17. 9. 1394: Král Karel VI. Francouzský nařídil vyhnat všechny Židy ze země.    
Domů     Spáchal jediný Čech v projektu Manhattan sebevraždu?
Spáchal jediný Čech v projektu Manhattan sebevraždu?

Přetahují se o něj ta nejlepší světová výzkumná pracoviště. Místo rodákovi z Brna Georgu Placzkovi nabídne i Fyzikálně-technologický institut v Charkově.

Při kladení podmínek, za jakých by nabídku přijal, si ale fyzik neodpustí i tu, že musí zmizet „chasain“. Výrazem míní Stalina. Přijde udání a musí si sbalit kufry. Do SSSR už se nepodívá!

Nebýt jeho mimořádné výmluvnosti, asi by si doma vědeckou dráhu neprosadil. Georg Placzek (1905‒1955) se totiž narodil do zámožné židovské rodiny, která spoluvlastní textilní továrnu v Alexovicích u Ivančic nedaleko Brna.

Vzhledem k tomu, že je nejstarší ze tří dětí, očekává se, že starost o podnik jednoho dne převezme. Georgovi ale výroba tkanin nic neříká, navíc v mládí zastává ostře levicové názory a hromadění majetku odsuzuje.

„Byl ve své vlastní rodině bohatého továrníka považován za »disidenta«…Z »revolučně antiburžoazní naivity« ho vyléčila až pozdější osobní zkušenost se stalinským terorem a sovětskou realitou,“ vysvětluje Aleš Gottvald z Ústavu přístrojové fyziky Akademie věd, jenž o životě jediného českého účastníka projektu Manhattan napsal knihu.

Placzek (třetí zleva) s kolegy na půdě Amerického ústavu pro fyziku.
Placzek (třetí zleva) s kolegy na půdě Amerického ústavu pro fyziku.

Z praktika teoretikem

Jako 19letý Georg nastoupí na univerzitu ve Vídni, přičemž v průběhu studia stráví tři semestry i na pražské univerzitě. Cílem jeho disertační práce je elektrostatika v látkovém prostředí. K tomu sám autor s nadsázkou říká:

„Byl jsem vlastně experimentátor, ale pak jsem přestal pracovat, a tak si lidé myslí, že jsem teoretik.“ Po studiích Placzek nastoupí na odborném pracovišti v nizozemském Utrechtu.

V roce 1932 přejde do institutu dánského nositele Nobelovy ceny za fyziku Nielse Bohra (1885–1962). Absolvuje rovněž řadu zahraničních stáží, mimo jiné v Jeruzalémě, Paříži či Charkově.

Při návštěvě Sovětského svazu se ale slovem otře o Josifa V. Stalina (1878–1953) a ze země je vyhoštěn. Díky této zkušenosti přehodnotí své levicové smýšlení…

Zásluh se nedočká

Ve světě fyziky se ve stejnou dobu nemluví o ničem jiném než o atomovém jádru. Přispěje k tomu nejdříve objev neutronů a v lednu 1939 úspěšné rozštěpení jádra uranu německým týmem vědců.

Vysvětlení nového druhu jaderné reakce je připisováno rakouskému fyzikovi Ottovi Frischovi (1904–1979), zásadně mu v tom ale pomůže právě Placzek.

„Jak Frisch později sám přiznává, Placzkovo řešení jej vůbec nenapadlo… Experiment rychle provedl 13. ledna 1939 a napsal o tom pod svým jménem ihned článek pro Nature,“ uvádí Gottvald s tím, že Frisch českého vědce v tomto zlomovém materiálu nezmiňuje. „Jeho zásluhy si z valné části připíší jiní (Frisch, Bohr, …),“ dodává autor.

Plutoniové jaderné zařízení exploduje při testu Trinity na vrcholu věže.
Plutoniové jaderné zařízení exploduje při testu Trinity na vrcholu věže.

Pozvání k výbuchu

Veřejnost tak o Placzkových zásluhách na popsání jaderné reakce prakticky neví, odborníci ale ano.

Proto když pak americký fyzik Robert Oppenheimer (1904–1967) dává dohromady tým, který s ním bude spolupracovat na vývoji jaderné zbraně, obrátí se i na brněnského rodáka.

Ten se k projektu Manhattan připojuje v prosinci 1943, přičemž jím vedená skupina nepracuje přímo v Los Alamos v Novém Mexiku, ale svými poznatky přispívá z kanadského Montrealu. Čemu konkrétně se věnuje?

Placzek vytváří a navrhuje metody výpočtů, které řeší jednotlivé problémy při tvorbě atomového reaktoru a posléze bomby. Do americké pouště se však přece jenom podívá. V létě 1945 sem přijíždí, aby zhlédl první pokusný výbuch atomové bomby.

Další exploze z 6. srpna už vymaže z mapy japonskou Hirošimu a stejný osud potká i Nagasaki.

Pozorovatelé vidí, že odpálení první jaderné bomby proběhlo úspěšně.
Pozorovatelé vidí, že odpálení první jaderné bomby proběhlo úspěšně.

Rodová kletba

Placzek zůstává v Los Alamos ještě asi rok. Poté odjíždí učit na univerzitu do Montrealu. Rád ale přijímá nabídky na přednášení na dalších předních světových univerzitách, takže hostuje ve Spojených státech i v Evropě.

Celou tu dobu se s pomocí manželky Elsy von Halbanové snaží čelit svým narůstajícím zdravotním problémům. Trpí totiž bipolární poruchou, tedy cyklickým střídání euforických a depresivních stavů. A právě ta se mu nejspíš stane osudnou.

S manželkou Elsou se Georg seznámil v roce 1937 na konferenci v Paříži.
S manželkou Elsou se Georg seznámil v roce 1937 na konferenci v Paříži.

Ačkoliv nekrology hovoří o tom, že Placzek zemřel na srdeční příhodu ve švýcarském Curychu, existují domněnky, že se ze světa sprovodil sám. „Autoři nekrologů mohli sotva mít k dispozici podrobnější informace než nejbližší rodina.

A mezi Georgovými příbuznými taková jednoznačná informace není. Zato tam žije úsloví o kletbě »Placzkova genu«,“ píše Gottvald. Je jí myšlena právě ona dědičná psychická nemoc.

Není těžké si představit, že ji mohla zásadně umocnit i ztráta rodinných příslušníků během holokaustu.

*** Děti zachránil Winton ***

* Krátce po podpisu Mnichovské dohody se Placzek na podzim 1938 objevuje doma v Alexovicích. „Odjeďte, není tu bezpečno,“ naléhá na svou rodinu. Otec to ale kvůli povinnostem kolem továrny zamítne.

* To se ukáže jako osudové – Jen pár dní po okupaci si Georgův bratr Fritz po hádce s Němci ve vedení továrny prostřelí hlavu…Sestra Edith skončí v koncentračním táboře v lotyšské Rize.

* Rodiče jsou převezeni do Terezína, kde zemře otec Alfred, matka Marianne je v říjnu 1944 dopravena do Osvětimi, a ani ona už odtud živá nevyjde…Z rodiny přežijí jen dvě děti Georgovy sestřenice, jejichž záchranu má na svědomí anglický dobrodinec, sir Nicholas Winton (1909–2015).

Foto: zob.cz, pbs.org, newstatesman.com, wikipedia.org, praguemorning.cz, translate.google.com,
Související články
reklama
Zajímavosti
Vtipálek proslavil bezejmenný dům
Někdo buší na dveře. Služebná je překvapená, když za nimi uvidí stát kominíka. „Nikoho jsme si neobjednávali, komín máme čistý!“ odmítne jeho služby. Za pár minut už ji ale zase někdo „volá“. Málem upadne do mdlob. Před domem přešlapují další dva kominíci, pekař a partička statných mužů s varhanami!   Zbožňuje vtípky a rád se […]
Poslední velký bál Romanovců bavil i carevnu
Sloužící převlečení za kozáky mají rty promodralé zimou. Musí ale vydržet. Lemují schodiště, jimiž vstupují vzácní hosté, pozvaní na kostýmní bál, do Zimního paláce. Mrznout tu budou dlouho, protože pozvaných je hodně přes 300 lidí.   Z výkvětu Ruska si nikdo nechce nechat tuto ojedinělou příležitost ujít. Car Mikuláš II. (1868–1918) totiž pořádá velkolepý ples, jímž […]
Zastřelil omylem Juan Carlos bratra?
Zem, kterou sypou do hrobu, přivezli až ze Španělska. Rakev nesli na hřbitov v portugalském Cascais význační španělští muži. Rodina zesnulého chlapce se sotva drží na nohou. Z jeho tragické smrti se nepřestanou vinit… Na tyhle Velikonoce do smrti nezapomenou. Se španělskou královskou rodinou truchlí celý svět. V sobotu 31. března 1956 ráno pohřbili chlapce, který měl […]
premium
4 synové Jindřicha z Lipé: Stáli Lucemburky tučné výkupné?
Jindřich a Jan vtrhli do Rakous. Svůj výpad však uspěchali a u Mailbergu jim Rakušané uštědří těžkou porážku. Oba šlechtici skončí v zajetí. Král Jan Lucemburský za ně bude muset zaplatit velké výkupné a přijde o několik pevností na rakousko-moravském pomezí! Ve své éře patří k nejmocnějším mužům Českého království a za panovníka Jana Lucemburského […]
premium
Věda a vynálezy
Spáchal jediný Čech v projektu Manhattan sebevraždu?
Přetahují se o něj ta nejlepší světová výzkumná pracoviště. Místo rodákovi z Brna Georgu Placzkovi nabídne i Fyzikálně-technologický institut v Charkově. Při kladení podmínek, za jakých by nabídku přijal, si ale fyzik neodpustí i tu, že musí zmizet „chasain“. Výrazem míní Stalina. Přijde udání a musí si sbalit kufry. Do SSSR už se nepodívá!   […]
První instantní polévka byla hrachová
Anna Novotná horečně přemýšlí, jak chutně, rychle a jednoduše nasytit svoji hladovou rodinu, která kromě ní zahrnuje manžela Františka a čtyři malé děti ve věku od dvou do sedmi let. „Co bude dnes k večeři?“ Tato otázka se pro ni stává noční můrou.   Píše se rok 1887 a Novotní se z jihomoravské vesničky přestěhovali za prací […]
Vyhnali Paracelsa z Moravského Krumlova?
Věhlasný renesanční lékař Paracelsus svůj obor studuje nejen u doktorů, ale i u lazebníků, vesnických kovářů a horalů, ranhojičů, alchymistů, v klášterech nebo vojenských táborech. Stane se jakýmsi „lékařem bez hranic“. Pracuje všude tam, kde ho potřebují. Dokonce i v českých zemích!  Přes dva roky působí v Moravském Krumlově, kde léčí dědičného maršálka Českého království Jana z Lipé (†1541). […]
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
Náhorní plošina se musí nejprve uhladit do roviny. Ač disponují primitivními nástroji, dávní Egypťané docílí toho, že rozdíl mezi nejvýše a nejníže položenou spodní hranou Cheopsovy pyramidy činí pouhých 2,1 centimetru. Jen o neuvěřitelnou jednu patnáctinu stupně se pak starověcí architekti odchýlí, když jednotlivé hrany faraonovy hrobky orientují podle světových stran. A to k jejich […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Priming: Jak vypadá typický experiment?
21stoleti.cz
Priming: Jak vypadá typický experiment?
Suché akademické definice říkají: Priming je experimentální rámec, ve kterém zpracování počátečního stimulu ovlivní odpověď na stimul následující. Jak tuto obtížně stravitelnou větu pochopit? P
Za hrnčíři do středních Čech: Objevte znovu obnovenou tradici
epochanacestach.cz
Za hrnčíři do středních Čech: Objevte znovu obnovenou tradici
Nic nedokáže teplo domova vykouzlit tak jako keramický baculatý hrneček s horkým čajem či kávou anebo krásné keramické ozdoby. Praktičnost keramiky oceňovali naši předci po dlouhá staletí, její kouzlo obdivujeme i dnes. Vydejte se za tradiční keramikou do středních Čech – ať už přímo do dílen, kde si můžete umění keramických mistrů sami vyzkoušet, do
Inspirativní prostor pro učení i hry
rezidenceonline.cz
Inspirativní prostor pro učení i hry
Vytvoření místa vhodného pro děti školního a studentského věku je klíčové pro podporu jejich růstu a osobního rozvoje. Správně zařízený pokoj pak nabízí vše, co je nezbytné pro tuto důležitou životní etapu. Výběr vybavení vyžaduje promyšlený přístup s důrazem na ergonomii, multifunkčnost, osobní styl i moderní technologie, jehož cílem je vytvoření komfortního stylového prostředí pro
A pak přišel rozvod…
nejsemsama.cz
A pak přišel rozvod…
Po pádu ze schodů se o mě staral syn, který se k nám na chvíli přistěhoval. Když se ale vracel domů k manželce pro nabíječku, spatřil něco, co ho málem zničilo. Když se můj jediný, vymodlený syn Tonda ženil, byla jsem štěstím bez sebe. Dlouho to vypadalo, že nám snad zůstane doma na krku a bude se starat
Pohoda v houpací síti
panidomu.cz
Pohoda v houpací síti
I v babím létě, které se konečně hlásí o slovo, se nejlépe lenoší na zahradě v houpací síti nebo v závěsném křesle. Že jste si ještě žádné nepořídili? Tak to musíte rychle napravit! Klasické dřevěné lavice v pergole sice bývají hezké, ale pro dlouhé posezení nepříliš pohodlné. Proto je lepší si pro lenošení vybrat závěsná
Zlomyslní duchové ve starožitnictví děsili prodavačku
skutecnepribehy.cz
Zlomyslní duchové ve starožitnictví děsili prodavačku
Ten starý prostor byl jejich královstvím. Bydleli ve starém nábytku a s velkou oblibou si dělali legrácky z každého, kdo do obchodu vstoupil. Setkat se s duchy nemusí být jen nebezpečná záležitost, jsou mezi nimi i ti dobří, kteří pomohou, nebo varují před nebezpečím. Jsou ovšem také duchové škodolibí, kteří se baví tím, že straší, přesouvají věci, občas se zjeví třeba
V Íránu pršely ryby: Byla to předzvěst blížící se tragédie?
epochalnisvet.cz
V Íránu pršely ryby: Byla to předzvěst blížící se tragédie?
Začátkem letošního května se na sociálních sítích objevilo několik videí podivného úkazu. V oblasti Jasúdž po silných deštích začaly z nebe padat ryby. V minulosti byly záhadné deště zvířat považovány za zlé znamení. Mohlo v tomto případě jít o předzvěst tragické smrti íránského prezidenta, k níž došlo jen o pár dnů později?   Téměř biblická
Štrúdl jako od maminky
tisicereceptu.cz
Štrúdl jako od maminky
Tradiční jablečný závin s rozinkami a ořechy je výborný k odpolednímu čaji. Suroviny na 2 záviny Na těsto 300 g hladké mouky špetka soli 60 g změklého másla 2 vejce 4 lžíce vody 2 lžíce oc
Smrtící plán zrozený v chladné krvi: Příběh masového vraha Charlese Whitmana
epochaplus.cz
Smrtící plán zrozený v chladné krvi: Příběh masového vraha Charlese Whitmana
Charles Whitman, zdánlivě normální mladík, se proměnil v bezohledného zabijáka. Jeho cesta na věž texaské univerzity byla lemována mrtvolami jeho nejbližších a nakonec vyústila v jeden z nejhorších masakrů v americké historii. Co ho k tomu vedlo? Cestu na věž lemují mrtvoly Po půlnoci vnikne mladík do bytu Margaret. Když jí čepel nože pronikne do
Konec společné kariéry, ale také manželství Evy a Vaška!
nasehvezdy.cz
Konec společné kariéry, ale také manželství Evy a Vaška!
Nedávno jsme vás informovali o tom, že společná hudební kariéra Evy Ševčíkové (53) a Václava Ševčíka (70) je u konce. Duo Eva a Vašek spolu přitom vystupovalo dlouhých 34 let. Nyní se ovšem ukázalo,
Chronoshop otevřel butik, Rado a Loee slavily první narozeniny butiku
iluxus.cz
Chronoshop otevřel butik, Rado a Loee slavily první narozeniny butiku
Rodinný hodinářský ateliér Chronoshop slavnostně otevřel své nové reprezentativní prostory v srdci Prahy. Novou adresou se stala Široká 9, tedy konkrétně bytový dům na nároží Široké a Maiselovy ulice
Může v sobě člověk mít divokého vlka?
enigmaplus.cz
Může v sobě člověk mít divokého vlka?
Pokud si myslíte, že vlkodlaci patří jen do říše fantazie, omyl! Jejich existenci dokládají četné záznamy již po celá staletí. A svědectví těch, kteří tvory s hlavou vlka a lidským tělem viděli na vla
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz