Celý svět zná příběh o Frankensteinovi, tvůrci děsivého monstra. Jeho autorka Mary Shelleyová ale v době jeho vzniku ještě vůbec spisovatelkou nebyla a na originální námět přišla vlastně náhodou, při sázce na večírku s přáteli.
Pokud je možné věřit v předurčení, pak Mary Wollstonecraft Godwinová (1797–1851) je k literární slávě přímo stvořena. Její otec, William Godwin (1756–1836), působí jako novinář, spisovatel a nakladatel.
Matka, předčasně zesnulá feministická spisovatelka a překladatelka Mary Wollstonecraftová (1759–1797), za sebou zanechala řadu filozofických děl o vzdělání a ženských právech.
Odporné léto
Mary je teprve 17 let, když ji okouzlí jeden z přátel jejího otce, básník a spisovatel Percy Bysshe Shelley (1792–1822). Má už za sebou první vydané eseje a básně a v očích nadšené dívky má jen jednu drobnou vadu – je ženatý.
V červenci 1814 ale svou těhotnou manželku opouští a vrhá se do náruče nové lásky. Spolu s nevlastní sestrou Mary, Claire Clermontovou (1798–1879), a spisovateli Georgem Gordonem Byronem (1788–1824) a Johnem Polidorim (1795–1821) se vydávají na toulky Evropou.
Zakotví ve vile Diodati u Ženevského jezera. Počasí ale příliš nepřeje výletům. „Bylo to deštivé a odporné léto,“ bude později vzpomínat Mary…
Krok k dospělosti
Večery u krbu si společnost zpestřuje debatami o literatuře a jednoho dne si přátelé při takovém sezení předčítají německé strašidelné příběhy z antologie Fantasmagoriana.
„Pojďme všichni napsat také něco takového!“ zrodí se nápad v hlavě lorda Byrona. Mary je obklopena úspěšnými literáty a příliš si nevěří. Pak ji ale uprostřed bezesné noci posedne představa oživené mrtvoly.
„Jak děsivý by byl účinek lidského úsilí vysmívat se úžasnému mechanismu Stvořitele?“ uvažuje a pouští se do psaní. „Toho léta ve Švýcarsku jsem poprvé vstoupila z dětství do dospělosti,“ uvědomí si později.
Autorka v utajení
Po návratu do Londýna a po smrti Percyho ženy uzavírají Mary se Shelleym 30. prosince 1816 sňatek. Mary přijímá jméno svého chotě. A román, kterému dává název Frankenstein neboli moderní Prométheus a jenž se jednou stane bestselerem, také dokončí.
Kniha prozatím vychází v nákladu pouhých 500 výtisků ve třech tenkých svazcích v lednu 1818, jméno autorky není uvedeno, ale protože předmluvu obstará Percy Bysshe Shelley, čtenáři docházejí k názoru, že Frankensteina napsal on. To se ale brzy napraví.
Ve druhém vydání v srpnu 1823 ani ve stovkách dalších po celém světě už na titulní straně jméno Mary Shelleyové nechybí.
Plná smutku
Spisovatelka v pozdějších letech napíše ještě několik knih, žádná ale nedosáhne slávy její prvotiny. Její život bude naplněn spíše smutkem než radostí. Přijde o tři děti a teprve čtvrtý potomek přežije, v roce 1822 se za podivných okolností utopí její manžel.
Sama autorka jednoho ze stěžejních děl světové literatury pak řadu let trpí bolestmi způsobenými nádorem na mozku, kterému podlehne ve věku 53 let.
Foto: Meisterdrucke.com