19. 5. 1536: Anna Boleynová, druhá manželka Jindřich VIII., byla popravena poté, co byla obviněna z velezrady a nevěry s pěti muži.    
Domů     Jaká tajemství odhalil požár Notre-Dame?
Jaká tajemství odhalil požár Notre-Dame?
Katedrála Notre-Dame

Nad Paříží už se smráká, ale nad ostrovem Île de la Cité je světlo jako v poledne. Záře, která vrhá stíny na vyděšené obyvatele města, se vznáší vysoko nad střechou legendární katedrály Notre-Dame.

Dokončená gotická katedrála Notre-Dame se odráží v hladině Seiny už sedm století a patří nejen ke chloubám Francie, ale i k nejvzácnějším skvostům evropského středověkého stavitelství.

V pondělí 15. dubna 2019 se však zdá, že pro svatostánek už bude místo jen v učebnicích architektury a v historických filmech. Čtyři stovky hasičů bojují několik hodin se zničujícím požárem, aby zachránily alespoň hrubou stavbu chrámu.

Střecha je nenávratně ztracena, pryč je pyšná vížka, okenní vitráže už roztavené olovo neudrží pohromadě. A co nezničí oheň, dokoná voda ve vzájemném boji živlů. Paradoxně i něco špatného může být k něčemu dobré.

Sotva plameny dohasnou a vychladnou rozpálené zčernalé kameny, vydávají se na místo tragédie nejen záchranáři a stavební experti, ale také archeologové. Katastrofa jim otevírá nové možnosti výzkumu.

Nyní je možné nahlédnout i do dříve skrytých míst a odhalit leccos o historii katedrály…

Dva sarkofágy

Jedním z nejúžasnějších objevů z poslední doby je podzemní krypta v místě křížení hlavní a příčné lodi katedrály, skrývající dvojici olověných sarkofágů. Jedním z pohřbených je kanovník Notre-Dame z počátku 18. století Antoine de La Porte (1627–1710).

Druhé tělo patří prozatím neznámému „rytíři“ s uměle protáhlou lebkou. Jeho pánevní kosti naznačují, že strávil život v koňském sedle. Měl se dožít zhruba 30 let a zemřít už ve 14. století.

Jedním z pohřbených je kanovník Notre-Dame z počátku 18. století Antoine de La Porte.
Jedním z pohřbených je kanovník Notre-Dame z počátku 18. století Antoine de La Porte.

Kamenné poklady

Zatímco oba sarkofágy spočívaly zhruba v metrové hloubce pod podlahou katedrály, mnohem blíže k povrchu archeologové objevili řadu úlomků soch včetně kamenné tváře, která zřejmě patřila Ježíši Kristovi.

Také zde narazili na zbytky dekorativní zástěny ze 13. století, která v minulosti oddělovala kněžiště od zbytku katedrály a již nechal strhnout Ludvík XIV. (1638–1715). Jiné její části byly již v minulosti uloženy do Louvru.

Vyztužení železem

Po staletí lidé obdivovali monumentalitu katedrály Notre-Dame. Nový objev prozradil více o použité stavební technologii. Tisíce kovových spon ve zdivu z 12. století, nalezených po požáru, pomohly odhalit tajemství středověkých architektů.

Notre-Dame je zřejmě první gotickou katedrálou, v níž se v takové míře uplatnilo železo ke spojování kamenů.

„Zatímco u jiných staveb se v té době používala dřevěná táhla natažená mezi oblouky, první stavitel Notre-Dame se odvážně rozhodl pro systém využívající odolnější materiál, který se dal snáze skrýt,“ uvádí nová vědecká studie.

Rekonstrukce zničené vížky je možná jen díky tomu, že se podařilo objevit plány, které v polovině 19. století vypracoval její architekt Eugène Viollet-le-Duc.
Rekonstrukce zničené vížky je možná jen díky tomu, že se podařilo objevit plány, které v polovině 19. století vypracoval její architekt Eugène Viollet-le-Duc.

Oživené hodiny

Pařížané již oplakali slavné hodiny z 19. století, které byly součástí katedrály. Na rozdíl od jiných částí Notre-Dame k nim chybí technická dokumentace a neprošly ani digitálním zpracováním, takže se zdálo, že jejich obnova bude nemožná.

Krátce po požáru však hodinář a restaurátor Jean-Baptiste Viot (*1967) objevil v dalším pařížském kostele Nejsvětější Trojice, vzdáleném pouhé čtyři kilometry od Notre-Dame, při běžné kontrole inventáře zapomenuté a téměř totožné hodiny.

Ty byly vyrobeny ve stejném roce 1867, stejnými hodináři Collinem a Wagnerem. Okopírovat potřebné součástky tedy bude možné a hodiny se na Notre-Dame vrátí. „Katedrála bez hodin je jako letadlová loď bez letadel,“ tvrdí Viot.

Komplikace jménem vítr

Rekonstrukce zničené vížky je možná jen díky tomu, že se podařilo objevit plány, které v polovině 19. století, vypracoval její architekt Eugène Viollet-le-Duc (1814–1879). Opravy ale narážejí na problémy, s nimiž dřívější stavitelé počítat nemuseli.

Při projektování dřevěné konstrukce nové věže je třeba brát v úvahu změnu klimatu od 12. století. „Specializované výzkumné centrum předpovídá, že v následujících čtyřech stoletích vítr zesílí zhruba o dvacet procent ve srovnání s 19. stoletím.

Tím pádem se výrazně zesílí tlak na jednotlivé díly stavby,“ potvrzuje inženýr Dominique Calvi. Katedrála Notre-Dame má být znovu otevřena na sklonku letošního roku.

Foto: University of Toulouse, Wikimedia.org

Související články
reklama
Zajímavosti
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi, […]
Příběh Hanina kufříku: Jeho malá majitelka skončila v plynové komoře
Hanka sbíhá schody do přízemí, kde v obchodě se smíšeným zbožím pozdraví tatínka Karla a maminku Markétu. Bradyovi bydlí v Novém Městě na Moravě a v jejich domě se scházejí místní umělci. Také samotný Karel je amatérským hercem, Hanin starší bratr Jiří hraje na housle a dívka zase na piano. „Já mám devět kanárů…,“ prozpěvuje […]
premium
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on […]
Zradily sv. Martina husy?
Muž v jednoduché mnišské kutně vleze do hospodářského stavení plného opeřenců. „Snad mne tady nenajdou,“ přemítá, když zdáli slyší procesí lidí, kteří po něm pátrají. Záhy zvuky přehluší kejhání ptáků, mezi nimiž se ukryl.   „Budeš vojákem,“ dozví se od svého otce Martin Tourský (asi 316–397). Sám válečník chce synovi zajistit dobrou budoucnost. Z chlapce, […]
Věda a vynálezy
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi! Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká […]
Koncentrační tábor Dora: Sabotovali zde vězni výrobu superzbraní?
„3… 2… 1… zážeh!“ odpočítává německý důstojník test raketového motoru. Ten však jenom zachrčí a pak umlkne. Něco je špatně. Zjistit příčinu jeho nefunkčnosti a napravit ji zabere další dlouhé měsíce – z toho nebudou mít v Berlíně radost. Spojenci ve stejnou dobu už postupují k městu z obou stran.   Je to zbraň, která […]
premium
Vznikl první benzinový vůz v Adamově?
Ruční vozík se spalovacím motorem, který musí být veden, neboť mu chybí řízení. Nějak tak prý vypadá vůbec první benzinový automobil, který je v roce 1870 vyroben v adamovských strojírnách. Jeho majitel, rakouský vynálezce Siegfried Marcus, ho však veřejnosti nikdy nepředstaví!  Skoro se to nedá řídit, hází to sebou ze strany na stranu a pak následuje náraz […]
Slavný chirurg John Hunter: Ochutnal mumii a pitval obra?
Prestižní Královská společnost vítá nového člena. Roku 1767 se jím stává lékař John Hunter. Ten v průběhu let úplně změní obor chirurgie. Hunter má ovšem i temnou stránku. Možná, že kdyby ji členové Královské společnosti znali, skotského rodáka by mezi sebe nepřijali. Co hrozného před nimi tají? Do honosného domu na Leicester Square v západním Londýně vstupuje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k