20. 5. 1506: Mořeplavec Kryštof Kolumbus, jeden z největších objevitelů historie, zemřel ve věku 54 let ve španělském Valladolidu.    
Domů     Václav z Dubé slib daný Husovi nesplnil
Václav z Dubé slib daný Husovi nesplnil
Jan Hus

Během procesu v Kostnici Jana Husa všemožně podporuje. Také mu slíbí, že se vzdá služby u Zikmunda Lucemburského. Václav z Dubé však své slovo nedodrží. Nejspíš o tom ani vážně neuvažoval, své politické kariéry se prostě nevzdá.

Na smrt odsouzeného Husa ale zřejmě nechtěl ranit a dopřál mu potěšení z iluze, že se zřekne toho „strašlivého zloducha“.

Pochází z vlivného a rozvětveného rodu pánů z Dubé, jehož členové se pohybují v těch nejvyšších společenských kruzích. Historické prameny o dětství a dospívání Václava z Dubé (1380/1390–asi 1424) víceméně mlčí.

Někdy na počátku 15. století se však bystrý mladík a přesvědčený katolík dostává – zřejmě s pomocí svých strýců – ke dvoru Václava IV. (1361–1419).

Zařadí se mezi kritiky vlády českého panovníka, který se nezabývá závažnými problémy v zemi a přehlíží zájmy domácích pánů. Svou nespokojenost vyřeší odchodem z Prahy, byť se nedá vyloučit, že mu nic jiného nezbývalo.

Možná už pro něj jednoduše nebylo u dvora místo, protože Václav IV. se začal obklopovat šlechtici z nižší šlechty. Buď jak buď, Václav z Dubé se o svou budoucnost bát nemusí. Vstoupí totiž do služeb uherského krále Zikmunda Lucemburského (1368–1437).

Přiveze mu glejt

Vede si víc než dobře. Z bezejmenného dvořana se během krátké doby vypracuje na jednoho z nejvlivnějších úředníků ve městě Komárně (na jihu dnešního Slovenska). Král Zikmund na něj hodně spoléhá, v roce 1413 ho vyšle na válečné tažení proti Benátkám.

Napřesrok je ale Václav odvolán k jinému úkolu. Doprovází Jana Husa (asi 1369–1415), který byl pozván na koncil v Kostnici, aby tam obhajoval své „kacířské“ učení. Do města u Bodamského jezera mu posléze také přiveze ochranný glejt, vystavený Zikmundem.

Byť je Václav katolík, k Husovi má blízko. Mistr Jan ho v dopisech opakovaně nazývá svým přítelem.

Neustoupí ani o píď

V Kostnici na svobodě dlouho nezůstane. Pod falešnou záminkou pokusu o útěk z města je Hus zadržen a uvězněn. Václav z Dubé se k němu dostane až po několika měsících. „Viděl jsem ho plakati, když se mnou mluvil,“ vzpomíná Jan na jeho návštěvu.

Později, během Husova procesu, se potkají ještě několikrát.

Naposledy za ním spolu s Janem Kepkou z Chlumu (†asi 1425) přijdou 5. července 1415. „Cítíš-li, že jsi v některých věcech z oněch, které se ti vytýkají, vinen, nestyď se dáti se o nich poučiti a je odvolati.

Pakli však se necítíš vinen tím, co se ti vytýká, žádným způsobem nejednej proti svému svědomí a nelži před tváří boží,“ řeknou mu se slzami v očích. Odpoví jim tak, jak čekali. Svoje učení odvolá, pokud ho někdo přesvědčí, že se mýlil. Nazítří je Jan Hus jako nenapravitelný kacíř upálen…

Václav z Dubé přemýšlí pragmaticky a hájí své vlastní zájmy.
Václav z Dubé přemýšlí pragmaticky a hájí své vlastní zájmy.

Kariéry se nevzdá

Hus byl přesvědčen, že ho král Zikmund při procesu v Kostnici zradil. „Nezůstávejte v jeho službách, věnujte se rodinnému životu,“ nabádal krátce před smrtí Václava.

Pán z Dubé mu to slíbil, ale… Brzy se skutečně ožení, ovšem Lucemburkovi bude sloužit dál. Je pragmatik a nechce si pokazit kariéru. Vždyť politika je pro něj životním posláním!

Ze stejného důvodu nejspíš ani nepřidá svůj podpis pod stížný list proti upálení mistra Jana Husa, který na podzim 1415 pošle kostnickému koncilu více než 400 českých a moravských šlechticů. Opatrný přístup se Václavovi každopádně vyplatí.

Povýší na komárenského župana (správce) a stává se vojenským velitelem několika hradů v Uhrách. Zikmund mu důvěřuje natolik, že z něj udělá svého blízkého rádce a dosadí ho do královské rady.

Po dobrém to nejde…

Václav IV. v srpnu 1419 umírá a záhy v Čechách vypukají husitské války. Na český trůn by měl usednout Zikmund Lucemburský, ovšem stoupenci kalicha tuto variantu odmítají.

Rozbouřené království dočasně spravuje skupinka šlechticů, přičemž do úřadu nejvyššího zemského podkomořího nastupuje ještě v roce 1419 Václav z Dubé. Účastní se rokování znesvářených stran, ale dohodu se jim uzavřít nepodaří.

Zikmund se proto rozhodne získat trůn silou. Postaví se do čela první křížové výpravy proti husitům, kterou v březnu 1420 vyhlásí papež Martin V. (asi 1369–1431). Do válečných operací v Čechách se zapojuje i Václav z Dubé.

Současně se ale dalším vyjednáváním snaží zabránit nejhoršímu. Jakožto nejvyšší purkrabí (nejvýznamnější zemský úředník Českého království), kterým byl jmenován na jaře 1420, se pokouší přimět radikální husity k dohodě s Lucemburkem. Marně.

Zikmund proto oblehne Prahu. V bitvě na Vítkově však jeho rytíři utrpí porážku, následně král ztrácí i Vyšehrad, a první křížová výprava proti husitům tak skončí neúspěchem.

Odměna za služby

Zikmund se nevzdává. Nepřestává doufat, že husity zlomí silou. Jenže ani další křížová výprava proti „kacířům“ z Čech, zorganizovaná v roce 1421, mu vytoužené vítězství nepřinese.

Václav po celou dobu věrně stojí po jeho boku a Lucemburk se mu za to opět bohatě odmění majetky i výnosným úřadem na Moravě. Tam se ale pán z Dubé příliš nezdržuje. Častěji pobývá v Uhrách.

Od roku 1424 působí na radnici v Budíně (dnešní Budapešti) a dle potřeby je k ruce svému králi. Brzy od něj získává do zástavy hrad Žleby u Čáslavi.

Příslušný zápis je vůbec poslední zmínkou o Václavovi z Dubé, z čehož vyplývá, že Zikmundův blízký rádce krátce poté nejspíš zemřel…

Jan skončí na hranici. Jeho popel je posbírán a vhozen do řeky Rýna.
Jan skončí na hranici. Jeho popel je posbírán a vhozen do řeky Rýna.

Foto: Wikipedia Commons

Související články
reklama
Zajímavosti
7 tragédií v životě Františka Josefa I.: Rozplakal se jen nad rakví svého syna?
Nikdo nemá odvahu mu to sdělit. Až jeho manželka, císařovna Sisi, převezme ten těžký úkol. „Korunní princ, náš syn…,“ zašeptá, ale pak se jí zlomí hlas. Císař k ní přistoupí a uchopí ji za ramena. „Je mrtev, že?“ odtuší. Jeho choť jen kývne a zahledí se do země. Život rakouského mocnáře Františka Josefa I. (1830–1916) poznamenala […]
premium
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou vojáků se rozeběhne tunelem směrem k nepříteli. Za sebou mají sotva pár metrů, když vtom je přes nos praští ostrý zápach. Křečovitě lapají po vzduchu, padají na kolena a v mučivých bolestech umírají. Římská pevnost toho dne padne. Co stálo za úspěchem perské armády?   Píše se rok […]
Běh na dlouhou trať: Vzpíraly se části Prahy spojení kvůli daním?
Holešovice se k Praze připojily, představitelé Karlína, Smíchova či Královských Vinohrad to ale striktně odmítnou. Argumentují ztrátou prestiže, a navíc je děsí mnohem vyšší daně, které by obyvatelé jejich měst museli po sloučení s metropolí odvádět. Na Levém Hradci u dolního toku Vltavy založil Bořivoj I. (asi 852–asi 889) kolem roku 880 kostel svatého Klimenta, […]
premium
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
Skupinka vojáků vzrušeně diskutuje o novince, kterou jeden z nich zaslechl. Nechtějí věřit vlastním uším. „Víte, kdo se má stát generálním inspektorem armády? Ten básník!“ Když v roce 1887 vychází sbírka básní nazvaná Confiteor, kritika si ji nemůže vynachválit. Kdo je ten autor, který tak dokonale využívá možnosti běžného českého jazyka, a přitom vůbec nepotřebuje berličky patosu, […]
premium
Věda a vynálezy
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
enigmaplus.cz
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
Po staletí jsou na mnoha místech planety nacházeny podivné kostry a nástroje, které údajně dokládají existenci lidem podobné rasy velkého vzrůstu, která vládla světu dávno před nástupem člověka. Bohuž
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
epochanacestach.cz
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů.
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
panidomu.cz
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
Máte rádi smažená jídla, ale protože víte, že nejsou nejzdravější, tak stará olejová fritéza odpočívá někde ve spíži? Nebo jste ji pro jistotu nikdy neměli? Zkuste horkovzdušnou. Proti té tradiční má hodně výhod a přitom jsou pokrmy stejně chutné a křupavé, ovšem lehčeji stravitelné. K přípravě jídla totiž využívá horký vzduch, a když olej, tak
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz