19. 1. 1419: Francouzské město Rouen se vzdalo anglickému králi Jindřichu V. ve stoleté válce.    
Domů     Tajemství Doriana Graye: Zvěčnil Wilde v díle svého milence?
Tajemství Doriana Graye: Zvěčnil Wilde v díle svého milence?
John Gray

„Ano, vskutku je úžasně sličný s těmi jemně vykrojenými nachovými rty, s těma přímýma modrýma očima, s těmi zvlněnými zlatými vlasy,“ popisuje lord Henry okouzlujícího mladíka v příběhu z pera anglického spisovatele Oscara Wilda, Obraz Doriana Graye.

I přes kontroverze, jež toto dílo vyvolává, si britská společnost Doriana Graye zamiluje, stává se senzací a miláčkem veřejnosti. Jen málokdo si ale uvědomí, že literární postava má reálný předobraz…

Anglický básník a pozdější katolický kněz John Gray (1866–1934) přichází na svět v chudé dělnické čtvrti Bethnal Green v Londýně. Je prvním z devíti dětí, které se manželům Grayovým narodilo.

Rodina tře bídu s nouzí, sotva si vydělá na jídlo pro tolik hladových krků, a tak už ve 13 letech je malý John nucen začít pracovat. Nastupuje jako učeň kovodělníka v londýnské továrně na výrobu výzbroje a munice Royal Arsenal.

I přesto, že si nevydělá moc a většinu výdělků odevzdává příbuzným, z toho mála, co mu zbude, si našetří na večerní kurzy. „Nechci žít v bídě,“ umiňuje si odhodlaně. Svůj nešťastný osud hodlá změnit.

Vrhá se na studia cizích jazyků, má pro ně nadání, zvládne francouzštinu, němčinu i latinu. Velkou vášní se mu také stává studium hudby a umění. Objevuje v sobě skryté vlohy.

Lidé jsou nadšení

V roce 1882 John Gray úspěšně skládá úřednickou zkoušku a o pět let později promuje na londýnské univerzitě. „Vstupte do služeb ministerstva zahraničí,“ dostává vzápětí zajímavou nabídku na post knihovníka při tomto úřadu. Může být spokojený.

Díky dobrému vzdělání, spisovatelskému talentu i klidné práci v ministerské knihovně má nyní dostatek času na vlastní tvorbu, díky níž se v 90. letech 19. století proslaví.

Doslova díru do světa udělá se svou sbírkou veršů Silverpoints, vydanou v roce 1893. Ta kromě 16 původních Grayových básní obsahuje i jeho překlady 13 básní jeho největších francouzských literárních idolů, jako jsou Paul Verlaine (1844–1896), Stéphane Mallarmé (1842–1898), Arthur Rimbaud (1854–1891) nebo Charles Baudelaire (1821–1867).

Řada z nich je tehdy v angličtině vydána úplně poprvé. Britská veřejnost je nadšená. Gray se díky tomu ocitá ve společnosti nejen zámožných, ale i slavných lidí, mezi kterými nalézá přátele na celý život.

Patří k nim například kolega-básník Ernest Dowson (1867–1900) nebo kreslíř a ilustrátor Aubrey Beardsley (1872–1898).

Sám Oscar Wilde neprozradí, kde hledal inspiraci pro svou slavnou postavu.
Sám Oscar Wilde neprozradí, kde hledal inspiraci pro svou slavnou postavu.

Zapřeli známost?

Se známým anglickým spisovatelem Oscarem Wildem (1854–1900) se John Gray setkal už dřív. V letech 1891–1895, až do Wildova uvěznění kvůli přečinu proti mravopočestnosti, spolu zřejmě udržují více než jen přátelský vztah.

Není vyloučeno, že románek mezi nimi vypukl již dříve, a to v roce 1890. „Nemluvte o tom, prosím,“ měl však Gray požádat Wilda. Ten jej vyslyšel a napříště se tvářil, že Graye před rokem 1891 neznal. To je poměrně klíčové.

Už v červnu 1890 totiž americký časopis Lippincott´s Monthly Magazine za autorovými zády vydává zcenzurovaný příběh Doriana Graye, a to o 13 kapitolách. Vynechává zejména pasáže odkazující k homosexuální lásce.

Wilde později román přepíše a v knižní podobě s 20 kapitolami ho publikuje v dubnu 1891. To už nejspíš udržuje s Johnem Grayem milenecký poměr.

Podobnosti se brání

„Obraz Doriana Graye je ten nejúžasnější příběh, jaký kdy Wilde napsal,“ pěje ódy na knihu veřejnost, aniž tuší, že předlohou pro hlavní románovou postavu je autorův mladý milenec.

Když později vyjde najevo, že Wilde udržuje intimní vztahy s muži rozličných společenských postavení, padne, kromě jiných, i jméno Johna Graye.

Ten samozřejmě popírá, že by kdy udržoval vztah s Wildem, a také že je to on, podle koho byla stvořena postava Doriana Graye – muže uhranutého svým vzhledem, pro něhož se krása stala životní alfou a omegou.

Pravděpodobnost, že se John Gray, už kvůli svému jménu, stal předlohou slavného Doriana Graye, je ale velká. Nicméně není vyloučeno, že jako inspirace pro postavu posloužil i jiný Wildův milenec. Sám spisovatel se k tomu nikdy nevyjádří…

Marc André Raffalovich se stane Grayovým partnerem.
Marc André Raffalovich se stane Grayovým partnerem.

Zpytuje svědomí

Po provalení skandálu s Wildem a během jeho procesu snad Johna Graye tíží svědomí. Útěchu začne hledat v duchovním světě.

Už v roce 1890 se nechal pokřtít – tak jako v rámci módy řada dalších anglických literátů té doby – a nyní se vrací do lůna římskokatolické církve. V roce 1898, ve věku 32 let, opouští Londýn a vydává se do Říma. V tamní Skotské koleji studuje na kněze.

Italský kardinál Pietro Respighi (1843–1913) jej na něj roku 1901 vysvětí. Domů se již Gray vrací jako představitel církve na svou farnost v Edinburghu, do římskokatolického kostela sv. Patrika v části Cowgate.

Životní přítel

John Gray právě slouží jednu mši, když si v kostelní lavici všimne mladíka, který na něm může oči nechat.

Jde o Marca-Andrého Raffaloviche (1864–1934), francouzského básníka a jednoho z prvních veřejných obhájců homosexuality, který pochází z bohaté rodiny židovských finančníků z Paříže.

Oba muži se již dříve patrně potkali v Londýně, protože i Raffalovich patřil k návštěvníkům Wildova salonu.

Až ve skotském Edinburghu však v něm Gray nachází nejen dobrého přítele a svého pozdějšího životního partnera, ale i zámožného mecenáše pro stavbu nového kostela. Jedná se o svatostánek sv. Petra v Morningside na jihu města. Zde se také společně usazují.

Každý ale bydlí raději sám, aby zbytečně svým chováním nepobuřovali veřejnost. Když roku 1934 Raffalovich náhle umírá, Gray se žalem nad ztrátou přítele zhroutí.

O čtyři měsíce později umírá po krátké nemoci i on v pečovatelském domě svatého Rafaela v Edinburghu ve věku 68 let.

Foto: Wikipedia Commons

Související články
reklama
Zajímavosti
Kaple sv. Kříže: Místo, kam Karel IV. vstupoval bos
Leskne se zlatem a drahokamy a skrývá nejvzácnější výtvarná díla české gotiky, ale přesto jí bylo předurčeno stát se pouze honosnou slupkou pro ještě větší bohatství. Karlštejn už se sedm let staví, když se Karel IV. (1316–1378) rozhodne zasvětit ho uložení říšských korunovačních klenotů a svatých ostatků. Velká věž proto dostává vlastní opevnění a ve […]
Karel Čapek: S Mnichovem mu umřel svět
Patří k těm několika českým spisovatelům, kterých si váží celý svět. Jeden z našich největších autorů 20. století se narodil právě před 135 lety. Osud mu ale vyměřil příliš krátký tvůrčí čas. Tomu, že se Karel Čapek, narozený 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku, stane jedním z největších českých spisovatelů, dlouho nic nenasvědčuje. Od tatínka lékaře […]
Tajemná tvář Vídně: Pro nechtěná těhotenství sloužila anonymní porodnice
Vídeň platí za pruderní prostředí již od časů Marie Terezie, která zavedla mravnostní policii. V 60. letech 19. století se policejním ředitelem v rakouské metropoli stává Theodor von Weissenfels, který tvrdě pronásleduje prostitutky i vztahy na psí knížku. O to paradoxněji působí fakt, že se zde mimo manželství rodí každé druhé dítě a působí tu […]
premium
Udělal si Ladislav Neapolský z papežů loutky?
Neváhal se postavit králům i papežům a dokázal dobýt samotný Řím. Měl ale tolik mocných nepřátel, že svůj sen, sjednotit pod svou vládou celou Itálii, nakonec uskutečnit nedokázal. Neapolský kníže Karel III. z Durazza (1345–1386) může slavit. Na svět přichází jeho syn Ladislav (1376–1414). Až si Karel o šest let později vybojuje trůn, neapolské království tak […]
premium
Věda a vynálezy
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Považovaly děti profesora Zengera za čaroděje?
Krotí blesky, věští počasí a zkoumá pohyb nebeských těles. Málokdo je tak všestranným badatelem jako chomutovský rodák Karel Václav Zenger. Propaguje balonové létání, vychová hned několik generací českých techniků a ohledně umístění hromosvodů na své slavné věži v Paříži se s ním radí i sám Gustave Eiffel.  Osvícený vědec a budoucí profesor pražské polytechniky se narodil v […]
Přepočítal se řecký matematik o 1000 kilometrů?
„Kotouč, který obklopuje oceán, a kolem něj se klene nebe ve tvaru přilby,“ tak popisuje první představy o tvaru zeměkoule starověký básník Homér. Jeho následovníci už přesedlají z kotouče na kouli a dostanou chuť rozměry planety změřit a zaznamenat.   „Země je hvězdou obíhající kolem ohně,“ míní antický učenec Aristoteles (384–322 př. n. l.) a […]
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kynuté buchty jako od babičky
tisicereceptu.cz
Kynuté buchty jako od babičky
Nadýchané a voňavé buchty jsou jedním ze symbolů české kuchyně. Upečte si je spolu s námi k nedělní kávě. Ingredience Na těsto 500 g hladké mouky 75 g cukru krupice 250 g mléka 4 žloutky
Utajený románek Borhyové s tanečníkem?
nasehvezdy.cz
Utajený románek Borhyové s tanečníkem?
Je tomu asi měsíc, co televizní moderátorka Lucie Borhyová (46) ovládla osmý ročník soutěže Roztančené divadlo. Uspěla po boku tanečníka Martina Šimka (32), po jehož boku jí to moc slušelo. „Martin
Vyhřívaná průhledná iglú s 360° výhledem do okolní přírody
iluxus.cz
Vyhřívaná průhledná iglú s 360° výhledem do okolní přírody
Nedávno zrekonstruovaná a rozšířená restaurace Končina v oblíbeném horském středisku Harrachov v Krkonoších a restaurace Rendlík, nacházející se uprostřed lesů vedle kouzelné zříceniny hradu Hasištejn
Nejlepší zima je v Peci
epochanacestach.cz
Nejlepší zima je v Peci
Horské městečko Pec pod Sněžkou, které je součástí SkiResortu Černá hora – Pec, je ideálním výchozím bodem jak pro začínající, tak i zkušenější lyžaře. Místní subjekty v čele se SkiResortem totiž pravidelně investují do infrastruktury a snaží se spolupracovat mezi sebou tak, aby byli hosté Pece pod Sněžkou spokojení a rádi se sem vraceli. Důkazem
Tajemství Bible: Mohl být Barabáš a Ježíš jeden muž?
epochaplus.cz
Tajemství Bible: Mohl být Barabáš a Ježíš jeden muž?
Když se poohlédnete například po dnešním Španělsku, jméno Jesús uslyšíte celkem často. Pro našince je to nezvyk. Zatímco Marie i Josef jsou běžná jména, na Ježíše Nováka by lidé zřejmě hleděli s údivem. Jehošua můžeme z hebrejštiny přeložit jako Bůh zachraňuje, z toho je už kousek k Ješu či Ješua a „našemu“ Ježíšovi. Ve své
V kuchyni na vysoké noze
panidomu.cz
V kuchyni na vysoké noze
Máte-li v bytě – a v kuchyni zvlášť – málo prostoru, přemýšlíte, jak ho využít. Problém by možná vyřešil barový pult a k tomu šikovné židle na vysoké noze. Je to nejen praktické, ale dokonce i trendové. Kam si barový pult umístíte, záleží hlavně na tom, jaké dispozice má vaše kuchyně. Můžete si jej nechat
Strom lásky: Unikátní relikviář ukradli lupiči
epochalnisvet.cz
Strom lásky: Unikátní relikviář ukradli lupiči
Městské muzeum v toskánském Lucignanu ukrývá mimořádný skvost. Jde o relikviář známý jako Strom lásky. Podle legendy totiž sliby pronesené před ním trvají věčně. Před sienským zlatníkem Gabriellem d‚Antoniem leží plátky zlata, drahé kameny a perly. Slovutný umělec je plně zaujatý prací na bezmála tři metry vysokém relikviáři. Ten má podobu stromu se šesti větvemi
Záhadná smrt ruského šachového génia: Odstranilo ho komando smrti?
enigmaplus.cz
Záhadná smrt ruského šachového génia: Odstranilo ho komando smrti?
Ruský šachista a jeden z nejsilnějších hráčů své doby Alexandr Alexandrovič Aljechin zemřel v roce 1946 za podivných okolností. Běžně se jeho smrt označuje za nejzáhadnější v dějinách šachu. Zavraždil
Dávné mýty a legendy, které se ukázaly být pravdivými
21stoleti.cz
Dávné mýty a legendy, které se ukázaly být pravdivými
Každé dávné společenství mělo svoji mytologii, soubor příběhů, jež vysvětlovaly jevy, které nebyly tyto kultury schopny pochopit, a tak je připisovaly nadpřirozenu. Většinou se týkaly původu a smyslu
Talismany pro štěstí
nejsemsama.cz
Talismany pro štěstí
Ke každému znamení se hodí jiný ochranný amulet a talisman. Pokud stále ještě nemáte ten svůj, podívejte se, jaký vám přidělily hvězdy. Přinese vám větší jistotu, když budete stát před důležitým životním rozhodnutím. Beran 21. 3. – 20. 4. Koňská síla a tvrdost železa jsou ty správné symboly, které vám dodají sílu. Jste paličatá, samostatná a máte pocit, že
Myslela jsem si, že dělat hvězdu v cizině není těžké
skutecnepribehy.cz
Myslela jsem si, že dělat hvězdu v cizině není těžké
Kamarád mi zařídil úžasnou práci v zahraničí, nabídka byla lákavá a já si tolik věřila! Jenže brzy se ukázalo, že jen velké sebevědomí nestačí. Byla jsem mladá a dost hezká. Celý svět mi ležel u nohou, aspoň jsem si to myslela. Ve škole jsem se učila ruštinu, jeden rok nepovinnou němčinu na základce a na střední škole angličtinu. To bylo
Zlato jako symbol opulence
rezidenceonline.cz
Zlato jako symbol opulence
Jsou ztělesněním luxusu, elegance a hřejivosti. Správně zvolené akcenty s odlesky zlaté barvy jsou schopny během okamžiku povýšit vzhled místnosti a dodat jí nádech sofistikované elegance. Doplňky v podobě kování, rámů obrazů, svítidel, dekorací nebo textilií mají schopnost vytvořit estetiku bohatství a přepychu, aniž by působily přehnaně. Vhodně zvolené detaily navíc mohou přidat obytnému prostoru
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz