14. 7. 1789: Pádem Bastily začala Velká francouzská revoluce.    
Domů     Udělal Hitler z Karla Maye povinnou četbu pro vojáky?
Udělal Hitler z Karla Maye povinnou četbu pro vojáky?
21.1.2024

„Kdybyste více četli mayovky, tak se tohle nestalo!“ prská Hitler na důstojnický štáb po leteckém fiasku, při němž Německo přišlo o plány pro invazi do Nizozemska.

Knihy jeho oblíbeného spisovatele jsou mu nejen útěchou v těžkých chvílích, ale též inspirací pro udržení bojového ducha v sobě i ostatních.

O málokom panuje tolik vymyšlených příběhů a historek jako o německém spisovateli Karlu Mayovi (1842–1912). Zásluhu má na tom i on sám.

Své knihy záměrně píše tak, že v nich stírá rozdíl mezi fikcí a realitou a čtenář tak mnohdy nepozná, kde jedno končí a druhé začíná.

May se svou stylizací do zcestovalého dobrodruha, který všechno viděl a zažil, jednak snaží ve čtenáři navodit dojem znalce, zároveň tím ale zakrývá i některé temné kapitoly svého životního příběhu…

Jako dítě oslepl

„A z čeho mám dětem koupit chléb?“ naříká žena a manžel jenom smutně sklopí oči. S takovou rodinu neuživí. Devět ze 14 dětí Mayových ze saského Podkrušnohoří zemře ještě v útlém věku, malý Karl patří k těm šťastnějším.

V důsledku podvýživy ho ale brzy po narození postihne křivice a též přijde o zrak. Lékařům se mu ho podaří vrátit, když je chlapci pět let. I tak celý zbytek dětství živoří.

Nesplněný sen

Snad i z úžasu nad zázraky medicíny May od malička touží být lékařem. Z finančních důvodů to však není možné. Díky pomoci hraběcí rodiny z Hinterglauchau se však syn chudého tkalce dostane alespoň do učitelského semináře v saském Waldenburgu.

„Co to tady děláš?“ vyštěkne na Maye profesor, když ho přistihne, jak si do brašny schovává šest svíček. „Prosím, nemám peněz a potřebuji dárek pro sestru,“ koktá May. Učitel s ním nemá slitování a ze školy ho vyhodí.

Mayovi se nakonec podaří dostudovat v semináři v Plavnu. Svoji krátkou pedagogickou dráhu následně zahájí v chudinské škole v Glauchau a později doučuje dělníky v továrně. V roce 1861 ale kvůli dalším prohřeškům dostane zákaz učitelování.

Napravený recidivista

May je čerstvě plnoletý, když je zatčen kvůli krádeži hodinek. Namísto varovně zdviženého prstu putuje rovnou do vězení v Saské Kamenici. Odsedí si šest týdnů. Ani po propuštění ale nezačne sekat latinu. Naopak, začne se živit drobnými krádežemi a pašováním.

Za to je v roce 1865 znovu odsouzen, tentokrát ke třem letům vězení. V roce 1870 za obdobnou činnost dostane další čtyři roky odnětí svobody ve věznici ve Waldheimu. Až zdejší pobyt mu změní život.

Vězeňská knihovna totiž obsahuje mnoho svazků a May zde tráví dlouhé chvíle čtením knih. Z vyvrhele, naštvaného na svět, se stává vzorný vězeň, slibný spisovatel a nábožensky založený člověk.

Braky i klasika

Literární kritici shodně říkají, že Mayovy spisovatelské prvotiny se nevyznačují nijak závratnou úrovní.

„Kvalitou nepříliš oplývající tlustopisy, navíc, jak se později ukázalo, často nakladatelem pozměněné a upravené… by May ze své historie nejraději úplně vypustil, leč nebylo mu to přáno,“ uvádí současný spisovatel Karel Jordán.

O nevalné kvalitě svých raných děl nejspíš ví i sám May, jenž je raději vydává pod pseudonymem. Jeho talent je ale nesporný a postupem času se vypracuje.

V roce 1892 se Mayovi podaří uzavřít smlouvu s nakladatelem Friedrichem E. Fehsenfeldem (1853–1933), u něhož publikuje své nejznámější romány o dění na Divokém západě.

V nich se vyskytují nesmrtelné postavy německého inženýra Old Shatterhanda a apačského náčelníka Vinnetoua.

Výměna manželek

Když si dá život dohromady, ožení se May v roce 1880 s Emmou Pollmerovou (1856–1917). Manželství zůstane bezdětné a po 23 letech dospěje k rozvodu. May ale nezůstane sám.

Najde si druhou ženu, o více než 20 let mladší Klaru Plöhnovou (1864–1944). S ní procestuje část Ameriky a před smrtí jí odkáže svou veškerou pozůstalost.

Cestovatel bez zkušeností

Po úspěchu, jaký zaznamenají jeho knihy, začne May pořádat cestovatelské přednášky – a to přesto, že kromě krátkého toulání po severu Čech, kam se vydal ještě jako 17letý poté, co utekl z vězeňského transportu, nevytáhl paty z Německa.

Do ciziny se poprvé vydává až v roce 1899, tedy když mu už táhne na 60 let. Navštíví nejprve Egypt, pak Blízký východ a doputuje do Indie. Do Ameriky, působiště svých literárních hrdinů, vycestuje až na sklonku života, v roce 1909. I tato cesta má ale háček.

May sice navštíví severovýchodní část Spojených států, ale do míst, o nichž ve svých románech tolik poutavě psal, na americký jihozápad, se nepodívá.

Z dálky volá zvon

Ke konci života začnou Maye sužovat zdravotní problémy. Trpí neurastenií, revmatismem a ischiasem. „Jeďte do lázní,“ doporučí mu lékař. May zamíří do nově otevřených lázní v Jáchymově. Věří, že účinky radonové vody mu od bolestí pomohou. Částečně se tak stane.

Půl roku po odjezdu z lázní, v březnu 1912, ale Karel May umírá. Podle nedávného výzkumu spisovatel odešel do věčných lovišť mimo jiné i v důsledku otravy olovem. Na vině byly špatné vodovodní trubky v jeho domě.

Románová strategie

May se ještě za svého života zařadí mezi klasiky německé literatury. Jedním z milionů lidí, kteří jeho dobrodružné povídky a romány hltají, je později i německý kancléř Adolf Hitler (1889–1945).

„Láska k Mayovi mu zůstala do konce života… V roce 1943 nechal vytisknout 300 000 těchto dobrodružných románů jako četbu pro vojáky,“ uvádí současný autor Aleš Česal.

Nacistický ministr zbrojního průmyslu Albert Speer (1905–1981) ve svých memoárech dokonce píše, že Hitler přikládal mayovkám stejnou váhu jako Bibli a často jimi podkládal svá strategická rozhodnutí.

Foto: wikipedia.org, SlavnhistorieJchymova, pinterest.com

Související články
reklama
Zajímavosti
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
Mladý holič si právě ostří břitvu, kterou má za chvíli oholit italského fašistického vůdce, když vtom z vedlejšího pokoje zaslechne, jak duceho milenka telefonuje. Ač neúmyslně, z hovoru se dozví, že Mussolini měl dát svou první ženu i syna zabít injekcí. Co teď? Pokud někdo zjistí, co právě slyšel, kulka ho nemine. Zalehne proto do […]
Trpěli první Češi na Islandu hladem?
Na stole přistanou nádoby s pivem a vínem. Za chvíli k nim přibude pálenka s medovinou. Daniel se nemůže dočkat, až ty dobroty ochutná. Jenže co to?! Dva sloužící přinesli velkou konev, ve které všechen alkohol smíchají a nakonec do něj přidají mléko! „No fuj!“ pomyslí si v duchu mladý Čech, zatímco Islanďané netradiční koktejl s chutí […]
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a […]
Mohou být krásné i veřejné záchodky?
Skotský ostrov Bute v zálivu Firth of Clyde se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi v čele se slavným novogotickým palácem Mount Stuart a rozvalinami středověkého hradu. Největší atrakcí jsou zde ale nejzachovalejší veřejné záchodky z viktoriánské doby v přístavu Rothesay. Ženám vstup zakázán Stavba veřejných toalet v Rothesay vyšla v roce 1899 na 530 liber, což by s ohledem na […]
Věda a vynálezy
Krále českého skla okradla konkurence
Výbuch odhodí Egermanna na dveře. Omdlí, a když po chvíli zase přijde k sobě, ucítí prudkou bolest. Leží v kaluži krve, vlasy má sežehnuté a na několika místech těla je ošklivě popálený. Brzy se ale dá zase dohromady a pokračuje ve svých experimentech!   Nikdo se neusmívá ani nepláče štěstím. Manželé Egermannovi by byli raději, […]
premium
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
enigmaplus.cz
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
Na území bolivijských And v nadmořské výšce 4000 metrů se nachází místo, jehož existence je záhadou. Ruiny chrámového komplexu zvaného Pumapunku jsou tvořeny kamennými bloky tak inženýrsky přesných tv
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
nasehvezdy.cz
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
Otočily se v manželství Romana Vojtka (53) a Petry Vojtkové (37) role a tentokrát to bude on, kdo bude žadonit o pozornost své lásky? Jeho žena totiž údajně začíná víc stavět samu sebe na první mí
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
skutecnepribehy.cz
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
Lhát se prostě nemá. Nikdy! Ani ve chvílích, kdy člověk nepřizná pravdu jen proto, aby udělal druhým radost. To mě naučila až moje dcera. Jako holka z vesnice jsem byla vychovávána tak, že musím být za každou cenu slušná. Vždy a všude, i v případě, že mi to nebude úplně po chuti. A tak jsem občas snědla to, co jsem
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
Svět zoologie přináší na jaře samé dobré zprávy! Pražská zoologická zahrada se pyšní hned dvěma novými gorilími mláďaty, z nichž nejmladší, samička Gaia, byla slavnostně pokřtěna ikonickou primatoložkou Jane Goodallovou. Zároveň se po desítkách let v české části Krkonoš objevil los evropský, a potvrdil tak dobrou kondici zdejší přírody. Tyto události nejenže ukazují na úspěchy
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
21stoleti.cz
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší plan
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Moje sousedka mi začala dělat problémy
nejsemsama.cz
Moje sousedka mi začala dělat problémy
Nikdy jsem si nemyslela, že se v důchodu budu muset znovu učit říkat „ne“. Jmenuji se Irena, je mi 70 let a až do nedávné doby jsem byla přesvědčená, že mám vcelku klidný a vyrovnaný život. Byla jsem dlouhé roky šťastně vdaná, manžela mi před časem bohužel vzala rakovina. Měli jsme jedinou dceru, ta se
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz