdědil panství jeho nejstarší a zřejmě hendikepovaný syn Boček (1442–1496), který hrad nadále používal jako hlavní rodové sídlo.

Dokonce nechal zapsat, že všechny důležité listiny musí být uloženy na Liticích. Na konci 15. století se ale rodina dostala do tak svízelné finanční situace, že hrad musela prodat.

Nejprve ho nabídla králi, ten o něj ovšem neměl zájem, a tak nakonec skončil v rukou bohatých Pernštejnů. „Ti novým sídlem panství učinili Potštejn,“ píše současný historik Petr Vorel. Na Liticích tak od té doby bydlí jen služebnictvo.

Od 16. století pak hrad chátrá. Před úplnou zkázou ho zachrání až opravy na konci 19. století a ve 30. letech 20. století.

Foto: wikipedia.org, pinterest.com, frenchdailynews.com, hrady-zriceniny.cz

Související články
reklama
Zajímavosti
Zemědělské pokusy Nikity Chruščova: S kukuřicí na Čukotce neuspěl
Vypadá to, že Chruščovův projekt zúrodnit panenskou půdu ve Střední Asii bude úspěšný. Úroda pšenice ze zdejších polí je v roce 1956 vskutku rekordní! Jenže za pár let se všechno změní. Sovětský svaz čelí potravinové krizi a obilí musí dovážet ze zahraničí. Chruščov rázem čelí velké kritice a i kvůli dalším problémům nakonec o svou […]
premium
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
„Vezměte koště a alespoň zameťte, holoto líná,“ napomíná hospodyně zlobivé děti. V celé chalupě se smýčí ostošest. Mlýn na potoce na kraji vsi mele mouku dlouho do noci. Mlynář se svojí chasou sotva zamhouří oči, aby se na všechny dostalo.   Plno práce mají i v nedalekém pivovaru. V neděli se připravuje posvícení. Svatý František, […]
Jan Oldřich z Eggenbergu tahal císaře za nos
V jednom z oken českokrumlovského zámku je možné zahlédnout siluetu Jana Oldřicha z Eggenbergu. Vévoda si z něj spokojeně prohlíží své panství. Jeho bohatství je tehdy ohromující. Na svět přitom Jan Oldřich přišel do nepříliš zámožného rodu. Během života ale nashromáždil obří majetky. Získal část z nich velmi hanebným způsobem?  Rod Eggenbergů má nového vladaře. V dubnu 1594 se jím […]
premium
Děsil Angličany Černý Douglas?
Zjeví se jako duch, bleskově zaútočí a zmizí neznámo kam. Angličané z něj právem mají strach. James Douglas je nenechá vydechnout. Při vedení guerillové války neváhá vypálit i svá bývalá panství, jen aby je nepřítel nemohl používat jako opěrný bod. Angličané ke konci 13. století ovládnou Skotsko. William Douglas (1243–1298), jeden z tamních vlivných šlechticů, […]
premium
Věda a vynálezy
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi! Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká […]
Koncentrační tábor Dora: Sabotovali zde vězni výrobu superzbraní?
„3… 2… 1… zážeh!“ odpočítává německý důstojník test raketového motoru. Ten však jenom zachrčí a pak umlkne. Něco je špatně. Zjistit příčinu jeho nefunkčnosti a napravit ji zabere další dlouhé měsíce – z toho nebudou mít v Berlíně radost. Spojenci ve stejnou dobu už postupují k městu z obou stran.   Je to zbraň, která […]
premium
Vznikl první benzinový vůz v Adamově?
Ruční vozík se spalovacím motorem, který musí být veden, neboť mu chybí řízení. Nějak tak prý vypadá vůbec první benzinový automobil, který je v roce 1870 vyroben v adamovských strojírnách. Jeho majitel, rakouský vynálezce Siegfried Marcus, ho však veřejnosti nikdy nepředstaví!  Skoro se to nedá řídit, hází to sebou ze strany na stranu a pak následuje náraz […]
Slavný chirurg John Hunter: Ochutnal mumii a pitval obra?
Prestižní Královská společnost vítá nového člena. Roku 1767 se jím stává lékař John Hunter. Ten v průběhu let úplně změní obor chirurgie. Hunter má ovšem i temnou stránku. Možná, že kdyby ji členové Královské společnosti znali, skotského rodáka by mezi sebe nepřijali. Co hrozného před nimi tají? Do honosného domu na Leicester Square v západním Londýně vstupuje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k