2. 7. 1698: Anglický vynálezce Thomas Savery si nechal patentovat první prakticky využitelný parní stroj.    
Domů     Spáchal jediný Čech v projektu Manhattan sebevraždu?
Spáchal jediný Čech v projektu Manhattan sebevraždu?
1.8.2024

Přetahují se o něj ta nejlepší světová výzkumná pracoviště. Místo rodákovi z Brna Georgu Placzkovi nabídne i Fyzikálně-technologický institut v Charkově.

Při kladení podmínek, za jakých by nabídku přijal, si ale fyzik neodpustí i tu, že musí zmizet „chasain“. Výrazem míní Stalina. Přijde udání a musí si sbalit kufry. Do SSSR už se nepodívá!

Nebýt jeho mimořádné výmluvnosti, asi by si doma vědeckou dráhu neprosadil. Georg Placzek (1905‒1955) se totiž narodil do zámožné židovské rodiny, která spoluvlastní textilní továrnu v Alexovicích u Ivančic nedaleko Brna.

Vzhledem k tomu, že je nejstarší ze tří dětí, očekává se, že starost o podnik jednoho dne převezme. Georgovi ale výroba tkanin nic neříká, navíc v mládí zastává ostře levicové názory a hromadění majetku odsuzuje.

„Byl ve své vlastní rodině bohatého továrníka považován za »disidenta«…Z »revolučně antiburžoazní naivity« ho vyléčila až pozdější osobní zkušenost se stalinským terorem a sovětskou realitou,“ vysvětluje Aleš Gottvald z Ústavu přístrojové fyziky Akademie věd, jenž o životě jediného českého účastníka projektu Manhattan napsal knihu.

Placzek (třetí zleva) s kolegy na půdě Amerického ústavu pro fyziku.
Placzek (třetí zleva) s kolegy na půdě Amerického ústavu pro fyziku.

Z praktika teoretikem

Jako 19letý Georg nastoupí na univerzitu ve Vídni, přičemž v průběhu studia stráví tři semestry i na pražské univerzitě. Cílem jeho disertační práce je elektrostatika v látkovém prostředí. K tomu sám autor s nadsázkou říká:

„Byl jsem vlastně experimentátor, ale pak jsem přestal pracovat, a tak si lidé myslí, že jsem teoretik.“ Po studiích Placzek nastoupí na odborném pracovišti v nizozemském Utrechtu.

V roce 1932 přejde do institutu dánského nositele Nobelovy ceny za fyziku Nielse Bohra (1885–1962). Absolvuje rovněž řadu zahraničních stáží, mimo jiné v Jeruzalémě, Paříži či Charkově.

Při návštěvě Sovětského svazu se ale slovem otře o Josifa V. Stalina (1878–1953) a ze země je vyhoštěn. Díky této zkušenosti přehodnotí své levicové smýšlení…

Zásluh se nedočká

Ve světě fyziky se ve stejnou dobu nemluví o ničem jiném než o atomovém jádru. Přispěje k tomu nejdříve objev neutronů a v lednu 1939 úspěšné rozštěpení jádra uranu německým týmem vědců.

Vysvětlení nového druhu jaderné reakce je připisováno rakouskému fyzikovi Ottovi Frischovi (1904–1979), zásadně mu v tom ale pomůže právě Placzek.

„Jak Frisch později sám přiznává, Placzkovo řešení jej vůbec nenapadlo… Experiment rychle provedl 13. ledna 1939 a napsal o tom pod svým jménem ihned článek pro Nature,“ uvádí Gottvald s tím, že Frisch českého vědce v tomto zlomovém materiálu nezmiňuje. „Jeho zásluhy si z valné části připíší jiní (Frisch, Bohr, …),“ dodává autor.

Plutoniové jaderné zařízení exploduje při testu Trinity na vrcholu věže.
Plutoniové jaderné zařízení exploduje při testu Trinity na vrcholu věže.

Pozvání k výbuchu

Veřejnost tak o Placzkových zásluhách na popsání jaderné reakce prakticky neví, odborníci ale ano.

Proto když pak americký fyzik Robert Oppenheimer (1904–1967) dává dohromady tým, který s ním bude spolupracovat na vývoji jaderné zbraně, obrátí se i na brněnského rodáka.

Ten se k projektu Manhattan připojuje v prosinci 1943, přičemž jím vedená skupina nepracuje přímo v Los Alamos v Novém Mexiku, ale svými poznatky přispívá z kanadského Montrealu. Čemu konkrétně se věnuje?

Placzek vytváří a navrhuje metody výpočtů, které řeší jednotlivé problémy při tvorbě atomového reaktoru a posléze bomby. Do americké pouště se však přece jenom podívá. V létě 1945 sem přijíždí, aby zhlédl první pokusný výbuch atomové bomby.

Další exploze z 6. srpna už vymaže z mapy japonskou Hirošimu a stejný osud potká i Nagasaki.

Pozorovatelé vidí, že odpálení první jaderné bomby proběhlo úspěšně.
Pozorovatelé vidí, že odpálení první jaderné bomby proběhlo úspěšně.

Rodová kletba

Placzek zůstává v Los Alamos ještě asi rok. Poté odjíždí učit na univerzitu do Montrealu. Rád ale přijímá nabídky na přednášení na dalších předních světových univerzitách, takže hostuje ve Spojených státech i v Evropě.

Celou tu dobu se s pomocí manželky Elsy von Halbanové snaží čelit svým narůstajícím zdravotním problémům. Trpí totiž bipolární poruchou, tedy cyklickým střídání euforických a depresivních stavů. A právě ta se mu nejspíš stane osudnou.

S manželkou Elsou se Georg seznámil v roce 1937 na konferenci v Paříži.
S manželkou Elsou se Georg seznámil v roce 1937 na konferenci v Paříži.

Ačkoliv nekrology hovoří o tom, že Placzek zemřel na srdeční příhodu ve švýcarském Curychu, existují domněnky, že se ze světa sprovodil sám. „Autoři nekrologů mohli sotva mít k dispozici podrobnější informace než nejbližší rodina.

A mezi Georgovými příbuznými taková jednoznačná informace není. Zato tam žije úsloví o kletbě »Placzkova genu«,“ píše Gottvald. Je jí myšlena právě ona dědičná psychická nemoc.

Není těžké si představit, že ji mohla zásadně umocnit i ztráta rodinných příslušníků během holokaustu.

*** Děti zachránil Winton ***

* Krátce po podpisu Mnichovské dohody se Placzek na podzim 1938 objevuje doma v Alexovicích. „Odjeďte, není tu bezpečno,“ naléhá na svou rodinu. Otec to ale kvůli povinnostem kolem továrny zamítne.

* To se ukáže jako osudové – Jen pár dní po okupaci si Georgův bratr Fritz po hádce s Němci ve vedení továrny prostřelí hlavu…Sestra Edith skončí v koncentračním táboře v lotyšské Rize.

* Rodiče jsou převezeni do Terezína, kde zemře otec Alfred, matka Marianne je v říjnu 1944 dopravena do Osvětimi, a ani ona už odtud živá nevyjde…Z rodiny přežijí jen dvě děti Georgovy sestřenice, jejichž záchranu má na svědomí anglický dobrodinec, sir Nicholas Winton (1909–2015).

Foto: zob.cz, pbs.org, newstatesman.com, wikipedia.org, praguemorning.cz, translate.google.com,
Související články
reklama
Zajímavosti
Našel Komenský v Brandýse štěstí?
Ve Fulneku vedl klidný život. Spravoval místní školu jednoty bratrské. Zároveň pracoval na české encyklopedii a oženil se s Magdalenou Vizovskou. Jenže stavovské povstání a jeho porážka v roce 1620 všechno změní. Z Komenského se stává psanec. Kněží nekatolického vyznání jsou v Českém království po bitvě na Bílé hoře v listopadu 1620 pronásledováni. Jan Amos […]
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se […]
premium
První česká obchodní zástupkyně prodávala šicí stroje
Zákaznicím v obchodě nabízí výuku šití na stroji i český návod. Obchod Ludmile ale připravuje víc starostí než radostí. Nejednou prodává na dluh. „Já mám též státi peníze za několik strojů a nikdo nechce platit,“ stěžuje si v roce 1865 Vojtěchu Náprstkovi.   „Uška,“ tak doma přezdívají Ludmile Křížkové (1844–1879), dceři vinopalníka Adolfa Křížka (1811–1891). […]
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších.  Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881), […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
epochaplus.cz
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
Krásná, chytrá a trochu plachá, přesně taková je v roce 1951 Jacqueline Lee Bouvierová. Přesto má 22letá dívka o svém životě už tehdy úplně jasno. Touží po tom se dobře vdát, založit velkou a šťastnou rodinu a užívat si luxusu, který jí život nabízí. Půvabná Jacqueline Lee Bouvierová (1929–1994) narazí na mladičkého Kongresmana Johna Fitzgeralda Kennedyho
Hudba jako lék
panidomu.cz
Hudba jako lék
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější
Křupavá domácí pizza
tisicereceptu.cz
Křupavá domácí pizza
Oblohu na pizzu lze podle libosti měnit, a pokaždé si tak připravit chuťově jinou variantu. Upečete stejně tak dobrou pizzu jako ve vaší oblíbené pizzerii. Ingredience 10 g sušeného droždí 1 lž
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
epochalnisvet.cz
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně
Malta – perla Středomoří plná zázraků
nejsemsama.cz
Malta – perla Středomoří plná zázraků
Chutě se tady mísí s historickými příběhy, vůní moře a neodolatelnou středomořskou atmosférou, s lehkým vánkem, teplým vzduchem a všudypřítomným sluníčkem. Maltská republika, souostroví ve Středozemním moři, které tvoří ostrov Malta, Gozo a Comino, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Nejčastěji místní průvodci připomínají příběh Odyssea a nymfy Kalipso, ale památky na Maltě odkazují na všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců,
Cesty, jak udržet města obyvatelná
21stoleti.cz
Cesty, jak udržet města obyvatelná
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné techn
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
enigmaplus.cz
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
Jejich popisy jsou si velmi podobné. Jako kdyby šlo o stejný živočišný druh či jinak příbuzná stvoření. Řeč je o bájných primátech, kteří jsou výrazně ochlupení a zpravidla dosahují na výšku přes dva
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
iluxus.cz
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
Společnost Nothing dnes představila Phone (3), svůj první skutečně vlajkový telefon. Phone (3) představuje odvážný nový pohled na osobní technologie – takový, který je radostný, výrazný a nezaměniteln
Třebíč: Město mnoha tváří
epochanacestach.cz
Třebíč: Město mnoha tváří
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
U přehrady jsem snila o své lásce
skutecnepribehy.cz
U přehrady jsem snila o své lásce
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat.
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
nasehvezdy.cz
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
V manželství herečky Ljuby Krbové (66) z nekonečného seriálu Ulice a spisovatele Ondřeje Neffa (79) to prý už delší dobu skřípe. Oblíbená herečka stále častěji uniká do práce a na cesty do exotickýc
Zahraniční inspirace pro zahradu
rezidenceonline.cz
Zahraniční inspirace pro zahradu
Světové nábytkářské firmy nabízejí kolekce stále luxusnější a nápaditější. Soustřeďují se především na movitou klientelu, která vyžaduje exkluzivní materiály, vypracované detaily, dokonalé řemeslo. K slavným designérům, jejichž produkty si můžete prohlédnout ve fotogalerii patří například Patricia Urquiola, Philippe Starck, Rodolfo Dordoni nebo Marcel Wanders. Exteriérový nábytek je k nerozeznání od kousků určených do interiéru. Díky současným
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz