22. 5. 1762: V Římě byla slavnostně otevřena barokní fontána di Trevi, přítomen byl i sám papež Klement XIII.    
Domů     Udělal Hitler z Karla Maye povinnou četbu pro vojáky?
Udělal Hitler z Karla Maye povinnou četbu pro vojáky?

„Kdybyste více četli mayovky, tak se tohle nestalo!“ prská Hitler na důstojnický štáb po leteckém fiasku, při němž Německo přišlo o plány pro invazi do Nizozemska.

Knihy jeho oblíbeného spisovatele jsou mu nejen útěchou v těžkých chvílích, ale též inspirací pro udržení bojového ducha v sobě i ostatních.

O málokom panuje tolik vymyšlených příběhů a historek jako o německém spisovateli Karlu Mayovi (1842–1912). Zásluhu má na tom i on sám.

Své knihy záměrně píše tak, že v nich stírá rozdíl mezi fikcí a realitou a čtenář tak mnohdy nepozná, kde jedno končí a druhé začíná.

May se svou stylizací do zcestovalého dobrodruha, který všechno viděl a zažil, jednak snaží ve čtenáři navodit dojem znalce, zároveň tím ale zakrývá i některé temné kapitoly svého životního příběhu…

Jako dítě oslepl

„A z čeho mám dětem koupit chléb?“ naříká žena a manžel jenom smutně sklopí oči. S takovou rodinu neuživí. Devět ze 14 dětí Mayových ze saského Podkrušnohoří zemře ještě v útlém věku, malý Karl patří k těm šťastnějším.

V důsledku podvýživy ho ale brzy po narození postihne křivice a též přijde o zrak. Lékařům se mu ho podaří vrátit, když je chlapci pět let. I tak celý zbytek dětství živoří.

Nesplněný sen

Snad i z úžasu nad zázraky medicíny May od malička touží být lékařem. Z finančních důvodů to však není možné. Díky pomoci hraběcí rodiny z Hinterglauchau se však syn chudého tkalce dostane alespoň do učitelského semináře v saském Waldenburgu.

„Co to tady děláš?“ vyštěkne na Maye profesor, když ho přistihne, jak si do brašny schovává šest svíček. „Prosím, nemám peněz a potřebuji dárek pro sestru,“ koktá May. Učitel s ním nemá slitování a ze školy ho vyhodí.

Mayovi se nakonec podaří dostudovat v semináři v Plavnu. Svoji krátkou pedagogickou dráhu následně zahájí v chudinské škole v Glauchau a později doučuje dělníky v továrně. V roce 1861 ale kvůli dalším prohřeškům dostane zákaz učitelování.

Napravený recidivista

May je čerstvě plnoletý, když je zatčen kvůli krádeži hodinek. Namísto varovně zdviženého prstu putuje rovnou do vězení v Saské Kamenici. Odsedí si šest týdnů. Ani po propuštění ale nezačne sekat latinu. Naopak, začne se živit drobnými krádežemi a pašováním.

Za to je v roce 1865 znovu odsouzen, tentokrát ke třem letům vězení. V roce 1870 za obdobnou činnost dostane další čtyři roky odnětí svobody ve věznici ve Waldheimu. Až zdejší pobyt mu změní život.

Vězeňská knihovna totiž obsahuje mnoho svazků a May zde tráví dlouhé chvíle čtením knih. Z vyvrhele, naštvaného na svět, se stává vzorný vězeň, slibný spisovatel a nábožensky založený člověk.

Braky i klasika

Literární kritici shodně říkají, že Mayovy spisovatelské prvotiny se nevyznačují nijak závratnou úrovní.

„Kvalitou nepříliš oplývající tlustopisy, navíc, jak se později ukázalo, často nakladatelem pozměněné a upravené… by May ze své historie nejraději úplně vypustil, leč nebylo mu to přáno,“ uvádí současný spisovatel Karel Jordán.

O nevalné kvalitě svých raných děl nejspíš ví i sám May, jenž je raději vydává pod pseudonymem. Jeho talent je ale nesporný a postupem času se vypracuje.

V roce 1892 se Mayovi podaří uzavřít smlouvu s nakladatelem Friedrichem E. Fehsenfeldem (1853–1933), u něhož publikuje své nejznámější romány o dění na Divokém západě.

V nich se vyskytují nesmrtelné postavy německého inženýra Old Shatterhanda a apačského náčelníka Vinnetoua.

Výměna manželek

Když si dá život dohromady, ožení se May v roce 1880 s Emmou Pollmerovou (1856–1917). Manželství zůstane bezdětné a po 23 letech dospěje k rozvodu. May ale nezůstane sám.

Najde si druhou ženu, o více než 20 let mladší Klaru Plöhnovou (1864–1944). S ní procestuje část Ameriky a před smrtí jí odkáže svou veškerou pozůstalost.

Cestovatel bez zkušeností

Po úspěchu, jaký zaznamenají jeho knihy, začne May pořádat cestovatelské přednášky – a to přesto, že kromě krátkého toulání po severu Čech, kam se vydal ještě jako 17letý poté, co utekl z vězeňského transportu, nevytáhl paty z Německa.

Do ciziny se poprvé vydává až v roce 1899, tedy když mu už táhne na 60 let. Navštíví nejprve Egypt, pak Blízký východ a doputuje do Indie. Do Ameriky, působiště svých literárních hrdinů, vycestuje až na sklonku života, v roce 1909. I tato cesta má ale háček.

May sice navštíví severovýchodní část Spojených států, ale do míst, o nichž ve svých románech tolik poutavě psal, na americký jihozápad, se nepodívá.

Z dálky volá zvon

Ke konci života začnou Maye sužovat zdravotní problémy. Trpí neurastenií, revmatismem a ischiasem. „Jeďte do lázní,“ doporučí mu lékař. May zamíří do nově otevřených lázní v Jáchymově. Věří, že účinky radonové vody mu od bolestí pomohou. Částečně se tak stane.

Půl roku po odjezdu z lázní, v březnu 1912, ale Karel May umírá. Podle nedávného výzkumu spisovatel odešel do věčných lovišť mimo jiné i v důsledku otravy olovem. Na vině byly špatné vodovodní trubky v jeho domě.

Románová strategie

May se ještě za svého života zařadí mezi klasiky německé literatury. Jedním z milionů lidí, kteří jeho dobrodružné povídky a romány hltají, je později i německý kancléř Adolf Hitler (1889–1945).

„Láska k Mayovi mu zůstala do konce života… V roce 1943 nechal vytisknout 300 000 těchto dobrodružných románů jako četbu pro vojáky,“ uvádí současný autor Aleš Česal.

Nacistický ministr zbrojního průmyslu Albert Speer (1905–1981) ve svých memoárech dokonce píše, že Hitler přikládal mayovkám stejnou váhu jako Bibli a často jimi podkládal svá strategická rozhodnutí.

Foto: wikipedia.org, SlavnhistorieJchymova, pinterest.com

Související články
reklama
Zajímavosti
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka […]
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
„Je mi zima, “ drkotá zuby mladý Viking Erik. „Napij se, nápoj bohů tě zahřeje,“ podává mu otec pohár s horkou vonící tekutinou. Mladík si přihne. Za chvíli se mu po celém těle rozlije příjemné teplo.   Brzy je pohár prázdný. Erik sáhne po dalším a také ho vyprázdní. Opilý už sotva mluví a jeho […]
Královna krémů: Helena Rubinsteinová vydělala na luxusu
Vybudovala úspěšné kosmetické impérium. Vydělala miliony dolarů a uznává ji celý svět. Helena Rubinsteinová přesto nikdy nezapomene na to, že vzešla z chudých poměrů. Pravda, za obrazy a starožitnosti utratí spoustu peněz, jinak se ale umí uskromnit. Do kanceláře si údajně nosí obědy připravené doma a svou asistentku často posílá do obchodu, aby jí koupila […]
premium
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
Nepřestali doufat, že dokážou Antiochii vyhladovět. Bohemund z Tarentu však s názorem ostatních křižáckých velitelů nesouhlasí. Věří, že mohou město dobýt mnohem dříve a pohodlněji – lstí. Normanský dobrodruh neztrácí čas a mezi obránci získává spojence, který křižákům pomůže dostat se za hradby! Do Byzantské říše vtrhli ve druhé polovině 11. století z východu seldžučtí […]
premium
Věda a vynálezy
Pražské planetárium: Kde udělali soudruzi chybu?
Nad Prahou se zrovna žení všichni čerti, ale obloha je čistá jako svědomí neviňátka. Nesmysl? Od roku 1960 je to realita. V české metropoli totiž otevírá své brány planetárium, tedy kupolovitá budova s umělou noční oblohou. Jeho první ředitel z toho ale velkou radost nemá.   Píše se rok 1924, když v Zeissových závodech v […]
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi! Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká […]
Koncentrační tábor Dora: Sabotovali zde vězni výrobu superzbraní?
„3… 2… 1… zážeh!“ odpočítává německý důstojník test raketového motoru. Ten však jenom zachrčí a pak umlkne. Něco je špatně. Zjistit příčinu jeho nefunkčnosti a napravit ji zabere další dlouhé měsíce – z toho nebudou mít v Berlíně radost. Spojenci ve stejnou dobu už postupují k městu z obou stran.   Je to zbraň, která […]
premium
Vznikl první benzinový vůz v Adamově?
Ruční vozík se spalovacím motorem, který musí být veden, neboť mu chybí řízení. Nějak tak prý vypadá vůbec první benzinový automobil, který je v roce 1870 vyroben v adamovských strojírnách. Jeho majitel, rakouský vynálezce Siegfried Marcus, ho však veřejnosti nikdy nepředstaví!  Skoro se to nedá řídit, hází to sebou ze strany na stranu a pak následuje náraz […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
epochalnisvet.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
nejsemsama.cz
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
Chcete zažít dokonalou exotiku jen za cca 4 hodiny letu z Česka? Vydejte se do Egypta! Je magickou kolébkou starověké historie, protéká tu životodárný Nil, a navíc se na břehy Rudého moře dostanete jen za několik tisíc. Egypt je díky poloze na severu Afriky vyhlášený mírnou zimou a horkým létem. Mezi dnem a nocí sice mohou
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
21stoleti.cz
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
Světu začíná docházet pitná voda. Jejím nedostatkem trpí asi čtvrtina lidí na planetě, do konce roku 2050 jich přibude další miliarda. V průběhu 20. století přitom množství vody využívané lidmi rostlo
Letní comeback nadčasových perel
iluxus.cz
Letní comeback nadčasových perel
Příběh české značky Olivie začal v roce 2017, kdy Martina Sluková a její syn Lukáš Sluka, založili společnými silami internetové klenotnictví OLIVIE.cz, které prodává velmi kvalitní a prověřené stříbr
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
epochanacestach.cz
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
Ojedinělý gotický portál není jedinou chloubou kláštera Porta coeli. Klášterní komplex s bohatou a slavnou historií nás při prohlídce přesvědčí, že tato stavba si své výjimečné místo v našich dějinách opravdu zaslouží. Založit klášter cisterciaček se rozhodl na počátku 13. století už král Přemysl Otakar I., za svého života však už nestačil učinit rozhodující krok. Postarala se
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
nasehvezdy.cz
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
Své ctitele šokovala  zpěvačka Dara Rolins (51), když se nazvala čerstvou mandarinkou. Ačkoli patří k těm nejudržovanějším ženám v českém a slovenském rybníčku, s vráskami se nehodlala smířit a došl
Kimchi: Salát plný vitaminů
panidomu.cz
Kimchi: Salát plný vitaminů
Všichni jsme o něm už slyšeli, ovšem málokdo z nás může říct, že ho ochutnal, nebo je dokonce jeho pravidelným jedlíkem. Škoda. Kimchi totiž patří mezi pět nejzdravějších pokrmů světa. V korejských restauracích se miska kimchi automaticky podává ke každému jídlu zdarma. Přitom by se mohlo vyvažovat zlatem: výrazně snižuje špatný cholesterol, bojuje proti volným
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
enigmaplus.cz
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
Noční klid na univerzitní koleji ve městě Athens v americkém státě Ohio náhle protrhne pronikavý dívčí křik! Mladá studentka s hrůzou v očích vybíhá jen ve spodním prádle z budovy a hystericky volá o
Nikdy se už nevzpamatuju…
skutecnepribehy.cz
Nikdy se už nevzpamatuju…
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
epochaplus.cz
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace.
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys